Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 41 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.226

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hastanın "bilme" hakkı, karar verme özerkliği

• * Kaza geçirdiniz ve hastanedesiniz; felç olup olmadığınızın veya bir uzvunuzu/organınızı kaybedip kaybetmeyeceğinizin size açıkça söylenip söylenmemesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
      * En yakınınız kaza geçirdi; ona sonuçları açıkça söyler miydiniz?
      * Sizce bu konuda nasıl bir zamanlama ile, nasıl ve ne kadar bilgilendirme olmalı?
      * Ya ölüm! Hastalık sonucu ölüm kısa bir süre sonra kaçınılmaz olarak gelecekse; bunu bilmek/bildirmek konusunda ne düşünüyorsunuz?
      * Bilgilendir(il)meyerek o kişinin son anlarını nasıl yaşaması gerektiğine karar vermiş olmak... Bu cüretkar tercih konusunda ne düşünüyorsunuz?
      * Bir ay ömrünüzün kaldığını öğrenseniz. Bu bir ayda neler yapardınız?

Not: Bu konuda düşüncelerimizi yazarken hastane yatağında ya da hasta bir yakınınızın başucunda olduğunuzu düşün lütfen. Teorik bir tartışmadan ziyade, duygusal bir yolgöstericilik olabilir mi düşüncesiyle açtım bu tartışmayı...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.226

Geçen gün bir arkadaşım aradı, komşuları 17-18 yaşında bir çocuğpun kaza geçirdiğini ve felç olduğunu söyledi. Bu konu oradan aklma geldi. Kendi felç olma zamanımı düşündüm... Bu sorulara içtenlikle cevap veremek birhayli yolgösterici olabilir diye düşünüyorum...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    halaz Avatarı

Son Giriş
    24.06-2011
    Saat
    20:34
    Yaşadığı Yer
    Eskisehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İnsanın hayatı üzerine temel amaçlarından biri kendi gerçeğinin keşfidir...Eğer kişi kendi yaşantısını sorgulamak olgunluğuna erişik ve ona hükmedebilme yetisine sahipse;ondan kendi gerçeğini saklamak ona yapılan bir haksızlıktır..

Bu tür bir gerçeği kişinin kendisinden saklamak bir tür şefkat gösterisi olabilir..Yine de bu durum kimseye bir başkasının gerçeğini saklamak hakkını vermez..

Üye
    alis Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

BİR KAZA GEÇİRDİĞİMDE BUNUN BANA SÖYLENMESİNİ İSTERİM.HER ŞEYDEN ÖNCE NASIL BİR SAĞLIK PROBLEMİYLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMU BİLMEK İSTERİM.BU VAROLAN FİZİKİ GERÇEKLİĞİMİN DAHA KISA SÜREDE ALIŞMAMI SAĞLAR.

EN YAKINIM BİR KAZA GEÇİRDİĞİNDE KENDİSİNE,İÇİNDE BULUNDUĞU KOŞULLARIDA DİKKATE ALARAK EN KISA SÜREDE SÖYLERİM.

ÖLÜM KISA SÜRE İÇERSİNDEYSE BUNUDA BİLMEK VE BİLGİLENDİRMEK İSTERİM,BU KAÇINILMAZ SON İÇİN HAZIRLIKLI HAZIRLIKLI OLUNMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

KARŞIMDAKİ KİŞİ İÇİNDE AYNI ŞEYLERİ DÜŞÜNÜRÜM.TABİKİ DAMDAN DÜŞER GİBİ SÖYLEMEM.DAHA UYGUN SÖZLER BULMAYA ÇALIŞIRIM.

BİR AY ÖMRÜM KALDIĞIMI ÖĞRENSEM TEK YAPACAĞIM SEVDİKLERİMLE DAHA ÇOK VAKİT GEÇİRMEK OLUR.

abdo58
    Misafir Üye
    abdo58 Avatarı

BENDE SÖYLENMESİNİ İSTERDİM VCE SÖYLENDİ BANA BENDE HİÇ UMURSAMADIM

Üye
    ümit81 Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hastanın nasıl olsa kendine geldiğinde gerçeği öğreneceğini yakın çevresi tarafından bilinmelidir. Bunu ancak doktoru bir psikolog ve hatta din alanında uzman olan bir hatibinde bulunduğu ortamda açıklamak umulurki hastaya güç verecektir. Ayrıca yakınlarından kendine hakim olamayan duygusal insanları hastadan bir müddet uzak tutmakta faydalı olur.

Bu arada gerçeği söylemek derken, 2 yıl önce; anne-baba ve 2 çocuğu olan arkadaşımın trafik kazasında ölümlerini ailesine duyurma görevi bana verildi. Memuriyetten başka bir vasfım olmamasına rağmen Sanırım bu en zoru olsa gerek.

Bu nedenle her gerçek uzmanlarla neticelendirilmelidir.

Üye
    emco Avatarı

Son Giriş
    20.09-2011
    Saat
    17:14
    Yaşadığı Yer
    AMASYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Durum ne kadar kötü olursa olsun bana hemen ayrıntıları ile açıklanmasını isterdim.Böylece kendi psikolojimi bu duruma önceden hazırlayabilirdim.
    Çünkü böyle durumlarda bilgi sahibi olmak gerçekten çok önemli.

Üye
    wedo Avatarı

Gerçek Adı
    WEDO
    Son Giriş
    09.06-2017
    Saat
    01:34
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende bir kaza sonucu felçli kaldım.
    Ancak hemen o anda herşeyin bilincindeydim ve yürüyemeyeceğimi idrak ettim . (Çünkü kazada kendimi kaybetmedim hiç)
    sadece sevdiklerimi ve beni sevenleri düşündüm o an onların çok üzüleceğini. Eşimede hemen söylememelri gerektiğini telefonda söyledim bir yakınıma. (İzirden uzak bir yerde yaptım kazayı) ben hastaneye gelince örrenmesi ni istedim.
    en azından o zaman içinde beni eskisi gibi bilmeliydi.

Bir başka yakınım aynı durumda olsa hemen söyleyenezdim.
    Ölümkonusunu ise bilmek isterdim, ama sevdiğim kisinin bilmemesini isterdim. (Bencilce ama)
    ama son anlarınıda iyiyaşaması için belli etmeden en iyi çabayı harcardım.
    1 ay ömrüm kaldığını bilsem yapacak çok vardır ya.
    Ozaman düünelim.

Üye
    Hasan DURMUŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    31.01-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

* Kaza geçirdiniz ve hastanedesiniz; felç olup olmadığınızın veya bir uzvunuzu/organınızı kaybedip kaybetmeyeceğinizin size açıkça söylenip söylenmemesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
    Söylenmeli tabi bu birazda psıkolok işi olduğundan bir dr. tarafindan bilinçli bir şekilde söylenmelidir.
    O anki sağlık durumundan eminsem gerekli ortamı oluşturarak evet
    * Sizce bu konuda nasıl bir zamanlama ile, nasıl ve ne kadar bilgilendirme olmalı?
    Zamanı iyi ayarlamalı ve bu gibi şeyleri pat diye söylememeli
    * Ya ölüm! Hastalık sonucu ölüm kısa bir süre sonra kaçınılmaz olarak gelecekse; bunu bilmek/bildirmek konusunda ne düşünüyorsunuz?
    Bu insanların birazda yaşam ve inancına bağlı olan bir durum eğer
    bizler doğduğumuz gibi ölümede inanmışsak bilmeliyız diye düşünüyorum.

* Bilgilendir(il)meyerek o kişinin son anlarını nasıl yaşaması gerektiğine karar vermiş olmak... Bu cüretkar tercih konusunda ne düşünüyorsunuz?
    Tabiki bütün istekleri karşılık beklenmeden ve hiç bir fedakarlıktan kaçınılmadan karşılanmalıdır diye düşünüyorum.
    Şayet işin bilincinde olup o zamana kadar gelen yaşantımızı nasil yaşamışsak yine ayni şekilde devam eder.

Üye
    Selina Avatarı

Gerçek Adı
    Selina
    Son Giriş
    28.06-2012
    Saat
    16:05
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

* DOKTORUM VE BİR YAKINIMIN YANIMA GELEREK BANA DURUMU İZAH ETMELERİNİ İSTERİM. BUNU EN KISA ZAMANDA BİLMEK ZORUNDAYIM. NE KADAR ERKEN ÖĞRENİRSEM KABULLENMEM DAHA KOLAY OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

* KENDİME DÜŞÜNDÜĞÜM GİBİ EN YAKINIMA DA EN KISA ZAMANDA SÖYLENMESİ GEREKİR BENCE YİNE BİR DOKTOR EŞLİĞİNDE SÖYLENMESİ DAHA UYGUNDUR.

* HASTA YOĞUN BAKIM GİBİ BİR DURUMDAN KURTULUP SEVDİKLERİ VE YAKINLARI İLE GÖRÜŞMEYE BAŞLADIĞI ZAMAN SÖYLENMESİ VE HATTA GEREKLİ TIBBI AÇIKLAMALARIN DA YAPILARAK SÖYLENMESİ YERİNDE OLUR. TÜM GERÇEKLERİ SÖYLEMEKTE FAYDA VARDIR.

* ÖLÜM DURUMUNDA İŞTE BUNU SÖYLEMEK VEYA ÖĞRENMEK İSTEMEM ŞAHSEN. KİMSENİN BANA ÇOK KISA BİR SÜRE SONRA ÖLECEĞİMİ SÖYLEMESİNİ İSTEMEDİĞİM GİBİ KİMSEYEDE ÇOK KISA BİR SÜRE SONRA ÖLECEKSİN DİYEMEM. ÖLÜMÜN NE ZAMAN GELECEĞİNİ KİMSE BİLEMEZ ALLAHTAN BAŞKA.

* KİŞİNİN SON ANLARINI NASIL GEÇİRECEĞİNE BEN KARAR VEREMEM AMA ONUN SON ANLARINI EN GÜZEL ŞEKİLDE SEVDİKLERİYLE BERABER MUTLULUK İÇİNDE GEÇİRMESİ İÇİN DE BÜTÜN İMKANLARIMI SEFERBER EDERİM.

* 1 AY ÖMRÜMÜN KALDIĞINI ÖĞRENMEK İSTEMEM. BANA BİRİSİ GELİR DE 1 AY ÖMRÜN KALDI DERSE DE ONA ŞUNU SÖYLERİM " SEN NERDEN BİLİYORSUN BU CANI BANA SEN Mİ VERDİN DE 1 AY SONRA ÖLECEĞİMİ BİLİYORSUN" DERİM. TABİ BU SÖYLENEN KARŞISINDA ÇOK ÜZÜLÜRÜM O DA AYRI BİR KONU..

SAĞLIK VE HUZUR DOLU GÜNLER GEÇİRMEMİZ DİLEĞİ İLE...

Üye
    murat07ant Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    15.03-2017
    Saat
    14:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

kaza sonucu felç olmuş olsaydım kesin söylenmeliydi ama bazı arkadaşların yazdığı gibi uzmanlar tarafından

ailemden biri veya arkadaşım olsada aynı uygulama yapılmalı

zamanlaması uzman tarafından belirlenmeli çünkü tedaviyi red edip daha kötü olma ihtimalide var o anki ruh durumuna bağlı olarak

ölümlü bir hastalığı saklanmamalı çünkü bizde bir tabir varrdır gözü açık gitmek bundan kastım eğer hasta istediği şeyleri yapabilecek güçü varsa bu söylememekle engelenmiş olur bunada kimsenin hakkı yıok bence ertelediği tüm işleri yapabilmeli

benim 1 ayım olsa gelecek için birikim yapmayı keser ve ertelediğim tüm isteklerimi yapardım

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:19
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    83
    Verilen Beğeniler
    75

Tüm gerçeklerin söylenmesi taraftarıyım çünkü kişi kabullenmesi zorda olsa durumunu bilmesi en iyisi

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

Haksızlık bu bülent. çok çok ağır sorular bunlar. İnsanın üzerinde kalıyor sanki ağırlıkları...
    cevaplayalım bakalım...

* Kaza geçirdiniz ve hastanedesiniz; felç olup olmadığınızın veya bir uzvunuzu/organınızı kaybedip
    kaybetmeyeceğinizin size açıkça söylenip söylenmemesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Elbette söylenmeli.sonuçta uzuvsuz yaşamaya devam edecek olan benim ama nasıl söylenmeli. İnsan doğası bu. Ne düşünürüm, nasıl tepki veririm, bu tepkilerim ömür boyu hafızamdan silinmeyecek izler bırakırsa bunları nasıl aşarım bilemiyorum. Ama işin erbabı birinin söylemesi daha doğru olurdu sanırım. Bu konunun uzmanı profesör ama insancıl da biri olmalı elbette.

Uzman doktorun bilgilendirmesinden sonra destek olmak amacıyla onunla konuşabilirdim. Onun durumunu da göz önünde bulunduarak, en küçük sağlık bozukluklarından başlayarak. Ve eminim, ona bu durumu, onu rahatlatarak kabul ettirebilirim. Gülümser bir dille...

Zaman konusunda bir psikologtan bilgi alırdım. Hassas bir mevzu...

Ben yapmamalıyım bunu. Yani doktorlar dışında birinin bunu ona söylemesi kulağa hiç hoş gelmiyor.

Eğer bilgilendirilmeyecek olma durumu kesinse, onun yapmayı çok istediği şeyleri çaktırmadan öğrenip elimden geldiğince bunları mümkün kılmaya çalışırdım.

Hayalini kurduğum herşeyi yapabildiğimce yapmak. Ailem ve sevdiğimin yanımdan asla ayrılmadığı bir ay.

Üye
    aksu Avatarı

Son Giriş
    17.07-2016
    Saat
    12:28
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir kaza sonucu bir uzvumu kaybetmişsem eğer, hayatımın akışı öyle veya böyle değişecek demektir.
    Ve ben bunu eninde sonunda nasılsa öğreneceğim. Zamanlaması tabiki çok önemli ama ben en kısa zamanda durumumdan haberdar edilmek isterdim ki, bu eksikliği bir an önce kabullenebileyim.

Eğer aynı şeyler bir yakınım için geçerliyse ve bunu söylemek görevide bana düşmüşse, ona bunu söylemeden önce nasıl söylemem gerektiği konusun da baya bir kafa yorardım herhalde.
    Ama onada durumunu en kısa zamanda ve en doğru kelimelerle anlatmaya çalışırdım.
    Kurduğum her olumsuz, her nahoş cümleyi, Hemen arkasından kurduğum olumlu ve çözüm öneren bir cümleyle hafifletmeye çalışırdım.
    Sonra onun elini tutar, bunun üstesinden gelebileceği konusunda onu yüreklendir ve motive ederdim.

Ölüm konusuna gelince...
    Şahsen ben ömrümün son bir ayını yaşıyor olsam, bunu asla bilmek istemezdim.
    Çünkü ne olursa olsun, ''hayat güzeldir''.
    Ve güzel şeylerin sonuda hep acı verir insana.
    Arkadaşlardan bazıları ''ben son günlerimi bilmeliyim ki, hep sevdiklerimle olup, hep sevdiğim şeyleri yapabileyim''Diye cevap vermiş.
    Ama düşünsenize, her sabah güne ''bir gün daha gitti'' diye başlasaydınız, Ne kadar tat alırdınız o günden.
    O zaman sevdiklerimin yüzüne her baktıgımda canım çok yanardı.
    Sevdiğim müziği son kez dinlemek beni eğlendirmezdi.
    Sevdiğim yemeği yemek bile karnımı doyurmazdı herhalde.
    Yakınlarıma bir çok şey söylemek isterdim tabiki, ama bu söylediklerimin son cümlelerim oldugunu bile bile konuşabilirmiydim onuda bilmiyorum.
    Her gün ölümü beklemek bin defa ölmek gibi bir şey olsa gerek.
    Yine eğer aynı şey bir yakınım için geçerli olsaydı, kendimi biliyorum,bunu asla ben yapamazdım.
    Onun karşısına geçip, gözlerinin içine baka baka ,
    '' sen bir ay sonra bizimle olamıyacaksın, çünkü ölüyorsun, o yüzden bu günlerinin kıymetini bil, canın ne yapmak istiyorsa onu yap, Bir daha istesende fırsatın olmıyacak,Diyemezdim herhalde ya.
    Asla söyleyemezdim ben bunları.
    Hem bir insana hayatta çok kısa bir zamanının kaldığını söylemenin en uygun dili nedir ki ?
    Yoktur... Ya da ben ölüm haberinin söylenmesinin en uygun lisanını bilmiyorum.
    Ben yapamam.
    Başkası yapsın.
    Ya da kimse yapmasın. Bilmesin sevdiğim insan yakında öleceğini.
    Hem zaten herkes bir gün nasılsa öleceğini bilmiyor mu?
    Bırakırdım o da ölümü uzakta sansın.

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    intihar istatistiklerinin en başında kimler yer alıyor biliyor musunuz?
    tabii ki sevgilisi tarafından terk edilen gençler ya da iflas etmiş tüccarlar veya kredi kartı borcunu ödeyememiş küçük memurlar değil.
    SONRADAN SAKAT KALANLAR
    ve
    DURUMUNU ÖĞRENEN KANSER HASTALARI.

hadi şimdi söyleyin bakalım açık açık.
    - koçum seni yeni ve oldukça zor bi hayat bekliyor çünkü felç oldun..! ama üzülme harika tekerlekli sandalyeler çıkmış piyasaya, titanyumdan ,hafif...kıçının altında varlığını bile hissetmiyorsun..ona bi bin..ulan diceksin bööle bi güzellik vardı da yıllarca niye yürümüşüm..!
    ya da:
    - ablacım bi yıllık ömrün kaldı.. aaa ama bak üzülmek ağlamak yok haa..sana hiç yakışmıyor..ne ayıp..! şimdiye kadar yaşadın da nooldu?
    hem daha düne kadar kiraydı,borçtu,düşük maaşdı deyip bıktım bu hayattan diyen sen değilmiydin? bingooo işte kurtuluyon..dert ettiğin şeye bak..!

böyle bi olguyu metanetle karşılayacak, amaan olan olmuş artık boş veeer.. ee nerde kalmıştık? diyebilecek kaç allahın kulu vardır acaba.

ölümcül hasta gerçeği bildiği zaman son günlerinin tadını ne kadar çıkarabilir? titanik'desiniz ve geminin batacağını boğulup öleceğinizi biliyorsunuz. dans salonuna geçip orkestraya
    - çalın ulan bi kasap havası doyasıya eğlenmek istiyorum diyebilir misiniz.
    filmde böyle bi sahne olduğunu düşünün. mürettebat ve yolcular eğlencenin doruğundalar ve "manyaklar" gibi dağıtıyolar.
    yönetmen saçmalamış dersiniz dii mii?
    orjinal filmde gemi batarken bile çalmaya devam eden orkestrayı garip bi hüzünle seyretmiştik. adamlar çalıyordu çünkü işleri buydu..yani bi şey olmayacakmış gibi normal hayatlarını sürdürüyorlardı.

derim ki:
    durumuna alışarak, zaman içinde yavaş yavaş zaten kendisi öğrenecektir.
    öğrendiğinde de büyük ölçüde kabullenmiş olacaktır zaten.
    bir aylık ömür esprisi sadece karikatür ve fıkralarda olur diye düşünüyorum.
    ve doktorlar böyle bi şeyi bilselerde söylemezler. bu, hastanın tedaviyi kesmesi ve artık doktora para ödemekten vaz geçmesi anlamına gelir ki hiç bi doctor bööle hazin bi durumu kabullenemez. onlar son dakikaya kadar adamı yolmayı hedeflerler.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon