Sayfa 5 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 84 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Süper bir karikatür yahu!
    Mazallah, ya tekerleksiz sandalyeye mahkum olsaydık...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gulpembe Avatarı

Son Giriş
    09.01-2017
    Saat
    01:23
    Yaşadığı Yer
    Elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dogru Babür abi '' daha kötüsüde olabilirdi ' :?
    buna da Şükür diyelim.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

=)))) hehehee... baben, ii güldürdün beni...

daha önce de görmüshtüm aslinda bu karikatürü (siyahpelerinli.ye selam ) ama burda görünce daha da bi hoshuma gitti =))))
    bi sürü güldüm walla...

tekerleksis sandaylelere mahkum olmadigi icin
    cok mutlu olup haline shükreden rekursion.dan
    herkese selamlaaar :P

not: ayhan abisinin cevabi da harika ama: "sittir lan!" =)p

GoKcHe
    Misafir Üye
    GoKcHe Avatarı

tartışmalarınızı da , esprilerinizi de okudum, bolca şaşırıp bolca güldüm özellikle rekursion seni bu ilginç,neşeli ve insanı ikna ettiren anlatımlarından dolayı tebrik ediyorum pegasusla ikiniz yazdıklarınızı okurken (özellikle senin rekursion) lise dönemime gidip edebiyat hocamı anımsadım. o da her cümleyi kelime, hatta hecelerine kadar didik didik ederdi içinden çıkamazdık. sen de benzer bi şekilde açıklamışsın konuyu ama sen ondan daha iyi toparlıyorsun o yüzden kolay ve sıkılmadan okudum yazını

bu arada az önce bi kez daha farkettim BeN Bu SiteYi ÇooK SeviYorum yaAa

Forum Moderatörü
    BARBiEBARBiE Avatarı

Gerçek Adı
    NehiR
    Son Giriş
    01.12-2017
    Saat
    15:35
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

Rekursiyon....Anlatımın süpperr....Birşey bundan daha iyi anlatılamazdı herhalde...

Babür abicimm....Alemsin yaanii....Yaptın yine yapıcaanı....Koptum burda... :wink:

yarenn66
    Misafir Üye
    yarenn66 Avatarı

adriaan buradaki herkesin görüşüne saygım var ama bence o kadarda kafaya takılacak birşey değil.sonuçta kelimeleri yumuşatmanın bize bir getirisi olacağına inanmıyorum.mahkum kelimesi yerine kelimeyi yumuşatıp birazda uzatıp tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürüyor denilse ne değişecek.zamanında bizlere sakat diyorlardı sonra düşündüler düşündüler özürlü dediler sonra birazdaha usluplandırdılar engelli dediler.ne oldu bizden giden gerimi geldi.bence böyle toplumdaki olguları fazla kafaya takmayın derim ben.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

teshekkürler gokche ve barbiebarbie...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: GoKcHe
    kolay ve sıkılmadan okudum yazını
    bu sözlerin cok sevindirdi beni... uzun yazilarimla forumlara katilirken müthish bi sucluluk duyuom her seferinde ... uzunlugu yüzünden mesajlarimin okunmayacagi ve forumda boshu boshuna kalabalik yapicagini düshündügümden olucak heralde ... inanin ki kisa yazmaya ugrashiom... her seferinde kisa bi mesaj niyetiyle bashliom yazmaya ama elimde degil, uzuo, sürekli bishiler gelio aklima... :P

okumyanlari gayet iyi anliabiliom tabe

mozenalp
    Misafir Üye
    mozenalp Avatarı

Bu forum kaç senedir devam ediyor bilmiyorum ama dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz gibi sanki...
    Aslında problem hazımsızlık meselesi gibi görünüyo. Hazmetmekle kabullenmek aynı şey gibi görünüyo ama değil.
    Birisi yenmek demek birisi yenilmek. Birisi dipten çıkmak demek, birisi dibe gömülmek...
    Bu arada bülent abinin aşçı , pilot , taksici üçlemesine de katılmıyorum. Onlar hayata tutunmak için tencerelerine , uçaklarına yada taksilerine mecbur değiller. Ama biz mecburuz.

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Uzun süredir bu konuda ses seda çıkmamıştı. Konu, belki içinden çıkılamaz bir hal aldığından belki söylenecek sözler kendi çapımızda tükendiğinden herhangib ir sonuca varmadan eteşkesvari bir suskunluğa bürünmüştü.

Ancak bu tartışmadan herkes kendinece bir takım sonuçlar çıkarmış ve savundukları düşüncelere eklemlemişlerdi. Sevgili Nazmiye Güçlü ablamızda bizimle ilintili hazırladığı bir yazısında bizlerin "tekerlekli sandalyeye mahkum" kelimesinden nefret ettiğimizi vurgulamış. Bu yazıyı daha önce okusaydım kendisine itirazımı daha önce iletirdim ama yeni gördüğümden şimdi söylemek istiyorum. Bu başlık altında bu tanımlama öbeğinden rahatsız olmayan ben de düşüncemi beyan ettim. Yani yazısına destek olsun diye sergilediği öyle eklektik tavırları haksız çıkaracak kadar da savundum.

Ama benim şu an bu yazımı yazmamı sağlayan unsur bu değil. Ben Sayın Güçlü nün yazılarındaki bir tutarsızluığa dikkat çekmek istiyorum. Ve daha doğru olacağından bu yazıyı okuma olasılığından hareketle direk kendisine hitap ederek sormak istiyorum. Siz "sakata sakat deyin" adlı yazınızda engelli kelimesini oldukça zorlama bir şirinlik gösterisi olarak tanımlamış ve bunun tıpkı kadına "bayan" demek gibi zihinlerde kodlanmış bir aşağılamanın ortaya çıkmaması için bir tür savunma olduğunu ifade etmeye çalışmıştınız. Yani benim anladığım bunlar ama açıkça sakat kelimesinin utanılacak bir şey olmadığı bu nedenle son derece somut bir olgunun aslında neden küçültücü bir şeymiş gibi kullanıldığını sorgulamıştınız. Kanaatimce çokda haklıydınız. Ama anlamadığım sakat kelimesine yönelik sergilediğiniz bu realist duruşu "tekerlekli sandalyeye mahkum" tanımnlaması için neden kullanmıyor ve sakat kelimesi hakkındaki düşüncelerinizle tezat bir hale düşüyorsunuz.

Önemli olan bir kelimenin ne olduğu değil onun zihinlerde kullanıldığı 'kod'un olumsuz bir anlama bürünmesi ise burada aynı şey tekerlekli sandalyeye mahkum olmak durumu içinde geçerli. Sandalyeye mahkum olmak değilde nedense bu durumun olumsuz bir şeymiş gibi değerlendirilip savunuya geçilmesi hali...

Daha öncede yazdım. Bir siyaha zenci demek bizim topraklarda aşağılayıcı bir anlam içermez. Ama Amerika da aynı kelime son derece aşığılayıcı bir koda sahiptir. Tıpkı bunun gibi sakat kelimesinin de kullanılması ayıp olmamalı aksine bu kelimenin olumsuz anlamda neden kullanılıyor olduğu sorgulanmalı. Peki br insanın tekerlekli sandalyeye mahkum olması neden aşağılayıcı bir durum olsunki bende buna sizin varolduğunu iddia ettiğiniz şekilde karşı çıkayım.

tekerlekli sandalyemle ilişkim bir zorunluluk ise(Ki öyle) bunun türkçedeki karşılığı bir tür metafordan daha öte bir zorunluluk anlamında reel mahkumiyeti içerirki bu mahkumiyet neden sorundur anlamamakta devam etmekteyim.

Her iki yazınızdaki duruş bir tutarsızlık değil midir? Değilse neye dayanarak? Açıklarsanız mutlu olacağım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pegasus
    [tekerlekli S]andalyeme, sağlıklı dönemlerimi kıyasladığım bir ürün olarak değil, aksine, şu an içinde bulunduğum hayatı bana katlanılır kılan bir kurtarıcı olarak bakıyorum. Eğer bir tekerlekli sandalye olmasaydı sanırım bir ölüden farkım olmazdı. Bugün sağlam bir insan kadar olmasa da tekerlekli sandalyem sayesinde özgürlüğüm tamamen benim ellerimde. Onun sayesinde tekrar hayatın içine dönebildim.
    K
    Bundan daha güzel anlatılamazdı kardeşim.
    Özgürlüğümü sağlayan tekerlekli sandalyemle ilişkimi "mahkum olmak"la açıklamak, sandalyemin bana verdiği özgürlüğü yoksaymak olmaz mı?
    Ya da şöyle sorayım: "mahkum olmak" deyince 'özgürlüğü kısıtlanmak, kötü bir duruma düşmek, hüküm giymek' anlaşılıyorken, beni özgürleştiren tekerlekli sandalyemle ilişkimi "mahkumiyet"le anlatmak nasıl bir mantığa sığabilir?

