Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 84 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Baris Gurol Avatarı

Gerçek Adı
    Barıi
    Son Giriş
    24.11-2005
    Saat
    17:08
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bulent'cigim `sakat ama basarili` gibi bir tanimi kullanan kisiyi en basta ben topa tutarim, cunku sakat olmak basarili olmakla ters birseymis gibi sanki sakatlik basarisizlikla ayni kefeye konulurmus gibi bir soylem. O nedenle `sakat ama ... ` diye baslayan bir cumle ancak mahalle arasinda konu komsu konusurken soylenir sanirim, televizyonda hic tanik olmadim umarim olmam da..

`tekerlekli sandalyeye mahkum` kavramina donersek, bunu da bence bir olumsuzluk icin kullanmiyorlar, tekerlekli sandalyeye mahkum, yapabilecegi seyler kisitli ama bu onlari engellemiyor, onlar basketbol da oynuyor, kayak da yapiyor. bence bu mahkum kelimesini ham mecbur olmak anlaminda kullaniyorlar hem de yapmasi beklenmeyen seyler yapildiginda kullaniyorlar. Yani haberlerde soyle birsey denilseydi, `tekerlekli sandalyeye mahkum ama 10 dil biliyor.` yani bu ne demek simdi , tekerlekli sandalyeyle dil ogrenmenin ne ilgisi var, oturursun calisirsin ogrenirsin. Ama oyle demiyorlar, tekerlekli sandalyeye mahkum sporcumuz -ne bileyim- yurtdisinda madalya kazandi deniyor ornegin yani belki siradan birinin madalya kazanmasindan cok daha onemli birsey basarmis, daha cok zorluk asmak zorunda kalmis, ki dogru degil mi? valla ben boyle bir cumle duydugumda bana bunu dusundurtuyor,..

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

'tekerlekli sandalyeye mahkum'
    evet, 'sakat AMA' yerine de cok kullanilio bu deim ve ben de kiniom tabiiki, ayni 'kadin AMA ii araba kullanior'u kinadiim gibi... grrrrr... ama bu AMA'lar kinadiim daha ayri ve bashli bashina bi konu (barishin da isharet ettii gibi)...

'tekerlekli sandalyeye mahkum'un genel olarak kullanilmasini dooru bulmuom... yani sadece bi engellinin güyya basharisini/ösellini/güselliini anlatirken o kishiyi engeline indirgeyen, tepeden bakishi ifade eden anlamda deil, genel olarak durumunu anlatirken de kullanilmasini dooru bulmuom...nebliim, mesela 'adam 2001 yilinda gecirdii kazadan beri tekerlekli sandalyeye mahkum' denildii zaman da... cünkü yukarda da anlatmaya calishtiim gibi gercei yansitmadiini düshünüom...

sefgiler ;)

Üye
    zeynepwheels Avatarı

Son Giriş
    10.10-2005
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

katılmamak mumkun degil.

mahkum sanki suclu gıbı ; asalayıcı bır ıfade izlenimi veriyor.

bir birey oldugumuz unutuluyor.benı en cok uzen bu

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    01:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

karar verdim kızdırcam adaşımı.

Ben hala bu konuda ikna olmadım. Sanıyorum şu ana kadar yazılanlardan benim ne demek istediğimi sadece barış gürol arkadasımız görebildi. Bülent gibi zekaının keskinliğini yakınen bildiğim bazıları ise nedense anladıkları halde ısrarla anlatmaya calıstıgım şeyin etrafından dönmeye devam ediyorlar.

Tekrar söyleyeyim. Bir kere engelli birey basarılarıyla anılmak ister burası doğru. Ancak bu birey bırakın tekerlekli sandalyeye mahkum olmasının vurgulanmasını engelli oldugunun bile gereksiz yere vurgulanmasını isteez. Şahsen ben hayatımda gerek olmadıkça bu yönümü belirtmek istemiyorum. Ancak bazı durumlarda engelli kimliğimi belirtmek zorunda kaldıgım gibi engelimin bana ne gibi bir yaptırımı oldugunuda vurgulamam gerekiyor. İşte bu noktada tekerlekli sandalyemle olan ilişkimin bir ahçının tenceresiyle yada bir taksicinin arabasıyla oldugundan farklı olarak bir "zorunluluk" içerdiği ortaya cıkıyor. İşte bu zorunlulugun belirtilmesi için bir kelime gerekiyor. Arkadasımız yukarda "mecbur " kelimesini önermiş. Ama bu kelime cümleye uymuyor. bu nedenle extrem durumlarda vurgulama gerekliliği hasıl oldugunda "tekerlekli sandalyeye mahkum" kelimesi bende hiç ama hiçbir rahatsızlık uyandırmıyor. Çünkü ben birey olarak hem bu mahkumiyetten-zorunluluk yada mecburiyet olarakda okunabilir- hemde engelliğimden cok daha fazla anlam ifade ettiğimin farkındayım.
    Mesele aslında tıpkı "sakat" kelimesinde oldugu gibi bu tur ifadelerin neden olupta olumsuz bir vurgu içerdiğinde düğümlenmektedir. Yani sakat olmak, engellenmek, yada bir alete mahkum olmak(zorunlu kullanıcısı olmak) neden insana yönelik bir olumsuzluk ifadesi olarak temellendirilegelsin? Mesele bu yönündrn ele alınmalıdır. Yoksa yukarda birçok arkadasımızın yaptıgı gibi kınamakla yetinerek bir dilin bazı durumları ifade etmekteki mecburiyetini anlamamazlıktan gelerek , alternatif üretmeyerek bu söylem değiştirilemez.

Sevgili kardeşim Bülent yukarda mahkumiyet ve kullanıcı kelimelerini koyup acıklamış. Dikkat edildiginde bu kelimelerden kullanıcı olanın bu kullanım ediminde bir zorunlulugu olmadıgı ama mahkum kelimesinde bu edimin bir alternatifinin olamayacagı vurgulanmıs. Olay bu kadar basit.
    Bir diğer ablamızda duygusal bir tepki olarak nitelendirme cüretinde bulunacagım bir ifadeyle "tekerlkli sandalye cocugumun ayakları" demiş. dogrusu bu cümleyi okuyunca üzüldüm. Hiçbir tekerlekli sandalye hiçbir kullanıcının ayakları degildir arkadaslar. Sadece ayaklrın işlevini görmesi saglanan bir aparattır. Bu şekilde bir temellendirme uzun vadede kazanım mıdır diye sormak lazım. Çocuk ilerde" ama arkadaslarımın ayakları benimkilerden farklı annecim" dediğinde ne yapacaksınız??? Gercekler tüm acılıgına ragmen ifade edilmez ise kişiler onlara karsı mucadele edecek manevraları geliştirmekten alıkonulurlar diye düşünmekteyim.

Son olarak sunu söylüyorum.
    Evet tekerlekli sandalyeye mahkumum! peki ne olmuş???
    Buna ragmen istediğim hemen herseyi yapıyorum.
    Demekki tıpki hapishanedeki mahkumların ruhlarındaki özgürlüğün asla hapsedilememesi gibi bizim sandalyeye olan mahkumiyetimizde özgürlüğümüzü Elimizden alamıyor.

Öyleyse...

YAŞASIN MAHKUMLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ!!!

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pegasus
    tekerlekli sandalyemle olan ilişkimin bir ahçının tenceresiyle yada bir taksicinin arabasıyla oldugundan farklı olarak bir "zorunluluk" içerdiği ortaya cıkıyor. İşte bu zorunlulugun belirtilmesi için bir kelime gerekiyor. Arkadasımız yukarda "mecbur " kelimesini önermiş.
    Ahçı tencereye, taksici taksiye, pilot uçağa ... ne kadar mecbursa, ben de tekerlekli sandalyeme o kadar mecburum. Nasıl onlar için "mahkum" denilmiyorsa, bence tekerlekli sandalye kullanıcısı için de "mahkum" denilemez. Sadece "onlarla" bütünüz, o kadar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

yarenn66
    Misafir Üye
    yarenn66 Avatarı

bence türkçemizdeki bu tür rerimleri fazla kafaya takmamak lazım :wink:

Forum Moderatörü
    BARBiEBARBiE Avatarı

Gerçek Adı
    NehiR
    Son Giriş
    01.12-2017
    Saat
    15:35
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

Evet...Bence de MAHKUM kelimesi çok yalnış.
    Uçağa mahkum,otobüse mahkum,taksiye mahkum deniyor mu?HAAAYIR...
    O zaman,tekerlekli sandalyeye mahkum da denmemeli... :!: :!:

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Eski bir tartışma bu; ama madem gündeme getirdin bari bir cevap verseydin be kardeşim. Yazdıkların cevap değilki. Hala ahçının tenceresiyle olan ilişkisini bizim sandalyemizle olan ilişki gibi kabul etmekte ısrarlısın; ama bu yaklaşım gerçeğimizi tam olarak resmedemiyor.

Tekrar ediyorum. Cevap; bizlerin tekerlekli sandalyeye mahkum olmamızın reddinde değil ; aksine bu realitenin yerli yersiz vurgulanmamasında ya da bu gerçeğe neden olumsuz bir anlam yüklenildiğini sorgulamakta düğümlenmektedir.

Bir insana zencisin demek hakaret değildir. Çünkü adam siyahdır ve bunun bi kelimeyle vurgulanması gerekir. Sorun adama durup dururken zenci demektir. Hiç gereği yokken onun o özelliğinin öne çıkarılmasıdır. Tıpkı durup dururken bir bayana "siz kadınlar" ile başlayan bir cümleyle hitap etmek gibi. Oysa konusulan konunun bayanlık ya da erkeklikle bir ilgisi yoktur. Ayrıca zenciye zenci demektense "zenci" kelimesinin neden olumsuz br anlam içerdiğini sorgulamak gerekir. Bizim sandalyeye mahkum olmamız neden olumsuz bir yansıma ortaya cıkarıyor bunu sorgulayalım. Yoksa sandalyeye mahkumuz, bunun üzerinde tartışmak elleriyle yüzünü örtünce insanların kendini göremeyeceğini sanan çocuklar gibi davranmak oluyor. Biz hayır deyince bu mahkumiyet ortadan kalkıyor mu? P?eki bülent, sen sandalyen olmadan dışarı çıkabiliyor musun? Bırak dışarı çıkmayı yatagından kalkabiliyor musun? Eminim dudaklarından kocaman bir NAYIR dökülmüştür...İşte o Nayır ı al ve evirip çevirip iyice bir incele bakalım onu "EVet" e dönüştürebilir misin? Cevabın yine "NAYIR" ise konuyu uzatmaya gerek yok. Demi?

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    11:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

uçak, taksi, veya bir ahçılık birer tercihtir. onlara gönüllü bir yönelim var. ama tekerlekli sandalye kullanmak zorunlu bir tercihtir. eğer engelliyseniz ve evde veya salonda dolaşmanız gerekiyorsa o zaman size araç olabilecek bir şeye mecbur kalırsınız. oda tekerlekli sandalyedir, bastondur veya protezdir. eğer size sadece tekerlekli sandalyeden başka araç gerekmiyorsa ve sadece o engelinizi telafi edecekse onu mecburen tercih edeceksiniz.bakın gönüllü olarak değil. bizim ülke insanları bir şeyi ifade etmeye çalışırken cılkını çıkarırlar. basitliklerini her yerde gösterirler ve bundan da gurur payı biçerler kendilerine. mahkum demek, onun yerine gerekli olan cümleyi kurmasını beceremeyenlerin işidir. ben tekerlekli sandalye kullanıyorsam ihtiyaç duyduğum bir araç olduğundandır. bir buzdolabı, bir yazı yazmak için bir kalem veya bir ayakkabı gibidir benim için. eskidimi yenisini alırsın.değil mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Bir insana zencisin demek hakaret değildir. Çünkü adam siyahdır ve bunun bi kelimeyle vurgulanması gerekir. Sorun adama durup dururken zenci demektir. Hiç gereği yokken onun o özelliğinin öne çıkarılmasıdır
    İşte bunda anlaştık kardeşim.
    Halihazırda "mahkum"u kullananlar sürekli bu "mahkum"u ön plana çıkardıkları için sorun ediyorum ya!
    Spor haberi veriliyor, "mahkum", "eğitim haberi veriliyor, "mahkum", sağlık haberi veriliyor, "mahkum"... Eh böyle olunca da antipati uyandırıyor insanda.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

İşte burada haklısın kardeşim; ama birde konuya söyle bakalım. Sen bir hakim sin ve bir trafik kazası davasına bakıyorsun. Adamın biri bir çocuga çarpmış ve çocuk felç olmuş; artık hayatı boyunca sandalye kullanacak. Dava dosyasında durum nasıl belirtilmeli senin tam olarak durumu anlayabilmen için? tekerlekli sandalye kullanacak denilse; sanki ilerde kulşlanmak istemediğinde bunu yapabilirmiş gibi bir anlam bulanıklığı çıkıyor ortaya. Ama artık bu çocuk tekerlekli sandalyeye mahkum denildiğinde hakim bey konuyu daha iyi anlayacaktır. İşte bu gibi durumlar dışında ben de zırt pırt medyada bu özelliğin öne çıkarılmasına karşıyım. Çünkü insan dediğimiz fenomen bu gibi ayrıntılardan çok daha fazla anlamlar ifade ediyor. Bu ayrıntıların insan ın önüne geçmesi tabiki kabul edilemez. Ama dil dediğimiz şey bir canlı organizma gibi yaşayan bir olgudur. Bu organzima da el gibi ayak gibi kavramlara ihtiyaç duyar. Tıpkı insanlarda olduğu gibi maaalesef hayatın da dil in de namahrem yerleri var ve onlarsız da olmuyor. Hoşumuza gitse de gitmese de bu böyle.

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    16
    Blog Mesajları
    28

Google 'da "tekerlekli sandalyeye mahkum" yazıp arayı tıkladım.
    Bu ifadenin tam olarak geçtiği 51 sayfa buldu.
    Günlük dilde kullanılan kalıplaşmış bir ifade olmuş , o kadar farklı yerlerde geçiyor ki :roll: Omurilik Felçlileri Derneğinden tutun tüm basın yayın organları , makaleler, kitaplar, filmler...v.s.

Bana da antipatik geliyor açıkçası kulllanmamaya dikkat ediyorum herzaman

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    11:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Pegasus demiş ki: "Tıpkı insanlarda olduğu gibi maaalesef hayatın da dil in de namahrem yerleri var ve onlarsız da olmuyor. Hoşumuza gitse de gitmese de bu böyle" . unutmayalım ki dil bağımsız değildir. dilin düşünceyle birebir bir ilişkisi vardır. düşünce de dile bağlıdır. bu nedenle önce düşünür ve söyleriz. hangisini söylemek istiyorsak o zaman dile gelir. öyleyse kafanızda öncelikle neyi seçerseniz onu söylersiniz. dilde söylem biçimi vardır. nasıl ki bir dedeye abi dendiği zaman abes kaçarsa, tekerlekli sandalyeyle kendi yaşamını sürdüren birine sandalyeye mahkum demek kadar abestir. herşeye karşı bir söylem biçimi vardır. istenirse o sandalye kullanana karşı gerekli söylem ifade edilebilir.

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Yukarda bunlara cevap verdiğimi düşünüyorum.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pegasus
    ... Ama dil dediğimiz şey bir canlı organizma gibi yaşayan bir olgudur...
    Pega'ya katılıyorum. :wink: Dil de doğar, büyür ve ölür.. 10 yıl önce, şu girişteki makalemsilerimi :wink: yazdığım dönemde henüz "engelli" kavramı kullanılmıyordu.. Bir on yıl önce de "özürlü" sözcüğü yoktu. "tekerlekli Sandalyeye Mahkum" deyiminin de öyle yadırganacak bir tarafı yoktu. Bir 10 yıl sonra belki bunların hiç biri kalmayacak, bambaşka sözcükler, kavramlar doğacak ve onlar kullanılacak..

Önemli olan; kavramlara takılıp kalmak değil, tüm toplumun eğitimi ve kalkınması olmalıdır.

Sevgili Sema, gerçi önemi yok ama; Google'u ben de kullandım ve böyle ilginç bir sonuç çıktı:
    google8cr5hj - ''Tekerlekli sandalyeye MAHKUM''u kınıyorum... [Tartışma]

Senin google'unla benim google'un (ne demeyse artık :wink: ) arasında bir fark mı var?

Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon