Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 74 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Anneler daha fedakar olabiliyor babalar biraz daha katı bu konularda..Bazende tam tersi olabiliyor..

Aklıma çılgın sedat geldi engelli bir çocuğu var ve eski eşi sahip çıkmıyor bir anne olmasına rağmen.. çok şaşırmıştım buna ben genelde babalar sahip çıkmaz ya alışık olduğumuz senaryo böyledir genelde.. Baba ilgileniyor evladıyla böyle babalarda var..

Engelli Evladından utanan annelerde var yaşadığım ortamda şahit oldum bir kaç kez..bu bence insanlık meselesi içinde kibir olan insanlar hazmedemiyor engelli bir çocuğa sahip olmayı bu durum onlar için utanç kaynağa oluyor bir zamanlar hava attıkları insanlara karşı kendilerini küçük düşmüş sayıyorlar..

Ama engelli Anne-Baba'sından utanan evlatlarda var..Ben tüm bunları "kendini beğenmişliğe" bağlıyorum desinlere yaşamayı seven insanlarda görelebilecek haller bunlar..

Bazende sözlü tacizlerle incitici bakışlarla rencide edilebileceği ortamlardan uzak tutmak ister aileler evlatlarını çocukda bunu "utanılan evlatmıyım" gibilerinden yorumlayabilir halbuki ailenin amacı korumaktır çocuğu..çok hassas bir konu..

Gözlerimin önünde yaşanıcak olursa böyle bir olay sezersem ki bir anne yada bir baba utanıyor insan içine çıkarmaya evladığını tükürürüm suratına o insanların tüüüü yazıklar olsun sizin gibi ana babaya derim.. çok ashabım bozuluyor böyle insanlara!!

son olarak ben kısacası kibire bağlıyorum evladından utanan anne babaların bu tavrını o kadar!

Yasaklı Üye
    kayaozesen Avatarı

Gerçek Adı
    DADASH
    Son Giriş
    11.09-2015
    Saat
    12:37
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

valla ne yalan soyleyim benim engelim dışardan hiç belli olmuyor ama babama engelli raporu alcam dediğimde bayagı karşı geldi nedeninini hiç sormadım

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Aklıma yeni bir şey geldi işitme engelli olan oğluna sakat olmayan bir kızı istedi bir kadın evililik için yani.. kızın annesiyle konuşurken kurduğu cümleler aynen şöyleydi..

Benim oğlum sağar değil cihazla duyabiliyor zar zorda olsa az çok konuşuyorda..yani sakat sayılmaz.. demişti..utana sıkıla anlatıyordu bunları ben dinlerken o an o ortamda ne hissedeceğimi şaşırdım ne düşüneceğimide şaşırdım..o kız kabul etmedi bu evlilik teklifini karşı taraf işine geldiği gibi anladı sebebini..ama onların anladığı gibi değildi

o zaman düşünmüştüm işte ilk olarak utanır mı aileler engelli evladıdan niye dolandırarak anlatıyorsun ki açık açık harbi bir şekilde söylerdim ben olsaydım benim oğlumun durumu böyleyken böyle diye..

Önüne geçilebilinecek bir durum değil bu sanırım utanmaktan çok engelli evlatlara sahip ailelerin içlerinde toplum tarafından yaratılmış eziklik duygusuda olabilir diyorum..tekrar tekrar incinmektende korkuyor olabilirler..

aha şimdide toplumu suçluyorum çıbanın başı toplum o kadar!!

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

serap_vuu;
    Sorması ayıp olmasın ama orada siz ne yapıyordunuz? Kız isteme olayları sizin oralarda aleni mi yapılıyor ki, ortamlarda siz de bulunabiliyorsunuz? Ya da istenen kız sizmiydiniz?

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

hahahahahah. hiç güleceğim yoktu.. gizli saklı mı oluyor sizin oralarda kız isteme olayları?

kapı komşunuzun evinde oluyorsa kız isteme merasimi biliyorsunuz ortamda yapılan konuşmaları kız tarafının en yakın arkadaşı oluncada o an o ortamda bulunmanız anormal olmuyor yani..

Makri neden bu kadar garibinize gitti bunuda anlamadım doğrusu...

Üye
    serenat Avatarı

Gerçek Adı
    Sena
    Son Giriş
    31.08-2015
    Saat
    08:47
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim durumumda tam aksine ..annem ve babam çok şımarttılar beni, benimle o kadar gurur duyuyorlardıki her gelen misafire bir saat benim marifetlerim anlatılıyordu..haklılardı ben yaşıtım olan sağlam çocukların bile yapamayacağı becerilere sahiptim.. Hem çok zeki hemde çok çalışkandım..ayrıca haylazdım.. Ağacın en tepesine ben tırmanabilirdim sadece hatta bir defasında herkes beni ararken ben tepelerinde onları izliyordum babamdan korkumdan da ses çıkarmıyordum..ama sonra ileriki yıllarda bu şımartılmalar bende kibir oluşturdu etrafımdakiler değil ben onlara küçümseyici gözlerle bakıyordum..şu an kocaman kız oldum hala içimde istemesemde kibir ve gurur var..buda madalyonun bir başka tarafı..yanlızlık çekiyorum herkes bana yaklaşmaya çalışırken ben kaçıyorum onlrdan kimse bana yetmiyor ...mutlumuyum hayır değilim...bakalım bu yazıyı okuyunca neler düşüneceksiniz

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bu yazıyı okudum y.ırmak ve şunları düşündüm tatlım...

ilk olarak bir ağacın en üst tepesine çıkabilmek senin için muhteşem bir başarı olabilir ama bazıları için sıradan işlerdir bunlar..

Sonra hiç kimse sana yetmiyormuş ya "seninde yetemediğin" insanlar çıkacaktır karşına seninle arkadaşlık yapmayı istemeyecek senden kaçacak kadar senden daha kibirli senden daha başarılı birileri..senin kendince başarı saydığın şeyleri küçümseyecek biri yada birileri olacaktır bir gün hayatında..

Bunları düşün ve o hoşuma gitmiyor bu kibir ve gurur dediğin huyunu bunları düşünerek değiştirmeye bak derim ben..empati kur yani...

Üye
    serenat Avatarı

Gerçek Adı
    Sena
    Son Giriş
    31.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bunların hepsini ve daha fazlasını da düşünüyorum serap,kendimi iyileştirmeye çalışıyorum bu konuda ayrıca yeti ve yeteneklerimdende bahsederken rekabebet ortamı oluşturmak için değil ailemin tutumunun bende oluşturduğu soruna dikkat çekmek istedim sanırım yanlış anlaşılmışım..

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

yok canım yanlış anlaşılma yok.. ben sadece konunun ortasından giriş yaptım..sen beni yanlış anladın belli ki seni kınadığımı düşündün..amaa öyle değil gerçi dürüst olmak gerekirse ben hiç sevmem kibirli insanları ama sen farkındasın bu huyunun değiştirmek istediğini de söylüyorsun önemli olanda bu zaten..

kibirli insanlar hakkında ki genel düşüncemdir bu sana özel bir tavır değil yani..ben seni eleştirdim sadece..

İnşallah kurtulabilirsin bu çirkin huydan..diliyorum...kendinle verdiğin bu savaştan galip çıkan sen olursun

Üye
    serenat Avatarı

Gerçek Adı
    Sena
    Son Giriş
    31.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anlaştık serap cım tabiki ben kazanıcam... BENDE SEVMEM KİBİRLİ İNSANLARI..

Yasaklı Üye
    zehirliyaprak Avatarı

Gerçek Adı
    yaprak
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

LODOS DENiZCiSi;

kişilik:insanlar kişiliksiz olunca utanır.
    mahalle baskısı:engelli çocuklara bakan ailere yapılan bakışlar, yorumlar, tavırlar, eleştiriler...
    kendini beğenmişlik:eğer anne baba dış görünüşe, güzelliğe vs önem veriyorsa çocuğundan utanır. bu da insani değerlerini yitirmiş insanlara mahsustur.
    umduğunu bulamama:doğmadan önce yakışıklı, güzel bir çocuk bekledikleri için...
    kabullenmeme:engelli çocukları olduğunu içlerinde kabul etmemezlik...

...

tek kelime ile; güvenme güzelliğine bir sivilce yeter, güvenme malına bir kıvılcım yeter...

27-30 yaşlardan sonra kimseye güzelliği kalmıyor, önemli olan insani değerlere sahip olmak...

Üye
    skolyoz53 Avatarı

Son Giriş
    24.09-2009
    Saat
    14:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben 22 yasndaym suanda ve acıkcası ırmak aılem senın aılenın sana gosterdıgı kadar ılgı gostermedı benm aılem.. genelde ötekı kardeslermden uzak tutuldm otekı kardeslerm benden kucuk olmasına ragmen onlarn yanında bana bagırdılar ben halbuukı ablalarıydm ama benı onlarda yerı gelnce ıncıttıler bu yuzdende cok sinirli olurdum yedıremezdm kendıme benden kucuk olan bana nasl hakart eder nasl benden buyukmus gıbı davranır ben buna bı anlam vremıyordm sımdı bıle aynı benm skolyozm oldugundan boyum uzamadı 1.55 te kaldım kardeslerm benden cok uzun bırı 1.95 dıgerıde kucuk ama 1.60a yaklastı erkek kardesm 195 boyunda oldugu ıcın bana herseyı yapma hakkına sahıp oldugunu dusunuo ama aılem ona bıkere bıle o sızın ablanız dedıgını duymadm neden byle bısey yapıolarkı bana benm sucum ne aılem benı neden ötekı kardeslerme ezdırıodu anlamıyordm sonunda bı not bıraktm ve evden kactm sızden bıktm dedım sızın gıbı aıle ıstemıorm keske aıleyı bız secmek zornda olsaydık o zamn sızı hıc secmezdm sız ötekı cocuklarınızla mutlusunuz bana ıhtıyacınız yok ben arkdaslarmda kalmaya gıdıorm... ve artık sızın o dogru sandıgınız yanlıslarla yasamak ıstemıorm bu evde benmde söz sahıbım olmıcaksa ben gelmıcem bu eve ben hastaysam sebebı ben dıılm sızsınız benı böyle dunyaya getırmeye hakkınız yoktu dedım kucukken amelıyat olmustm ama sırtımda yıne bı kemık var ergenlıge gelınce bu benı daha cok rahatsız etmeye baslamıstı arkdaslarmın soruları dısardakılern bana bakması evden cıkmaz olmustm okudugum okula yarıda bırakmıstm ben bu baskılar altındayken aılem bı kez olsn yanmda dııldı aılem dedıgım anne babam ve kkardeslerm dedem ve babanem hep yanmdaydılar ama ınsanın anne babaya daha cok ıytıyacı oluo :S neyse notun devamında artık sızın söledıgınız gıbı dııl benm söledıgım olcak ben amelıyat olup bu sırtımdakı kemıktten kurtulmak ıstıorm dedım ve evden kactm.. telefonlarımıda kapattm
    arkadasımın evndebeklemeye basladm öylece durdm arkdasm telefonumu actırdı zorla herkes yana yakıla benı arıodu ama kuzenm ceydadan baska kımseye acmıyordm telı sonunda halamda kalmak sartıyla ortaya cıkmaya karar vermıstm halamda cok ıyıydı kısacası benm aılem böyle bu hastalıkta benm sucum nekı =(((

Üye
    serenat Avatarı

Gerçek Adı
    Sena
    Son Giriş
    31.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

skolyoz büyük bir şaşkınlık içinde okudum hayretler içerisindeyim ve çok üzüldüm..umarım herşey senin hissettiğin gibi değildir bazan insan yaralıysa helede tepkileri farklı algılayabiliyor..şu an nasılsın peki ailen sana karşı tutumunu değiştirdimi?

Üye
    uguret Avatarı

Son Giriş
    19.12-2010
    Saat
    19:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim kardeşimde engelli annem babam hiç utanmaz bende eskiden utanırdım ama artık böyle birşeyi gereksemiyorum allahın takdiri yabacak bişe yok

Üye
    skolyoz53 Avatarı

Son Giriş
    24.09-2009
    Saat
    14:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ırmak degısıklık yok kucukken belkı yanlıs anlamıs olablrmama buyudm artk 22 yasndaym ve bence tamda söledıgım gıbı hersey eger öyle olmasaydı evden kactm onları bırakıp yazdm notta yazanlar hakknda kımse benı karsısına alıp konusmadı bıle neden cunkı gerek bıle duymuyorlar. :S

Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon

Başlığın Etiketleri