Sayfa 1 / 5 12345 SonSon
Toplam 74 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engellere dair her konuyu burada konuşuyorsak engelli anne ve babaların engelli çocuklarına bakış açılarını biraz irdeleyelim istedim.

Benim ailem yıllar boyunca kız çocuklarının yanında bir erkek çocuğu olmasını istemişler.Sonunda bir erkek çocuğu olmuş ama buda engelli olmuş.İçlerinden geçen yav şimdi bu çocuğu ne yapcaz erkek çocuk istedik ama engelli olmasını istemedik demişler. Şimdi bunun çilesini nasıl çekeceğiz,yıllar boyu nasıl katlanacağız diye içlerinden geçirdiklerine adım gibi eminim.Hani eve yeni bir televizyon alırsın eve gelince heyecanla açarsın bozuk çıkar bunu geri iade edelim dersin ya işte o anlamda bir sorun vardır.Ama ortada engelli bir çocuk olunca iade edemeyeğine göre onu kabullenmek,sıkıntılarına,dertlerine katlanmak gerekiyor.

İşte tam bu aşamada olayın diğer bir boyutuna değinmek istiyorum.Toplum engelli çocuğa sahip olan ailelere çoğunlukla acıyarak bakmışlardır.Toplumun bu baskısını hisseden aileler engelli çocuklarını gizlemekte,göz önüne fazla çıkartmak istememektedirler.Bu aile açısından yüzünde ki bir çıban gibi herkesin görünce dikkatini çeken bir olay gibi görünür ya da öyle hissedilir.
    Sizce aileler engelli çocuklarını topluma göstermekte neden çekiniyor? neden saklıyorlar?

Üye
    alperencsm Avatarı

Son Giriş
    13.01-2014
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    mersin - bozyazı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim allaha şükür hiç ailem yönünden bi sıkıntım olmadı, beni her zamn anladılar yardımcı oldular. onlara hepsine ayrı ayrı minnetarım.. ailem beni özürlü falan diye okutmamak akıllarına bile gelmemiş... beni sabırla okula götürdüler getirdiler.. bu konuda arkadaşlarımada çok çok minnettarım.. hiç bi zaman engelli olduğumu hissetirmediler.. kendilerinden ayrı tuttukları olmadı hiç bir zaman. hayata küsmeden böyle olabilmem %50 %50 arkadaşlarımın ve ailemin bana karşı tutumudur... liseye giittiğimde horlanacağım dışlanacağım korkum buyuktu.. benım için belkide bir dönüm noktasıdr liseye başlamam... ama olmadı.. yine ben galip çıktım. sağolsun arkadaşlarımdan engelli olduğumu hissettirecek en ufak bir şey görmedimmm.... yardımcı olduklarında teşekkür bile ettirmezlerdi.. yerinde bizde olabilirdik sen bize yardım etmezmiydin dediler hep... nasıl öderim haklarını bilmem...allah onlardan razı olsun..

şimdi engelliye acıyarak bakan çevre ve aile konusuna geleyimm.. engelliye engelli gözü ile bakmak birzda eğitim ve kültürle ile alakalı... ben çoğu şeye kulağımı tıkarım.. beni kasten kırmak için söylenmediğini düşünürüm hep.. kasten olan allaha şükür olmadı henüz inşallahda olmaz... cevabının kendilerine hiç bir fayda sağlamayacağı saçma soruları elimden geldiğimce cevaplamaya çalışırım... çocukları sewerim. farklı olmamızdan ötürü yönelttikleri soru bombardımanını sıkılmadan cevaplarım... her zaman ilgilerini çeken arabalarımı koz olarak kullanıp onlara yaklaşmış kaynaşmışımdır.. bir kaç kez kontrollice joistikle oynattınmı kankasınızdır artık

AİLEMİ ARKADAŞLARIMI VE ÇOCUKLARI ÇOK SEWİYORUM...

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Anneye göre değişir...E tabi babaya göre de değişir...Anne babanın İnsanlıktan ne kadar pay aldığına bağlı bu...Bazıları kazara ana-baba oluyor Bazen bu kazazedeler mükemmel bir ebeveyn olurken bazen de berbat bir çifte dönüşebiliyor...Dünyaya getirdikleri bir canı şekle şemale göre değerlendirip eserlerinin dünyasını zindan edenler de var,o harabeden bir şaheser yaratanlar da...Ben o şaheserlerdenim...

Yeri geldi,ayağımdaki alçıyla okula gitmekten utandım,yeri geldi "kızının nesi var?Doğuştan mı?" diyenlerden utandım...Onlar hep başımı kaldırdı. Hep gurur duyacakları birşeyler icat ettiler bende...Gerçekten gurur duyulacak işler yaptım mı bilmiyorum ama bana bu dünya cehenneminin arka bahçesinin de olduğunu gösterdikleri için çok şey borçluyum onlara...

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Utanırlar mı bilmiyorum?

Ama unutmamak gerekir, kimse dünyaya engelli olarak gelmek istemiyor veya isteyerek engelli olmuyor. Eğer böyle düşünen insanlar varsa ki, vardır… Hiç kimse kendi isteği dışında gelişen olaylardan sorumlu tutulamazlar.

Eğer utanıyorlarsa, unutmamalıdırlar yarın kimin ne olacağı hiç belli olmaz. Eğer yarın kendileri de engelli olurlarsa (İnş kimse engelli olmaz.) o zaman kendi evlatları da kendilerinden mi utanmamalılar? İşte o zaman utanacak bir şey yoktur.

Üye
    hnm18 Avatarı

Gerçek Adı
    Hanim
    Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    19:17
    Yaşadığı Yer
    Vatan Çankırı Mekan Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Bencede hiç bir anne baba yada aileden biri engelli yakınından utanmaz ama belki insanların herbirine ayrı ayrı anlatmak ve insanların hatırlatması onları üzüyo olabilir......birde sonradan mı doğuştanmı sorusu yokmu? Sonuçta Allah tan geldi....sonrasıda bu başıda bu farkedermi?herkese sağlıklı mutlu yaşam diliyorum...

Üye
    necati bacak Avatarı

Son Giriş
    15.10-2017
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

konuya dışarıdan bakınca belki öyle gelir ama anne yüreği bizim düşüncemize uygunmu
    bizler öylede görsekde anne baba öyle bakamaz şünkü onların olansevgisi herşeyi
    kapatabilir diye düşünüyorum tabi bunlar herkese has olmayan bir durum.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

İnsan, yeryüzünde en büyük, en güçlü, en iyi, en kötü, en tatlı ve en acımasız varlık. Yaratılış gayesi belli olan insan, yaptıkları davranışlarla kendi yolunu, kendi seçmekte. Herkesin bakış açısının farklı olduğu Dünyada iyilik varken, İnsanlar neden kötülük yapmakta. Konuyu analiz ettiğimizde, yaşanan süreçte yaşanan maddi olanaksızlar, hayatın kötü şartları, zenginliğin verdiği şımarıklıklar, hayatta var olma gayesini unutma, büyüklük hevesi, başkasına acıma duyguları yatmakta.
    İnsan; nasıl bir hayat yaşayacağını kendisi seçmemiştir. Doğumundan ölümüne kadar yaşanan süreçte elinden olmadan bazı durumları yaşamakta ve bu sürece ayak uydurmaya çalışmaktadır. Bir insanın engelli doğup doğmayacağı, sapasağlam iken trafik kazası, deprem, heyelan, yangın, spor v.b durumlarda engelli kalıp, kalamayacağını kimse kestiremez. Bunu bilen tek kudret, bizi yoktan var eden, yaratıcımızdır. Çok zengin olup trafik kazası sonucu engelli olan bir birey, tüm servetini kendi hastalığına harcasa da, hastalığın çaresi olmadıktan sonra iyileşme ihtimali mümkün mü? Yâda, futbolun en önemli kariyerlerinden birini yaşayan futbolcu, engelli olacağını bilse kariyerinin en üst seviyesindeyken futbolu bırakmak istemez mi?
    Engelli çocuğu, Babası, Annesi, Kardeşi olup onlarla ilgilenmeyen ailelere ne demeli. Çocukluğunu, gençliğini, işyeri kariyerini yaşamamış ve hayatta bir kez olsun bunu yaşamak isteyen engelli bireylerinize karşı, tutum ve davranışlarınız nasıl sorgulanmalı. Onlarda sizin gibi dolaşmak, gezmek, oynamak, tatile çıkmak, kendi işlerini kendi görmek isterlerdi. Ellerinde gelse sizin onlara bakmanızı değil, onlar kendi işlerini kurup, size bakmayı, iyi bir hayat yaşamanız için çaba göstermeyi, fedakârlık yapıp gece-gündüz çalışmayı arzu ederlerdi. Engelli bireyleriniz size emanettirler. Ya bu bireylere sahip çıkıp toplumda itibar kazanacak, yâda onlara sahip çıkmadığınız için toplumdan dışlanacaksınız.
    Ailelerin; engelli bireylerine iyi davranmamaları, onlara sahip çıkmaması, onların yaşamını zehir etmeleri için hiçbir gerekçe olamaz. Unutmayalım ki, her birey, bir özürlü adayıdır.

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Doğuştan kalça çıkığı ya da bacak kısalığı, nedenini tam olarak bilmediğim bir sakatlıktan dolayı aksayarak yürüyen bir genç kızımızın anısını aktarayım size (bu siteye üye olmak istemiyor, çünkü kendisini engelli olarak görmüyormuş).
    Kendisininkine benzer bir sakatlıktan dolayı yürüme güçlüğü çeken bir delikanlı ile tanışır bu kızımız.
    Birbirlerinden hoşlanırlar, flörte başlarlar.
    Gel zaman git zaman, kız delikanlıyı ailesi ile tanıştırmak ister.
    Annesinin ilk tepkisi: “ E kızım bu çocuk sakatmış, ne işin var bununla!”
    Buyurun siz karar verin, anne-babalar engelli çocuğundan utanır mı?
    Çocuğunun engeli, ailenin gözünde engel midir?

Üye
    sahaf1972 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet salıh
    Son Giriş
    26.10-2014
    Saat
    06:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Bahçelievler /van merkez,
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence hempatıyapmak lazım lodos kardeşım acaba ane veya babamız dan bırı engellı olsaydı bız onlardan utanırmıydık ? utanmasak bıle onlardan onların göstermış olduğu özverıyı bız onlara gösterebılecekmıyıyız . işin doğrusu ben kendı adıma söyleyeyım bunda emın değilım cumku bız ane baba değılız peğamberımız sav nedemış cenet anaların ayakların altındadır hepınıze yaşama sevıncı dolu bır hayat dılerım

Üye
    Flofi Avatarı

Gerçek Adı
    Feyza
    Son Giriş
    09.04-2013
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    ...Akdeniz...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Bir anne ile babanın dünyaya birlikte getirdikleri en güzel varlıktır çocukları. Onlarla övünmek, gururlanmak, başarıları ile mutlu olmaktır anne babanın yavrusundan istediği. Engelli olupta başarılı olan insan yokmu, var tabi, nicelerini duyuyoruz.
    -Kolları olmayan bir bebek dünyaya getiren bir anne kızının yüzme eğitimi alması için çaba sarfediyor ve şampiyonaya hazırlıyor kızını. Onun madalyalarıyla övünüyor...
    -Spastik bebek dünyaya getiren anne oğlu, ilk defa kaşığı kendisi tuttu diye sevinç gözyaşları döküyor...
    -Kulakları duymayan kız çocuğuna işitme cihazı takılıdığında sese ilk defa tepki veren kızını sevgiyle kucaklıyor annesi...
    İşte engelli çocuklarıyla bu denli ilgilenen, birebir paylaşımlarda bulunan aileler var. Bunları gördükçe mutlu olmaz mı insan.
    Engelli evlat sahibi olmayan kimse anlamaz annenin babanın içindeki hüznü, sevinci, heyecanı...
    Bunun yanında, engelli çocuğunu eve bağlayan, toplum içine çıkarmaktan utanan aileler de var malesef...
    "5 tane çocuğum var, 1 tane daha var ama o engelli onu saymıyorum" diyenlerde var...
    Engelli evladını topluma kazandırmak ve yeterince eğitmek bir ailenin en baştaki görevidir bence.
    Engelli çocuğundan utanan anne baba, ona bakamadığı için kendinden utanmalı bence.

