Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 84 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    adriaan Avatarı

Son Giriş
    11.06-2005
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Hollanda
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bundan 2 ay once cok onemli bitirmem gereken bir dosya var onunlas ugrasiyorum.esimde haberleri izliyor oglumda kendi kendine oynuyor.....esime o arada bir telefon geldi ve yukari cikti oglumda haberlere bakiyor...
    bir haber aslinda haberin icerikligi cok guzel genc bir engelli sporcu arkadasimizin okculuk dalinda yaptigi basarilar anlatilacak guya....
    kullanilan tabir ise tamamen duygu somurusu icerikli ......
    tekerlekli sandalyeye mahkum.......
    bu lafi duyar duymaz zaten ben cok sinirlendim oglum yanima geldi ve ne demek annecigim mahkum olmak dedi......inanin cocuguma ne cevap verecegimi bilemedim onun en sevdigi oyuncakla oynatmakla bu sorusundan vazgecirdim.....
    ama boyle haberleri kiniyorum......
    reyting ugruna kimsenin engelli insanlarin hele o kucucuk elleriyle kucucuk yurekleriyle sandalye kullana yuzlerce cocugun psikolojisini mahkum olmak gibi deyimlerle kimsenin yikmasina izin vermiyorum..
    ben kendi adima bu haber yayinlandiktan sonra turkiyedeki haberlere bakmasma karari aldim.......
    ama turkiyede yasayan insanlar ne yapsin bir gun bakmasa ikinci gun bakacak......
    lufen boyle haberler oldugunda el ele verelim ve kiniyalim bu tur haberleri....
    aslinda ordaki haber o kadar guzelki gencecik bir arkadas tekerlekli sandalyeyle okculuk dalinda cok guzel basarilar kazanmis...ben isterdimki oglum bu haberi izlerken anne bak bende bu sporu yapmak istiyorum..
    bende bunu yapabilirim.....demesiydi......
    ama reyting ugruna resmen duygu somurusu yapildi.....
    ben ogluma hep sandalyesinin onun bacaklari oldugu ogrettim....ve o bunu boyle kabul etti......
    ne demek sandalkyeye mahkum .........kiniyorum.......

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    966
    Verilen Beğeniler
    1.254

Adrian, aynen katılıyorum. Bırakın sadece televizyon, basın ya da engelli olmayanları vs., engelliler de bu tabiri kullanıyorlar...

Deli oluyorum "tekerlekli sandalyeye mahkum" sözüne. "TEKERLEKLİ sandalye KULLANIYOR" demek o kadar mı zor!?
    Bir taksi şoförü "otomobile mahkum", bir ahçı "tencereye mahkum", bir futbolcu "topa mahkum", bir marangoz "çekice mahkum"... da mı, biz tekerlekli sandalye kullananlar "tekerlekli sandalyeye mahkum" oluyoruz!?
    İğrenç ve en az bir o kadar da saçma bir tanımlama/yakıştırma.

Sanıyorum -dediğin gibi- bu ifadeyi duyduğumuz her yerde düzeltmeliyiz. Yani ifadenin yanlışlığını insanlara anlatmalı ve öğretmeliyiz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

İnsanların seçtiği kelimeler , onların düşüncelerinin dışa vurumu değil midir ?

Yurtdışındakiler ; Sporcu ve engelli
    Bizimkiler ; Engelli ama spor yapabiliyor...

Mantık bundan ibaret.

Üye
    kanka46 Avatarı

Gerçek Adı
    murat çınar
    Son Giriş
    28.03-2016
    Saat
    09:35
    Yaşadığı Yer
    k.maraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

size katılmamak mümkünmü ne yazıkki toplumumuz daha engelli ibaresini beyinlerine yerleştirememişler

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Bu ''tekerlekli sandalye kullanmaya mahkum olmak'' tanımlamasına yönelik tepkiyi anlamakta zorluk çektim.Bu durumun bu şekilde ifade edilmesi hangi açıdan rahatsız edicidir???

Gerçeğin ''mahkum''kelimesiyle ifadesinin alternatifi ne olabilir???

Rahatsızlıgın sürekliliği vurgulanmak durumunda kalınırsa bu nasıl yapılacak???
    Gercek, kelimenin tam anlamıyla bir mahkumiyet iken, durumun bu haliyle vurgulanmamasını istemek yapay bir rahatlama adına gercegi yadsımak olmaz mı?
    Bu tanımlamanın mevcut sıkıntılı durumu on plana cıkarması nedeniyle sıkca kullanılmasının dogru olmadıgına katılsamda durumun belirtilmesi gerektiginde ifadenin tepki cekmesinin geregini tam özümseyemedim...
    Bu konuda biraz daha konusalım lütfen.Konuşalım çünkü nerede yaptıgımı bilmememe ragmen bu tabiri birkaç kez kullanmıs olabilecegimi düşünüyorum...Eğer yanlışsa ki içime kurt düştü aynı yuanılgıya tekrar düşmeyelim...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    966
    Verilen Beğeniler
    1.254

Kullanmak: Bir şeyden belli bir amaçla yararlanmak. Araç veya aleti işletmek, yönetmek.
    Mahkum Olmak: Mecbur olmak. Kötü bir duruma düşmek.

"Mahkum olmak"da bir acıma, bir "vah vaah!" vardır.
    Bundan daha kötü ne olabilir ki?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Adaş insanlar tekerlekli sandalyeyi gecici olarakda kullanabilirler.Sürekli kullanmak durumundaysan ki öyle burada bir mahkumiyet vardır ve ben bunun neden olumsuz olarak algılanması gerektigi konusunda ikna olmadım...Hayır olumsuz birşeyler var ama bunu anlamlandırmamız lazım onun için soruyorum...Daha baska bişeyler var burda...

Üye
    adriaan Avatarı

Son Giriş
    11.06-2005
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hollanda
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

valla bulent bey cok guzel anlatmissinizda ben bu cumleleri defalarca okudum inanin anliyamadim ne demek istediginizi......
    daha kolay ifadeler kullanin lutfen ben yurtdisinda dogup buyuyen biri olarak bunlari algilayamiyorum.kusura bakmayin.
    tekerlekli sandaylye bence o kisinin bacaklaridir ve kisi bence ona mahkum degildir ....
    bu mahkuum olmakta cok cirkin bir sozdur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    966
    Verilen Beğeniler
    1.254

Bülent Yılmaz: "Daha baska bişeyler var burda"

Tabi ki de öyle.
    Toplum "mahkum" sözünü, "zorunlu kullanıcı gibi algılamış olsa, sorun yok. Amenna.
    Ama bunun olmadığı çok açık.
    O "mahkum"un altında, neler yok ki?
    Acıma, dışlama, -bazen- korkma...
    yani "öteki"leştirme.
    Eh bu da hepten faul

Not: Allaan Laz'ı. Paraşütle uçtun, havaya girdin, di mi?
    Sahi o zaman "mahkumiyet"ine ara mı verdin? Kim kaldırdı "mahkumiyet"ini?
    Dur hele ben şimdi resimleri koyayım siteye. "Alın size tekerlekli sandalye mahkumu" başlığıyla hem de

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

yani diyorsunuz ki kişi ayaklarınıda ulaşım için kullanmak zorundadır ama ona mahkum degildir! Fakat burada bir dogallık var T.sandalye ise sıradısı bir durumdur.Ayrıca kullanımın daimi oldugunu vurgulamak için ne gibi bir tanımlama klullanmak daha iyidir.Yani ''Daimi T.sandalye kullanıcısı''mı demeliyiz???

Üye
    adriaan Avatarı

Son Giriş
    11.06-2005
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hollanda
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bunu hollandaca ifade ederken ben turkce tam karsiligi oglum tekerlekli sandalye kullaniyor diyorum.
    dunyanin her dilindede bu genelde boyle.
    ama bizde bir mahkumiyet bir acima bir dislama kokan mahkum kelimesi kullaniliyor.
    bunun daimi yada gecici kullasnici olmasi hic farketmez.sizce cok buyuk sorunmu daimi kullanmak....
    bu mahkumiyetmi gerektirir yani...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    966
    Verilen Beğeniler
    1.254

Biz belgesiz konuşacak adammıyız yau

DİKKAT!
    TEKERLEKLİ sandalye MAHKUMU BÜLENT YILMAZ SANDALYESİNDEN FİRAR ETTİ!..
    Görenlerin ya da yerini bilenlerin, onu derhal sandalyesine -kıçının üstüne- oturtması gerekmektedir. Zira tehlikeli bi LAZ'dır...

ANBEAN KAÇIŞ GÖRÜNTÜLERİ!..
    ŞOK ŞOK ŞOK
    FLAŞ FLAŞ FLAŞ

mahkum1 - ''Tekerlekli sandalyeye MAHKUM''u kınıyorum... [Tartışma]

mahkum2 - ''Tekerlekli sandalyeye MAHKUM''u kınıyorum... [Tartışma]

Üye
    adriaan Avatarı

Son Giriş
    11.06-2005
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hollanda
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Süpersiniz !

Üye
    gezginkral Avatarı

Son Giriş
    07.05-2010
    Saat
    17:47
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben herzaman söylerim.Oturanboğa ile bir konuyu tartışırken uzun uzun düşünmek lazım :lol:

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon