Sayfa 5 / 9 İlkİlk 123456789 SonSon
Toplam 127 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    lady1260 Avatarı

Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    08:41
    Yaşadığı Yer
    G.antep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bence tamamiyle kişisel tercihlere saygı duymalıyız.Eğer şahıs bardağın dolu tarafını görmezden gelip,bardağın boş tarafını görmekte israrlıysa,ötenaziyi seçmek hakkıdır.İntiharları önleyebiliyormu devlet?Ötenazi isteyen şahıs psikolojik tedavi almalı.Hala bu yaşamın ona zul verdiğine inanıyorsa o zaman...

Üye
    marina Avatarı

Gerçek Adı
    metin SAYIT
    Son Giriş
    26.07-2011
    Saat
    19:49
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ÖTANAZİDE BİR TÜR İNTAHAR.SİLAHI BEN KENDİ KAFAMA SIKMIYORUMDA SANA VERİP SENİN YAPMANI İSTİYORUM GİBİ BİRŞEY.NE FARKI VAR Kİ.YAŞAM BU ŞEKİLDE SON BULMAMALI.BENİM FİKRİM BU.

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    16:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İntiharla Ötenaziyi ayırmak lazım..

Yaşamdan bıkmak ve yaşamdan yorulmak, İşlerinin ters gitmesi, engelli duruma düşmek vs. ötenazi sebebi sayılamaz bence ?

Ancak bitkisel hayata girmiş veya çaresi olmayan bir hastalığın pençesine kapılmış hergün ölüme bir adım yakalaşan ve dayanılmaz acılar çeken insanlara ötenazi hakkının koşulsuz olarak verilmesi taraftarıyım.

Empati yapıyorumda ben yukarıda saydığım koşullarda kesinlikle ötenazi isterdim. Günahsada tanrıyla arama kimsenin girmesini istemez çünkü mahşerde benim vereceğim hesabın kimseyi ilgilendirmeyeceğini düşünürdüm.

İşin dinle ilgili birde başka bir yönü var kişi Ateist ise ve ölümden sonra dirileceği inancını taşımıyor ise birilerini kendi dini kuralları gereğince başkasının yerine karar verememeli ....

Üye
    nüans Avatarı

Son Giriş
    19.05-2016
    Saat
    21:51
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

HER İNSAN; EĞER FİİLİ EHLİYETE SAHİP İSE KENDİNDEN SORUMLUDUR...
    ÖTENAZİ KONUSUNDA ; BUNU YAPMAK İSTEYEN KİŞİ KENDİ KENDİNE KARAR VEREBİLİR DURUMDAYSA BUNU UYGULAYABİLMELİ. YOKK BİLİNCİ YERİNDE DEĞİLSE HEM KENDİSİ HEM YAKINLARI TARİF EDİLEMEZ ACILAR YAŞIYORLARSA ; BU KARARI DOKTORLARI VE AİLESİ DE UYGULAYABİLME HAKKINA SAHİP OLMALI...
    BU DURUMU ANLAYABİLMEK İÇİN ÖTENAZİYİ İSTEYEN KİŞİLERİN ÇEKTİKLERİNİ ÇEKMEMİZ GEREKİR Kİ ONLAR GİBİ DÜŞÜNEBİLELİM... ALLAH BU ŞEKİLDE ACI VE SIKINTI KİMSEYE VERMESİN İNŞAALLAH AMA VERDİKLERİ DE OLUYOR. BENCE İNTİHAR=ÖTENAZİ... TEK FARK VAR İNTİHARDA KİŞİ KENDİ KARARI DOĞRULTUSUNDA YAŞAMINA SON VERİRKEN, ÖTENAZİDE BUNU YAPMAYA BAŞKA BİRİLERİNİN YARDIM ETMESİ...
    benim şahsi görüşüm kişilerin kararlarını uygulamada özgür olmaları... bunun doğuracağı sonuçlara tabiki katlanmak koşuluyla... ahiret inancına sahip bi insan, Allahın verdiği canı yanlızca Allahın alacağı görüşündedir... Ben de bu düşünceye sahibim. Rabbim kimseyi katlanamayacağı acılarla sınayarak, bu gibi yöntemleri uygulamak zorunda bırakmasın inş.

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

ndipi arkadaşıma katılıyorum. aslında düşününce evet diyorsun. bu kadar acı çekmektense ölmeyi isteme hakkım olmalı. nefes almanın hiçbir faydası yok ne bana ne de aileme. ama öte yandan ölmeyi istemenin diğer adı intihar. ve bu da Allah katında affedilmeyecek hataların en başında geliyor.

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Ölüm insan hakkı olarak kabul edilmemeli. Ne demek ölüm hakkı? Ölüm zaten hak, yani er ya da geç hepimiz bir şekilde bir yerde öleceğiz. Bu hak başka birşey, böyle hak olmaz, olmamalı.

O zaman herkes işin kolayına kaçsın, çaresiz!!! hastalıklara yakalananlar hemen ölümü seçsin. O zaman bilimadamlarının da hastalıkların çözümü için çalışmasına gerek kalmaz. Çaresiz kalan hemen ölsün. İnsan hayatı bu kadar kolayca silinip atılabilecek kadar değersiz olmamalı.

Tamam kendini öldürmek istiyorsa öldürsün. Ne yani buna nasıl engel olunabilir ki? İntihar eden bir sürü insan var, onlara "intihar yasak kardeşim, ölemezsin" mi diyeceğiz? Ya da bu insanlar intihar kabul edilebilir birşey olduğu için mi yasada yeri olduğu için mi hayatlarına son veriyorlar?

Allah bu durumda çaresiz kalan insanların yardımcısı olsun. İnşaallah tıptaki gelişmeler bu tür hastalıkların çaresini bulur...

Üye
    Mehmet YALCIN Avatarı

Son Giriş
    14.01-2012
    Saat
    22:54
    Yaşadığı Yer
    kırşehir/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BUGUN SABAH Bİ TV PROGRAMINDA İZLEDİGİM Bİ ENGELLİ ARKADASIMIZIN YASADIKLARINI SİZE ANLADIGIM DİLLE ANLATMAK SİZLERİNDE DÜŞÜNCELERİNİ ALMAK SİZLERLEDE PAYLAŞMAK İSTEDİM DURUM ÖTENAZİ....

DURUM ŞU ŞEKİLDE ARKADASLAR:
    21 YIL ÖGRETMEN OLARAK VE ÇOK AKTİF OLARAK YAŞAYAN BİR ÖGRETMEN ABİMİZ YAKLAŞIK 4 YIL ÖNCE GEÇİRDİGİ TALİHSİZ KAZADAN DOLAYI 'C-4' SEVİYESİNDEN ALDIGI HASARLA OMİRİLİK FELCİ OLMUŞ...

BÜYÜK ACILAR YAŞAYAN BU HOCAMIZ AİLESİNE VE ÇEVRESİNE YAŞATTIGI ZORLUK VE ACILARDAN KURTULMAK ADINA ÖTENAZİ OLMAK VE YAŞAMINA İSTEKLİ Bİ ŞEKİLDE SON VERMEK İSTİYOR. EVET ÜRPERTİCİ GELEBİLİR SİZLERE BANA GELMEDİ..

DİYORKİ HOCAMIZ 'YA ADAMCA YAŞAYACAKSIN YADA ONURLU Bİ ŞEKİLDE ÖLECEKSİN'
    VERDİGİ ÖRNEKLER ŞU ŞEKİLDE Bİ AT AYAGI KIRILDIGINDA VURUYORUZ DOGRUDUR
    BAŞKA Bİ HAYVANIMIZ HASTALANDIGINDA ACI ÇEKMEMESİ İÇİN ÖLDÜRÜYORMUYUZ DOGRUDUR.

ŞİMDİ HCA DİYORKİ BENİMDE İSTEGİMLE ÖLMEM HAKKIM DEGİLMİ ÖTENAZİ İSTİYORUM..
    AMA DİN BURDADA ENGEL İNANAMIYORUM BUNUNDA DİN OLAYINI GÜNDEME GETİREREK ENGELLENMESİNE OYSA, HOLLANDADA YUNANİSTANDA YAPILDIGI VE ADINA İYİ ÖLÜM DENİLDİGİNİ DUYMUŞTUM Bİ DAHA DUYDUM..

OLAYA ŞU AÇIDAN BAKALIM Bİ ENGELLİ BAKIMA MUHTAÇ VE BAKACAK KİMSESİ YOKSA VEYA VARSA ACILAR ÇEKİYOR BUNLARI KALDIRAMIYORSA ÖLMEYİ İSTEMESİ DOGAL DEGİLMİ??

BEN ŞAHSİ FİKRMİ BELİRTEYİM ÇOK ŞÜKÜR Kİ BAKACAK Bİ ÇOK KİŞİ VAR BANA AMA KİMSE OLMASA BENDE YASAL OLSA ÖTENAZİYİ DÜŞÜNÜRÜM VE BENDE TIPKI DİGER ÜLKELER GİBİ İYİ ÖLÜM TEMİZ ÖLÜM DERİM SİZLER BU DUUMDA ÖTENAZİYİ İSTERMİYDİNİZ ????

Üye
    denizsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nasıl ki yaşama hakkı varsa, ölümde yasal hak olmalı!..
    herkezin en doğal hakkı bence..
    insanlar ızdırap çekerken, zorla acı vererek tutsak edilmemeli.
    kimse canı hoşken ölümü tatmak istemez!..
    adına ister iyi ölüm deyin, ister kurtuluş...
    ( "içimizdeki deniz" filmi buna en iyi örnek teşkil ediyor. )

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İnsan neden ölmek ister? Ötanazi hangi ruh halinde istenir? Bir çok arkadaş, genel olarak 'bedensel ,duyumsal algılamalar yetersizse ötanazi uygululanabilir'demiş...Ceninken bahsettiğiniz vasıflara sahip değilmiydiniz? Yani sizin de aslında aklen,bedenen ve ruhen eksik olduğunuz bir dönem vardı değil mi? O dönemde bile bebek, istenmediğini hissederse toprağın yer çekimine karşı koymaz,kendini bırakırmış.Yani ana rahminde sonunu hazırlıyor.Üstelik bunu iğneyle,ilaçla da yapmıyor. Peki şimdi değişen ne? Sabrınız mı? Anlayışınız mı? Biri dünyadan 'ötelenerek ' gitmek istiyorsa bunun nedeni onu hayata bağlayamayan çevresidir.Bedensel acılar uyuşturulabilir.Ama bir insana 'yaşamasa da olur' gözüyle bakılıyorsa,bir de üstüne acı çekmesin safsatası ekleniyorsa,kurtuluşu hastadan çok hasta yakınları istiyor demektir.Bazen hayatlarımızı istediğimiz için değil' istendiği' için yaşarız.Ötanazi isteyenler de istenmedikleri için gitmek isteyenlerdir. Kendilerini yük olarak görenlerdir.Ötanazi isteyenlere Bu dünyanın parçası olmaktan bıkmamaları için gerekli psikolojik destek verilmeli herşeyden önce.

'Ben ölmek istiyorum,taşıdığım can boş' diyen biri yaşarken kendi kendini 'ötelemiştir' zaten...Ne yazık ki...

Üye
    semra çetindağ Avatarı

Gerçek Adı
    Semra
    Son Giriş
    06.09-2012
    Saat
    00:17
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tıbben tedavisi mümkün olmayan çok acı çeken hastalara ötenazi hakkı verilmeli ben annemi son yolculuğunda izlerken çektiği acıdan(yumurtalık kanseri ) , aklımı oynattım yıllardır psikolojik tedavi görüyorum şimdi tek duamdır bu evlatlarım beni öyle ölürken izlemesin Giden gidiyor kalanda büyük hasar kalıyor ,umarım bana gelende ötenazi çıkar sessizce onurla giderim .Bu hastalara, bakım için başkalarına muhtaç olanlara (kendi istekleriyle )ötenazi olmalı ...

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    16:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mezopotamyalı kederi
    'Ben ölmek istiyorum,taşıdığım can boş' diyen biri yaşarken kendi kendini 'ötelemiştir' zaten...Ne yazık ki...
    Bütün o bitmeyen cümlelere özet olmuş bu cümle.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

İyi ama, tartıştığımız şey "kimse ölmek istemesin, herkes mutlu olsun" değil ki. Biz, "ben mutsuzum ve şu-şu-şu sebeplerle acı çekiyor, ölmek istiyorum" diyen yetişkin birisinin, bu isteğinin yerine getirilip getirilmemesini tartışıyoruz.
    "Ben ölmek istiyorum" diyen ve/fakat bunu yapacak fiziksel gücü olmayan birine, "hayır, ölmene izin veremem, kendimce gerekçelerim var. Senin ne düşündüğün önemli değil benim için. Mecbursun benim kararıma uymaya ve acı çekerek de olsa yaşamaya" deme hakkımız var mı, yok mu?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    denizsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kesinlikle yok..
    akli dengesi yerinde olan yetişkin bireylerin kendi kişisel tercihleridir!..
    bu bir tercih meselesi, bence buna saygı duyulmalı.

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"Ben ölmek istiyorum" diyen ve/fakat bunu yapacak fiziksel gücü olmayan birine, "hayır, ölmene izin veremem, kendimce gerekçelerim var. Senin ne düşündüğün önemli değil benim için. Mecbursun benim kararıma uymaya ve acı çekerek de olsa yaşamaya" deme hakkımız var mı, yok mu?
    YOK

Üye
    masiva Avatarı

Gerçek Adı
    Fatma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa
    Yok tabiki; komşunun çocuğu hakkında fikir beyan etmeye ya da onun eğitim sağlık gibi hakları üzerinde yorum yapmaya, alıp almayacağı hakkında karar vermeye benziyor bu! Diyorum ki "sen kimsin!" hangi veli hangi vasi kişinin hayatına devam edip etmemesine karar verebilir?

...ve kişinin kendisi; aynı şey kendisi için de geçerli. Dünyaya gelme kararını nasıl kendisi verememişse, ayrılma kararını da kendisi veremez. "Vardan da yoktan da ötede bir VAR vardır.." diyor sezai karakoç. Bayrak O'nun elinde startı da o veriyor finale de o karar veriyor, bedenin sahibi değilsin ki tasarruf hakkın olsun.

Diriltende öldüren de Allah’tır. Allah istediklerinizi görür. ( Ali İmran Suresi,156

NOT: Dini bilgiler ve duygulardan sıyrılıp yorum yapmayı düşündüm; ama olmadı.. nerden tutup söze başlasam yine O'na çıkıyor, olmadığı yer yok çünkü.

Sayfa 5 / 9 İlkİlk 123456789 SonSon