Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 83 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PURHAPS Avatarı

Gerçek Adı
    PINAR
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    VENÜS
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Mayıs ayında engelliler haftasında çalıştığım kurumda sunum yapmak için görevlendirildim. Bi hazırlığım var ama bizleri rahatsız eden sosyal davranışlar üzerinde de de durmak istiyorum. Sizler de sizi rahatsız edici davranışları yazıp destek olursaniz, daha çok insana ulaşmış oluruz. Örneğin beni en çok rahatsız edici şey , ''sen yapamazsın'' sözü gibi. Teşekkür ediyorum şimdiden yorumlar için arkadaşlar. ..

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:48
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

Evet güzel bir başlık, ne yazık ki toplumumuz üzerinde engellilik konusu hakkında bilinç neredeyse yok denecek kadar az.
    Sosyal davranışlar başlığından bakacak isek şunlar beni çok rahatsız eden eylemler.
    Ortopedik engelli veya yürüme engelli yerine: topal
    Görme engelliye : kör
    İşitme engelliye sağır
    vb.vb denmesi.
    Engelli park yerlerine engelliden hariç herkesin çok rahat park etmesi ve kimsenin bu olaya (devletin polisi, trafik zabıtası bile) tepki göstermemesi.
    Yıllardır çözülemeyen sağlık kurulu raporu çıkarma işkencesi.
    Ve belkide en önemlisi engelliliğin ilahi bir ceza gibi algılanması.
    Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Askıda Üyelik
    mkaya64 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    06.05-2017
    Saat
    23:35
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

beni en çok rahatsız eden şey "davul bile dengi dengine çalar" sözü dinimizde bile geçiyor ama dinimizde geçen anlamı bumu bence değil denk olarak boy yaş kaş göz kulak zenginlik anlaşılıyor bu algının değişmesini istiyorum engelliyle engelsiz evlenebilmeli

emre1611
    Misafir Üye
    emre1611 Avatarı

@mkaya64

Zaman geliyo engelli engelliyi dışlıyo forumda. o iş biraz zor

Üye
    fatih1987 Avatarı

Son Giriş
    20.11-2017
    Saat
    20:39
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Söyledikleriniz benide aşırı rahatsız ediyor.
    Ancak benide en çok sinirlendiren ve üzen şu söz ''EEE NE OLMUŞ ENGELLİYSE (veya özürlüyse)''
    Örneğin hastaneye gittiğimde engelli haklarım olarak öncelikli muayene hakkım var. Orada bekleyenlerde bu sözü soylediğinde hep tartışmışımdır. ''banane sen engelliysen'' veya ''kimbilir ne alavere dalavereyle o raporu aldın'' veya (bunu ilk kez 1 ay önce duydum) ''engelliysen engelliliğini bil attırma tepemin tasını''
    Dahada neler neler. Malesef çok çok az insan bizim dertlerimizi sıkıntılarımızı anlıyor..

Üye
    yakups Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:58
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    1

Yürümemde problem var.Ben yürürken bacaklarıma gözünü dikip uzun uzun bakmaları ve sormaları rahatsız ediyor.

Üye
    144.Faruk Avatarı

Gerçek Adı
    FaRuK
    Son Giriş
    28.04-2016
    Saat
    21:36
    Yaşadığı Yer
    GaZiAnTep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nededikleri ne yaptıkları ne söyledikleri ne yap"tıkları benim için hiç önemli değil ancak ALLAH Yardımcın olsun dediklerinde işte orda durun diyorum senin sağlıklı oluşun senin allaha ihtiyacın yokmuş gibi anlatımın canımı sıkar hepimiz imtihandayız imtihanı red edenin imanından şüphe ederim.Doğru cümle şudur Allah hepimizin yardımcısı olsun kendilerini soyutlamaktadırlar egolarının tatmin etmektedirler buda enim bakış açim

Askıda Üyelik
    mkaya64 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    06.05-2017
    Saat
    23:35
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet emre kardeşim çok haklısın başıma çok geldi boyum kısa diye erkekliğimi bile sorgulayan kızlar oldu

Üye
    144.Faruk Avatarı

Gerçek Adı
    FaRuK
    Son Giriş
    28.04-2016
    Saat
    21:36
    Yaşadığı Yer
    GaZiAnTep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@mkaya64

abe can sende onun insanlığını sorgulasana sorsana ona küçükken kaç yaşında olduğunu

emre1611
    Misafir Üye
    emre1611 Avatarı

takmamak lazım ama yapamıyoruz işte

Üye
    hullo Avatarı

Gerçek Adı
    meral
    Son Giriş
    26.07-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim rahatsız olduğum davranışlar...
    - insanların beyinlerinde ki ÖNYARGI.
    - engellilere hep önyargıyla yaklaşmaları bunlar yapamaz bu anlamaz gibi engelinin üzerine engel koyması çok yıldırıcı..
    - Biz engelliyiz belki de ama eğer yaşıyorsak, buradaysak engelleri yıkmaya çalıştığımız içindir.. ama bunu savaşmayan bir insan anlayamaz...

YA BİZ SENELERDİR BUNLARA NORMALLERE BİRŞEYLER ANLATAMIYORUZ... NE KADAR YAZSANIZDA ONLARIN BEYİNLERİNDE Kİ ACIMA DUYGUSU TAVAN YAPIYOR.. AHLAYIP VAHLAYACAĞINA DÖN Bİ KENDİNE BAK DİYCEM ANCAK ONLAR YİNE DE BİLDİKLERİ YOLDA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEKLERİ İÇİN İSYAN ETMEYE GEREK YOK....

- KİMSE DÖRT DÖRTLÜK DEĞİLDİR.

- VE HERKES YARININ ENGELLİ ADAYIDIR.

Üye
    kaderortaklari Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar ben engelli değilim ama babam felçli , ve ailemizden birisi bana felç geçirenlerin artık aklının çocuk olduğunu beyninin çalışmadıgını ve felç geçirenlerin çocuk gibi kandırılacagını söyleyip duruyordu. Bende bu sözler üzerine o insan kategorisine girmeyecek insana asıl kendinisin beyni olmadığını bu kafayla yıllardır nasl yasadgını , ve o kişiye " senin beynin olmadığı için beyin kanamasıda geçiremessin " şeklindeki sozlerimden sonra , tüm aileye benim psikolojik olarak rahatsız olduğumu , sırf kendi iğrenç sözlerine katılmadıgım için oluk olmadık birçok sözler konuşmuş ve çoğu insan benimle knşmyor . Hiç de umrumda değil gerçi. Yani açık bir şey söyleyim mi . Kavga sırasında insanlar birbirine hakaret amaçlı ( kendi çaplarında ) SPASTİK ENGELLİSİN SEN , ŞİZOFREN O KADIN ERKEK MUAHTTAP OLMAYIN , yani aslında coğaltılacak cok örnek var dusunursek, bu şekilde her durumda her anda engelli kardeşlerimize karşı bir hakaret küçük görme yaptıkça biz gelişemeyiz. Önce toplum on yargısını bi kaldırcak ben bu formda gezerken biri bi konu açmış şizofren komşum var evde yalnız diye. O konunun altına bir çok şizofren teşhisi konulmuş kardeşimiz mesaj atmış ben şimdiye kadar kimseyi kesmedim kimseye bir zararım dokunmadı diye. Ne kadar cahil kalpsiz insanlar var. Engelsiz bir insan engelli biriyle evlenmek isteyince "GENÇLİĞİNİ YAKMA " diyorlar. Yani o engelsiz diye gezen insan yarın sabah engelli olamaz mı ? Soruyorum sonradan engelli olanlara, rabbim size engelli olmadan bir hafta önce telgraf mı çekti seni engelli yapıcagım diye ? Bu ne iğrenç bi zihniyet ben hiç anlayamadım. Bu insanlar kendilerini küçük dağları yaratmış şekilde gördükçe eminim ki hiç bir zaman bu durum duzelemeyecek. Önce insan Allaha inancak önce Allahtan korkacak. Önce Allaha inanacak ki onun yarattıklarına da bi nebze saygısı olacak. NOT: bu Arada bana psikolojik hasta demiş etrafa derken amacım asla bu tur rahatsız olanlara hakaret değildi arkadaşlar sadece yaşadığım bi olayı anlattım. Herkese acil şifalar dilerim

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Merhaba.
    İşitme kaybı olan biri olarak hayatta en rahatsız olduğum davranış; birinin ağzını kulağıma dayayıp yüksek sesle konuşmasıdır.
    Ya arkadaş, işitme sorununun da çeşit çeşitleri var. Ben senin sesini zaten duyuyor, hatta bağırdığında yüksek sesinden rahatsız bile oluyorum, bu benim anlamamı kolaylaştırmak yerine neredeyse imkansız kılıyor.
    Onun yerine karşımda ortalama bir sesle sakin, net ve temiz bir türkçeyle konuş bizim için ideal olan budur.
    Karşımdakini kırmamak için genelde tepki vermiyor, sadece yavaşça kulağımdan uzaklaştırıyorum. Karşımdakini kırmamaya özen gösterirken ben rahatsız oluyor, ben inciniyorum.
    47 yaşındayım, hala karşımdakinden önce kendimi düşünmeyi öğrenemedim. Bende bu yufka yürek oldukça da beceremeyeceğim sanırım. Olsun, taşlaşmış yürekten evladır, ama yine de çok değil, az biraz anlasalar bizleri...

Üye
    cicikıs Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    31

Ben bizlere tanınan ayrıcalıkların sanki bazıların rızkından kesilip bizlere bahşediliyormuş gibi algılanmasından rahatsızım. Devletin sosyal politikalarından bi haber cahil yöneticilerden rahatsızım. Yapmış olmak için yapılan engelli faaliyetlerinden ve sonunda dağıtılan sembolik tekerlekli sandalyelerden rahatsızım. (Mesela arada ampütelere protezde kampanyası da olabilir yada koltuk değneği, yok yok beyaz baston arada değişiklik yapmak iyidir ) Engellilerin tek derdinin tekerlekli sandalye olduğu düşüncesinden rahatsızım. Bi de bi kaç kilo fazlam var ondan çok rahatsızım

Üye
    hakanmemik Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    13

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşım ülke zaten bizden rahatsız konu çok yaz yaz bitmez, normalin normale saygısı ve tahaamülü yokken
    engelliye saygı beklemek çok inandırıcı gelmiyor bana ....

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon