Sayfa 8 / 9 İlkİlk ... 456789 SonSon
Toplam 124 mesajın 106-120 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ne var ki bu keşmekeş içerisinde, birbirimizi anlayacağımız alenî bir envade melhuz olmamakla beraber, artık bu konuyu uzatma taraftarı değilim.

Zaten beni anlasanız o kadar yazdığım yazılardaki doğrulara doğru deme cesaretini gösterirdiniz. Bunu yapmak yerine kendi fikirlerinizi bana fariza etmeniz olaylardaki bakış açınızı simgeleşmiştir.

Bu saatten sonra sanırım edecek kelam, söylenecek söz boşadır. Bu nedenle herkes kendi otantiğinde hareket ederek, umuyorum ki hakikatlere erişir.
    Engelliler için iki tefriki kulvardan çıkmış olduğumuz yolda farklı yöntemleri kullansak da engellileri için doğru ve mütenasip kazançlar elde ederek paralel bir noktada buluşmak umudunu hep zihnimde taşıyorum.

Son yazdıklarınızda haklılık payınız olan noktaların olduğunu da görmezden gelmiyorum. Bunları kendi usulümce değerlendireceğimden tevehhümünüz olmasın.

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Eshat bey ..
    Sizin bakış açınızda doğru olan tek yer, engellilerin kendini geliştirmesini istemeniz..Kendini geliştirmek elbet çok önemli.. Gelişmek toplumsal yada bireysel kurtuluşun ana motoru.. Ancak gelişme ile birlikte aydınlanma da olacaktır insanlarda.. Varacakları nokta Toplumla uyum yerine, topluma kendine kabul ettirme çabaları yerine, topluma bizle yaşamayı öğretmek olacaktır.. Yani tek cümle ile özetlersem; Temel görevimiz toplumu değiştirmek, dönüştürmektir bizim.. Ona kendimizi kabul ettirmek değil.. O bizi kabul etmek zorunda.. Bizim başka şekilde yaşayabilecek yaşam şansımız yok.. Burada gelişme dediğiniz olay bile ötekilik bilincini hızlandırır..
    Geri kalanı ( kendinizi devletin ve toplumun bir sorumlusu gibi, hatta bir vali, bir müşavir gibi -hatta diliniz bile resmileşti) neredeyse engellilere kendinizi geliştirerek topluma kabul ettirin lütfen demeye getirdiniz.. Burada benim kabul edebileceğim doğru yok..
    -İyi niyetinizden kuşkum olamayacağına göre, ben anlamıyorum belki de.. Buda mümkün..

Üye
    asabi cadı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gulag takımadaları
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu tartışmayı ve yazılarınızı ilgi ile izliyorum, ancak eshat beye tek bir soru sormak istiyorum. nece konuşuyorsunuz? bazı sözcüklerinizi hiç anlayamıyorum...

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Değerli Arkadşaım;

Bazı tümcelerimi anlaşılır bulamamamız normaldir. Aslında bu tür bir lisanı kullanmak istemezdim. Tartışmanın konusu uzayınca hep aynı kelimeleri kullanarak buradaki konuyu takip eden siz değerli arkadaşlarımı sıkmak istemememden dolayıdır.

Aynı zamanda bilmediğimiz kelimeleri araştırarak kelime dağarcığımıza bir nebze olsun katkı sağlamak amaçlıydı. Bundan çok kişi rahatsız olursa eğer, çok daha yalın bir dille de yazabilirim. Bütün amaç bundan ibarettir.

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Eshat Bey,
    Lütfen alınmayınız ama bu satırları yazmaya mecbur hissettim kendimi.

Kullandığınız lisan için Arapça ya da Farsça demek mümkün değil. Muhtemelen Osmanlıca kullanmaya gayret etmişsiniz.
    Bu lisanı kullanma gayretinizin sebebini de “bilmediğimiz kelimeleri araştırarak kelime dağarcığımıza bir nebze olsun katkı sağlamak” şeklinde izah etmişsiniz.
    Tamamen kişisel ilgim ve beğenim dolayısı ile bir zamanlar Osmanlıca kurslarına gitmiştim.
    İyi kötü edindiğim bilgilere dayanarak, sözcükleri ve lisanı keşke doğru kullansaydınız da istifade etmek isteyenler yanlış bilgilenmeseydi ya da iyi bilmediğiniz bir lisanı kullanmak yerine Türkçe’yi tercih etseydiniz derim.
    Yanlışların hangi birisini yazayım bilmem ki… Zaten metinlerinizdeki yanlışları düzeltmek gibi bir vazife edinmiş de değilim. Bir insana- (ki bu sitede bir çok insana) yanlış bir bilgi aktarılması, iyi bilinmeyen bir konuda bilgi sahibiymiş gibi davranılması benim hayatta en çok korktuğum şeylerden birisidir. Ben bir eğitimciyim ve şimdi rahmetli olan bir hocamın öğrenciyken bize vasiyet ettiği yegane şey, yanlış yol gösteren, yanlış bilgi veren bir insan olmamamızdı.
    Eminim ki Türkçe’niz Osmanlıcanızdan çok daha iyidir.
    Saygılarımla

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Aslında burada herkesin doğrusu ya da yanlışı olacaktır. Bundan dolayı kimse en doğrusu benim diyemez. Sizin de benimde birbirimize göre haklı ya da haksız yönlerimiz olabilir. Lakin bu engelliler olarak bizi birbirimizden ayırmasın.

Ben demiyorum ki; engellilere devlet destek olmasın, herkes ayaklarının üstünde dursun diye… Böyle düşündüğümü yeni öğrendim. Eğer ben gibi engelli hakları savunucusu bir kişi böyle düşünürse bizim halimiz nice olur? Sosyal devler ilkesi nerede kalır? Yapmayın lütfen ben böyle düşünce tarzını benimsemiş olamam… Bundan dolayı içiniz rahat olsun. Ben engelli haklarını sizin deyiminizle en anarşist şekilde de savunurum, en ılımlı şekilde de ararım. Neyi nerede nasıl bir eda ile yapacağını bilmezsen kardan çok zarar edersin. İşte buna binaen bende bu konularda ortama göre tutum belirleyerek aklın ve mantığın doğrularını hayatımıza yansıtmak isterim.

Ben isterim ki; engelliler için çeşitli projeler geliştirilsin, bu hem devlet eliyle yapılsın hem de toplum tarafından desteklensin, eşit şartlarda gibi gösterilerek engellinin ezilmesine benim evet dememi kimse beklemesin.
    Yapılan projeler tozlu raflarda kalmak yerine, uygulanabilir bir statüye sokulsun. Bunun yanında vatandaşımız bilinçlensin, engelliler bilinçli birer birey haline gelerek toplumla kucaklaşsın diyorum. Hani siz demiştiniz ya 9 milyon engelliden 8 milyonu hapis hayatı yaşıyor diye işte bu konuda özgürlüklere yelken açılsın istiyorum.

Engelliler olarak yapabileceğimiz işler konusunda kendimizi geliştirmek neden olmasın? Herkes kendine özgü yetenekleri doğrultusunda eğitilsin, zaten eğitimin olmadığı hangi yerde sorunlar çözülmüştür.

Bunun için engellilere fırsat eşitliğinin olmasını şiddetle savunan bir engelliyim. Ben istiyorum ki; engelliler hakları konusunda biraz daha girişken olsunlar, toplum karşısında kendilerini ezdirmesinler. Bütün bunların hepside bilinçli birer engelli birey olmaktan geçiyor.

Diyorum ki bunun için biraz daha gayretle kendimiz gösterelim. Bizi görmek istemeseler de, duymak istemeseler de, anlamak istemeseler de kimseye kahrederek kendimizi bir kenarda tutmayalım. Herkes kadar engellinin da yaşama özgülüğünün olduğunu anlamak istemeyene anladığı lisandan anlatalım.

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Fikirleriniz hususunda herhangi bir yorum yapmış değilim Eshat Bey.
    Bakış açınız her ne ise saygı duyarım.
    Benim takıntım fikirlerinizi beyan ederken kullanmaya çalıştığınız ve artık tedavülden kalkmış olan lisan yönündeydi.
    Eminim ki ortak dilimiz olan Türkçe, herkes için daha anlaşılır bir lisan olacaktı.
    İşin garibi Kuyucak ve siz farklı şeyler söylemiyorsunuz aslında.
    Sanırım aynı şeyi farklı lisanlarla anlatmaya çalıştığınız için farklı düşündüğünüz zannına kapıldınız.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Değerli empatizan,
    Kullanmış olduğum kelimeleri kendimi mecbur hissetme gibi bir durumum yoktur. Genelde yalın halde yazarım yazılarımı. Sizin gibi bir kişinin yapmış olduğu uyarıları elbette dikkate alırım.

