Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 59 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kürşat99 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2008
    Saat
    21:50
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İçinde yaşadığımız toplumda engelli bireyler olarak yer teşkil etmekteyiz.Toplumumuzdaki iyi insanların yanı sıra kaçınılmaz olarak kötü diye tabir edeceğimiz insanlar vardır kuşkusuz.Hepimizin karşısına(hırsızlık,gasp,yaralama,öldürme v.s...) bu tür olaylarla çıkabilir kötü diye tabir ettiğimiz insanlar,Allah korusun.Normal bir şahıs bu tür olaylarla belki fiziki gücü ile mücadelede edebilir veya kötü diye tabir ettiğim bu insanların kendisine gasp,hırsızlık,yaralama vs...için seçtiği kişi normal fiziki yerinde kişiler değilde, engellili kişiler olabilir Allah vermesin.Normal bir kişi fiziki gücü ile mücadele edebilir belki,ama biz engelliler ne yaparız.Allah vermesin hiç kimseye ama örneğin düşünelim gece dışarı çıktık ailemizle varsayalımki engelli bi eşsiniz, eşiniz engelli değil,birde erkeksiniz gasp etmek için yanınıza geldiler üstüne üstlük bur tür kişileri az çok duymuşuzdur bide eşinize tacizde bulundular,Allah vermesin.ne yapılır burda burda veya ne yapabiliz,oturup konuşamayız sanırım o tür kişilerle o yüzden engelliler bence tabanca veya bu tür birşey taşımalı.Benim bu düşünceme aykırı düşünler,benim düşüncemle bağdaşmayan düşünceler olabilir,ama bu durumda ne yapabiliriz,güvenlik güçleri var ama bu durumda polisin gelmesini bekleyemeyiz,ben gelmesini bekleyemem,soruyorum o durumda olan kişi ne yapar,yinede Allah vermez kimsenin başına gelmez İnşallah bu durum.Ben böyle bir durumu gururuma kesinlikle yediremem ve çok kötü şeyler doğururdu,ama engelliler illaki engelliler değil toplumun çoğu kesimindeki insanlar için yanımızda bulunduracağımız bir tabanca veya bu tür bir alet sonucun kötü olmasını bir nebze engeller,mani olurdu bence.
    Engelliler olarak bize özel bir yasa çıkmalı ve engellilerin silah ve bu tür aletleri taşıması yasalaştırılmalıdır

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    14:44
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sizi bu konuda sonuna kadar destekliyorum. İşyeri sahibi veya belirli şartlar dahilindeki engellilerin taşıma ruhsatı verilmesi gerekiyor. Bulundurma ruhsatı veriyorlar ama kullanamıyorsun. Bu konuyla ilgili olarak araçlardaki engelli işaretinin kaldırılmasını istiyorum. Kötü niyetli kişilere bu işaret bence bir davetiye. Neden biz de normal plaka taşıyamıyoruz. Otoparklarda ayrıcalık veriyorsa bunu öncama engelli kimliğimizi bırakarak da otopak imkanından faydalanabiliriz. :?:

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sizler silahı en kötü durumlarda savunma amaçlı taşımak istiyorsunuz peki şunu düşündünüz mü?Örneğin arabayı yeni kullanmaya başladığımda çok daha temkinli,yavaş kullanıyordum.Hatta ben çok hızlı kullanmam diye yanımdakilere eşime söylüyordum.Ancak arabayı kullanana kullanana artık çok kolay çocuk oyuncağı sanarak kullanıyorum bazen, bu büyük bir risk oluşturuyor hem ben hem karşımdakiler için.kullanmanın verdiği rahatlık oluyor tabi.Bu rahatlık da tehlike arz ediyor.Sizde bu silahı taşıya taşıya artık onu önemsemeyerek ona çok alışarak en ufak laf dalaşında,en ufak bir ters hareket karşısında kendinize nasıl olsa bu silahı kullanma hakkı verildi kullanayım deyip de birisine haksız yere zarar verirseniz! ki insanoğluyuz en büyük düşmanımız nefis dir.Bir anlık sinirle bunu yapabiliriz.
    Ancak elinizin altında böyle bir şey bulundurmazsanız sizin tarafınızdan da böyle bir risk kalkar.

Hayatda her an kötü bir şey ile herkes karşılaşabiliriz.17-18 li yaşlarda bende çakı ve bıçak taşımaya özenirdim.Çok şükür artık böyle alışkanlıklarım yok.

Kötü eşya,söz ve hareketlerden uzak duralım derim.

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

öyle karmaşık ki aslında bir yanım evet diyor bir yanım hayır. oturup derinden düşündüğümde ve benim gibi engelli olup birden parlayan insanlara göre değil silah taşımak. bende uzun yıllar önce bir kurşuna bırakmıştım hayallerimi ve gençliğimi bu yüzden silah olayı biraz tehlikeli gibi görünüyor. madalyonun diğer yüzü ise böyle düşündürmüyor. almışım eşimi kızımı yolda gidiyorum 2 tane serseri gelip size bulaştı diyelim işte o anda ne yapabilir ne yapabiliriz fiziki olarak onları engellemeye gücüm yetmediğine göre silah bi çözüm gibi görünüyor. kuru sıkı tabanca taşısak daha iyi olur galiba kim bilecekki onun gerçek olmadığını. öldüreceğine korkut demişler :wink: ama genede üzerinde tartışılması gerekli bir konu. bir kaç yıl önce başımdan geçen bi olayı sizinle paylaşmak istiyorum. arabamın plakası malumunuz işaretli yani bu adam özürlü diye herkese ilan yapıyoruz. gecenin ilerleyen saatinde arkamda beni hiç geçmeyen ve devamlı beni izleyen kartal marka bi araba dikkatimi çekti 3 tane adam vardı içinde bira şişelerinin havaya kalkıp kalkıp indiğini dikiz aynamdan rahat görebiliyordum. hızlanıyorum onlarda hızlanıyo yavaşlıyorum onlarda yavaşlıyo arabada eşim ve çocuklarım var içime bi kurt düştü ve ne kadar hızlı gidebilirsem o kadar iyi olacağını düşündüm ve bastım gaza sonu ne olurdu ne olmazdı bilmiyorum ama içime bi şüphe düşmüştü acıkcası en yakın benzin istasyonunda durdum ve şehirler arası otobüsle beraber yola koyuldum yanımda bir ses olmuştu bana ve bu durumu hiç aileme yansıtmamıştım.

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

ah kayhan abi. o engelli plakaları yok mu. en karşı olduğum mevzuların başında geliyor. bizim hayatımız, altımızda bu plakaların olduğu arabaları taşıdığımız sürece, bu gibi olaylara hep gebe olacak yazıkki.

silah... benim hayatımda özel bir yeri var. nefretle andığım bir yeri... Allah ihtiyacını göstermesin hiç kimseye. hiçbir zaman...

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    11:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence öneriyi getiren arkadaş, öne sürdüğü bahanelere sığınarak silah sahibi olmak istiyor. insanın başına gelecek tehlikeler saymakla bitmez. yoldan geçerken kafamıza saksı düşer bunun için nasıl bir korunma yöntemi seçecez? kaldırımda yürürken arabanın biri üstümüze çıktı bunun için nasıl korunacaz. demek istediğim öne sürülen bahanenin az önce saydığım tehlikelere benzer bir istisnası olabilir. o zaman silah ve ya benzeri öldürücü aletlere gerek olmamalı. çok çok göz yaşartıcı sprey gibi şeyler taşınabilir. silah çok tehlikeli bir tuzaktır. buna sahip olan kişi kullanmasa dahi, bir gaflet anında çocukların eline geçebiliyor ve istenmeyen sonuçlar yaşanabiliyor, ya da sinirli bir anımızda karşıdakini kafa yoluyla ikna kabiliyetiimiz yitirdiğimiz anda gururla! silaha sarılıp vurabiliriz icabında. bahsedilen olay başıma gelsin o zaman sonucu yaşarım silah milah olmadan.teksas kovboylarına döndü zaten bu ülke silah muhabbetinden. cinnet geçiren, sevinen, hasmı olan çekiyor vuruyor. hele o eğlence adına kurşun sıkarak kazayla adam öldürmek yok mu. ancak bu ülkeden çıkar böyle gerizekalılar.önerim silaha boşverin ve TEKİN OLMAYAN YERLERDE GEZİNMEYİN derim.önlem bu şekilde alınabilir.

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Silah insanı cesaretlendiren bir unsurdur. Her ne kadar silah taşımak insanı sakinleştirir deselerde katillerin hepsi belinde silah taşıyanlardan çıkmıştır.
    Bence Dayak yiyip te bir hafta bunu acısıyla dolaşmak, Katil olup bir ömür boyu başı yerde dolaşmaktan iyidir.
    Bakın geçenlerde bir olay yaşadım.
    Arabayla bir park yeri arıyodum baktımki biri çıkmak üzere. Arakasında biraz bekledim. Adam arabasını geri aldı ama çıkmadı. İnip telefonuyla birileriyle konuştu. O kişiye çıkcaksanız ben girmek istiyorum dedim. Az kenara çekebilirmisiniz diye rica ettim. Adam birden küfürler savurarak üzeime yürüdü. Araba tekme attı. Ben bişe söyleyemedim ama çok sinirlenmiştim o an elimde bir silah olsaydı o adamı rahatlıkla vurabilirdim. Ama sonuçta o kişi hatasını anladı ve defoldu gitti.
    Şimdi soruyorum. Büyük bir haksızlığa uğradım ve bir sürü küfür işittiğim bu olayda o sinirle bu adamı silahla vursaydım dahamı iyi olacaktı. Hiç bir sebep yokken katil olacaktım ve şu anda hapisteydim. Hem bu dünyam hem ahiretim yanıp gidecekti. Oysa şu anda bu olayı unutmuş bir durumdayım ve yine mutlu bir şekilde yaşamaktayım.
    Silah en büyük tehlikedir. Böyle şeylere heves etmek cahilliktir. Gücün yetmiyorsa sesini keser oturursun. Sonra herşey kendiliğinden düzlenir.
    Mazlumun sessiz kalması zalimden alınmış en büyük intikamdır.

IŞIK
    Misafir Üye
    IŞIK Avatarı

Silah kötü bi şeydir.
    ama
    Alacağım yakında bi tane :lol:

Şaka bir yana. Engelli insan daha çabuk sinirleniyor. Soğukkanlılığını koruyamıyor. En azından kendimden örnek vereyim. Sinirlenince karakolda bile sıkarım adama valla. (sonra burda çiçekler açmıyor, kuşlar süzülüp uçmuyor türküsünü söyler durudum. Ne için değer ki?

Değmez!

kuru sıkı al bi tane
    Bayıltıcı mermi bi de :lol:

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Silah konusu oldukça hassas. Bir kere etik olarak kişinin engelli olması silah sahibi olması için bir engel teşkil etmemelidir. Kişinin hayatı sözkonusuysa engelli diye kişiye silah vermemek adil değil. Can candır ve sağlamın canı ne kadar değerliyse engellinin canı da aynıdır. Tabi burada engel de oldukça önemli. Nasılki her isteyen engelliye ehliyet verilmiyorsa silahıda ancak uygun lşekilde kullanabilecek engelliler alabilmelidir.

Buraya kadar işin etik ve teorik boyutunu dile getirdim. Kişisel kanaatim ise sadece engellilerin değil sağlam bireylerinde silaha tevessül etmelerinin çok doğru olmadığı yönündedir. Bunu yıllarca silahla içiçe büyümüş bir Oflu olarak söylüyorum. Artık etrafımda hiçbir şekilde silah görmek istemiyorum. Engelli bireyin silahla olan ilişkisi yukarda dile getirildiği gibi gereksiz yerlerde sırf kişinin içinde bulunduğu aşağılanmadan kurtulmak için silahı kullanmasına yol açabilir. Sağlam birey fiziksel gücünü kullanarak belaytı savuşturabilecekken buna sahip olmayan engelli olur olmaz yerde silahına sarılabilir. Tabi bu bir iddia. Elimizde engellilerin sağlamlardan daha çok bu davranışı sergileyebileceğine dair bilimsel bir çalışma yok. Sadece bir varsayım. ancak rahatlıkla engellilerinde saglamlar gibi gereksiz yere sinirlenip istemedikleri oalylara yol açma olasılıklarının bu silahla sağlanacak kurtarılmalardan çok daha fazla olacagı kanaatindeyim.

Kuru sıkıya gelince. Bunun çok tehlikeli ve kendi hayatınıza mal olacak bir hata oldugunu acıkça söyleyebilirim. kuru sıkı silah oldugu anlaşılınca silahla ateş eden bir çok kişi komalık oluncaya kadar dayak yemiş yada gerçek silah sanılıp öldürülmüştür. Silahın kuru sıkı oldugu konu hakkında bilgisi olan biri tarafından anında anlaşılır. Kuru sıkı silahı hiçbir şekilde almayın kimseyede tavsiye etmeyin.

Hatta mümkünse, çok hayati bir belayla karşı karşıya değilseniz lütfen silah konusunu aklınızdan çıkarınız...

Silah sahibi olanlar bilir; silah savaş halinde bir huzur, normal hayatta ise huzursuzluk kaynağıdır.

Üye
    devrez Avatarı

Son Giriş
    22.06-2016
    Saat
    16:24
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

fuzulim adam gelip sana ana avrat küfür edecek, herşeyi söyleyecek seni darp edecek ve sen ona eyvallah mı diyeceksin. olmadı biraz daha yap çok güzel oluyomu diyeceksin. kendini bi savunma durumunun olması lazım bence.
    birde ailenle birlikte geziyorsun serseriler gelip sana saldıracak, gözünün önünde ailene laf atacak ve daha başka şeylerde yapabilirler bunu nasıl engelleyebilirsin seyircimi kalacaksın. onlar herşeyi senin eşine ve çocuklarına yaparken sen filim seyreder gibi seyredecekmisin? malum fiziksel gücün yetmiyor onlarda bunu biliyor ve seninle kedinin fareyle oynadığı gibi oynarlar. bunu senin gururun kaldırabilirmi?
    bir savunma durumunun olması lazım. bence gerekli.. hem kendini savunmak hemde aileni korumak açısından. normal insanlar bile ailesini savunmak için alırken bizim gibilere daha çok gerekli değilmi?

Üye
    sattuf Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    11:27
    Yaşadığı Yer
    Şanlıurfa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bence silah taşıma ve bulundurma engellilere hemen verilmesi gereken en önemli bir haktır.ha isteyen olur istyen olmaz o kişinin bileceği bir iştir.

Üye
    ismet tanış Avatarı

Gerçek Adı
    ismet tanış
    Son Giriş
    07.02-2013
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bencede gereken kimselere verilmeli..

Üye
    GÜLIZAR Avatarı

Son Giriş
    01.12-2017
    Saat
    22:59
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben silaha karsiyim ,engelli veya engelsiz eline silahi alan havaya ates açiyor, hiç ugruna canlar yaniyor ortalik maganda doldu.Görevliler disinda kimse silah kullanmasin artik :?

Üye
    nurican Avatarı

Son Giriş
    12.03-2007
    Saat
    08:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Değerli arkadaşlarım,

Bahsi geçen tehlikeler ve tehlikeyi yaratanlar tüm toplum için tehdit edici bir unsurdur. Engel durumundan dolayı silahlanmayı bir hak görmek doğru bir bakış açısı değil diye düşünüyorum. Unutmayalım ki Hukuk önünde herkes eşittir. Tüm engelliler ve engelli dostları onlarak istediğimiz şeyde tüm toplum bireyleri için EŞİTLİK değilmidir zaten... O zaman engel durumunda dolayı kendimize hak gördüğümüz şeyler bir başkasının özgürlüğünü kısıtlamamalıdır. Her yıl maganda kurşunuyla 1000 kişiden fazla insan hayatını kaybediyor... Şiddete meğilli olan bir toplumda bu tarzda tartışmaların zarar getireceğini düşünüyorum...

Ayrıca Bireysel silahlanmaya HAYIR diyen arkadaşlarımı aşağıdaki linke tıklayıp bireysel silahlanmaya hayır kampanyasına katılmanızı rica ediyorum...

www.umut.org.tr

Sevgiler...

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:46
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    106
    Verilen Beğeniler
    24

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    BUKONUYA ENGELLİ YADA ENGELLİ OLMAYAN KİŞİLER OLARAK BAKILMAMALI KİŞİ GİDER İSTEKTE BULUNUR EĞER FİZİKSEL YADA RUHSAL SAĞLIĞI EL VERİYORSA AYRICA HUKUKSAL ANLAMDA ŞARTLARI YERİNE GETİRİRSE GİDER VE SİLAHINI ALIR.BURADA ASIL TARTIŞILMASI GEREKEN KONU KİŞİLERE SİLAH VEREN KURUMLARIN DEĞERLENDİRMELERİNİN NE KADAR SAĞLIKLI OLUP OLMADIĞI KONUSUDUR. ÖZELLİKLE BU İNSANLARIN RUHSAL YAŞANTILARI ÇOK İYİ ANALİZ EDİMELİ. PEKİ BU BÖLE Mİ OLUYOR RASGENE Bİ HABER PROGRAMI İZLEYEN KİŞİ BU SORUNUN CEVABINI.............
    SAYGILARIMLA

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon