Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 55 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    lady1260 Avatarı

Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    08:41
    Yaşadığı Yer
    G.antep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    6-9 Eylül arası Trabzon'da düzenlenecek olan 2. Ulusal Kök Hücre Kongresi'nde tartışılacak maddelerden biri de 'kök hücre-din' ilişkisi olacak. Kimi bilim adamlarına göre kongre; devrimcilerle, muhafazakârlar arasındaki mücadeleye sahne olacak

Üye
    yeday Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    21:00
    Yaşadığı Yer
    Hatay/Antakya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Galileo'nun dediği gibi siz kabul etseniz de etmeseniz de Dünya yuvarlaktır ve kendi etrafında dönüyor... Ben de diyorum ki siz isteseniz de istemeseniz de bu tür kongrelerde din adamlarının sesi bilim insanlarının sesinden daha baskın çıkacaktır. Yine bu kongrede de bazı din adamları kök hücrenin din ile ilişkisini kendilerince irdelemeye çalışacak fakat kök hücreden anladıkları embriyo olacak ve bu tür çalışmaları dinen sakıncalı bulacaklardır. Öte taraftan G.Bush ta embriyonik kök hücre çalışmalarını dinsel nedenlerle durdurmuştur. Acaba Bush kök hücreyle iyileşebilecek bir hastalığa yakalansa sizce yine aynı dinsel gerekçelerle bu çalışmaları durdurur muydu? Kesinlikle durdurmazdı hatta bütçenin hatırı sayılır bir meblağını bu çalışmalar için ayırırdı... Ne diyelim? Allah bizi dar görüşlü insanların şerrinden korusun.

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kök hücreciler bilimsel tüm araştırmaları çözdü de sıra dini yönden sakıncalarınamı geldi.
    Kök hücre naklinin dini yönden bir sakıncasının olabileceğini hiç duymamıştım. Bence bu kök hücre olayının fiyasko olduğunu gören ve bu iş üzerinden trilyonları kazanan bilim adamlarının reklam amaçlı tamamen suni bir şekilde oluşturdukları bir gündem.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Din, kök hücre ile ilgili çalışmalardaki engelin %99'unu teşkil ediyor. Birkaç ülkenin dışındaki tüm ülkelerde kök hücre çalışmaları dini gerekçelerle yasaktır. Ve bu bir yorum değil, veridir. Yani dinlerin izin verip vermemesi ayrı bir tartışmadır evet, ama dini gerekçelerle yasaklanması bir veridir.

Elbette her bilimsel çalışmada etik kurallar olmalıdır. Ve bu sadece sağlık değil, tüm bilim dalları için geçerlidir.
    Bence her çalışmanın tartışılmaz etik kuralı İNSANA/YERYÜZÜNE YARARI olmalıdır; din-şu-bu değil.
    Her kim din-şu-bu gerekçeyle insan yararına olan bir çalışmayı kısıtlıyorsa, ona lanet olsun derim, başka da birşey demem.

Etik kurallar ne olmalıdır?
    İnsan neslinin geleceği için zarar ya da soru işaretleri doğurmamalıdır
    Varolan ve normal yollarla üreyen insanlar ile 'genleriyle oynanmış süper insanlar' gibi kategoriler yaratılmamalıdır.
    Tek kural insan/canlı neslinin sağlıklı (hastalıklardan arındırılmış) bir şekilde sürmesini sağlamak olmalıdır

İlk aklıma bunlar geldi.
    Sonuç olarak bu konuda derin tartışmalar yapılmalıdır, ve/fakat din-şu-bu gerekçelerle bu tartışmaların önü kesilmemelidir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ahmett Avatarı

Son Giriş
    04.03-2010
    Saat
    13:48
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

din ne diyomuş kök hücre hakkında onu bilemem ama şunu söyleyebilirim ki din şu/ bu değildir yada şu bu kategorsine alınabilecek bir olgu değldir.ve din birşeye doğru diyorsa o doğrudur.dini sıradan birşeymiş gibi algılamayalım ve algılatmaya çalışmayalım.hem kim oluyoruz ki dini ve dinin bir konuda verdiği hükmü eleştirebiliyoruz.beyler bu din pazardan aldığınız bir malı eleştiriyormuşsunuz gibi konuşmayın.biraz saygı lütfen.bu din hepimizin.hem islamın kök hücre hakkında ne dediğini açıkça yazında biz de bilelim.dini;dini bilenler konuşsun...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

ahmett, yazdığım hangi kelime ile dini tartışmaya açtığımı düşünüyorsun?
    Oysa ben tam da din tartışmamak için "dinlerin izin verip vermemesi ayrı bir tartışmadır" dedim yukarda. Dinlerin cevaz verirp vermemesini tartışmak bana düşmez (İslami ya da başka bir dinle ilgili bilgisi olduğunu düşünen varsa, kök hücre konusundaki fetvayı buyursun versin). Bilimi serbest bırakın, çalışmalar sonucunda felç/kanser/şu-bu hastalığına çare bulunca bilim, isteyen dindarlar, "yok kardeşim bu tedavi günah, ben olmam" desin... Bana ne! Ama bırakın bilim insanlığa hizmet etsin... Din-şu-bu her ne adla olursa olsun, buna engel olunmasın.

Herkesin dini kendine. Birilerinin dinine uymuyor diye başkalarının sağlığı/refahı ile oynanmasını kabul etmiyorum. Bu da kişisel hakkımdır.

Not: Yazılarımda sen-ben derken, buradaki hiç kimseyi kastetmiyorum. Buradaki birine söz söyleyeceksem, direkt adını veriyorum.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ahmett Avatarı

Son Giriş
    04.03-2010
    Saat
    13:48
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturan boğa ben sana karşı birşey demiyorum ve dini tartışmaya açmak gibi bir niyetim de yok sadece şunu diyorum din birşey diyorsa tartışmayalım.elbetde İSLAM diniyle ALLAH bize birşeyleri söylüyorsa doğrudur.zataen bize hayat veren de O değil mi?

Üye
    ddm_76 Avatarı

Son Giriş
    06.01-2011
    Saat
    12:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne alaka sımdı kök hücre ve din.....
    bu işin olmayacagını anlayanların sıgındıgı bı nokta daha bence bu...
    basarısızlıkları saklamak ıcın kullanılıyor....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

"din birşey diyorsa tartışmayalım"
    Dediğim gibi, dini tartışmak zaten bana düşmez. Bu konuda yeterli bilgim yok. Ve yine yukarıda dediğim gibi, bilim kansere/felce/kas hastalığına çare bulduğunda, dileyen dindarlar (eğer dinen yasak olduğuna inanıyorlarsa) bu tedaviyi olmasın. Bunu seçme hakkına kimse karışamaz/tartışamaz. Birkaç yıl önce Hindistan'da meydana gelen depremde mesela, göçük altındaki birçok insan kurtarılmadı. Çünkü onların dinine göre ölüm kaçınılmazdı ve zaten nasıl olsa kısa bir süre sonra başka bir bedende geri döneceklerdi... Bu da bir tercih sonuçta. Kimseyi de ilgilendirmez.
    Nerede beni ilgilendirir?
    Ben göçük altındayken/hastayken, yardım beklerken, yukarıdan biri, "bırak ölsün, nasıl olsa geri gelecek" dediğinde!

Üye
    wedo Avatarı

Gerçek Adı
    WEDO
    Son Giriş
    09.06-2017
    Saat
    01:34
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yok ya her konuda dini öne sürmenin anlamını anlamış değilim. İnançla fikirleri ayrıştırmak gerek. Arkadaşlar önce akıl ve bilim bırakın dini din adanların ave bilimide bilim adamları yapsın.
    Tamam henüz kök hücre çalışmaları net çözümlenmiş değil, bu konudada para tuzakçıları ve istismarcılarada pabuç bırakmamak gerekir.

Üye
    hakanarslan Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    29.08-2014
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    Denizli/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar aslında bu konuda fikir uretmeden önce ıslam dını karsımı ıslama gore kok hucre olayı dogrumudur v3eya karsı ıse neden karsıdır bunu ıyıcene arastırmak lazım.. sımdı kımı bılım adamlarının yorumu soyle.. kok hucre naklı yapabılmek ıcın embriyonun ıncelenmesı lazım ve bu kok hucre nakıllerınde veya arastırmalar sırasında genellıkle ınsan embrıyosunun ölumune yol acılıyor.. ıste burada ıslam alımlerı ve bu konuda arastırmacılar tereddute dusuyor.. bırde soyle bır gorus var.İslam, bilimsel araştırmalara müsaade eder, ancak bilimsel araştırmaların bir hastalığı tedavi etmek veya hayat kurtarmak gibi yüce maksatlara hizmet etmesi gerekir.. bu konuda kök hucre ıle ılgılı merak edılenlere kısa bır yanıt ve acıklama ısteyen arkadaslar bu sıteye tıklayabılırler.
    http://www.tpog.org.tr/pdf/kongre_sunumlar2.pdf
    ama arkadaslar benım gorusum ama bu sahsı bır gorus tabıykı.. yataga bır omur boyu mahkum olan felclı bır hastayı kök hucre ıle tedavı etmenın bu ınsanı kurtarmanın nesı gunah olabılır. Kı ıslam dını zaruret halınde domuz eti yemeyi bile gunah saymıyor.. ama suda var kok hucre nakıllerıyle televızyonda ızledıgımız bıyonık ınsan yaratılmaya calısılırsa ıste o zaman dınen ve bılımsel olarak yanlıs olur.aslan vucutlu ınsan baslı yaratıklarda ılerıde uretılebılır.. o yuzden bu arastırmaları yaparkende cok ama cok dıkkatlı olunmalı HERKEZE SELAMLAR

Üye
    devogulo Avatarı

Son Giriş
    17.01-2017
    Saat
    13:53
    Yaşadığı Yer
    ADANA / KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

HAKANARSLAN ARKADAŞIM SANA CANI GÖNÜLDEN KATILIYORUM...
    BURADA ÖNEMLİ OLAN HANGİ İŞTE OLURSA OLSUN YAPILAN İŞİN HANGİ AMAÇ İÇİN KULLANILDIĞIDIR.
    EĞER GİDİP KÖK HÜCRE OLAYINI AMACININ DIŞINDA KULLANIRSAN DİNEN KABUL OLMAYACAĞI GİBİ TOPLUM TARAFINDANDA TEPKİ ÇEKERSİNİZ...
    AMA ŞUNADA CANI GÖNÜLDEN İNANIYORUMKİ VE BENİM GİBİ TÜM HASTA VE YAKINLARIDA AYNI FİKİRDEDİR,HİÇKİMSE BİR ÖMÜR BOYU YATAĞA YADA TEKERLEKLİ SANDALYEYE MAHKUM KALMAK İSTEMEZ YANİ ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR. BU SIKINTILARI ÇEKMEYEN İNSAN BİZİM HALİMİZDEN ANLAMAZ Kİ KALDIKİ ALLAH DÜŞMANIM BİLE BAŞINA BÖYLE DERMANSIZ RAHATSIZLIKLAR VERMESİN.
    AYRICA BUNUN SOSYAL BOYUTU OLDUĞU GİBİ BİRDE ÜLKEYE VERMİŞ OLDUĞU EKONOMİK ZARARLARIDA VAR. DOLAYISI İLE EĞER ŞİFAYI KÖK HÜCREDE BULACAKSAK BUNUN ÇEŞİTLİ BİLİMSEL VE ETİK KURALLAR ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLİP TÜM HASTALARIN ŞİFA BULUP ÖNCEDEN OLDUĞU GİBİ TEKRAR ÇALIŞIP TOPLUMA VE AİLELERİMİZE FAYDALI BİREYLER OLMAK İSTİYORUZ...

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Ben İslam inancının bu işe tamamen bir yasağı olacağını sanmıyorum. İnsanın önemli bir sıkıntısını çözecekse buna yasak koymaz tam tersine destekler...
    Ama tabii ki zorlama yorumlar yapıp bunun yasaklanması gerektiğini söyleyen insanlar da çıkabilir....

Üye
    Libertarian Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Fuzulim
    Kök hücreciler bilimsel tüm araştırmaları çözdü de sıra dini yönden sakıncalarınamı geldi.
    Kök hücre naklinin dini yönden bir sakıncasının olabileceğini hiç duymamıştım. Bence bu kök hücre olayının fiyasko olduğunu gören ve bu iş üzerinden trilyonları kazanan bilim adamlarının reklam amaçlı tamamen suni bir şekilde oluşturdukları bir gündem.
    bush amerikada kok hucreye kaynak ayrılmamasının nedenini dini engellere baglamıştır.

Üye
    denizsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    BEN BU KONUDA,OTURAN BOĞA'YA KATILIYORUM...

DİNLE HERŞEYİ BAĞDAŞTIRIP,KONULARI SAPTIRIYORLAR.
    DİNİMİZ HİÇ BİR ZAMAN, İNSANINI ZORA VE SIKINTIYA SOKACAK HİÇ BİRŞEYE MECBUR KILMAZ!!!

AYRICA KÖK HÜCRE NAKLİ YASAL GÖRÜLMÜYORSA, TÜP BEBEKDE YASAL GÖRÜLMESİN O ZAMAN.ONUDA YASAKLASINLAR.SONUÇTA İKİSİDE AYNI YOLA ÇIKIYOR...

NEDEN ANLAMIYORLAR!

TIPTA,BİLİMDE,İLİMDE BİZLER İÇİN BİŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYOR...
    BİZİMDE TOPLUM OLARAK BU YENİLİKLERE VE BULUŞLARA DESTEK VERMEMİZ GEREKİYOR...

HEMDE ACİLEN............................................ ...................................
    YOKSA ,GELİŞMİŞ ÜLKELERİN HEP GÖLGESİNDE KALIRIZ.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon