Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 35 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    TEPKİ 1

Babür Akdağ

Yıllar önce kaleme aldığım uzunca bir deneme türündeki yazıma "Konumuz: Toplumsal, Ekonomik, Politik, Kültürel, İnsan varlığıdır. Kısaca TEPKİ yaratığıdır." diyerek başlamıştım..

Biraz zorlama da olsa, güzel Türkçemizin bazı sözcüklerinin ilk harflerini bir araya getirerek yeni bir sözcüğe varmıştım.

Peki insan, neye, nasıl tepki duyar ya da her insan aynı dozda tepki duyar mı? Bu duyulan tepkinin, gerçek anlamda tepki olması için, hangi özellikleri olmalıdır? Bunları psiko-sosyologlar bilimsel olarak cevaplasın.. Biz kendi görüşümüzü aktaralım..

TDK, "tepkide bulunmak" deyimini "Herhangi bir etkiye karşı söz veya davranışla karşılık vermek." diye açıklamış. Buradan yola çıkarak tepkileri, olumlu ve olumsuz tepki diye ikiye ayırabiliriz. Hani bizim "Alkışladıklarımız ve Kınadıklarımız" diye bir forumumuz var ya.. İşte o.. Bir de, toplumsal ve bireysel tepkiler var. Onlar da bizim konumuz..

Pir Sultan Abdal, bir türküsünde;

"Uyur İken Uyardılar
    Diriye Saydılar Bizi
    Koyun Olduk Ses Anladık
    Sürüye Saydılar Bizi" der..

Bu dörtlük, "tepki" konusunda çok şey anlatır!

Günümüzde gerçek anlamda tepki, bilinçli + örgütlü insan işidir. Kimin, neye, neden, nasıl, nerede ve ne zaman tepkide bulunması gerektiğini saptamak ve hayata geçirmek ancak bilinçli ve örgütlü insanların işidir. Tersi durumda; kendiliğinden oluşan, dağınık ve başarısızlığa mahkûm bir tepki hareketi doğar. Bu tür hareketler, bazen başarıya ulaşmış gibi görünse de, çoğu zaman yarardan çok zarar getiren hareketlerdir..

Bilinçli insanla örgütün ayrılmazlığını vurgulamak istedik bir de.. Bilinçli insanlar, aydın insanlar örgütlenmeye öncü olur.. Örgüt, üyelerini bilinçlendirir. Böyle bir döngüdür bu.. Gerçek anlamda 'tepki' ile de sonuçlanır..

Elbette sözünü ettiğimiz örgütler; Sevgili Bülent’in bir yazısında yerden yere vurduğu "Lay Lay Lom Derneği", “Kermes, Konser ve Plaket Derneği", "tekerlekli sandalye Dağıtma Derneği" değildir! Onlar, bir piknik organizasyonunu bile yüzlerine, gözlerine bulaştırıyorlar.. O nedenle, gerçekten engelliler yararına çalışan, gerektiğinde en sert fırtınalarda bile sağlam duruşunu bozmayan örgütleri birbirinden ayırmak gereklidir.

Bireysel tepki ile toplumsal tepkiyi de birbirine karıştırmamak gereklidir! Toplumsal bir tepkinin verilmesi gereken bir yerde, bireysel bir tepki vermek, sonra da "niye tepkimi ciddiye almıyorlar" demek, biraz 'çocukça serzeniş'ten başka bir şey değildir! Hani "tavşan dağa küsmüş/kızmış, dağın haberi olmamış" derler ya..

Ayrıca, konulacak tepkiyi de, tepkisizliği de "abartmamak" da gereklidir. Sonra ortaya garip garip görüntüler çıkmakta..

(Bkz. TV kanalları haber bültenlerindeki güzel ülkemden tepki manzaraları..)

Eylül 2006

TEPKİ 2

Babür Akdağ

Geçen ay, 'tepki'den söz açmıştım. Biraz sorgulayalım dedim. Ama forumdaki tartışmalardan çıkardım ki, en azından iki ay daha üzerinde durabiliriz.

"Günümüzde gerçek anlamda tepki, bilinçli + örgütlü insan işidir." Bir de bilinçsiz + örgütsüz kavramları var. Bu dördünün ikili kombinasyonunu ele aldığımızda maddeler halinde şöyle bir dörtleme çıkıyor:

(bilinçsiz + örgütsüz), (bilinçsiz + örgütlü), (bilinçli + örgütsüz), (bilinçli + örgütlü)

Geçen ayki yazımda bir de dörtlük vardı, Pir Sultan Abdal'dan:

"Uyur İken Uyardılar
    Diriye Saydılar Bizi
    Koyun Olduk Ses Anladık
    Sürüye Saydılar Bizi".

Hepsini bir arada değerlendirelim:

(bilinçsiz + örgütsüz):

"Koyun Olduk Ses Anladık
    Sürüye Saydılar Bizi"

(bilinçsiz + örgütlü):

Örgüt dedikleri; "Lay Lay Lom Derneği", "Kermes, Konser ve Plaket Derneği", "tekerlekli sandalye Dağıtma Derneği"dir. Sakatlıklarını satan (sözüm ona) 'sanatçılar' da bunlara dâhildir. Başlarındaki üç-beş uyanık yöneticiyle sadece ve sadece halkı sömürmek kaygısındadırlar! Bu nedenle bunlarla işimiz yoktur!! Hatta, TEPKİmizi çekerler!

(bilinçli + örgütsüz):

"Uyur İken Uyardılar
    Diriye Saydılar Bizi"

Ama ne kadar bilinçli olursa olsun, ne kadar kendini yetiştirirse yetiştirsin, eğer örgütsüzse HİÇBİR ŞEYDİR! Çünkü haksızlıklara karşı vereceği, verdiği TEPKİ'de yalnızdır.. Ki o haksızlıkları yapanlar, tepeden tırnağa örgütlüdürler! Bizim "bilinçli" aydınımız, Don Kişot'un yel değirmenleri karşısında olduğundan daha acizdir.. Arabanın nasıl yürümesi gerektiğini bilir ama arabanın tekerlekleri yoktur! Tepkisi "saman alevi" gibi, çok ışıltılı yanar ama çabuk söner..

(bilinçli + örgütlü):

"Uyur İken Uyardılar
    Diriye Saydılar Bizi"dir!

İnsanın, insanca yaşaması için; gerektiği yerde, gerektiği gibi TEPKİsini gösterebilmesi için, o tepkinin kalıcı ve etkili "ses getirebilmesi" için tek seçenektir.. Gel gör ki; hiç de kolay değildir.. "İğneyle kuyu kazmak" gibidir. Gözünü budaktan sakınmayacak yürek, bayrağı elinden düşürmeyecek bilek ister!

Ekim 2006

TEPKİ 3

Babür Akdağ

Tepkinin 5N1K'sını yani Kimin, neye, neden, nasıl, nerede ve ne zaman tepkide bulunması gerektiğini sorgulamaya devam edelim.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baben, [url=http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=132213#132213
    aylar önce, haftanın konusundaki sorulara[/url] verdiği cevabında] ... Sizce 'Engelli Hakları Hareketi'nin Siyaseti (ABD'deki örnek ışığında);
    * Ülkemizde var mıdır?

Henüz yoktur..

* Bu Hareket'in diğer Hareket'lerle dayanışma içinde olması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Böyle bir hareket ancak, diğer hareketler gibi, trenin bir vagonunu oluşturmalıdır. Tren katarının lokomotifi, zinciri sürükleyecek ana halkayı elinde bulunduracak olan örgütlü güç olmalıdır.

* Sizce Hareket tamamen sivil unsurlardan mı oluşmalıdır, yoksa varolan siyasi (parti) ve/veya idari (devlet-bürokrasi) organlarla bütünleşmeli midir?

Nasıl ki; bir trenin vagonları ayrı ayrı yönlere hareket edemezlerse, bu hareket de toplumun tüm muhalif kesimleri ile bütünleşik hareket etmek zorundadır.

* Sizce bu Hareket muhalif mi olmalıdır, yoksa iktidar için ödünler vermeli midir?

Tren 'gar'a girene kadar muhalif.
    Sözün özü: Tepki gösteren; muhalefetdir.. Etki de iktidarın uygulamalarıdır!.

Böylece; Kim/in ve ne/ye sorularını cevaplarız.

Neden sorusuna da geçen ay cevap vermiştik: "İnsanın, insanca yaşaması için" demiştik. Bundan daha anlamlı neden mi olur? Böylece; ne/ye sorusunun cevabı biraz daha netleşir. İnsanın, insanca yaşaması için; iktidarın koyduğu engellere TEPKİ gösterilir, diye bir sonuç çıkartabiliriz.

Nasıl sorusundan çok tepkinin öncesi ve sonrasını ele alırsak bu soru da cevaplanmış olur!

Bilinçli + örgütlü insanın koyduğu tepki, "anlık" bir tepki değildir. Öncesinde ve sonrasında artıları ve eksileri masaya yatırılır. Öncesinde; daha önceki benzeri eylemlerden çıkarılan deneyimlere göre yapılacak olanlar tespit edilir. Sonrasında ise, yapılan eylemden çıkartılan dersler bir bir ortaya konulur. Böylece bir sonraki benzeri tepki hareketinin nasıl yapılması ve nasıl yapılmaması gerektiği de ortaya çıkmış olur.

Tepkinin nerede ve ne zaman ortaya konulması gerektiği de önemlidir! Bunlar da eylemin öncesinde, Bilinçli + örgütlü insanlar tarafından enine-boyuna konuşulur.

Elbette, bütün bunlar, yasaların ve halkın gözünde meşru olmak zorundadır! Diğer bir deyişle demokratik olmak zorundadır! Böylece çerçevesini de çizmiş oluruz..

Kasım 2006

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:44
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    24

SİYASİ SOFTALAR VE BİR O KADAR DA SANDİKA AĞALARINA SELAM OLSUN
    Not : sanırım mesaj alınmıştır..........

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

adımlarımı dışardan gelen etkilerle değil kendi içimdeki dinamiklerimle atarım.
    Bu nasıl olabiliyor çok merak ettim. Jean pol satre duysa gözleri yaşarırdı eminim. Anlamsızlaşma derecesinde bir varoluşçu çıkış oldu bu. Az determinizm lütfen...

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yaa arkadaşlar.. İki cephede birden savaş verince biri aksıyor. yeditepe, unutmuş değilim burayı..

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bireysel tepki bazen toplumsal tepkiden daha fazla ses getirebiliyor. aklımda kalan en güzel örnek ecevit'e kasa fırlatan esnaf... tienman meydanında tankın önüne çıkan çinli protestocu. evet ses getiriyor ama baben'in dediği gibi sonuç getirmiyor. toplumsal tepkide bizim gibi antidemokratik toplumlarda uzun nefesli olmadığı sürece bi sonuca ulaşmıyor. örneğin susurlukdan sonraki ışık söndürme eylemi..
    bugün köprüde memurların eylemi var "du bakali nolcek" (aziz nesinin bu hikayesini hatırlayan var mı maalesef değişen bi şey olmayacak.
    ee bireyselden de toplumsaldan da bi sonuç alamıyoruz diye koyun gibi mi olalım? tabii ki hayır.
    çevremde gördüğüm her kanunsuzluğa hasbelkader tepki gösterip sağa sola telefonlar açıp dilekçeler yazan biri olarak söyleyeyim, eğer haklı bir davanın karşı tarafı lillah detirtecek, bıktıracak kadar sürekli takipçisi olursanız sonuç alıyorsunuz.
    gençlik yıllarıma nazaran bi fark var yalnız. o çağlarda dünyanın öbür ucundaki olaylara bile tepki gösterip eylem koyardık. şimdi sadece zülfü yare dokunuyorsa hoopss napıyon yaa diyorum/diyebiliyorum..enerjim kalmadı..beni şarj edecek adaptörde artık piyasadan kalktı. kalanla idare ediyoruz işte.
    sonuç olarak: toplumsal ve örgütlü tepki ama ilgililerin rahatını kaçıracak kadar uzun süreli tepki verilmeli derim.

toplumumuzun tepkisizliği hakkında iki laf var sırası gelmişken onlarıda buraya sokuşturayım.
    türk söylemez söylenir derler..
    ve:
    bizim millet bi tuhaftır
    her lafı kaldırmaz
    ibn..dersin kızar da
    ikersin aldırmaz