Bilmediğim bir lisandan bahsederken anlamını bilmediğim bir sözcüğü tümcelerimde kullanma söz konusu değildir. Sizin ne kadar iyi niyetle olaya yaklaştığınızı ve insanları kırmadan bu kadar ılımlı bir yaklaşım sergilediğinizin farkındayım. Bunun içinde çok teşekkür ediyorum.

Tartışma çok uzadı burada ve aynı kelimeleri kullanarak artık tartışmanın sıkıcı olmaması adına bu kadar farklı kelimeleri bir arada kullandım. Bundan rahatsızlık duyulursa veya duyuyorsanız kullanmayacağımı belirttim.

Saygılar

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Ahmet abi olaya kendine özgü bir yaklaşımla yaklaşarak renk katmışsın. Fakat Türkçe’nin doğru kullanımı konumuz olmadığı için bu konuda çok geniş açıklamalar yapmayacağım. Bu konu ile ilgili ayrı bir başlık olursa değerli edebiyatçı hocalarımızla tartışarak bir şeyler kazanmak beni ihya edecektir.

Çünkü bir çok edebiyatçının bile bu konularda çok büyük yanlışlar yaptığı gerçeği ile karşı karşıyayız.

----------

Evet, Kuyucak beyle aslında engelli olarak aynı şeyleri farklı yönlerden giderek bulmaya çalışıyoruz. Bu konuda sizinle hemfikirim. Umuyorum bu yöntemler engellilere faydalı bir getiri sağlar. Ayrı istikametten gidiyor olmamız. Aynı noktada buluşmayacağımız anlamına gelmiyor.

Güzel yarınlarda engelsiz bir toplumda buluşmak temennisiyle…

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Müdahalemin altında art niyet aramadığınız için ben teşekkür ederim Eshat Bey.
    Bilirsiniz eğitimci kadınlar yaşlanınca benim gibi her şeye muhalif, her konuya maydanoz olurlar.
    Söyleyecek sözleri varsa susturabilene aşk olsun.
    Doğru diye bildiğimi söylemesem- yazmasam karnıma ağrılar girerdi.
    Neticede lisan sizin, tercih sizin.
    Tekrar hoşgörünüze sığınıyorum.
    Saygılar benden olsun.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Değerli empatizan,
    Kelimelerde de yenilik gerekli sanırım anlaşılır olması açısından. Bir oku bir gugul amcaya sor olursa olayın ahengi de kalmaz.

Bildiğiniz doğruları elbette paylaşınız. Bizde yanlışlarımızı görelim. Sizin bilgi hazinenizden faydalanalım. Yoksa kendi içinizde bildikleriniz kendinizden başkasına yarar getirmez.

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Tarihin dinamikleri;

-Kapitalizm bireyin kazanma, rekabet dürtüleri üzerine kuruludur.. Birey karlılığını artırıp
    Kazanımlarını çoğaltmak isterken aynı zamanda üretimi artırır..Daha bol, daha ucuz üretim ile güzel hizmeti yaratmak arayışı da insanlığın gelişmesini sağlar..
    -Sosyalist düşünce ise; İşçi sınıfı iktidarında üretimi yeterli hale getirerek ve özel mülkiyeti kaldırarak vede yeni bir insan yaratarak sınıfsız topluma ulaşmayı hedefler.. Sosyalist düşünceye göre kapitalizm zaten evrim neticesinde sınıfsız topluma gitmeye mahkumdur.. Sosyalist sistem sadece süreci hızlandırmak içindir..
    -Kapitalist sisteme en büyük eleştiri; Rekabetçi ve geliştirici niteliği yerine tekelcilik ve siyasi iradeyi ele geçirerek tüketim toplumu yaratmaktır.. Artık insanlığın zararına olduğu noktasındadır.. Kendi karlılığını artırmak için insana zararlı olan bir piyasa yaratmıştır..
    -Sosyalist düşünceye gelen en büyük eleştiri ise; Böyle bir gücü bireylerin denetleyemeyeceği, bu gücün insanlar üzerinde diktatörlük kurmasının kaçınılmaz olacağıdır.. Ayrıca yeni insan yaratmanın insan eliyle değil evrim sonucu oluşacağı yönündeki eleştiriler de dikkate değerdir..

-Sosyalist yada Liberallerin düşünceleri dışında çok şey gelişmiştir oysa kendiliğinden.. İşçi sınıfı denilen sınırları belirsiz kavramın içini doldurmak gittikçe zorlaşmaktadır.. Emekçi kavramı ile ne kadar genişletsek de, çalışanların elitleri (yada karnı tok olanları) nitelemesinden kurtulamıyor artık bu kesim.. Yani bu kavramla anlatılan ‘’zincirinden başka kaybedecek insanlar’’ değildir artık.. Elbet vardır karnı aç olanlar.. Ancak kitlelerin asıl hedefi çalışıyor olmak artık..

-Asıl muhalefet üretimden pay almakta zorlanan kitlelerdir.. Asıl muhalefet öteki sayılanlardır.. Sosyalistlerin ve Liberallerin zorla deli gömleği giydirip sizin sorunlarınızı bizim programlarımız çözer bakış açısından da bıkmıştır bu kitleler.. Sanırım ötekilerin sınıf sayılmasına az zaman kalmıştır.. Demokratik haklar, pay alma hakları ve yaşam biçimini kabul ettirme mücadelesi tarihin asli dinamiklerinden sayılmasına az kalmıştır..
    Ülkemizde işçi sınıfı denilen kitle kadar ötekilerin ağırlığı olmalıdır.. Çünkü sayı olarak onlardan çok fazladır.. Ve en kalabalık ötekiler sakatlardır.. Ancak hiç bir siyasi bakış açısına yamanmadan öncelik sakatlık bilincinde (mücadele de sakatlık paydasında) buluşmak gerekir.. Bakarsınız işçi sınıfının yapamadığını bizler yaparız.(J).. İşte bu kadar önemlidir sakatların öteki bilincine ulaşması..

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Hasanım,

Günlerdir "tekel işçilerinin eylemleri" ile çalkalanıyor Türkiye..

"Üretimden gelen gücümüzü kullanacağız" deyolar..

Hele de bakem.. Ne iş bu "üretimden gelen güç"? Yenir mi, içilir mi? Nasıl kullanılır? Sakatların da var mıdır böyle bir gücü? Salt bilinçle olacak şey mi? %36'sı okuma yazma bilmeyen, en önemli işlerini yapmak için dahi evinden çıkamayan devasa bir kitleyi nasıl bilinçlendirecen?

+ sakatı bilinçlendirmek dolmayı pirinçlendirmeye benzer mi? "Önemli" ama kolay mıdır bu işler?

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Baba..
    Baksana Başbakan bile ''Bunların üretimden gelen güçleri yok'' diyor.. Hatta daha ileri gidiyor haklı olarak ve diyorki; Aslında bunları sendikalar satmıştı bize, şimdi ne oldu?
    Demekki bir hak alma savaşı olabiliyor tüm oyunlara rağmen.. Bu işçiler aslında bana göre hem sendikalara hem hükümete hemde halkımıza bir insanlık dersi veriyorlar.. Tek savunma ne biliyormusun; Bunların yerine aynı paraya çalışacak milyonlar var.. Yahu milyon memurun yerinede aynı paranın yarısına çalışacak milyonlar var.. Demek ki sıra onlara geldi.. İtfaiyeciler, tekel işçileri, sırada şeker işçileri sonrada sırada özel sektöre devredilecek sanırım devlet memurları ve güvenlik güçleri kalacak.. Madem iş yapmıyorlar ve yan gelip yatıyorlar, bu işi bizden iyi yapacak kimse varmı?
    Şaka bir yana hak alma mücadelesinde bilinç oluşturmak bir ekin ekmeye benziyor.. Bu doğru ise bir gün mutlaka yeşerir.. Sakatlar derneklerinin oluşturduğu bilinçlerden bu günkü sadaka kültürü doğdu.. Öteki bilinci de buralardan doğsun be Baba..

Sayfa 8 / 9 İlkİlk ... 456789 SonSon