Kelimeler canlıdır; diğer kelimelerle hangi koşullarda yanyana geldiklerine ve zikredildikleri zamana bağlı olarak anlam kazanırlar.
    Yürüyebilen birini tekerlekli sandalyede oturmaya/yaşamaya mecbur ederseniz, bu (onun için özgürlük kısıtlayıcı olduğundan,) bir mahkumiyettir. Ama aynı sandalyeyi yatalak birinin altına verirseniz, bu (onun için özgürleştirici olduğundan,) bir "mahkumiyet" değil, 'yardımcı'dır.

Sonuç olarak diyorum ki: Bizler tekerlekli sandalyemize (hatta hayatımıza) tekerlekli sandalye kullanmayanların gözüyle bakıp, kendimizi değerlendirirsek, evet (ve vah vah!,) tekerlekli sandalyeye mahkumuz; ama kendi penceremizden bakarsak, o zaman tekerlekli sandalyemizin bizim için ne kadar özgürleştirici olduğunu (aaa!) görürürüz. İşte ancak o zaman (kendimiz olabildiğimiz ölçüde) tekerlekli sandalyenin mahkumiyetine bir son verebilir, ve o'nu, hücrenin kapısını açan anahtar olarak 'değer'lendirebiliriz.

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Öncelikle beni şaşırtmadığın için teşekkür ederim. Çünkü onları yazarken senin hemen atılıp bu sayfaya atıfda bulunacağını tahmin etmiştim.

Bu yazdıklarımız alıntılaman beni tam anlamadığını gösteriyor. Tabiki tekerlekli sandalyemiz bizi hayata bağlıyor ve hatta bizi özgürleştiriyor. Onsuz bir hayat bizim için düşünülemez bile. Ama zaten mahkum olmak durumu da tam da burada ortaya çıkıyor. Onsuz özgür olamıyoruz.

tekerlekli sandalyemiz olmadan hayatın içine özgürce katılamıyor hatta hayattan neredeyse tam anlamıyla kopuyoruz. Bu özgürleşme esnasında tekerlekli sandalyemizle olan zoraki ilişkimize mahkumiyet diyoruz. Yoksa sandalyemizi kullanmamıza değil. sandalyemizi kullanmamız bizi özgürleştirse bile bu özgürleşme olayında ona mahkum olmamızdır mesele.

Umarım bunu gözardı etmezsin.

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Merak ediyorum; şairler "Ben sana mahkümum" dediklerinde aslında ne demek istiyorlar. He anladım galiba sevgilileriyle olan ilişkilerini aşağılamak niyetindeler. Vay terbiyesizler!!!

Ne edepsiz adamlar ki bunlar bir sevgi ilişkisini bile "mahkumiyet" ile ifade ediyorlar.

Bir daha, vay terbiyesizler!!..

Üye
    selime Avatarı

Son Giriş
    02.07-2007
    Saat
    17:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

O şiir mısrası " Ben sana mecburum" değil miydi :wink:

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Yok selime o mecbur olan, mahkum olanlar da var.

yaz google cıkar bi dünya.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Aşkı için insan kendini öldürür bile edebiyatta ve şiirde. Bu, aşkının gücünü anlatmak için yapılan bir benzetmedir. "Aşkına mahkum olarak", "aşkı için ölerek", aşkının büyüklüğünü dile getirmeye çalışmaktır. Bir anlamda olumlamaktır. Oysa "tekerlekli sandalyeye mahkum olmak" düpedüz olumsuzlamadır.

Çok basit bir mantık aslında. Çevrenizdeki en yakın kişilere aynen şu şekilde sorun:
    Şimdi sana birkaç kelime söyleyeceğim. Bana sadece şu iki kelimeden biriyle cevap vereceksiniz: "olumlu bir şeyi çağrıştırıyor" veya "olumsuz bir şeyi çağrıştırıyor".
    Soru 1: Mahkum
    Soru 2: Mahkum olmak
    Soru 3: Yardımcı
    Sory 4: Yardımcı olmak
    Soru 5: tekerlekli sandalyeye mahkum olmak
    Soru 6: tekerlekli sandalye kullanmak

Herkes çevresindeki 1-2 kişiden görüş alıp buraya yazarsa iyi olur...

Kardeşime sordum.
    1- Olumsuz
    2- Olumsuz
    3- Olumlu
    4- Olumlu
    5- Olumsuz
    6- Olumlu

Ve anneme sordum
    1- Olumsuz
    2- Olumsuz
    3- Olumlu
    4- Olumlu
    5- Olumsuz
    6- Olumsuz ("ama üstteki soruya göre olumlu")
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 5 / 6 İlkİlk 123456 SonSon