Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 37 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    10 mayıs ile 16 mayıs tarihleri arası "sakatlar haftası"'ymış.

Bu sakatlar haftasının ne anlam taşıdığını ve hafta için neler yapıldığını bilen anlayan varmı? varsa
    bunun biz sakatlara (engellilere,özürlülere) katkısı nedir.
    Sağlamlar açısından sakatlar haftası nedir.?
    Daha adında bile anlaşma sağlanamamış bizler bu haftada ne yapmamız gerekiyor.
    Biz sakatlar böyle bir haftadan yıllardır ne bekedik.

Bana kısa ve anlayacağım yalın cümlelerle anlatabilirmi?(edebiyat ve felsefe parçalanmaması önemle rica olunur.)
    Kıdemli bir sakat olarak yıllardır gözlemlerim içinden çıkamadım belki sizler
    yardımcı olursunuz.

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sanırım sakatlığı özendirmek için. Çünkü normal insanlar haftası diye birşey yok. İnsanın içinden " heytt be, iyi ki sakatım, haftam bile var" diyesi geliyor.
    aferist,
    ikazına ve önerine rağmen kendimi tutamadım. ne yaparsın, kendimizi ifade etmeye çalıştığımız tek yer burası. özür...

Üye
    alifatih1958 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    08.04-2017
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/B.Çekmece
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Kanımca hiç bir b....a yaramayan, göstermelik bir organizasyon. Bu hafta dolayısıyla yollarda caddelerde yürüyüş yapanları, Atatürk heykellerine çelenk koyanları görünce vallahi manzaraya acıyarak bakıyorum.
    Hak böyle komik, palyaçoluktan öteye gitmeyen ritüellerle elde edilemez.

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    15:39
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Dostlar alışverişte görsün haftası.
    Devlet, bakın şşşt sakat kitle, sizin için etkinlik felan yapıyoruz ha, diye kendisini avutacak ya.
    Dün haberlerde baktım, yeni bakan hafta nedeni ile toplantı yapmış. Bıyıklı bıyıklı bürokratlar sandalyelere yayılmış, bastonlu arkadaşlar ayakta dikiliyor.
    Kara mizahmı desem...
    Aziz Nesin'lik yahu olay, absürt ötesi bişii.
    Bakan acemi yazık, fısıldıyor ama mikrofon açık, "şimdi basın bizi çekiyor sonra konuşuruz" falan diyor sakatların temsilcisine.
    He hehehhee.
    Eğer kendisi yada çoluğu çocuğu engelli olsa, sonraya bırakırmıydı isteklerimizi?
    Ayakta onca bastonlu varken, oturan resmi erkana kalkın diye posta koymazmıydı?

Eğerki bana bir melek gelse ve sorsa, sağlammı yapayım seni, yoksa dünyadaki tüm sağlamları sakatmı yapayım?
    Hiç düşünmeden 2. şıkkı seçerdim. Tüm sağlamların sakat kalmasını seçerdim.
    Anyayı Konyayı görsünler derdim. Hatta bundan tarifsiz keyf alırdım.
    Çok özür dilerim ama, derdimki onlara, gördünüzmü ebenizin resmini?
    Belediye başkanları düşünsenize sakat...Başbakan, Cumhurbaşkanı tüm devlet.
    Zuhahahah falan yani.
    Bir sene içinde tüm memleketin kaldırımları alçak olur.
    Tüm belediye otobüslerinde rampa olur.
    Tüm resmi ve özel binalar çin seddi gibi değil, rampalı asansörlü falan olur.
    Telefon kulübeleri, vapurlar, trenler, uçaklar aklınıza gelen herşey, insani şekillere getirilir.
    Otomobil sahibi olmak için, engelli kullanıma uygun aparatlı olması için rapor yada bir sürü saçma zımbırtılarla uğraşmayacağımızı düşünün. Sol ayak sakatsa kullanamassın, sağ sakatla kullan ötv indirimini gibi saçma salak ayrıntılarla uğraşmazdık.
    Bunun gibi yüzlerce aşamadığımız engelimiz, aşılmış olurdu.

Vallahi, çıksa gelse şu melek sorsa ne güzel olurdu...

Üye
    UYGAR Avatarı

Son Giriş
    30.07-2017
    Saat
    19:26
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Jem arkadaş ,bakan adı üstünde sadece bakan hiçbir uygulamalı icraatları olmayan insanlar.Evet tamda Aziz Nesin üstadımızın ifade edebileceği durum.Umarım o melek kısa sürede gelir.

