Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 44 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    myratyilmaz Avatarı

Son Giriş
    24.08-2017
    Saat
    17:57
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.

Sitedeki engelli öğretmenlere

1. Engelli bir kişi öğretmenliğin tüm gereklerini yerine getirebilir mi?

2. Toplumun engellilerin öğretmenlik yapmasına bakışı pozitif mi yoksa negatifmidir?

3. Yukarıdaki iki soruya 'evet' diyenler için, eğer engelliler öğretmenlik yapabiliyorlar ve bunda verimli oluyorlarsa özel okul, kurs vb özel eğitimn kurumlarında çalışan öğretmenler var mı? Yoksa bu sizce toplumun engelli bir bireyin öğretmenlik yapamayacağını düşündüğünün bir göstergesimidir?

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

ÖĞRETMEN DEĞİLİM....
    1. Engelli bir kişi öğretmenliğin tüm gereklerini yerine getirebilirmi?
    EVET KESİNLİKLE....LİSEDEYKEN BİR FELSEFE HOCAMIZ VARDI ÇOCUK FELCİ GEÇİRMİŞ...GERÇEKTEN GÖREVİNİ ÇOK İYİ BİR ŞEKİLDE SAĞLIYORDU...DERSE HAKİMİYETİ SÜPERDİ...FAAL BİR HOCAYDI VOLEBOL TURNUVALARINDA BİLE AKTİFTİ...MÜKEMMEL BİR İNSANDI...
    2. Toplumun engellilerin öğretmenlik yapmasına bakışı pozitif mi yoksa negatifmidir?
    KESİNLİKLE POZİTİFTİR...BEN OLUMSUZLUĞA RASTLAMADIM 3 SENE BOYUNCA HALA LİSEMİZİN ÖĞRTMENİDİR..ONUN ÖĞRENCİSİ OLDUĞUMADA GURUR DUYUYORUM.....
    3. Yukarıdaki iki soruya 'evet' diyenler için eğer engelliler öğretmenlik yapabiliyorlar ve bunda verimli oluyorlarsa özel okul, kurs vb özel eğitimn kurumlarında çalışan öğretmenler varmı ? Yoksa bu sizce toplumun engelli bir bireyin öğretmenlik yapamayacağını düşündüğünün bir göstergesimidir?
    BU TAMAMİYLE ÖZEL OKULLARIN ÖĞRETMEN ALMADAKİ KRATERLERİYLE İLGİLİ YOKSA ENGELLE ENGELSİZ İKİ ÖĞRETMENDE AYNI ŞEKİLDE DONANIM SAHİBİ BELKİDE ENGELLİ ÖĞRETMEN ENGELSİZE GÖRE DAHA BİLGİ KAPASİTESİ FAZLADIR BU BİLİNMEZ...

Üye
    yeday Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    21:00
    Yaşadığı Yer
    Hatay/Antakya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlköğretimde görev yapan İngilizce Öğretmeniyim. Üniversitenin üçüncü sınıfında okurkan kaza geçirdim ve tekerlekli sandalyeye bağımlı oldum. Hiçbir zaman benim hayatım buraya kadar bundan sonra bana hayatta yer yok demedim kendime. Azmettim üniversiteyi bitirdim. Milli Eğitim bakanlığına öğretmen olmak için başvurdum. Atanamadım ama ben kesinlikle öğretmenlik yapabileceğime inanıyordum. Zira öğretmenlik yaparken ayakların bir fonksiyonu olabileceğine inanmıyorum. Bizler öğrencilerimizi ayaklarımızla değil, bilgi ve fikirlerle eğitiyoruz. Ayakların bir fonksiyonu olduğuna inanmadığım için mücadele ettim ve sonunda idealime kavuştum. Şuanda öğretmenlik yapabiliyor muyum sorusuna ise ben ne kadar çok iyi bir şekilde öğretmenlik mesleğini icra ediyorum desem de benim nasıl bir öğretmen olduğumu gelin öğretmen arkadaşlarımdan okul idaresinden ve öğrencilerimden dinleyin derim. 40 dakikalık dersin 35-36 dakikasını en iyi ve en etkili şekilde geçirmek için çalıştığımı düşünüyorum. Okulda satranç, web sitesi ve okul gazetesi gibi daha önce yapılmamış sosyal faaliyetleri başlatıp en iyi şekilde sürdürerek diğer öğretmenlerden geri planda değil ön planda olduğumu ıspatladım. Ve bakanlıkta kurulan komisyon benim öğretmenlik yapamayacağımı iddia ediyordu. Öne sürdükleri gerekçede okulların merdivenli oluşuydu. Okulların merdivenli oluşundan dolayı bir insanın hayatıyla oynamak bu kadar kolay mı olmalı.... Bence fırsat verilmesi durumunda engelliler kendilerine uygun her işin üstesinden rahatlıkla gelebilirler.