Üye
    fate Avatarı

Son Giriş
    01.06-2015
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    bursa.....
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ailem hiçbir zaman bir engelimin olduğunu hissettirmedi bana yalnız bir gece su içmek için mutfağa gittiğimde annemle babamın konuşmalarını istemeyerek dinledim benden bahsediyorlardı beni çok sevdiklerini diğer çocuklarının birer birer yuvadan uçtuklarını benden küçüklerinin bile evlendiğini ama benim evlenmediğimi ve bununda mümkün olmadığını konuşuyorlardı o zamanlar bu konuşmalardan dolayı çok üzülmüştüm ama evlendim eşimin hiçbir engeli yok geçen sene doğuma eve gittiğimde annemle babama o geceki konuşmalarından bahsettim ve bugün bir kız çocuğu dünyaya getiriyorum dedim o anki bakışlarını asla unutamıyorum sanki on yaş yaşlanmışlardı duydukları acı yüzlerine vurmuştu

Üye
    selenayy Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe Selen
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

hayat öyle bir bulmaca ki çözmek pek mümkün değil. anne baba olmak çok farklı bir duygu olsa gerek. nasıl bir kültürde olursa olsunlar, nasıl bir eğitim alırsa alsınlar bir bebeğin heyacanını da umudunu da yaşarlar. her toplumda berekettir ödüldür hanenin kutsanmasıdır bebek... ama yaşadıkları şartlar nedeniyle bazen saklarlar engelli çocuklarını kimse görmesin incitmesin, kimseler eleştiremesin. öyle eleştiriler duyarsınız ki bazen yüreğiniz derinden sarsılır...

ben ailemin benden utandığını sanmıyorum ama çok iyi biliyorum ki farklı olduğumu kabul etmek zorunda olsalar bile eksik yanlarım olduğunu engelli olduğumu hala kabullenemediler. her daim yanımda ve destek oldular özellikle eğitimim ve işim konusunda... aileler için engelli bir evlada sahip olmak ve bunu kabullenmek zor elbette ama bu utandıkları için değil incinmemizden korktukları için galiba...

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    17:41
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Lodos kanayan yaraya değinmişsin tabiki çocuğu engelli diye kendi üzüldüğü için toplumun da göze parmak misali bakışından ve sorgulamasından dolayı pek çok anne ve baba engelli çocuğunu topluma çıkarmayı istemiyor en azından benim izlenimim böyle . benim annem hiç bir zaman engelimi hissttirmedi her kararımda destek verdi arkamdaydı ama babam ise ben başarılı oldukça güvenmeye başladı ani böyle durumlar doğal tepkime bana göre ana babanın karekterine de bağlı çevremde görüyorum değil engelli sağlam çocuklarıyla ilgilenmeyen değer vermeyenler var..ayrıntılara girersem çıkamam...
    benden bu kadar insanların karakter yapısıyla ilgili...

Üye
    güneşi gördüm Avatarı

Son Giriş
    08.05-2009
    Saat
    15:13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gerçekten tamamıyla size katılıyorum yalnız ben ekleme yapmak istiyorum engeleyi saklamak ailenin suçu değildir çünkü aileler bu konuda tamamen bilinçsizdir inankin medyada gereksiz konulara gayet geniş yer verilirken engelilerin sorunları yalnızca engeliler gününde kısaca bahsedilmektedir bu durumda biz engelilere çok görev düşmektedir lütfen arkadaşlar topluma kendimizi kabulenlendirelim ve asla pesetmeyilem

Üye
    güldane karaşoğlu Avatarı

Son Giriş
    19.05-2010
    Saat
    18:23
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    utanmak nedemek obenim canım ciğerimyeri geliyo kızlarimdan üstünondan utanmakmı asla koluma takıp ankarayı turluyorum şunu bilinki herzaman engelli adayıyız allah yardımcımız olsun

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon

Başlığın Etiketleri