Üye
    BELÇİM Avatarı

Gerçek Adı
    Handan
    Son Giriş
    16.05-2015
    Saat
    05:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

neyseki yine bi haftamız var yoksa hepten unutuluruz.bu hafta boyunca gazeteler haberler hep bizden bahseder.1 hafta sonra unut gitsin.ne güzel değilmi.nerde haklarımız nerde bize tanınan imtiyazlar.kimse duymayacak bizi içimizde sessiz çığlık olarak kalacak herşey.

Üye
    sahaf1972 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet salıh
    Son Giriş
    26.10-2014
    Saat
    06:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Bahçelievler /van merkez,
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

365 gunde 7 gun de konuşulmak ne kadar etkılı olur yada bırıkmış sorunlarımızı nekadarını muzakere edebılırler hafta duzenleyeceklerını abuk sabuk bırokratık engellerı kaldırsalar daha yararlı olur işı olmayan engellı bugunku şartlarını göz önunde tutarak bağlanan komık maaşlar yada herhangı iş göruşmelerıne gıttığınız zaman istemeyerekte olsa iş verenın devlete karşı zorumluluk hısıyatıla sıze iş vermesı bunun gıbı aklıma gelemeyen bır suru sorunlarımız yada toplumun için de gezerken hor veya acınarak bakışlar benı en etkıleyen halk oto buslerıne bınerken ucretsıs kartı gösterırken ökuzun tırene baktığı gıbı bakması varya snkı harac verıyormuş hısıyatını uyandırıyor bende herkese engelsız yaşamlar dıleyıle

Üye
    ergün Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    didim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim için bir gerçekçi masaldır.gerçek bizler,masal ise ......hepimiz biliyoruz nasıl olsa.

Üye
    ülgenim Avatarı

Gerçek Adı
    A.Aykut
    Son Giriş
    16.11-2017
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    AKSARAY
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Haftanın anlam ve önemine binaen, valilik,belediye başkanı ziyaret edilir.Tabi ki; orda ki ilgi ve alaka hat safhalara çıkmıştır.Her şey göstermelik olarak 15-20 dakika yı geçmez.Sayın valimiz, sayın dernek başkanımız,sayın.... la başlayan diğer zati muhteremler birer konuşma yapar.Hemde nasıl konuşma;duygu yüklü,görenler, dinleyenler sanki Ferdi Tayfur'un, ya da Küçük Emrah'ın filmini izlemiş gibi duygulanır.Gözlerinden akan yaşlar sel olur.Tabi ki; bizlerde bu SEL tufanında kaybolup gideriz.Bu zamana kadar ne yapıldı ki, bu hafta da yapacaklar.Başta kendi dernek başkanlarımızın birçoğu devlet dairesinde çalışıyor.VALİ 'ye gıkları bile çıkmıyor.Şunları,şunları isteriz diye.Oturup, oturup geliyorlar.Sanki akşama 5 çayına gider gibi.Çaylar ve pastalar yendikten sonra evli evine,köylü köyüne misali.Şak şak cı bir toplum olmuşuz.Gelene ağam, gidene paşam diyoruz.Neden gerçekleri görmüyoruz? Bunlar böyle sürdüğü sürece,engellinin elindeki hakları da alınır.Yeni haklar vermek şurda dursun.Böyle de oluyor.Emekli olacağız her şey tamam,adamlar rapor oranını düşürüp emekli yapmıyorlar.Sonra da gel sakatlar haftasını kutla.Birde SAKATLAR RESEPSİYONU yapsalar çok iyi olacak.Günün anlam ve önemine daha fazla katkı da bulunmuş olurlar...!!!!!!

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

Ferit abi senin bu konuyu açtığını görmemişim, daha dün gece bir arkadaşla bu tür bi konu açılması konusunda konuştuk. Konuştuk konuşmasına da cümleleri toparlayıp nasıl giriş yapacağına karar veremedik. Bunu senin de düşünmüş olman harika, bizi bir dertten kurtardın ya, ellerinden öpüyorum

Üye
    reys Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    11:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hiçbir sakatın yıl boyunca haberi olmadığı sakatlar haftası bilmiyorum arkadaşlar sizin haberiniz varmıydı ? sakatlar haftamız kutlu olsun ilerde inşanllah bir işe yarar.

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

12 Mayıs 2009 Bianet

Malum içinde bulunduğumuz hafta (10-16 mayıs) Özürlüler haftası.

Dernekler tarafından günün önem ve ehemmiyetine binaen bir dizi etkinlikler yapılıyor, TV programlarında arka fonda iç burkan bir müzik eşliğinde bir engellinin zorlu yaşam öyküsü ajitasyona dayalı bir format la servis ediliyor, Cumhur başkanlığı köşkünün bahçesinde görme engelli sanatçı Metin Şentürk'ün söylediği Gezi bağları türküsüne Cumhurbaşkanımız eşlik ediyor.

Ve böylece medyamız, siyasilerimiz üzerlerine düşen sorumluluğu yapmış oluyorlardı.

Nasıl olsa bir hafta boyunca haberlerde engellilere yer verilmişti.

Nasıl olsa bir hafta boyunca siyasiler demeçler yayınlamış köşkün bahçesinde görme engelli bir sanatçının söylediği şarkıya eşlik bile etmişlerdi.

Mutluyum, mutlusun, mutluyuz.

Böylesi güzel şeyler yapılırken vicdanlar Pirupak edilmişken bir münasebetsizin çıkıp ta
    “yasa gereği kamu personelinde 51 bin engellinin çalıştırılması gerekirken şuanda 9 bin 966 kişinin çalıştırıldığını” söylemesinin ne gereği var şimdi.

Herkes üzerine düşen görevi yapmışken ne gereği var kalkıp da “Özürlüler yasası gereği Özel ve kamu kurumlarının yapılarını özürlülere uygun hale getirmesi için 7 yıl süre kondu. Ama geçen süre zarfında bir arpa boyu bile yol alınamadı.” demenin.

Ne gereği var “Özürlüler yasası gereği yol, kaldırım, yaya geçidi, yeşil alan ve spor sahaları gibi umuma açık hizmet veren tüm kamu yapılarının özürlülerin erişebilirliğine uygun hale getirilmesi gerekirken” hala elle tutulur bir gelişme olmadığını söylemenin.

Ne gereği var sakatlık oranı yedi cihan yıkılsa bile değişmeyecek olan kişilerden her işlemde yeniden yeniden yeniden sağlık raporu istendiğini söylemenin ve buna bunlara çözüm üretilmesini istemenin.

Görünürde herkes üstüne düşen görevi fazlasıyla yapıyor. Ekranlarda engellilere bir hafta boyunca yer verildi siyasiler demeçler yayınladı şarkılara türkülere eşlik bile etti.

Mutluyum,mutlusun, mutluyuz. Üstelik vicdanlar pirüpak.

Hadi hep birlikte bir yıl sonra kutlanacak olan Özürlüler Haftası'na kadar bu poyla nacılık oyununu oynayalım.

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Ben bu konuda bir isim değişikliği önermiştim tsd sitesinde;
    Engelli etkinlikleri haftası diye.. Galiba tutacak.. Baktım geçen gün kullanılmaya başlanmış.. Bende sakatım diye kutlanmaktan kurtulacağım bu sayede..

Üye
    SELCUK Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    19:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Kağıthane
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sakatlar haftası diye etekinliklerin düzenlendiği bu haftada , sadece şekilde engellilerin yanında bulunulur.Öneli olan şekilde değil usulde de yani yaşam koşullarının zorluğunun farkna vararak destek olmaktır.Bir-ki cümle ile değil ,aksaklıkları gidererek yanında olmaktır.

Umarım Farkında olurlar...

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Türkiye'de engellilerin birçok sorunu olduğu yadsınamaz bir gerçek! Herkes, Sakatlar Haftası'nın işlevsiz olduğundan söz ediyor.

Madem yapılan etkinlikler beğenilmiyor. Madem birşey yapılmıyor. Bu haftayı eleştirenlerin alternatifinin ne olduğunu merak ediyorum.

Nasıl olmalı? Ne yapılmalı? Çözüm önerileri nelerdir?

Ya da biz kendimiz bireysel olarak ne yapıyoruz?

Yoksa, hiçbirşey üretmeden hep yapılanları eleştiriyor muyuz?

Neden örgütlenemiyoruz?

Neden milyonlarca insan sokağa dökülüp sorunlarımızı ses getirecek biçimde dile getiremiyoruz?

Neden?

Sayfa 1 / 3 123 SonSon