Sayfa 1 / 7 12345 ... SonSon
Toplam 94 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ÖTENAZİ VE TUĞRUL HOCAMIZIN ASIL MÜCADELESİ NEDİR?

Şöyle başlayayım konuya ve kendime sormaya.. Eylem bütünleştirirdi insanları ve tartışma beslerdi eylemleri.. Değilmiş anladım bunu.. Tartışma ayrımlaştırıyor bizleri, parçalara ayırıyor ve ayrımlaşan bizleri yapılan eylemlere duyarsızlaştırıyor..

Tuğrul Cankurt Hocamın verdiği mücadele aslında ötenazi mücadelesi midir?

Akşam Haber türk haberlerinde uzun uzun söyleşi yapıldı Tuğrul Hocamla..
    Gözlerine bakmaya çalıştım ve sesinin titreyişinden ne demeye çalıştığını anlamaya çalıştım.. Esas olarak ne istiyordu?

Gerçekten asıl istediği ötenazi miydi?
    Gerçekten asıl istediği insanca yaşamak mıydı?
    Gerçekten asıl istediği isteyerek giderken son bir altın vuruş muydu? Giderken ses çıkararak gideyim ve şu Topluma, Devlete son mesajlarımı vereyim de gideyim miydi yapmak istediği?
    Engelli olanlara, özellikle Omurilik felçli olanların sorunlarına ışık tutmak mı asıl amacı?

Hangisi derseniz deyin.. Kararlıydı ve soyluydu davranışı.. Ne yapıyorsa bilerek ve isteyerek yapıyordu.. Artık ölümü kanıksamış ve çevresi tarafından bile anlaşılmanın rahatlığı vardı yüzünde ve sesinde..

İsviçre’den ötenazi hakkı için davet almış.. Hocamda bu işi uzatmayacak anladığım kadarıyla..
    Bu saatten sonra ne yaparsa yapsın bana düşen önünde saygıyla eğilmek..

Ya bizlere düşen? Mücadele nasıl yapılır, eylem nasıl yapılır dersini bile alamayan algıları kapanmış bizlere düşen nedir? Biz böyle mutluyuz be kardeşim lafını edelim tamamda…
    En azından baş konumuzda Ertuğrul Hocamız olsun be kardeşim.. Bir çiçek yollayalım Hocamıza yada bir selam yollayalım içimizden gelen.. Doğru yada yanlış adam tavır olarak ölümü seçti diyelim.. Tanrının yaptığı sınavdan ben geçemedim, ama bu Devlet mi geçti ,bu Toplum mu geçti, diyen Hocamıza bir gönül borcum var benim.. Kendi adıma..

Askıda Üyelik
    tarelif Avatarı

Gerçek Adı
    Elif Köse
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul-Erzurum-Gemlik
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Umarım bu eylem bu kadar duyarsızlaşmış insanlar ve devlet için etkili olur,bir sonuç çıkar,Tuğrul hoca ve diğer omurilik felçliler için...Bu programı izlemedim ama Hasan abi sizin bu yazınızı görünce internetten araştırıp okudum bununla ilgili haberleri,istediği sadece insanca yaşamak.biz insan değil miyiz,diğer insanlar gibi yaşamalıyız,tıpkı diğer sağlam insanlar gibi.Eyleminin adı çok anlamlı "Ya insanca yaşam, ya onurlu ölüm" ...Bu ülkede biz engelliler insanca yaşayamayacağımız için onurlu ölümü mü tercih etmeliyiz!Sanırım ölü gibi yaşamaktansa,ölmek daha anlamlı.Sadece vergilerimi verdikçe,oy kullanma zamanı gelince hatırlandığım bir ülkede yaşamak istemiyorum.Topluca bizi kabul edecek bir ülke olsada gitsek oraya.Bu anlamlı eylemi destekliyorum.Sonucu yaşam mı ,ölüm mü olacak bilmiyorum.Daha kendini ve engelini kabullenememiş nice engelli kişiler var iken hocanın bu durumu kabullenişi ve deruni mana içeren onurlu eylemi için tebrik ediyorum.
    Ben hiç bir engellinin Türkiye şartlarında yaşayıp ta mesut ve huzurlu olduğuna inanmıyorum.

2008 ekimindeydi sanırım,Almanya'da 50'li yıllarda birçok insanın kolsuz ve bacaksız doğmasına neden olan Talidomid(Thalidomide) isimli(hamilelerin mide bulantısını önlüyor ve sakinleşmesini sağlıyor)ilacı protesto için birçok ülkeden engelli kimseler ilgili firmaya tepkilerini ve içinde buluındukları durumları gözler önüne sermek için bir araya geldi.gösterdi.Ailelerimiz ölüyor ve bu durumda bizim ihtiyaçlarımız sağlayacak birileri hayatta olmadığı için mağdur durumdayız şeklinde pankartlar hazırlamışlar.Bu firmaya yüklü miktarda dava açıldı,umarım olumlu sonuç alınır.Eylemler,protestolar böyle birlik içinde olmalı,duyarlı engelliler,duyarlı ülkeyi meydana getirir.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:23
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Ya insanca yaşam ya da onurlu ölüm...Bir tepki ancak bu kadar güzel ifade edilebilir...
    Haklı bir tepki Tuğrul hocan'nın verdiği...Tuğrul Hoca, onurlu yaşamın bedelini hayatıyla ödemek zorunda kalmaz umarım...
    Bu ülkede bir şeylerin değişebilmesi için, elini ateşin altına koymak gerekiyor çoğu kez,yanan Tuğrul Hoca olsa bile kazanan insanlık olur umarım...İnsanlığımız uyansa artık derin ve umursamaz uykusundan...Uyansa da bu yok sayılmışlığa bir dur dese,yeter dese...Tuğrul Hoca'nın kıvılcımı hepimzi tutuştursa,yanacaksak birlikte yansak,yaşayacaksak birlikte ama onurlu yaşasak...

Üye
    MEB_JAWSS Avatarı

Son Giriş
    15.06-2009
    Saat
    13:25
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/ALTINDAĞ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öteneazi bence doğru bir karar değil!

Üye
    number Avatarı

Son Giriş
    06.08-2013
    Saat
    15:53
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

.....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Ötenazi bir insan hakkıdır. Her kim yaşamın kendisi için dayanılmaz olduğunu düşünüyor, ölmek istiyor, ama fiziksel durumu intiharı gerçekleştirmesini olanaksız kılıyorsa, bence o kişi için ötenazi bir seçenek olabilmelidir. Etik olarak bu düşüncem çok nettir.

Bununa birlikte, yaşamın -her türlü zorluğuna, pisliğine, adaletsizliğine, çirkinliğine rağmen- güzel olduğunu iliklerime kadar da hissediyorum.
    Sakatlığımdan dolayı ortaya çıkan kısıtlılığım ve toplumsal ilişkilerde karşıma çıkartılan sorunlar/engeller elbette bazen bunalltıyor beni. Küfrün bini bir para o zamanlarda Önümüze konan, karşımıza çıkan adaletsizlikler için payıma düşen kadarıyla sövmek, o adaletsizliklerin ortadan kaldırılabilmesi için bişeyler yapmaya çalışmak, o adaletsizlikleri dile getirmek, bıdı-bıdı konuşmak, bazen dönüp arkamı gitmek, bazen umursamamak, bazen ağlamak, bazen üzülmek, ama illa da güzellikleri anımsamak kısa sürede kendime getiriyor beni. Dönüveriyorum hemen güzel yaşama. Her ne olursa olsun sakatlığımla yaşamayı seviyorum. Sakat, tekerlekli sandalyeli, her bi şey için başkasının yardımına ihtiyaç duyan adam olarak yaşamayı seviyorum. Sakatlığın bana çok şey kattığını düşünüyorum. Ailemi seviyorum. Dostlarımı ve arkadaşlarımı seviyorum. Güzel yürekli insanları seviyorum. Kötülere küfretmeyi, onlarla mücadele etmeyi, karşı safta, güzel yürekli insanların tarafında olmayı seviyorum. Mücadelenin her türlüsü gibi sakatlıkla ilişkili konularda da debelenmeyi seviyorum...

Bir gün ölmek istersem, kendime sakatlığımın dışında binlerce sebep bulabileceğimden eminim. Ama bir o kadar da eminim ki, yaşamak için yüz bin sebep de bulurum kısa sürede. Hasılı, o an gelirse, tercihin bana verilmesi önemli... Ben melamet hırkasını kendim giydim kendime / Ar, namus şişesini taşa çaldım kime ne? / Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi / Gah inerim yeryüzüne seyreder alem beni / Sofular haram demişler bu aşkın şarabına /Ben doldurur ben içerim günah benim kime ne?

Tuğrul abimiz de eminim yaşamak için bir sürü güzellik bulabilir. Sakat halinin yarattığı onca bağımlılığa rağmen eminim çok güzel şeyler yapabilir. Ve yine eminim ki ölümü tercih etmek için bulduğu sebeplerden çok daha fazlasını bi çırpıda sayabilir. Sevdiği insanları her gün görmenin, onu seven insanların bir merhabasını daha duymanın kendisi bile yaşamak için bi sebep bence. Yaşamasını çok çok çok isterim... Ama işte, gece yastığa kafasını koyduğunda ölüm istiyorsa, ve daha da önemlisi, her gece kafasını yastığa koyduğunda ölüm istiyorsa, hani insanın dili varmıyor söylemeye ama, her şey istediğin gibi olsun be abi...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Cigdem Kuyucak Avatarı

Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"Tuğrul abimiz de eminim yaşamak için bir sürü güzellik bulabilir." demiş OturanBoğa ,elbete bulabilir. Ama Tuğrul hoca'nın derdi bu değilki, gider ayak tüm omurilik felçlilere bir hayrım dokunsun mücadelesinde bana göre.Yoksa sessiz sakin yapardı mücadelesini. Bu mücadele medya desteği ile devlete karşı verilen bir mücadele.
    Devlet size özel yatak vermiyorsa ,bir hasta bakıcı vermiyorsa yada ihtiyacınız olan her şeyden sizi mahrum bırakıyorsa ben bu mücadeleye ve ötenazi isteğine şapka çıkarırım.
    Eğer Tuğrul hocaya ötenazi uygulanırsa bu devletin ayıbıdır.İnsanca yaşama hakkını vermeyen devlet belki şapkasını önüne alır ve düşünür ne dersiniz...
    İşte Tuğrul hocanın mücadelesi budur bence...

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Tuğrul Hoca birşeyleri başlatabilmek için ötenazi istiyor.Peki başlatabilirmi? Ben hiç sanmıyorum Yine arkasından söylenecek şey toplumun açıkça ifade etmediği ama ancak öldükten sonra söylenen"İyi adamdı Allah rahmet eylesin KURTULDU ZATEN HASTAYDI" olacak..

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

"ya insanca yasham ya da onurlu ölüm"...

bahsedilen programi izlemedim, direkt tugrul hocayi dinleyemedim yane... dolayisiyla bu bashlikta ve internetteki bi iki haber sayfasinda okuduklarimdan yola cikarak yazicam bishiler... eger tugrul hoca "ya insanca yasham, ya onurlu ölüm" derken asil demek istedigi "insanca yashamama müsade etmiosunuz, bi taraflari kirilan hayvanlari geberttiginiz gibi beni de gebertin de siz de kurtulun ben de kurtulayim" demek istiosa, eger bu eylem insanca yashama olanaklarini kendisine ve kendisi gibi bicok bashka insanlara sunmayan devlete ve buna duyarsiz kalan topluma bi haykirishsa, tek ya da bashlica amaci buysa kendisini destekliorum ve ben de o topluma dahil oldugum icin utaniorum...

yok ama eger "onurlu ölüm, monurlu ölüm" diyerek hayatindan bikan/biktirilan/bikilan sakatlari/hastalari yasal yollardan öldürme "hakkinin" (ötenazi benim gözümde bundan bashka bishi degildir) tr'de uygulanmasiysa amaci, kusura bakmasin ama "yaninda" olamicam ... kendisni cok cok cok iyi anlasam bile, "yetti gari, ölmek istiom" demesine tüm tüm tüüüüüm kalbimle anlayish gösterebilsem bile ve hatta bicok arkadashin da burda ifade ettigi gibi sessiz sedasiz gitmeyi secmek yerine giderayak birilerinin ayibini yüze vurma istegini alkishlasam bile ötenazinin yasal olmasina, bisheylere cözümmüsh gibi ortaya konulmasina karshiyim... "onurlu ölüm" diye bishi yok benim icin... ölümün onurlusu onursuzu olmaz benim icin... ölüm ölümdür, bitishtir, yok olushtur... istesek de istemesek de hepimizi bekleyen sondur... "hak" degil, hic kimsenin kacamadigi bi mecburiettir ölüm... yasham her an birileri tarafindan sonlandirilmaya müsait oldugu icin "yashama hakkindan" bahsedilmesini cok dogru buluyorum... ama hic kimse isteyerek veya istegi dishinda ölümsüzlükle bashbasha birakilamadigi sürece veya öteki dünyadan geri getirilemedigi sürece ölümden bi hakmish gibi bahsedilmesi bana cok ters gelio... "onurlu ölüm" toplum cogunlugunun iyiligi ve rahati icin hayatini bilerek riske atan azinligi kutsamak, yüreklendirmek icin uydurulmush bi ifadedir (ki bunun gercekten böle olup olmamasi gerektigi tartishilabilir bence)... ama insanca yashayabilmek dururken aci ceken hayvanca gebertilmeyi secmek durumunda kalmaya "onurlu ölüm" denilmememli (ki bu durum cogunlugun rahatina gelse de)...

uzatmiym; sebep ne olursa olsun, artik dayanamadigi icin ölümü secmish bi insanin bashina gelebilicek en kötü shey cevrenin onu "anlayarak" onun bu secimine onay ve destek vermesidir bence... o insani gercekten anlayan cevre, ölmesine yardimci olmak icin deil, ona ölümü sectiren nedenleri ortadan kaldirmak icin cirpinmalidir (tugrul hocanin eshi gibi)... isvicre'den kendisine "ülkende seni öldürmüolarsa gel de iyi kalpli bizler hümanist hümanist öldürelim seni" anlamina gelen davetiye cok cok cok korkunc bishi bence... kiniyorum isvicre'yi!!!... evet, en az tugrul hocaya ölümü sectiren tr devletini ve benim de hepimizin de dahil oldugu bu duyarsiz toplumu kinadigim kadar kiniorum!!!... moralim cok bozuldu...

saygilar...

Askıda Üyelik
    LaiLa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kalbimin attığı yerdeyim..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

Aynen sevgili reku'nunda dediği gibi çok üzücü bir durumÖtenazi isteği o insanın ne kadar yorulduğunun göstergesi bencede..
    Dün bir kaç arkadaşım izleyeceğini söylediğinde ben kendilerinede aynı kelimeleri kullandım söyledim,kaçtımm,nasıl izleyebilirim o insanın çaresizliğini
    Söyleyecek doğru kelimeleride bulamıyor insan böyle durumlarda..

Üye
    sahaf1972 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet salıh
    Son Giriş
    26.10-2014
    Saat
    06:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Bahçelievler /van merkez,
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tuğrul hoca nın kararına saygı duyuyorum gercekten ınsanlık adına cok üzucu dıramatık bır yaşam : ötenazı bır hak veya bır kurtuluş yolumu bunun tartışmasına gırmıyecem ama bır ınsan bu yola baş vurmuşsa yaşamaktan umudunu yıtırmışse o zaman devlet ve toplum olarak bunu kendımıze sormalıyız devletın yapabıleceklerı olanaklar cok fazla ne yapılabılır onun uzerınde durmayacam bız toplum olarak bır engelı veya başka insanı konularda ne kadar hasasıyetımız var bır ınsan olarak herhes bu konuyu kendısıne sormalı sadece olaylar gundeme gelınce bu olmamalıdır dıye duşunuyorum herkese yaşamda feyız almalarını tum kalbimle dılıyorum

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu ve bu tür konular; hele "sanal âlem"de duyarlılık-duyarsızlık, uykudalık-uyanıklıkla açıklanamaz!

Duyarlılık deyince empati (duygudaşlık) kavramı da giriyor işin içine çünkü.. -gerçi ayrı tartışma konusu ama- "Sanal âlemde iyi empati yaparım ben" diyene ancak gülerim.

Daha önceleri birçok kez ifade ettiğim gibi: Günümüzde gerçek anlamda tepki, bilinçli + örgütlü insan işidir. Kimin, neye, neden, nasıl, nerede ve ne zaman tepkide bulunması gerektiğini saptamak ve hayata geçirmek ancak bilinçli ve örgütlü insanların işidir.
    Eğer bir problem varsa, tepki konulmak isteniyorsa; arkadaş götürür konuyu bağlı bulunduğu örgüte, sonuna kadar tartışılır ve karara bağlanır, kararın gereği neyse yapılır.. Örgütünü ikna edebilirse hep beraber konulur tepki.. Yok edemezse yapacak bişey yoktur o zaman! Yok, "ben 1'eysel tepki korum", yok "beni öldürecek ülke ararım", yok "medyayı arkama alırım" vb.. hepsi hikâye.. geçiniz..
    "Ama öyle bir örgüt yok kiiii" deniyorsa, o zaman onu tartışalım.. Niye yok? Olması için ne yapmak gerekir? İyi bir "örgüt" nedir, ne değildir? (Tabii burada sözünü ettiğim; "Demokratik Kitle Örgütü ya da Sivil Toplum Kuruluşu dediğimiz legal ve reel örgütler..)

Ayrıca, Rekucumun her sözcüğünün altına imzamı atarım.. Teşekkürler

Üye
    necati bacak Avatarı

Son Giriş
    15.10-2017
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hocanın başına gelenleri ben şöyle algılıyorum trafikteki enbüyük zaaf trafik sıkortasının
    magdurlarına bakamaması of derneğinin busiteden okuduğum şekile göre of li bir hastanın yıllık 24 bin TL
    iken bizim ülkemizde halen 60 bin lira veriyor sürekli sakatlığa oda tabiki mahkeme nezaman sonuçlanırsa
    çok acı .

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

ben de senin shu cümlen haric, söyledikerinin altina imzami atarim, güzel babenjim;

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baben Mesajı Gör
    (...) Örgütünü ikna edebilirse hep beraber konulur tepki.. Yok edemezse yapacak bişey yoktur o zaman! Yok, "ben 1'eysel tepki korum", yok "beni öldürecek ülke ararım", yok "medyayı arkama alırım" vb.. hepsi hikâye.. geçiniz..
    bireysel olarak yapacak bishey olmasaydi örgütler de hic bi zaman meydana gelmezdi; tr icin hayalini kurdugun örgüt ve örgütlü insan hep hayal kalir gibi gelio bana... bireysel tepkiyi cok da fazla kücümsememek lazim diye düshünüom... sanal alemde duygudashlik, tepki, kinama, uyaniklik bidi bidi konusunda söylediklerine de hak vermek zorundayim galiba ve kendi payima düsheni (yine utanarak) üstüme aliom ... örgütlü bi sakat harekati shart... ama ötenaziyi destekleyen herhangi bi harekatin icinde bulunmak istemiom!...

sevgiler...

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    "Bana tepki gösterip 'O zaman intihar et' diyorlar. Ancak benim ne durumda olduğumu intihar bile edemiyeceğimi bilmiyorlar. Bilselerde benden bunu istemezlerdi, çünkü boynumdan aşağısı tutmuyor. Ayrıca bazılarıda dinen günah olduğunu ve bunun bir imtihan olduğunu söylüyorlar. Ancak bence asıl imtihanı bu ülkeyi yönetenler veriyor. Milyonlarca felçliyi kaderiyle, ölümle başbaşa bırakan bu ülkenin yöneticileri asıl imtihandan geçiyor"

demiş bir gazeteye yaptığı açıklamada. Anlayana bir sürü mesaj var bu sözlerin hepsinde.
    Tuğrul Hocanın "ya insanca yaşam ya da onurlu bir ölüm" diyerek çıktığı yol yaşadığı sorunlara bir tepki bence. Kararını uygulamak için kapı kapı dolaşmış. Sonunda İsviçre kabul etmiş.

Tuğrul Hoca kendince haklı elbet seçiminde. Ancak, Birşeylerin değişebileceğinden de umudu yok gibi sanki . "Öldüğümde sadece çok çekti kurtuldu diyecekler arkamdan" diyordu çünkü.

Herkes gibi benimde dileğim vazgeçmesi ötenaziden. Lakin Tuğrul Hoca kararlı vazgeçmeyeceğini söylüyor. Bu durumda "vardır bi bildiği" deyip saygı duymak lazım kararına.

- ha bu arada, (konu dışı) başka bi nokta dikkatimi çekti;
    İsviçredeki işlem yaklaşık 15 milyon Liraya mal olacakmış. Bu miktarı tedarik edebilirse eğer gidip yaptırabilecekmiş işlemi Tuğrul Hoca...

Bu da ayrı bi Türkiye gerçeği, Paran yoksa Ölmeye bile hakkın yok

Sayfa 1 / 7 12345 ... SonSon