Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 35 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MESTAN Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    12:33
    Yaşadığı Yer
    içinizden biri
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    4

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bizim için bunlar şuan ütop ya gibi bişey yaa ))

Üye
    Styric Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Serkan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:07
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Biraz abartma var. eyvallah avrupa kesinlikle türkiyeden önde engellilere karşı ama, bu kadar değil.. ha keşke böyle olsa ama.. malasef.

Üye
    tılafsınlı Avatarı

Gerçek Adı
    Katip
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yaşamak istemediğim bir yer.
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    0

7 yılda ne değişti?

Üye
    mbozbas Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa BOZBAŞ
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Muğla / Fethiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

her şey maddi güce bakar , adamlar dünyayı sömürüyor onlar yapmıyacakda bizmi yapacaz,

Üye
    KaRe Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    21:23
    Yaşadığı Yer
    Güneşi Bol Bir Şehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Türkiyede bırakın bu dediklerinizi neredeyse engellileri hiç insandan sayılmayacak durumda gerçi azıcık ucundan engelli için çalışmalar varda eh işte o çalışmalarda engellilerin ihtiyaçlarının urubuna yetmemekte gerçi bunada şükür demekten de başka birşey gelmiyor elimizden yabancı devletlerde şu anlattıklarınızı insan okuyunca yabancı bir ülkede engelli omayan bir insan bile engelli olası gelir yahu nedeyelim darısı başımıza inşallah diye dua edelim ilerde inş bizlerde yabancı ükeler gibi arkadaşımızın anlattığı hizmetleri almaya başlarız Türkiye için hayal gerçi ama olsun umut herzaman garibanın ekmeği

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Rekursion

Cennet le cehennme arasında ne fark var sence?

mobile.de ye bakıyorum. 300 € ya bile araba var
    Türkiyede sana 300 € ya direksiyorn vermezler!.

Beğenmediysen buyur gel Turkey cennet sana. Made in 5 tl ye benzinde var.

Arabaya gerkmi var? Avrupada ? Aşamadığın mimari engel bürokrasi mi var?

Arkadaşım beğenmiyorsan değiş tokuşalım

Ev kiranı faturalarını ödeyen yabancı bir devlet i eleştirmen ise ayrı bir ironi. Biz önce kendi çöplüğümüze bakalım.

Ben devletimden adil bir hukuksal zeminden başka bişey istemiyorum.

Tazminatım verilsin ben mimarisi neresi uygunsa gider oraya yerleşirim.
    Avrupada araçlarda ucuz nasılsa. Atla otona karavanına bi gün hollanda bigün belçika bi gün paris...

Yuh be arkadaşlar. Bırakın engelliyi İnsan haklarında avrupa nire biz nire...

@KUZEY

Tv lerde izlediğimiz kadarı ile ingiltere özellikle londra tarihi bir sehir. Yani engelliye göre mimari evler yapmak için yıkmak lazım.
    O dediğinizde mümkün değil. Biliyorsunuz tarihi binaların orjinalliği ile oynanmaz.

Valla benim devletim yanlız yaşamam için günde 10 dk bakıcı yollasa ben o devlete 24 sa duacı olurdum.

Evet ingilterenin sağlık sistemi çok kötüymüş. Ama bunu avrupa ile kıyaslayamayız. Nihayetinde farkında iseniz onlar € kullanmıyorla.
    Lord lar kamarası olduklarından olsa gerek sağlık sektörünün iyileşmemesi. Adamlarda para gani yani demekki kendi paralarıyla hastaneye gidiyorlar.

İtalya da bir kuruş hastaneye para vermiyormuşsunuz. Okan Bayülken anlattı. Seyahatte gitmişler hastaneye. Para vermişler adamlar almamışlar.
    Adamlar bırakın vatandaşını elin vatandaşından bile ücret almıyorlar....

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    5

Şimdi hükümeti eleştirsem suçlanırım, işte hollanda devletini tebrik ediyorum bizimkiler ellerini tutana akülü vermiyor halbu ki ayaklarımız tutmadığı için yürüyemiyoruz.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@GuLGuZeLi

Evet sende haklısın. Orda yaşayan arkadaşımda senin gibi gavura küfredip duruyor.
    Ama bana sarhoşun yere düştüğünü ve helikopter ambulansın geldiğini de anlattı.

Rahmetli dedem kalp krizi geçirdi. Hastaneye götürdüler. Dr. bey amca sen üşütmüşsün deyip eve yolluyor.
    İkinci kez dr. a gidiliyor. Dedem rahmetli oluyor.
    Elalem sarhoşa bile ne olur ne olmaz diye bakıyor.
    Bizimkiler kalp krizi geçirene gözleri ile bakıp bunun bişiyi yok deyip ölüme sebebiyet veriyor. Adam yaşlı ulen bi tetkik yapmak çokmu zor.
    Allah cezanızı versin katiller!

İtalyada deprem oluyor. İnsanlar ölüyor. Savcılar bilim adamlarını mahkemeye seck ediyorlar.
    Ölüme sebebiyet vermekten yargılanıyora. Niye devleti vatandaşı uyarmadınız diye!

Bizde 10 sene öncesinden bilim amcalar, marmara için devleti uyarmışlar!
    Sonuç 50000 kişi öldü sakatlıklar cabası...
    Eee kim yargılandı? Kimse Allah tan geldi deyip üstü örtüldü.

Daha yeni van ufacık sallandı. Sonuç aynı Allah tan lokal(ufak) bi bölge.
    Orda 72 saattir enkaz altında olan bir vatandaş var. Vatandaş bakana yalvarıyor. Cocuğum göcük altında çalışmayı aramayı durudrdular diye..
    Bakan emir veriyor. Aaaa bi bakmışlar cocuk yaşıyor. Kurtarılıyor. PESSS..

Siz hiç diri diri gömülüpde devlet tarafından ölüme terk edilmek ne demektir bilirmisiniz?

Gidin o cocuğa sorun anlatsın size. Her başınıza bişey geldiğinde medya veya bakanı nerden bulacağız.

Türkiye cennetttir.
    Nereye göre somaliye göre veya bunun gibi 3. dünya ülkelerinde açlıkla boğuşan insanlara göre cennettir.

Öbür türlü neresini tutsan dökülür.

Çok şükür Elhamdulillah Hamd olsun en azından mevla karnımızı doyuruyor.

Hukuk yok ama en azından simitimiz var. Allah a hamd olsun...

Üye
    hatac Avatarı

Son Giriş
    25.07-2016
    Saat
    19:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@enderture

Ben engelliyim ve param yok ki gidip marketten kendime kepek ekmek alayım, midem rahatsız da onun için kepek ekmek alıyorum. En son abimden bir 50 tl harçlık aldım o da bitti. Yani bizim halimiz ortada, belediyenin verdiği tekerlekli sandalye çürüdü gitti, tekerleğini değiştirecek param yok.

Üye
    gul2011 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

ben de yurtdışında nakil olmuş biri olarak şunu söyleyebilirim
    devlet 18 yaş altına son derece özenle bakıyor ama 18 yaş doldu mu yandın, tabii ben henüz reşit olmadan dönüş yaptığımızdan sonrası nasıl olcaktı bu konuda yeterli bilgim yok ama maddi açıdan zor olacaktı sanırım
    birkaç yıl sonra yurtdışına eğitim için gitmeyi planlıyorum, Almanya'daki bir arkadaşım engellilerin hakları olduğundan bahsetti demek ki yeterli değimişl

Üye
    World WaR Avatarı

Son Giriş
    26.01-2014
    Saat
    13:39
    Yaşadığı Yer
    ay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Okullar ve sağlık merkezleri
    Fransa’da engelli grupları için yaklaşık 10 farklı işlevde sağlık merkezi ve okul tipi bulunuyor. Otistik hastalar için yaş grubuna göre üç değişik tip ve özellikte okul ve sağlık merkezi hizmet veriyor. Bunlar (çocuklar için, ergenlik çağında olanlar için ve 18 yaş üzerinde olanlar için). Tuğba’nın gittiği merkez (Foyer d’accueil mÈdicalisÈ) yalnız kalamayan, yardıma muhtaç olan ve sağlık ekibi kontrolü altında olması gereken kişilerle ilgileniyor. Bu merkezlerde yapılan çalışmalar da engellilerin yaşlarına göre değişiklikler gösteriyor. Mesela çocuklukta otistik “hastanın zekâsını açmak”, “iletişim kurmak” gibi çalışmalar yapılıyorsa, 18 yaşını aştıktan sonra hastanın bağımsız bir şekilde yaşayabilmesi için çeşitli programlar uygulanıyor.
    Tabii ki bu okullar/merkezler tamamıyla devlet tarafından yönetiliyor.
    Tüm masrafları sigortadan
    Fransa’da engellilerin hastalıklarına bağlı olan tüm sağlık masrafları (doktor, hastane, ilaç vb) sağlık sigortasından ve devlet tarafından karşılanıyor. Örneğin Tuğba epilepsi hastası (bir başka deyimle sara hastası) ve bu hastalık için bir ilaç alıyor ve doktor tarafından kontrol ediliyor. Bu hastalık için her doktora gidişinde ve ilaç alışında hiçbir ödeme yapmıyor. Ancak, grip için doktora gider veya ilaç alırsa herkes gibi masrafları kendisi karşılıyor.

Tekerlekli sandalye devletten
    Her çocuk gibi otistik çocuklar için de devlet aileye aylık maaş ödüyor ancak çocuğun hastalığına göre bu miktar değişiyor. Ayrıca çocuğun hastalığı özel ve fazla masrafa yol açtığı takdirde, bu masraflar devlet tarafından karşılanıyor (Örneğin: tekerlekli sandalye evde veya arabada çocuğun rahat hareket edebilmesi için gerekli özel mekanik/elektronik sistemler vb).

Her engelliden biri sorumlu
    Çocuk 18 yaşını doldurduğunda bu maaş kesiliyor ve yeni bir sistem uygulanıyor.
    İlk olarak, hâkim bir kişiyi (genelde aile fertlerinden biri olmak üzere) veya özel bir kurulu (bu konularda uzman ve devlet tarafından izin almış kurullar) engelli için “sorumlu” olarak atıyor.
    Bu sorumluluk hastanın zekâ seviyesine ve karar alabilme kabiliyetine göre değişiklikler gösteriyor. Mesela Tuğba’nın yüzde 80 oranında hasta olduğu uzman bir doktor tarafından tespit edildi ve sorumlu kişi olarak hâkim avukatlık yapan ablasını seçti.
    Avukat abla Tuğba ile ilgili tüm işlemleri yapma (imza, banka hesabında olan paranın kullanımı vb) ve kararları alma hakkına sahip oluyor.

Hem engelliye hem aileye maaş
    Daha sonra hastaya maaş bağlanıyor (ortalama 780 euro). Yasalar uyarınca, bu maaş sadece engelli hasta için kullanılabiliyor. Tüm bu işlemler ve Tuğba’nın parasının nasıl kullanıldığı her yıl bir raporda detaylı bir şekilde anlatılıyor ve ilgili hâkime sunuluyor.
    Bunun yanı sıra, ailenin bir ferdine (anne veya baba) eğer engelli hastaya bakmak için çalışamıyorsa maaş ödeniyor (ortalama 800 euro). Bu maaşın miktarı engellinin sağlık durumunun derecesine göre ve özel bir okula ya da sağlık merkezine gidip gitmediğine göre belirleniyor. Bu maaş engelli kişi gündüz okula/sağlık merkezine gitse dahi, gidiş ve dönüş saatleri nedeniyle çalışmanın mümkün olmadığı durumda ödeniyor. Bu paranın nasıl kullanıldığı ise denetlenmiyor.

İşte engellinin bir günü...
    Paris’te ailesiyle birlikte yaşayan Tuğba, sabah ve akşam özel arabayla evinden alınıp yine evine bırakılıyor. Tuğba’nın gittiği merkezde tüm gün kendisiyle bir bakıcı, doktor, hemşire ve bir psikolog ilgileniyor.
    Okulda yapılan aktiviteler grupla veya yalnız gerçekleşiyor. Bu aktiviteler sağlık ekibi tarafından hastanın ihtiyaçlarına göre belirleniyor.
    Tuğba’nın hafta içi yaptığı aktiviteler arasında; spor, müzik, şan dersi (yani şarki söyletmeye çalışıyorlar), resim, at binme ve havuz programı (yüzme) yer alıyor.

Aileyle düzenli iletişim
    Ayrıca aile, psikolog ve hastayla ilgilenen ekiple düzenli şekilde toplantılar yapılıyor. Bu toplantılarda engellinin durumu, gerçekleşen ilerlemeler ve aşılması gereken problemlerden bahsediliyor. Böylece aileyle okul arasında sürekli bir ilişki kuruluyor, evde ve okul/merkezde aynı metotlar uygulanıyor.
    Ayrıca, psikologla yapılan toplantılar esnasında ailenin psikolojik durumu inceleniyor. Yani hissedilen korkular, üzüntüler vb. konuşuluyor.
    fft16 mf2898784 - Avrupada engelli bir çocuğun sahip olduğu haklar... [Tartışma]
    Fransa’da günlük hayatta engelliler için birçok sorun aşılmış durumda. Engelli kişinin faydalandığı tesislerde özel duşlar, özel tuvaletler, engellilerin bekletilmediği kasalar, araç park yerleri, her mağazada özel kabinler (elbiseleri rahatlıkla deneyebilmeleri için vb) de yer alıyor.

Tanınan kolaylıklar
    Engelliler tüm kamu ulaşım yollarındaki toplu ulaşım vasıtalarından bedava faydalanıyor. Ayrıca engelli kartı veriliyor. Bu kartla engelli kişinin taşındığı araba özel yerlere park edebiliyor ve ücret ödenmiyor. Engelliler alışveriş yaparkende asla sıra beklemiyor. Mağazalarda kendileri için düzenlenen özel bölümlerde giyinip alışveriş yapabiliyorlar.

Binalarda düzenleme zorunlu
    Fransa’da 2008’de kabul edilen kanun uyarınca tüm yeni yapılan binalar, kamu ve özel ayrımı olmaksızın engellilere uygun olarak inşa edilmek zorunda. Binaların engellilere göre düzenlenmesi için birçok yapı kanunu bulunuyor. Kanunlarla örneğin kapıların, merdivenlerin, asansörlerin genişliği, büyüklüğü, hatta kapı kollarının yüksekliği, şekli ve rengi bile düzenleniyor. Ayrıca 2015’e kadar tüm kamu binaları ve alışveriş merkezleri engellilere uygun olarak düzenlenmek zorunda.

Problemler çözülmüş değil
    Bu imkânlara ve yasal düzenlemelere rağmen engelliler birçok problemle karşılaşıyor. Bu problemler bazen kamuoyunun gündemine getiriliyor. Metro ve otobüslerin tümünün engellilere uygun olmaması bunlar arasında... Engellilere yönelik yeterince sağlık merkezi bulunmaması da problemler arasında. Bazı engelliler zorunlu olarak evde aileleri ile kalıyor ya da Belçika’ya (Fransa ile Belçika arasında yapılan anlaşma uyarınca) gönderiliyor.

‘Çocuğuma ölene kadar bakacaklar’
    Tuğba’nın annesi Nevriye Turgut, Fransa’daki sistemle ilgili şunları söylüyor:
    “Ben buradan çok memnunum ve Türkiye’ye dönmeyi düşünemiyorum. Çocuğumun geleceği için ve ilerlemesi için buranın yaşam şekli çok uygun. Biz öldükten sonra da hayatı garanti altında. Çünkü ortada kalmayacağından eminim. En kötü ihtimalde devletin yatılı olarak Tuğba’ya hayatının sonuna kadar bakacağını biliyorum. Burada hem Tuğba’ya iyi bakıyorlar hem de bizim psikolojimizi düşünüyorlar, çocuklarımın psikolojisini düşünüyorlar. Her şeyden çok memnunum, tek hoşuma gitmeyen, bakımı sadece kadınlar tarafından yapılmıyor. İtirazda bulundum ancak bana erkek ve kadınların aynı eğitimi gördüklerini ve böyle bir ayrım yapılamayacağını belirttiler.”

Milliyet - Paris

************************************************** ************************************

Demek ki neymiş?
    Türkiye'de engelli hariç her şeye para var.
    Ha birde asgari ücretli hariç herşeye para var.

Asgari ücretli çalışandan 6,5 milyar vergi toplayan devletin dini olsa ne olur, olmasa ne olur?

Topladığının milyonda biri hakiki ihtiyaca harcanıyormu acaba?

Üye
    yldzbhr Avatarı

Son Giriş
    18.01-2013
    Saat
    16:38
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tamda hayallerimi tarif etmişsiniz.

Üye
    ahmetxx Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet demirsoy
    Son Giriş
    06.07-2013
    Saat
    18:33
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bizi bu kafayla zor alırlar avrupa birliğine çünkü bizim ülkedeki ayrımcılık hiç bir yerde yoktur,benim%32 engelli raporum var işe girmek istiyorum sen engellisin diyorlar almıyorlar,rapor çıkarmak istiyorum vermediler %32 kadar alabildim, biz neyiz bu ülkede insan değilmiyiz bunuda anlamış değilim, bence biz avrupa birliğine bu geri kalmış kanunlarımızla hak etmiyoruz zaten almazlarda,bizim siyasetçiler başka ülkede bişey olsa onla ilgilenirler kendi ülkemiz oralardan daha beter bundan masus bahsetmezler,işin özü bu ülke durumu iyi olanlar için cennet bizim gibiler içinde cehennemden farkı yok!!!!!!!!

Üye
    kadirgursoy Avatarı

Gerçek Adı
    Kadir
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    Arnavutköy
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Vatanını çok seven bir milleti göç'e ve devlete düşman etmeye çok yarayan en eski ama en etkili oyunlardan biri bu!
    Ne yazıktır ki bu oyunu bütün ortadoğuya oynayan güçler hala dünyaya hükmetmektedirler.
    Lakin bu oynunu istedikleri kıvam da oynayamadıkları yegane ülkedir Türkiye...
    Bugün imkanımız olsa hangimiz gitmez ki böyle fırsatların olduğu bir ülkeye???
    Ortadoğudaki milletler bu imkanları görünce memleketlerini unutur ve avrupalıyım deyip vatanlarına sırt çevirirler!
    Soruyorum size avrupadaki kardeşlerim!!! Hangi imkanlara sahipsiniz bilmiyorum ama Vatan deyince ne düşünüyor ve ne diyor diliniz???

Üye
    Sinan Yagci Avatarı

Son Giriş
    04.06-2016
    Saat
    05:39
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu başlıktaki ilk mesajdan bu yana geçen zamana ve engelliler açısından kat edilen yola bakarsak hedef 2023 herhalde diye avunmaktan başkaca bir şey kalmıyor elde.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon

LinkBacks (?)

1. 17.03-2009, 17:57