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Pathetique'in "Müzik" forumunda üç ay önce açtığı bir başlık var: [Müzik] On The Transmigration Of Souls ('Ruhların göçü) Başlığı açtığında, o bile bu hale geleceğini tahmin etmiyormuş. Bu iki başlığın forumlarının, adının ve ilk mesajlarının birbiriyle uzaktan yakından ilişkisi olmamasına rağmen o hale geldi ki; bu sayfayı açtığım zaman, orayı da açıyorum ve yeni mesajları sırayla okuyorum. Size de öneririm. Öyle yapın İkisi birbirini tamamlıyor, bence..

Gerçi; bunun böyle olacağını ben tahmin ediyordum. Çünkü; bu ayki köşe yazımın (dolayısı ile bu başlığın) ilham kaynaklarından biri de bu başlık olmuştu. Teşekkürler Nazlıcım.

ya baben tepkisel hareketlerin hiçbiri uzun soluklu olamaz ki... isterse olumlu tepki olsun. tepkiden doğan güç, varlığını uzun süre sürdüremez ki...
    Uzun soluklu olması gerektiğini iddia etmedim ki.. Sadece, doğal bir olgu olduğunu, gerçek anlamda, bir başka deyişle ses getirebilir olması için, nasıl olması (ve nasıl olmaması) gerektiğini anlatmaya çalıştım.

tepki, mucadelenin sadece gerekli gordugu yerde sergilediği zamanlık bir tavırdır. kullanılan yollardan biridir. uzun soluklu amaçlar için kullanılan bir geçiş yolu olabilir ancak.
    Burada baba diyalektiğe başvuralım. Bakalım ne der

TEZ: Etki

ANTİTEZ: Tepki

SENTEZ: Hareket

Yani, hareketin oluşması için etkiye tepki şart!

bayke'nin örneğinden yola çıkalım. Sıcağı sıcağına olsun. ETKİ: Memurlara verilen düşük maaş. TEPKİ: Buna duyulan öfke ve eylem yapma kararı. HAREKET: İşi yavaşlatma eylemi.. Buraya kadar tamam. Bundan sonra diyalektiğin öbür aşamaları düzgün işlerse ancak, bir sonuç alınacaktır. Yani bayke'nin "du bakali nolcek" sorusu için henüz erken! Bu ve benzeri eylemler birikerek nitel sıçrama aşamasına gelecekler. Tabii biz saat gibi her şey bir düzen içerisinde gelişecek, diye bekliyoruz. Ama olmuyor! :P

Bunun 'niye olmadığı' hakkında kitaplar yazılabilir ama ben burada sadece iki önemli olgu üzerinde durmuştum: Bilinç(sizlik) + Örgüt(süzlük). Bunlardaki sakatlık, sonucun da sakat olmasına yol açıyor!

tepkide bulunurum ama kendimi tepki insanı olarak görmem ben..
    ve olmak da istemem işin açıkçası...
    Tepkiyi, daha geniş ele aldığımızda, tüm canlılara özgü bir olgu olduğunu görebiliriz... Bitkilerde bile var! Böcek yiyen bitkiler, örneğin. Ancak, insanı diğer canlılardan ayıran, bunu politize olmuş (bilinçli + örgütlü) bir şekilde yapmasıdır! Bak burada da dedim: ( http://www.engelliler.biz/forum/view...=158305#158305 )
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baben
    2300 yıl önce Aristoteles, insanı ZOON POLİTKON (Politik Hayvan) diye tanımlamıştır. Politikon'u kaldırınca sadece 'hayvan' kalıyor.. Salt bu nedenle; insan, politik olmak zorundadır!

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: bayke
    ee bireyselden de toplumsaldan da bi sonuç alamıyoruz diye koyun gibi mi olalım? tabii ki hayır.
    çevremde gördüğüm her kanunsuzluğa hasbelkader tepki gösterip sağa sola telefonlar açıp dilekçeler yazan biri olarak söyleyeyim, eğer haklı bir davanın karşı tarafı lillah detirtecek, bıktıracak kadar sürekli takipçisi olursanız sonuç alıyorsunuz.
    bayke, bunlar da bireysel tepki, aslında.. Yapılmamalı mı?.. Hayır! Mutlaka yapılmalı.. Hem de bıkmadan, usanmadan, sonuna kadar gidilmeli.. TEPKİ gösterme ruhunun ölmediğini göstermek için! Ancak, dediğim gibi, toplumsal tepkilerin ses getirebilmesi için POLİTİZE (bilinçli + örgütlü) olmak şart! Hem de adam gibi! İğneyle kuyu kazmak gerekiyor yani!

Makaleyi yazarken senin dörtlüğün bir başka versiyonu aklıma gelmişti de koyacak yer bulamamıştım.

Anasına söversin,
    Sesi çıkmaz da..
    "Ulan" dersin
    "Vay bana ulan dedi" diye kıyameti koparır!

Sağlıcakla kalın..

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

baben, bilinçli insan+örgüt çalışması bir "etki"ye "tepki"sini gösterdi. ve bu "tepki"yi "hareket"e ve sonuçta "etki"ye dönüştürmeyi başardı/başarıyor/başaracak diyelim. hep bunun için hazırdaki oluşturulan koşullara tepki vererek mi "etki" gücünü sağlayacak? etki gücünü, tepkisinden oluşan "hareket"den mi alacak hep?
    bu soruları aynı şekilde bireysel tepkiler için de soruyorum....
    Tabii Etkiye tepki ve hareket hiç bir zaman bitmeyecek, sadece şekil değiştirecekler.. Bu şekil değiştirme sırasında bir enerji açığa çıkıyor, bu da senin deyiminle, "etki" gücünü oluşturacak..

Aslında burada, baba diyalektiğin bir sonraki aşaması devreye giriyor! 'Yadsımasın yadsıması' ya da 'İnkârın inkârı' dediğimiz bu aşamada; sentez, kendini inkâr ederek tez haline dönüşüyor ve bir başka anti-tez arıyor!

Örneğimizdeki "işi yavaşlatma eylemi" kendisi gibi başarılı olan/olacak eylemleri bekliyor ve onlarla birleşip yeni bir nitel sıçrama yapıyor/yapacak ve bu böyle sürüp gidecek..

Ayrıca, "çelişkiler bitecek" diye korkmaya hiç gerek yok! Sokağa çıktığın zaman istemediğin kadar çelişkiyle karşılaşıyorsun! Ve bunlar da öyle yapay olarak/kasıtlı oluşturulmuş çelişkiler değil!

Bireysel tepkiler için de prosedür aşağı-yukarı aynı oluyor! Ancak onda, genellikle 'tavşan-dağ' ikilisinin davranışları söz konusu olduğundan, sonuç da ses getirmiyor!

Üye
    ismet tanış Avatarı

Gerçek Adı
    ismet tanış
    Son Giriş
    07.02-2013
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdi bu köşedeki yazmış olduğunuz yazıya buradaki insanlarımız duyarlı davranarak dilleri döndüğünce bir şeyler yazarak bu yazıya katkı sağlıyorlarsa yorumda bulunuyorlarsa daha büyük alanlarda toplumlarda sessizliği değilde ses veren olunursa inanıyorumki tepki duyulan konu ne olursa olsun ses getirecektir ve getirmelide..Sessizliklerin çok olduğu yerlerde her türlü karmaşalıklar, düzenbazlıklar,sahtekarlıklar alır başını gider kimsede uğraşamaz bunlarla ama sesler çoğalırsa tepkiler artarsa insanlar kenetlenirse her tepki ses getirir..saygılarımla..

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yaa arkadaşlar hep böyle oluyor. Kusuruma bakmayın ne olur. ops: ops: Elimde olmayan nedenlerden arayı uzattım yine..

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: İsmet TANIŞ
    şimdi bu köşedeki yazmış olduğunuz yazıya buradaki insanlarımız duyarlı davranarak dilleri döndüğünce bir şeyler yazarak bu yazıya katkı sağlıyorlarsa yorumda bulunuyorlarsa daha büyük alanlarda toplumlarda sessizliği değilde ses veren olunursa inanıyorumki tepki duyulan konu ne olursa olsun ses getirecektir ve getirmelide..Sessizliklerin çok olduğu yerlerde her türlü karmaşalıklar, düzenbazlıklar,sahtekarlıklar alır başını gider kimsede uğraşamaz bunlarla ama sesler çoğalırsa tepkiler artarsa insanlar kenetlenirse her tepki ses getirir..saygılarımla..
    ,

Ağzına sağlık İsmet.. Evet, "karmaşalıklar, düzenbazlıklar, sahtekârlıklar"a karşı 'Tepki' göstermek ve 'ses getirmek' gerçekten önemlidir! Küçük bir not düşeyim: Benim 'ses getirmiyor' dediğim bireysel tepkilerdir. İnsanların kenetleneceği toplumsal tepkiler değil! Buradan; 'ses getirmiyor' nasıl olsa diyerek bireysel tepkileri küçümsediğim ya da yok saydığım anlaşılmasın. Tam tersine, bu tepkilerin ses getirmesi için yapılması gerekenleri tartışmaya açtım burada.

Gerek köşe yazımda, gerek daha sonraki cevaplarımda; gerçek anlamda, ses getirecek olan, argo deyişle "kodum mu oturtacak" olan tepkinin nasıl olması, hangi şartları taşıması gerektiğini açmaya çalıştım.. Başlangıçta konuyu "Değişim" dizi yazılarım gibi, bir kaç aya yaymak istemiyordum doğrusu. Ama öyle görünüyor ki bu yazının da arkası gelecek..

Üye
    ismet tanış Avatarı

Gerçek Adı
    ismet tanış
    Son Giriş
    07.02-2013
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili Baben devamınında gelmesi lazım zaten.Nedenide ses getirmeyen tepkiler yazılar veya isyankarlıklar hiç kimsenin dikkatini çekmez alışığızdır kulak arkası yapar aman sendecilik yaparız..Ama her hangi konuda yapılan tepki ses geterirse işte alakadar olunur enazından yazarakta olsa tepkilere cevaplar verilir verilmeside gerekir.

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    24

HER KONUDA OLDUĞU ÜZERE BU KONUDA DA BİLİNÇLENME ÇOK ÖNEMLİ. BİREYSEL TEPKİLERİN ÖNEMİ NEDEN BU KADAR GÖZARDI EDİLİR ANLAMIYORUM. HEDEFİ BİLEN NE İSTEDİĞİ BİLEN SAĞLAM ALT YAPILARI OLAN BİREYSEL HAREKETLER TABİKİ SES GETİRECEKTİR. BİLİNÇLİ Bİ BİREYSEL TEPKİNİN ÜLKEMİZDE ÇOĞUNLUĞUNU OLUŞTURDU BİLİNÇSİZ ÖRGÜTLENMELERDEN DAHAÇOK HEDEFE ULAŞACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM
    BU ACIDAN BAKILDIĞINDA BANA ÜLKEMİZDE BİLİNÇLİ İİNSANLARIN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞUNU YAZABİLİYOR MUSUN? (gerçi yazarsanızda bu oldukca komik olur...) O ZAMAN BU BİLİNÇSİZ KİTLENİN BİR ARAYA GELMESİ Bİ ÖRGÜTLENMEYİ DEİL SÜRÜYÜ OLUŞTURUR VE BUNUN SONUCUN BİRİ ÇIKAR BU SÜRÜNÜN BAŞINA Bİ ÇOBAN TAYİN EDERSİNİZ BU KADAR KALABALIK KOYUNLLARI GÜDER BU İŞ BU KADAR BASİT.
    YAZDIKLARIMI SAKIN TEORİK Bİ TAKIM ÇIKARIMLAR OLARAK DEĞERLENDİRMEYİN ÇÜNKÜ YURDUM İNSANIN BULUNDUĞU DURUM BU. ZATEN BU YÜZDE FORUMMUN İLK YAZISINDA SİYASİ SOFTALARA VE SANDİKA AĞALARINA SELAM OLSUN YAZDIM ÇÜNKÜ KURDUĞUĞUMUZ SİYASİ PARTİLER Bİ ZAMAN SONRA SOFTALARA KALIYOR SENDİKALARIDA AĞALAR YÖNETİYOR...........

SAYGILARIMLA

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle Sevgili Baben önemli bir konuya değinmişsin teşekkürler. Yanlız anlamadığım şu bizim burada asıl tartışmamızı gerektiren konu nedir? Tepkinin tanımı mı yoksa hangi tepkilerin etkin sonuçlar getirdiği mi? Yada tepkilerin etkin olması için nelerin yapılması gerektiği mi? Bence önce bunu ayırmak gerekli. Bu noktadan sonra tartışmaya devam etmek bence daha sağlıklı olacaktır. Hatta şöyle bile yapabiliriz bu konuyu bir kaç haftaya böle biliriz. Ama dediğim gibi önce ayırmak gerek zira ben burada tepkiyi mi tepkisiz kalmanın sonuçlarını mı tartışmamız gerektiğini tam kestiremedim.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Cevap veriyorum: Hepbiri :P

"Tepki" adına ne varsa tartışalım istiyorum, ben.. Haklısın, çok geniş bir konu ve böyle bir konuyu bir forumda ele alınca "laf lafı açar" misali daha da genişliyor. Ama "beyin fırtınası" iyidir.

Sen bölelim, diyorsun.. Ben tersine birleştirmekten yanayım.. Çünkü yukarıda örneğini verdiğim, Müzik forumundaki başlıkta da konuyu tamamlayıcı yazılar var.. Önce bir duraklanıyor.. "Ne alaka" deniyor ama okuyunca birbiriyle çok yakından ilgili olduğu görülüyor.. Oradan buraya, buradan oraya link vermekten yoruldum :P Üstelik daha henüz değinmediğim konular var.. "Engelli haklarının siyaseti" konusu var, Sahtekar tiyatrocular var, Görme engellilerin müzikle sömürüsü konusu var..

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: spastik
    ... BİLİNÇLİ Bİ BİREYSEL TEPKİNİN ÜLKEMİZDE ÇOĞUNLUĞUNU OLUŞTURDU BİLİNÇSİZ ÖRGÜTLENMELERDEN DAHAÇOK HEDEFE ULAŞACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM
    BU ACIDAN BAKILDIĞINDA BANA ÜLKEMİZDE BİLİNÇLİ İİNSANLARIN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞUNU YAZABİLİYOR MUSUN? ...
    Sevgili spastik, burada şok oldum :shock: gerçekten! "Bilinçli insanların çoğunlukta" olmadığı bir ülkede "bilinçli bir bireysel tepki" nasıl olur ve nasıl hedefe ulaşır? Bir örnekle açabilirsen daha iyi olacak!

Bilinçli insanla örgütün ayrılmazlığını vurgulamak istedik bir de.. Bilinçli insanlar, aydın insanlar örgütlenmeye öncü olur.. Örgüt, üyelerini bilinçlendirir. Böyle bir döngüdür bu.. Gerçek anlamda 'tepki' ile de sonuçlanır..

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: spastik
    ...ZATEN BU YÜZDE FORUMMUN İLK YAZISINDA SİYASİ SOFTALARA VE SANDİKA AĞALARINA SELAM OLSUN YAZDIM ÇÜNKÜ KURDUĞUĞUMUZ SİYASİ PARTİLER Bİ ZAMAN SONRA SOFTALARA KALIYOR SENDİKALARIDA AĞALAR YÖNETİYOR...
    İğneyle kuyu kazmak gerekiyor yani!
    İğneyle kuyu kazmak kolay değildir. Daha baştan karamsar bir havayla başarısızlığa koşullanırsan o kuyu aslâ bitmez..

En iyisi şöyle yapalım. Gelecek ayki yazımı da buraya ekleyim.. (3 hafta sonra) Daha sonra tartışalım..

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya buraya biraz tepki göstereyim

Tepki son derece doğal ve olması gereken bir durumdur bana soracak olursanız. Sadece "tepki" diye ele aldığımızda.İşi irdelemeye başladığımızda işte tepkinin gücü, tepkinin oluş biçimi, yada tepkinin sonucu gibi ve şu anda aklıma gelmeyen bir çok konuda tonlarca şeyler yazılabilir.

Evrendeki herşey doğal olarak birbiriyle ilgili olduğundan, burada yazılı bir konu doğal olarak müzik köşesinde yazılan bir başka konuyu da içinde barındırabilir. İnsanların tepki kavramını çok iyi kavramalarını beklemek gibi bir beklenti içinde miyiz onu bilmiyorum.

Bu sebeple " tepki " kavramına ben kişisel görüşlerimle katılabilirim.

Her insan gibi insan doğasına ters gelen bir şeye karşı duruş anlamındadır benim için tepki. Tepkilerimi dile getirirken, bu davranışımın nedeninin anlaşılması kuşkusuz ilk isteğim gibi gözükse de, tepkilerimiz sonuçta kişisel bir tatminin güdülemesiyle ortaya çıkar.

Bu yüzdendir ki, ortaya koyduğum bir tepkinin anlaşılması yada anlaşılmaması bir yerde artık beni çok fazla ilgilendirmiyor anlamına geliyor yukarıda yazdığım cümle. Kendimi iyi hissedeceksem tepki yi mutlaka ortaya koyuyorum.

Doğal olarak bu tepkinin ortaya koyuş biçimi son derece önemlidir. Kısacası tepkilerimizi ortaya koymada kullanacağımız yöntemler başarılı olup olmamamızı da beraberinde getirebilir.

Dikkat ettiğiniz gibi hep kişisel tepkilerden söz ediyorum. Kuşkusuz bilinçli bir toplumda sistemli bir şekilde çoğunluk olarak ortaya konulan tepkiler daha iyi sonuç verecekmiş gibi gözüküyorsa da yaşadığım yılların biraz fazla olması nedeniyle bu çoğunluğu artık çok fazla ciddiye almadığımı da söylemeden geçemeyeceğim.

Tepki den sonra yine bana soracak olursanız benim için en önemli konu, ortaya çıkacak olan duruma göğüs gerip geremeyeceğinizdir. Tepkiden geri adım atmanın bir mantığı olmuyor benim için. Ortaya çıkacak yeni durumu göğüsleyebilecek bir mantığa ve güce sahip olduğum için, tepki koyduğum her konu da sonuçlar aldığımı en azından kendi adıma söyleyebilirim.

Sevgili baben tepki adına daha onlarca konuya değineceğinin müjdesini veriyor buradan.

Örnek olarak ta, görme engellilerin müzik adına kullanılmalarını vs. dile getirmiş.

Şimdi susayım ben iyisi mi !!!! Sadece bilin ki artık müzik sömürme aracıdır. Zamanı gelince nedenini açıklarım.

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    24

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    VURDUYSAK ÖLDÜKMEDİK BABÜR ABİ. BU ÜLKEDE BİLİNÇLİ BİR AZINLIK VAR YANİ NE İSTEDİĞİNİ VE NASIL YAPACAĞINI BİLEN HUKUKSAL Bİ TAKIM YOLLARI ZORLAYAN SEN BİLİYORSUN BELKİ BUNLARDAN BİRİ BENİM 4 YILDIR HUKUKSAL MUCADELEM DEVAM EDİYOR VE AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE DOĞRU GİDEN BİR ADALET SAVAŞININ TAM ORTASINDAYIM
    TÜRKİYEDE ÖRGÜTLENMEYE KARŞIYIM ÇÜNKÜ NEREDE ÖRGÜTLENME GÖRÜYORSAM ARKASINDA KOKUŞMUŞLUK VE SÖMÜRÜ GELİYOR.NE ZAMAN BİLİNÇLENMEYİ GERÇEKLEŞTİRİRSİNİZ İŞTE O ZAMAN İNSANLAR SÜRÜLER GİBİ BİR ARAYA GELMEZ KENDİLİĞİNDEN ÖRGÜTLENİRLER. ETKİLERE DOĞAL OLARAK AKILLARIYLA TEPKİ VERİRLER. O ZAMAN TEPKİLERİNİN ARDINDA SİYASAL ÇIKARLAR YADA EKONOMİK MENFAETLER OLMAZ...........
    SAYGILARIMLA

Sayfa 1 / 3 123 SonSon