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:19
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    83
    Verilen Beğeniler
    75

Engelli bir kişi öğretmenliğin tüm gereklerini yerine getirebilir ki bu gücü ve azmi kendisinde görmüyorsa zaten bu mesleği seçmez bu meslek para kazanmak ve zengin olmak için seçilecek bir meslek değildir kendinden özveride bulunmalıdır ve bulunuyorlardır.

Toplumun engellilerin öğretmenlik yapmasına bakışı negatiftir.Aslında toplum engelli kesime negatif yaklaşmakta negatif düşünmektedir.Bu toplum engellilerin öğretmenlik yapamayacağını düşünsede engellilerde öğretmenlikte yapacaktır diğer meslekleride,engelliler her alanda kendilerini göstererek bu toplumda bizlerinde var olduğumuz gerçeğini gösterecektir. :?

Üye
    neseli09 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Neşeli
    Son Giriş
    14.09-2015
    Saat
    23:17
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sitedeki engelli öğretmenlere
    Biri de benim bunların :P Akülü tekerlekli sandalyeli bir sınıf Öğretmeni :P

1. Engelli bir kişi öğretmenliğin tüm gereklerini yerine getirebilir mi?
    Tabiki getirebilir. Bizden sınıf içerisinde amuda kalkmamız,güç gösterisi yapmamız yada ne bileyim okul bahçesinde 100 metre rekoru kırmamız istenmiyor.

Güçlü ve donanımlı olacaksın bu doğru, ama bilgi ve teknoloji açısından. Dersin hakkını verebiliyorsan, kazanımları öğrencilere kazandırabiliyorsan, öğrencilerin entrasan soruları karşısında çaresiz kalamıyorsan herhangi bir sorun yok.

Ben ne öğretmenler gördüm öğrencisinden çok kesesini düşünen, ben ne öğretmenler gördüm öğrencisi öğrenmiş yada öğrenmemiş,başarılı olmuş yada olmamış, bunu kendi sorunu olarak kabul etmeyen.
    Öğretmenliğin Ö sinden anlamayan ve sırf meslek olsun diye yapanlar varken, istekli ve bir o kadar bilgili kişilerin taşıdıkları aksesuarlarına bakarak onların mesleğini yapmalarını engellemek
    gelecek nesle verilecek en büyük zarardır.

Yine cevabım olumlu olacak. İlk yılımda köye atanmıştım fakat oradaki fiziki ve havai :lol: koşulların uygun olmaması nedeniyle, merkezdeki bir okula geçici ve +1 olarak atandım. Bazı sınıflara 2 öğretmen girmeye başladık, hem öğrenmek hemde öğretmek amacıyla.. İlk başlarda öğrenciler tarafından garipsensem de, sonra öyle bir benimseniyorsunuz ki, sabah okula gelirken öğrenciler önünüze koşuyor "öğretmenim bugün bizim dersimize gireceksiniz değil mi" diye soruyorlar.

Sonra 5.sınıftaki bir öğretmenin rahatsızlanması ve 3 ay rapor alması sonucunda bana gün doğdu. Derslerde yetersiz olduğu hiç hissetmedim, elimden geleni fazlasıyla yapmaya ve yaptırmaya gayret ettim. Bir hafta sonra da bir veli toplantısı yaptım, velilerin tepkilerini ölçmek amacıya. Hiçbirinden olumsuz birşey duymadım. "Öğrencilerde belirgin değişiklikler yaptınız hocam, sabahları yataktan kalkıp okula gitmek istemeyen çocuğum, şimdi bizden önce kalkıp bir an önce okula gitmek için hazırlanıyor" diyen velilerim de vardı.Okul müdürümüzden tutunda, hizmetlisine kadar herkes sınıf üzerinde büyük bir değişiklik yaptığımı vurguluyorlardı.

İlçe Milli Eğitim şube müdürümüz bile "başarılarını duyuyoruz Mustafa, biz emindik zaten senden" diyordu.

Çevrede de tanınmaya başladım,ben çok fazla kişiyi tanımasamda artık nereye gitsem herkes bana hocam diye hitap ediyordu.

*Not: Kişisel görüşlerim bunlar. Kendimi de fazla övdüm sanırım ops:

3. Yukarıdaki iki soruya 'evet' diyenler için, eğer engelliler öğretmenlik yapabiliyorlar ve bunda verimli oluyorlarsa özel okul, kurs vb özel eğitimn kurumlarında çalışan öğretmenler var mı?
    Şu an için çalışmıyorum ama bu çalışmayacağım anlamına gelmez. Zaten Başarıyı yakalarsan onlar da seni yakalar.

Yoksa bu sizce toplumun engelli bir bireyin öğretmenlik yapamayacağını düşündüğünün bir göstergesimidir?
    O onların ayıbı ve kaybı. :P

Üye
    neseli09 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Neşeli
    Son Giriş
    14.09-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

O öylelerinden hoşlanıyordur belki Firuze Hocam.

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

Nasıl bir sorudur bu yaa :d
    ingilizce öğretmeniyim engelli değilim.
    Ancak; engelli bir arkadaşım da benim yaptığım işi tabiki yapabilir. örnekleri de çok sitemizde.

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

Üzgünüm ama arkadaşlar adamcağızın, öğretmenlerin güzel insanlar olması gerektiği düşüncesinin doğruluğunun kanıtı sizlersiniz. bunu istesenizde değiştiremezsiniz.

her yönden ne kadar güzel olduğunuz bilinen bir gerçek.

benim gerçekten iyi tanıdığım tek bir eng. öğretmen arkadaşım var. sevgili Mustafa NEŞELİ.
    O da şu an müdür yardımcılığı sınavını kazanmış, müakatı bekleyen başarılı bir öğretmen.

başka söze ne hacet

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

işte size en canlı örnek sevgili mustafa :!:
    öğretmenliğin gereklerini yerine getirdikten sonra bir engellide pekala öğretmen doktor avukat aslında her mesleği yazmak istiyorum ama (müfettişlik hakimlik diyemiyorum maalesef çünkü bu alanlarda engelli kabul edilmediğini biliyorum) ve aslında her mesleği yapabilir bir engelli
    Mustafacığım Allah yolunu açık etsin inşallah müdür yardımcılığınıda alırsın kim tutar seni yaaaaa :wink:

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli bir kişi tabiki öğretmenlik yapabilir. Hemde alasını yapar.
    Engelliler açıklarını kapatmak için her zaman daha gayretli ve azimlidirler.
    İnanıyorumki engelli bir öğretmen öğrencilerine faydalı olmak için son gücüyle çalışmak ister. ve bunu başarır.
    Üniverstede okurken pedegojik formasyon dersi almıştım ve 1 haftalık stajyer öğretmenlik yapmıştım. Üstelik ilkokul 1. sınıflara
    Anladımki isteyerek yapıldığı sürece öğretmenlik te herkes başarılı olur.

Sonuç olarak:
    Beden öğretmenliği hariç olmak üzere engelli biri tüm öğretmenlikleri rahatlıkla yapar. ve çokta başarılı olur.

Üye
    canan Avatarı

Gerçek Adı
    Canan
    Son Giriş
    10.09-2017
    Saat
    18:27
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hem engelli hemde matematik öğretmeniyim. Biliyorsunuz ki, matematik dersini anlatabilmeniz için bütün ders boyunca ayakta hazır ve nazır olmalısınız. Öğrencilerinizin her türlü sorusuna hızlı ve kalıcı cevaplarla enerjinizi sonuna kadar harcamalısınız. Peki bütün bunlara engelim engel mi?. Hayır, asla olmadı. Olmayacakta!
    Öğretmen olmaya, bedenin herhangi bir uzvunun eksik olması engel değil. Bu iş yürekte biter, faydalı olma düşüncesinde biter.
    İnanıyorum ki, ben ve engelli öğretmen arkadaşlarım elimizden gelen her şeyin en güzelini yapıyoruz. Çevremdeki engelsiz fakat vasıfsız öğretmenleri gördükçe iyiki varız diyorum.

Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

Engelli bir öğretmenim,
    Göreve başladığımda sağlıklı idim.Bu yüzden bir zorluğum olmadı
    tabi ki.Engelli bir öğretmen olduktan sonra hastane dönüşünde göreve tekrar başlarken çok zorlluk çektim .Özellikle okul müdüründen,ben gerekli prosedürleri hallettikten sonra ,beni okulda istihdam etmek zorunda kaldı..
    Mahkeme yolu ile çözüm gerekseydi o yoluda denerdim..
    Yürüme engelli bir öğretmen olduğum için,bence okullarda dershaneler üst katlarda olduğu sürece ,asla öğretmenlik yapamazsınız.Sizin için aşağı katlara sınıf açmıyor hiç bir okul..
    Ayrıca işin eğitimini aldığınız için zihinsel özrünüz olmadığı sürece ,mesleğini özveriyle yerine getirmeye çalışan engelli ,engelsiz herkes kadar verici olursunuz.
    İştme eng.,görme eng. bir öğrtmen sağlıklı iletişim kuramayacağı için tabi ki normal okullarda öğretmenlik yapamaz.
    Kendi problemimle bakınca geriye,öğrenci engelli öğretmenle karşılaşınca bireysel farklılıkları görüyor ve bireysel farklılıklara nasıl davranması gerektiğini öğreniyor ,daha duyarlı oluyor.

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herşeyden önce öğretmen olmak o kadar kolay bir şey değildir bu konu da anlaşalım. sakın bu sözümü yanlış anlamayın. Engelli veya engelsiz herkesin öğretmen olmasından yana değilim.

Kuşkusuz burada öğretmen olmanın koşullarını tartışmıyoruz. Bu sebeple bu konuya çok fazla girmeyeceğim.

Öğretmenlik alışılmış bir cümle gereği özveriyi beraberinde getiren bir meslektir sözünden nefret eder oldum. Konusu birebir insan olan hangi meslek gurubundaki tüm meslekler özveriyi beraberinde getirirmez ki???

Benim ülkemde engelli bir öğretmen sadece ama sadece mimari koşulların engellilere çok uygun olmaması nedeniyle kesinlikle zorluk çeker. Karşılaşacağı tek sorun bence bu olur. Bunun dışında öğretmenlik yapmasına engel teşkil edecek hiç bir şeyi kabul edemem.

Öğretmenlikte dokunmak çok önemlidir. Tahta başında sadece bir anlatıcı durumunda olan bir öğretmeni öğrencinin ciddiye alacağını hiç sanmıyorum. İnsanoğlu eğer bir şekilde mesleğini ciddiye alıyorsa ister engelli olsun ister engelsiz öğrencilere dokunmak eylemini bir şekilde yerine getirecektir. Yanına gidip elini tutamıyorsa göz temasını kullanır.Sesinin tonlamasını öylesine güzel ayarlar ki en arkadaki bir öğrencinin yanağını okşamış kadar olur.

Ve engelli meslekdaşım benim için bu konuyu yerine getiriyorsa bence mükemmel bir öğretmendir. Engelli olmadığı halde öğrenciye dokunmaktan aciz yüzlerce meslekdaşımla tanıştım 23 yıllık öğretmenlik serüvenimde.

Şu cümleye karşıyım sevgili canan

Çevremdeki engelsiz fakat vasıfsız öğretmenleri gördükçe iyiki varız diyorum.
    Burada sence vasıfsız olarak nitelendirdiğin gurupla mücadele eden sadace siz engelli öğretmenler değilsiniz. Mesleğini laf olsun torba dolsun misali yapanlarla mücadele etmek hepimiz görevidir ve bu ister engelli olsun, ister engelsiz olsun kendini bilen, mesleğinin bilincinde olan kişilerle yapılmaktadır.

Önüne geleni öğretmen yaparsan, öğretmen yetiştirmede bir politika izlemezsen, hiç bir şey olamıyorsa bari öğretmen olsun mantığını yerleştirirsen bu tip öğretmenlere de rastlayacaksın.

Bu arada engeline takılarak aynı senin yazdığın vasıfsızlık örneğini sergileyen, ve ne yapabilirm ki ben engelliyim diyen meslektaşlarımda oldu.

Ama sonuç olarak engellilik öğretmen olmaya asla engel değildir.

Üye
    neseli09 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Neşeli
    Son Giriş
    14.09-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: canan
    Çevremdeki engelsiz fakat vasıfsız öğretmenleri gördükçe iyiki varız diyorum.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: andante
    Burada önemli sence vefasız olarak nitelendirdiğin gurupla mücadele eden sadace siz engelli öğretmenler değilsiniz.
    Söylediklerine tamamen katılıyorum sevgili andante hocam. Toplum olarak karşı koymalıyız, "HİÇ OLMAZSA ÖĞRETMEN OLURSUN" mantığını kaldırmamız gerekiyor.
    Herkes için geçerli olmasa da 1996 atamalarında öğretmenlikte alakası olmasa da 2 ayda öğretmen olan ve şuan bile öğretmenliğin ne olduğunu veya ne olması gerektiğini öğrenememiş kişiler var.

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    16
    Blog Mesajları
    28

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    * Sakatların Eğitim Fakültelerinde eğitim almalarının önünde herhangi bir engel var mı?

Bildiğim kadarıyla yok , daha doğrusu benim sınava girdiğim yıl yoktu. şimdilerde ösym kitapçığında var mı bilmiyorum.

* Eğitim Fakültesinden mezun olan kişilerin öğretmenlik yapmaları önünde herhangi bir engel var mı?

Sağlık kurulu raporu alırken engel çıkarabiliyorlar.

* Ataması yapılmayan kişiler konuyu hukuki mücadeleye taşıdılar mı?

* Hukuki süreçte emsal oluşturabilecek karar ya da gelişmeler konusunda bilgisi olan var mı?

Bu konu hakkında bildiğim örnek :
    http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=8545

* Atamaların liyakat değil de bedensel/görsel kriterler baz alınarak yapılması konusundaki düşünceleriniz nelerdir?

Diğer arkadaşlarımızın da belirttiği gibi , öğretmen vasfını taşımak her babayiğidin harcı değil. Eğitimin yanısıra birçok karekter özelliğini birarada taşımak gerekiyor.
    Bir dönem İngilizce öğretmenliği hakkı tanınmıştı benim gibi ing.işletme mezunlarına ve bu hakkı değerlendiren sınıf arkadaşlarım oldu ne yazık ki. Ne yazık ki diyorum , çünkü ablam İngilizce Öğretmeni olduğu ve üniversitede okuduğu ders kitaplarını, ve benim okuduğum ders kitaplarını bildiğim için ne kadar kel alaka bir öğretmen olabileceklerini tahmin etmek hiç zor değil.

Bedensel/görsel kriterlere gelince açıkçası takıldığım bazı noktalar var.
    Bu kriterlerde ölçüt yeterlilik olmalı. Tabiki engel türü ve öğretmenliğin dalına göre değişir. % 100 işitme ve dolayısıyla konuşma engelli birinin nasıl ders anlatabileceği , öğrencilerle nasıl iletişim kurabileceği kafamda soru işaretleri oluşturur açıkçası.

* Çocuğunuzun sakat bir öğretmene denk gelmesi halinde olumsuz bir tavır takınır mısnız, neden?

Hayır, eğer yıllardır bu işi başarıyla yapıyorsa diğer öğretmenlerden ayrı bir tavır takınmam.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon