Sayfa 5 / 9 İlkİlk 123456789 SonSon
Toplam 124 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    "Zaman" konusunu unuttuğumu sanmıyorum ('bir kaç nesil önce ve sonra' dedim) da .. "Orantısız güç kullanma"yı anlayamadım.. Biz zaten yarışa epeyce geriden başlıyoruz.. Bu da bir tür orantısız güç kullanımıdır..

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    :)
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yazılanları okudum merak ettiğim şunlar:
    1- çözüm ötekileştirmenin kendisi midir?
    2-Toplum kesimlerini ötekileştirilmek yoluyla yok saymak ne derece doğrudur?
    3-Herkes gibi olmayanları dışlamak ötekileştirmenin neresinde yer alır?
    4-Ötekileştirilmek itaat etmek midir?(boyun bükme-köleleştirme-aynınlaştırma-düşünmeme...)

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Önceki yazılarımda "donanım" kelimesini kullana kullana dilimde tüy bitti.. O yüzden şimdi kullanmayayım dedimdi.. Ama yine kullandık sayende.. Sen tamamlamış oldun..

Olay sen-ben meselesi değil.. İki-üç hatta 200-300 kişiyle de yapamazsın bunu! Salt kişilerle olacak şey değil çünkü!! Kültür-ekonomi-gelenek-görenek vb. her bi şey dahildir bu potada. Eritilmek için bekliyorlar O yüzden -argo deyişle- kimsenin maçası yemiyor dediklerini yapmaya.. Hep başkasının üzerine atıyor.. Sen de öyle yap.

E ben de farklı şey söylemiyorum ki..Binlerce yıllık teorik miras var.. (Bunun son 180 yılı çok çok önemlidir!) Mirası yemeyi bırak ne yediğimizi bilmiyoruz bile

Not: Öykü, sorularına daha sonra cevap vereyim izin verirsen (Tabii, diğer arkadaşları bağlamıyorum)

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benbeklerim soruların cevaplarından sonra konuşmak yazmak istiyorum düşüncelerimi sabırlıyımdır çayı demledim sorun yok.Bu arada yazılanları okumak büyük keyif benim için

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Bu günde cevap günü olsun .. Çayları alıp oturalım fiskos köşesine ..Nasılsa Pazar ..

Sevgili Kalem ..
    Umarım övgülerini hak etmişimdir .. Fakat şimdi daha iyisini yazma görevi verdin bana .. Malum en güzel söz söylenmedi daha diyenlerdenim ben ..

Haaa birde şu ’’ lütfen’’ konusu var .. Onu ses tonu ile muhatabına anlatır bence herkes .. Hem de en iyi şekilde .. Muhatap nasıl anlıyorsa ..

Baben’im ..
    Haklısın oradaki olaylar anlık .. Bizimki sürekli .. Çözümü daha kolay o yüzden ..
    Fakat bizimkinin çözümü de tek bir kerelik olacak .. Sokağa çıkmamız gerektiğine inanıldığı gün sorun kalmayacak ortalıkta .. Sokakta, onlarla yaşamamız gerektiğine inanıldığı gün önümüz açılmaya başlanacak .. Apartmanlar, sokaklar, ulaşım, kamu binaları, okullar ulaşılır olacak bizlere … Ve inan ki bunlarda bir kere olacak ve de kalıcı olacak .. Sonrası gelecek kendiliğinden .. Bizler uzağa, daha uzağa, her gün daha uzağa gidebileceğiz .. Giderken de onlar bize alışacak, biz onlara .. Onların yaptıkları işlerin bir çoğunu yapmayı öğreneceğiz, onlar yapabildiğimizi görecekler .. Bize dokunacaklar .. Bizimde iyi şarkı söylediğimizi, iyi eğlendiğimizi, sallansak ta arada iyi dans ettiğimizi, İyi içtiğimizi, iyi kavgacı olduğumuzu görecekler .. Öteki olmadığımız
    anlaşılacak .. Ailelerimiz bizden ‘’kurtulacak’’ .. Onlarda normal yaşama dönecek .. Ne bilem işte bunlar çok kısa zamanda oluşmaya başlar, önümüz açılsa diyorum ben .. Su yolunda akmaya başlar ve kıyılarında bizde başlarız balık tutmaya …

Sevgili Öyküekin;

-Çözüm ötekileştirmenin kendisimidir? Tartışmaya sıfırdan başlamış gibi olacak ama kısaca anlatayım; Bir merkez ve onun oluşturduğu toplum bilinci var bizleri öteki sayan .. Üstelik bunu çaktırtmadan, yalan söyleyerek, sinsice yapıyor .. Ötekileştirdiğini bile kabul etmiyor, ancak yaptıkları da artık çuval sığmaz olmuş.. Merkezi güç için ötekileştirme çözümdür .. Bu paylaşım arenasında nüfusun yüzde onunu paylaşımdan uzaklaştırıyor .. Yada minumum bir şeyler vermeyi hak görüyor .. Oysa paylaşımda vatandaşlık hakkı olmalıdır ve insanca olmalıdır .. Ülkemiz paylaşımın en eşitsiz olduğu Dünyanın en barbar ülkelerinden birisi olmuştur ..
    Gelelim engellilere; Onlar ötekileştirildikleri halde yaşamlarında, kendilerine Merkez ve onun oluşturduğu bilinçle bakmaktadırlar .. Oysa onların ötekileştirilen yaşamlarına bakarak bir karşı bilinç geliştirmeleri gerekir .. Herkesin önünü açmaya yetiyorsa Devletin gücü, bizimde önümüzü açın demeleri gerekir .. Bunu için ne yalvarmalarına, nede isteklerinin haklı olmasına gerek vardır .. Bu HAK’kıdır .. Devletinde SORUMLULUĞU ..

-Toplum kesimlerini ötekileştirilmek yoluyla yok saymak ne derece doğrudur?
    Bunun cevabını yukarıda vermiştim .. Ayrıca ekleyeyim .. Biz üretim yapmayan bir toplumdan geliyoruz.. Daha alışamadık ne üretmeye, nede düşünmeye ..
    Üretim geleneği olan toplumlar, herkesi üretimin içine sokmaya gayret eder ..
    Oysa Ganimetçi toplumlar, ganimeti paylaşırken, hiyle ve hurda ile kendine daha çok pay çıkması üzerine kurulmuştur .. O yüzden Engellilere ve güçsüzlere kapa çeneni verdiğimize dua et denir .. Yani temelinde ahlaksızlık yatar ..
    Bizim içinse bu durum razı olmak anlamına gelir .. Bize düşense bu iki yüzlülüklerini görmek, anlamak, yüzlerine vurmak olmalıdır ..

-Herkes gibi olmayanları dışlamak ötekileştirmenin neresinde yer alır?
    Bu soruya burada cevap vermeyelim isterseniz .. Başka bir konu bu .. Fakat temelinde ötekileştirme için haklı neden arayan Merkezi gücün ideolojik bataklıkları yatar .. Merkezi güc ötekileştirmeyi yaratabilmek için ortalama bir insan portresi yaratıp, onun dışındakileri yok sayar .. Hatta düşman yaratır,.. Ortalama ise genelde sağlam, güçlü, ırkçı ve dindar sorgulamayandır .. Herkes gibi olmayan zaten baştan elenmiştir, kötüdür .
    Tekse, sayıları azsa ucubedirler .. Sayıları fazla ise ötekidirler ..

Ötekileştirilmek itaat etmek midir?(boyun bükme-köleleştirme-aynınlaştırma-düşünmeme...)
    Aslında merkezi güç bunu ister .. Madem farklısın, öteki olmayı kabul et, sana biçtiğim yaşama boyun eğ, itaat et .. İstediği budur .. Merkezi güç oluşturduğu, toplumsal bilince de bunu pompalar .. İşte burada bizim yapmak zorunda olduğumuz şeyse, oluşturulan bilince ‘’ hade leynnnn’’ deyip nanik yapmaktır ..
    Kendi düşüncelerimizin bir sistematiğini oluşturup Merkezi güce ve onun oluşturduğu toplumsal bilince karşı çıkmaktır ..

Bu düşüncelerimi açıklama fırsatı verdiğiniz için güzel sorularınıza teşekkür ederim. Tabi hepinize .. Saygılarımla …

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Kuyucak,
    Sokağa çıkmamız gerektiğine inanıldığı gün sorun kalmayacak ortalıkta .. Sokakta, onlarla yaşamamız gerektiğine inanıldığı gün önümüz açılmaya başlanacak ..
    Demişsiniz.
    Ben de diyorum ki:Sokağa çıkmanız gerektiğine inandığınız gün sorun kalmayacak ortalıkta .. Sokakta, onlarla yaşamanız gerektiğine inandığınız gün önünüzü açmak için mücadeleye başlayacak ve sürdüreceksiniz bu mücadeleyi. Ve aileler... Engelli aileleri. Evlatları kadar onların da inanmaları gerekiyor dışarıda engelliler için bir hayat oldurulabileceğine...

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Kuyucak,gayler,engelliler,kürtler,lazlar vb vb başka bir kitle tarafından ötekileştiriliyorsa ötekileştirilen kitlede ötekileştirenleri ötekileştirmiş olmuyor mu?Y ani bu ötekileştirme olgusu kişiye kitleye vb vb karşılıklı olarak sürekli değişmiyor mu? Ötekileştirme durumuna herkes kendi penceresinden bakıyor değil mi?

Üye
    leventsaritas Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    17:55
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    38

merhaba

bu tartışılan iki başlık ötekileşme ve engellenen özürlülerin örgütlenme sorunu birbirine girmiş durumda hele birde entellektüel üslup işin içinde olunca tam bir kavramlar kargaşası oluşdu

engellenen özürlülerin örgütlenme sorununu ötekileşmeden ayırarak tartışılması önerim

halkın anlayacağı dilden tartışmaya özen göstermek daha doğru olmazmı ?

özürlünün ekonomik pisikolojik sosyolojik analiz incelemesini felsefenin fiziğin iktisatın diyalektiğin ışığında bilimsel bakış açısıyla yapılması çok verimli ancak başlıklara dikkat etmek gerekmezmi

özürlünün sistemle bağı
    özürlünün sınıfla .toplumla. dinle .gurupla .bireyle. kurumlarla. ilişkileri iletişimleri
    özürlünün kapitalist sistemle çelişkisi uyumsuzluğu
    özürlünün siyasal sınıfsal bilinci
    özürlünün örgütsüzlük sorunu
    vs. butür buna benzer başlıklar anlaşılması daha kolay olacaktır

henüz köylü gelenekleri feodal gelenek eğitim kültürü mevcut üzerimizde
    sistemin ve burjuvanın istediğibi dikkat etmeliyiz

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Öyküekin..
    Birtek engelliler hariç herkes kendi penceresinden bakıyor.. Engelliler Duygusal öteki olamıyor.. Çünkü öteki olduğu söylenmiyor..Aksine en büyük öteki o diyorum ben.. O yüzdende bilinci yalvarmak üzerine kurulu.. Tüm örgütlü güçleri bile yalvarıp üş beş koparma peşinde..
    Fakat şunu unutmayın ötekilerin ana kütleyi düşman belleme durumu yoktur.. Sadece kendilerini özgürce yaşamak isterler.. Hem ana kütle içinde olmak, hem kendilerini yaşamak, saygı duyulmak isterler..

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bana göre ötekileştirme insanın insan olma kimliğine yabancılaşmasıdır.Montaigne'nin de dediği gibi:“Her insanda insanlığın bütün halleri vardır.”Özgürlük bilinci ve mutluluk istemi hem kendimiz hem öteki için ortak bir yaşama temeli özümsenmeyecekse kanayan yaralar kanamaya devam edecektir

Üye
    merovenj Avatarı

Gerçek Adı
    Alp
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar...
    Bu konu basligi altinda yazilanlanlari iki-uc hafta oncesinden okumustum fakat bugun gordum ki tekrar uzerinden gecmekte ve sindirmekte fayda oldugunu dusundugumden degerli dusunurlerin yazilarini ozumseyerek zevkle bir kez daha okudum.Bu beyim firtinasi sofrasinda benim de bir tuzum olmasini isterim.

Musadenizle sunu belirtmeliyim ki: Irdelemekte oldugumuz "otekilestirme" baslikli konuyu sokaktaki vatandasa sorsak nasil cevaplar ve tepkiler alirdik hic dusunduk mu?Egitim ve en onemlisi bilinc sevisyesi daha oturmamis olan toplumumuzda boyle bir konunun konusulmasi "gunumuz icin "basli basina bir absurdluk icerir.Emin olun disardaki akli selim dedigimiz vatandaslarin cogunlugunun bile boyle bir olgudan ne bir haberleri ne de bunun uzerine benimsedikleri sahsi dusunceleri yoktur.Kaldi ki bizler yani tabiri caizse "otekiler etiketiyle zikredilenler"icinde kisisel ve toplumsal bir bilincin henuz oturmadigi bir gercektir.

Izninizle bunu orneklerle izah edeyim...

Degerli dusunur Baben'inde onceki yazilarinda deginmis oldugu:"Türkiye'deki engellilerin %39'u okuma-yazma bilmiyormuş.. (Rakamlar/oranlar sürekli değişir.. Onun için pek bir önemi yok kesinliğin.) Geriye kalan %60'ın da %80'i ilkokul mezunudur kanımca.. Üniversite mezunu olanlar %5'i bulur mu bilmem! -ki örgün eğitimin resmî ideolojiden sıyrılıp ne kadar muhalif bilinç oluşturacağını tartışmaya bile gerek yok sanırım."bu tablo maalesef ne kadar trajik ve sorunlu bir bilinc seviyesine sahip toplum oldumuzu gozler onune sermektedir.Bu demek degildir ki tartisilmasin!

Bir ikincisi Avrupa Ronesansi 300 yilda benimsedi bildiginiz uzere.Bunu Avrupada bir donem yasamis ve oranin kulturunu bir nebze olsun tatmis biri olarak once bu konu uzerinde cok buyuk bir payin oldugunu dusundugum Avrupa ile Turkiye toplumlari arasindaki "bilinc farkina" deginmek istiyorum.Bunu yaparkende amacim kendi ozumu yani milletimi yermek degildir bu iyi biline...

1-Avrupada bir copcuye copcu gozuyle bakilmaz,o kisi yaptigi isten baskalari tafafindan otekilestirilmez yani etiketlenmez.O kisi icin copculuk bir istir top
    lumda yasamak ve varolmak adina ve bunu da gocunmadan yapar ki kimsede ona farkli bir gozle bakmaz.Bizde varin siz dusunun...

2-Avrupada her kaldirim,her durak,her yol,her trafik isigi,her ulasim araci,gunluk hayatta engellilerin "bizim otekiler tabiriyle zikrettiklerimizin"de ortak kullanacagi yasam gereksinimleri icin ne varsa tamamen oncelikli olarak engellilere gore tasarlanir ve yapilir.Bizde ki sadece kaldirimlari varin siz dusunun...

3-Avrupada engelli toplumdan tecrit edilme dislanma duygusuyla yasamaz cunku toplumun bizati etkin elemanidir yani toplumun olmasi gereken bir zinciridir,paslandi diye kesilip atilmaz.Bizde yine varin siz dusunun...

4-Avrupada bir ulke icerisinde egitim, kultur,bilinc, vb konularda insanlar arasinda ucurum yoktur.Bizimse en buyuk problemlerimizden biridir.

5-Avrupada kimse calisanin bir kurus hakkini yemez ve calistigi saatlerin karsiligini kurusu kurusuna verir.Isveren bilir ki devlet normlarini koymustur
    ve herkes buna uymakla mukelleftir.Canim ulkem de kimin eli kimin cebinde belli degil maalesef.

Bunun gibi sizlere onlarca ornek sayabilirim ama kafi oldugu kanaatindeyim.Simdi soruyorum; "Otekilestirilmis" diye zikretmis oldugumuz bizler yani engelliler miyiz? yoksa icinde yasadigimiz bu guzel topraklarda "yasadigini sanan" herkes mi?

Tesekkurler...

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Öykü ekin ve morevenj ben burada ötekileştirmeyi savunmuyorum.. Onu kutsamıyorum.. Benim yapmak istediğim bir durum tesbitidir.. Üstü pisliklerle kaplanmış, taşlarla kapatılmış bir ötekileştirilme hikayesini açığa çıkarmaya çalışıyorum.

Durum tesbiti yapıp bizi ötekileştirenlere karşı bir bilinç oluşturup, engellilerin mücadele etmesi gereken bakış açısını bulmaya çalışıyorum..
    Zaten ta baştan dedim, sakat soykırım politikasından batı vaz geçti.. Batı bu politikanın sonuçlarından mutsuz oldu ve engellileri üretimin ve tüketimin yani yaşamın , sokağın içine çekmeye başladı..
    Oysa ülkemizde bu sakat kırım politikası son hız devam etmektedir..
    Evinden çıkmaması üzerine planlanmıştır engellinin yaşamı..

Evimden rahat çıkabilen, işine rahat gidebilen, ekonomik geliri iyi sayılabilecek, ulaşımını kendi sağlayan ben bile tam olarak sokakta değilim..
    Bağımlıyım çünkü.. Belli yerlere bağımlıyım.. İstediğim yere yemeğe gidemem,mutlaka merdiven sorunu vardır.. Mutlaka tuvalet sorunu vardır.. İstediğim yere sinemaya veya tiyatroya gidemem mutlaka ulaşamam.. İstediğim plaja gidemem mutlaka bir kaç kişiye bağımlı olurum..
    Tek kelime ile sistem beni aklın alamayacağı kadar bağımlı yapıyor başkalarına..Ve ben nefret ediyorum bağımlı olmaktan ve vaz geçiyorum tüm istemlerimden.. İstemiyerek bağımsız oluyorum ben.. Ve tüm engellilerin yaptığı budur diyorum.. Vaz geçiyorlar istemlerinden..
    Önümü açın dediğim bu benim..Önümüzü açın ve size bağımlı olmaktan nefret eden bu insanlara kulağınızı tıkamayın.. Siz ne yaparsanız yapın, bize isterseniz kutsal bir yaratık gibi davranın farketmez, biz kendi başımıza hareket etmek istiyoruz..Bağımsız olmak istiyoruz sizden..Açın önümüzü yeter.. Bunu hangi kutsal gerekçe, hangi bahane ile yada hangi inançla yaparsanız yapın bunun adı ötekileştirmedir ve bizim adımıza düşünüp karar vermektir diyorum..
    Bunu sokaktaki adama anlatmak zorunda değiliz biz.. Kendimize, Merkezi güce ve bizi temsil ettiğini sanan örgütlere anlatsak epey yol alırız..Ama bu bakıştan taviz vermeyerek.. Yoksa kız istemeye gidip, cebinize konan 100 lira ile dönersiniz..

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ortak bir mücadele yaratamadığımızın altını çzidiğinizi anlamış durumdayım.Ama işin içine ötekileştirme tanımlaması girince anlatmak istediğiniz olgunun içeriği daha geri planda kalıyor gibi.Onun dışında -duygusal(fiziksel) -olarak yapmış olduğunuz tanımlamıza ötekileştirme kavramını ayrı tutarak katılıyorum...

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Engellinin yaşamının evinden çıkmaması üzerine planlanmış olduğu doğrudur bir bakıma. Hatta dışarıdaki yaşamın engellinin de katılımına uygun şekilde planlanmamış olduğunu söylemek daha doğru olur.
    Engelli yaşamını dışarıya göre planladığı sürece yaptırım gücü artacak, istediği yerde yemeğe, tuvalete, sinemaya, tiyatroya, maça, plaja gitme koşulları engelliye göre düzenlenecektir. Toplu ulaşım, kamu binaları, okullar gibi kamusal alanlarda olmak herkes kadar engellinin de hakkı olduğu için, bu hakkını söke söke alacak.
    Özel alanlarda ise bir tüketici olarak var olmak istediği gerçeği dank edecek kafalara. Gitmek istediği restoranın, otelin ya da sinemanın, engelli girişine uygun olup olmadığını soracak. Eğer değilse, bir soru işareti oluşturacak kafalarda.
    Daha olmadı merdiven sorunu olan bir otele, restorana ya da sinemaya gidecek. "Ben müşterinizim, siz de bana hizmet vermeye mecbursunuz, hadi taşıyın beni içeri " diyecek. Üstelik bunu bağımlı olduğu, muhtaç olduğu için değil, orada bulunmak en doğal hakkı olduğu için söyleyecek.
    "Parasıyla değil mi kardeşim, ben bu otelde konaklayacağım, bu restoranda yemek yiyeceğim, ya da bu tiyatroda oyun izleyeceğim. Ve siz işletmeciler paşa paşa bu hizmeti bana sağlayacaksınız, sunacaksınız. "
    Bir dahaki gidişinde engelli girişine uygun hale getirildiğini görecek aynı mekanın. (denenmiştir)

Üye
    ceyrantirikçi Avatarı

Gerçek Adı
    bülent
    Son Giriş
    25.06-2017
    Saat
    14:42
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşlar yazdıklarınız çok güzel çokta manidar şeyler.gelelim bu sorunlar ve bu sorular insanların yaşadığı çevreye göre değişir.bugün ötekileşme dediğiniz kavram
    bizim yörede etkin faal olarak bizlere yani özürlülere kullanılmaktadır.bizlere öcü gibi bakılmakta ve biz bunlar karşısında ancak aciz kalabiliyoruz.sadece onlara lanet okumakla kalıyoruz.bizleri dinleyen bir kaymakamımız yok bizleri dinleyen belediyemiz yok bizleri dinleyen derneğimiz yok.... var ama yok.peki bizler derdimizi sorunlarımızı nasıl anlatacağız .20ci yüzyıldayız ve biz özürlüler ancak çok küçük adımlarla ilerleyebiliyoruz.

Sayfa 5 / 9 İlkİlk 123456789 SonSon