Sayfa 5 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon
Toplam 94 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Tuğrul Hoca'nın derdi ölmek falan değil,onurlu ve hak ettiği bir yaşamın mücadelesini veriyor...Kendi yaşamını yürütmek için sevdiklerini yük olmak istemiyor...Sosyak haklarını kullanarak onurlu bir yaşam sürmek istiyor...Bu hakların alınması için verilen mücadele Tuğrul Hoca'nın derdi...

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

ÖTENAZİ İSTEYEN TUĞRUL HOCA VE CÜNEYT ÖZDEMİR RÖPORTAJI

Cüneyt Özdemir’de aynı diğer medya mensupları gibi başladı işe.. Azıcık gerçekler, üstüne az biraz duygu serpip güya kimsenin başaramadığını ‘’başaracaktı’’.. Denedi hem de sonuna kadar .. Hocamızın en çok neyi özlediğini buldu önce, yüzmek olduğunu zaten bildiği için önceden ayarlanmış bir engelli dalgıç hocasıyla birlikte dalış sözü verildi.. Eski bir öğrencisinin duygusal manevrası denendi.. Resim yapmak gibi bir mesleğin, aynı zamanda insanı yaşama bağlayabileceği filan anlatılmaya çalışıldı.. Ki ona moral vermesi gereken benimde tanıdığım ve çok sevdiğim Gökhan güzel bir şeyler anlatmaya çalışırken Cüneyt bir anda anladı neyle karşı karşıya olduğunu anladı..

Cüneyt Bey o an çark etti ve yapmayı düşündüğü şeyi itiraf etti. Güya ona umudun olduğunu, azda olsa yaşama sevinci vermeyi planladığını anlattı.. Daha fazla aynı şekilde devam etmekte ısrar etseydi kendini bitireceğini anladı..

Ondan sonrada Hocamız derdini anlatabildi.. Hiç yanılmamışım.. Bu şimdiye kadar engelli camia içinde yapılan en çarpıcı eylemdir.. Bir duruştur.. Bir tavırdır.. Hatta Cüneyt Bey kendi ağzından şöyle özetledi; ‘’Ölüm bazen bir silah olabiliyormuş’’.. Açıkça da söz verdi; ‘’Bundan sonra ne zaman istersen buradan istediklerini söyleyebilirsin’’ diye .. O Hocamızın konuşmalarından herkese bir ödev çıktığını çok iyi anladı.. Devlete, Yerel yönetimlere, ve topluma verilen ödevler olduğunu anladı..

Gene içimden geçen bir sezi; Hocam ilk defa mutluydu bu akşam.. Bir röportaj ustasını eğmiş, bükmüş ve isteğini almıştı..

Şimdi sıra bizlerde.. Şimdi sıra engelli dernekleri başta olmak üzere konumuz insan diyen tüm sivil toplum kuruluşlarında.. Bu yapılan eylem bayrak yapılmalı derim ben.. Tam zamanı çünkü.. İnancım o ki Devlet ve toplum hiç olmadığı kadar köşeye sıkıştı.. Hem Dünya gözünde, hem de kendi ile yüzleşme konusunda..

Tüm STK larının elli yıldır başarmak için yırtındıkları şeyleri , Tuğrul Hoca tek başına başarmak üzere.. Bize düşenleri de hiç gocunmadan, kıvırtmadan bizler bulmalıyız..

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

5N1K programinin 24 Nisan bolumunu internetten izleyebilecegimiz bir adres var mi? Tesekkurler

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Sakat deyin. Özürlü deyin. Engelli deyin. Ne derseniz deyin. Yaşamak istiyorum. Engelli olduğumdan dolayı yasalar önünde, toplumsal yaşamda ayrımcılığa uğramak istemiyorum.

Bir organım yok diye kategorize edilmek istemiyorum.

Toplumsal koşullar nedeniyle dışlanmak istemiyorum.

Engellilere yönelik oluşturulan olumsuz paradigmalar sonucu yaşamdan soyutlanmak istemiyorum.

Engelli olduğumdan dolayı cezalandırılmak istemiyorum.

Ben insanım. İnsanca yaşamak istiyorum.

Allah kahretsin! Son derece basitleştirilmiş olumsuz bakış açıları içinde kendimi kaybediyorum. “Sen sakatsın. İşe yaramazsın “diyorlar. Önyargılı değerlendirmelerle ailemde, çevremde, toplumsal yaşamda, işyerinde hep öteki olarak kabul ediliyorum.

Ben kendim yaşamda kalma mücadelesi verirken…

Kendim var olmamışken…

Adaletsiz bir dünyada yaşıyorken…

Nasıl sakat bir çocuğu geleceğin uçurumuna atabilirim?

Yoo! Hayır. Buna vicdanım dayanmaz.

Çocuk doğurmak için çocuk doğurmak, bencillik olur.

Hele hele gelecek belirsizse…

Hele hele en büyük değer değersizlik ise…

Hele hele sakat ve sağlam demeden tüm çocuklar…

Açlığa…

Sömürüye…

Tecavüze…

Cinnetlere…

Yoksulluğa…

Savaşlara doğuyorsa…

Yok ben almayayım.

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Ben de almamı bekleyen var demedim ki Siz öznel düşüncelerinizi dile getirirken ben varlıklı ya da eğitimli olmanızdan yola çıkmadım. Ben de öznel düşüncelerimi açıkladım.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Kalem Mesajı Gör
    toplumun en ufak sakatlık olasılıgında kürtajı seçmesinde ayrımcılık görmüşüm üstelik. (saglam oldugunda kürtaj etme. sakat oldugunda ise hemen kürtaja sıgın!)
    Sevgili Kalem,
    Bildiğim kadarıyla bu iş o kadar basit değil! Etik kurul falan var… Oradan geçmeyen kürtaj, -ki öyle her basit sakatlıkta kürtaj kararı verilmiyormuş, orada- yasa dışı kabul ediliyor. Onunla uğraşmak da polisin işi bizim değil..

İkincisi:
    Birbiriyle tamamen farklı konular bunlar!
    Biri başlangıç, biri son.. "Ölümden öte köy var mı" demiş ya ozan.. İşte öyle..
    Daha önemlisi "şahıslar" farklı.
    Birinde:
    Birinci şahıs: Ötanazi isteyen eleman,
    İkinci şahıslar: Toplum ve ötanaziyi uygulayacak kişi/ler.
    Üçüncü şahıs: Yok!

Ötekisinde:
    Birinci şahıs: Sağlıklı (ya da sakat) anne,
    İkinci şahıslar: Toplum ve kürtajı uygulayacak kişi/ler.
    Üçüncü şahıs: Doğacak bebiş

Şimdi;
    Bebiş büyüdüğünde "anne beni -monalisanın dediği- saçmasalak dünyaya bu durumda niye getirdin? Bir operasyonla aldıramaz mıydın?" derse ne cevap vercen? de bakalım..

Onun adına düşünme/karar verme hakkını nereden aldın?

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baben Mesajı Gör
    Şimdi;
    Bebiş büyüdüğünde "anne beni -monalisanın dediği- saçmasalak dünyaya bu durumda niye getirdin? Bir operasyonla aldıramaz mıydın?" derse ne cevap vercen? de bakalım..

Onun adına düşünme/karar verme hakkını nereden aldın?

konuyu saptırmak istemem ama gerçi sapmazda işin içinde dini inançlarımızda var..

Baben abi ya o bebiş öte tarafta "Anne bana niye kıydın derse" cevap vermek bir hayli güç olur..

O bebiş adına düşünme/ karar verme hakkını nerden aldın derken yaşamına son verme hakkının olmadığınıda hesaba katmalıyız bence..Yaşarsa çok acı çeker Ölürse kurtulur denilemez denmemeli..

yaşatmayı ve yaşamayı hedef almak gerekiyor bence..ama zor ama kolay..ne olursa olsun yaşamak! lazım...

Üye
    Cigdem Kuyucak Avatarı

Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Başlık açıldığından beri sapla saman birbirine karışmıştı. Ama şimdi fena halde birbirine girmiş durumda. Olay Tuğrul hoca'nın ötenazi isteğinin nedeninden ,ötenazi yanlıştıra gelenler ,cinayetle ötenaziyi birbirine karıştıranlar, eh şimdi de kürtaj.Sakat bir çocuğun dünya ya gelip gelmeyeceğinin kararı ile Tuğrul hocanın ötenazi isteği akla kara kadar birbirinden ayrıdır.
    Tuğrul hoca elini taşın altına sokmuş ,"sosyal devlet nerede?" diye çırpınırken bu gibi yorumlar gerçekten çok garip kaçıyor.

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Sehribanu Mesajı Gör
    Tuğrul Hoca'nın derdi ölmek falan değil,onurlu ve hak ettiği bir yaşamın mücadelesini veriyor...Bu hakların alınması için verilen mücadele Tuğrul Hoca'nın derdi...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: kuyucak Mesajı Gör
    ÖTENAZİ İSTEYEN TUĞRUL HOCA VE CÜNEYT ÖZDEMİR RÖPORTAJI

Hatta Cüneyt Bey kendi ağzından şöyle özetledi; ‘’Ölüm bazen bir silah olabiliyormuş’’..

Gene içimden geçen bir sezi; Hocam ilk defa mutluydu bu akşam.. Bir röportaj ustasını eğmiş, bükmüş ve isteğini almıştı..

Cüneyt Özdemir ölümün bir silah olarak kullanılabileceğini yeni farkettiyse o kadar da usta değildir sanırım.

Artık hem o hem de bizler, şu aşağıdaki haberlere daha farklı farklı gözle, onurlu amaçları olduğunu bilerek bakarız:

İETT şoförü, köprüden atlayarak intihar etmek istedi:
    iettsoforuintihargirisimibogazkoprusuuu111 - Ötenazi isteyen Tuğrul Hoca ve duyarsızlığımız... [Tartışma]

Sultanbeyli’de gecekondu yıkımı sırasında olaylar çıktı. Tuncay Yarap adlı bir kişi de gecekondusunda 4 aylık bebeği Zehra’yı rehin aldı. Bebeğin boğazına bıçak dayayan Tuncay Yarap, bu evi çocuğu için yaptığını öne sürerek, "Burası için çocuğumu da öldürürüm hapiste de yatarım" tehdidinde bulundu:
    fE9GVuXY - Ötenazi isteyen Tuğrul Hoca ve duyarsızlığımız... [Tartışma]

Not: İlgisi yok demeyin. İkinci haber bile çok farklı değil. Bu mantıkla amaç ölmek veya öldürmek değil. Ölümü - en çok ses getirecek şekilde - bir silah olarak kullanarak onurlu bir yaşam elde etmek.

2.Not: Ne yazık ki programı seyretmedim. Söylediklerinizden yola çıktım. Umarım yanlış yerde değilimdir. Link bulursanız iletin lütfen.

Edit: Bir ilave yapayım; eleştiri Tuğrul hocaya değil, ölümün bir silah olarak kullanılması mantığına karşıdır. Ona bir saygısızlık olarak anlaşılmasın.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Kalem Mesajı Gör
    baben yazını şöyle düzeltir misin? o üçüncü şahıs olarak adlandırdıgın bebiş, sakat. "Üçüncü şahıs: Doğacak sakat bebiş " kayda sakat olarak geçsin lütfen...
    Sen de taktın bebişe hee
    Yukarıda "saçmasalak dünyaya bu durumda niye getirdin?" dediğim için ayrıca "sakat" olduğunu vurgulamadım.. Bir de "etik kurulun" kararı var zaten.. Sakat olmayan bi bebişe kürtaj karar ancak anne sağlığını tehlikeye atarsa verilebilir sanırım.. Gerisi de bizi ilgilendirmez zaten..

Farkındayım.. Sen burada daha çok "ayrımcılık"a taktın ama dediğim gibi -Serap'a da tüyo olsun bu- saçmasalak bir dünyanın gerizekalı kurallarıyla mücadele etmek her babayiğit sağlamın harcı değil ki sakatlar başa çıkabilsin.. Önce onları düzeltin sonra davet edin başkalarını..

Serap'ın son cümlesi Can Baba'yı anımsattı bana:

"Yaşamak istiyorum
    Yaşamayı bu soğumuş cehennemde
    Ölü bir dost gibi içim titreyerek değil sade,
    Yaşamayı yaşamak istiyorum."
    Not: Aslında konu dağılıyor gibi görülüyor ama bence bu tür "yeşillikler"in olmasında pek sakınca yok! "Doğru Düşünme Yöntemi"ni bulmamızı sağlar..

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

hahahah canım baben abim beniimm valla bu defa aklımdan geçmedi ayrımcılık meselesi

kürtaja karşıyım ben ama Anne sağlığını tehlikeye atacaksa o başka tabi..amann bende herşeye karşımıyım nedir.. kendimi çok muhalefet buluyorum bu aralar..

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Dadaloğlu'na -o da doğru söylemiş de..-"Güneşi İçenlerin Türküsü" ile cevap vermek lazımdı ya.. Camiamızda örneği yok henüz "Onurlu ölüm" oradadır işte!!!
    ...
    Ölenler
    dövüşerek öldüler;
    güneşe gömüldüler.
    Vaktimiz yok onların matemini tutmaya!
    ...

Üye
    Cigdem Kuyucak Avatarı

Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir sürü engellinin üye olduğu bir sitede haklarımızı avaz avaz arayacağımız yerde Tuğrul hoca gibi birinin çıkıp tek başına yaptığı mücadeleyi görmezden gelen tüm üyeleri şaşırarak okuyorum doğrusu.
    Sanırım her üye dert üstü murad üstü durumda; hiç kimsenin ne ilaç alımında, ne akülü sandalye, ne havalı yatak ,nede medikal ihtiyaçları alımında hiç problem yaşamadan elde edebildiler.
    Eee madem öyle yaşasın sosyal devlet.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Çiğdem..

Görmezden geldiğimizi kim söyledi.. Ama mücadelesinin doğru olduğuna katılmak zorunda değiliz di mi?

Bak burada ve burada anlatmaya çalıştım 1'eysel tepkinin bir anlamının olmadığını, kahramanlara muhtaç olmanın yanlış olduğunu, yapılacak mücadelenin örgütlü yapılması gerektiğini vb.vb.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben olayı biraz karıştırayım
    Şahsen sosyal devlet yok diye ötenazi istemeyi aklımın ucundan bile geçirmem, ama Tuğrul hocanın yerinde olsam ve bana o tür tv programları yapılsa, "ulan, sakatlanan beden bu kadar mı rezil durumda algılanıyor" diye kahrolurdum! Bana, "yüzebilirsin, iste yeter" diyen gazetecinin üstüne kusmak isterdim!

Şöyle söyleyeyim: Bence o programları izleyen sakat olmayan herkes Tuğrul hocaya ve tüm sakatlara acıdı/acıyor. Duygulara hitap edip, "ne istersin söyle" diye damardan giriyor yapımcılar. Sakat bedenle yaşamak "o istekler" olmadan mümkün değil ya! O b.ktan yaşamı çekilir hale getirmek için illa ki "resim yapmak", "yüzdürülmek", "yürütülmek" vs. şart!

Bir de, "siz bize çok şey öğrettiniz" geyiği vardı. Yani sakatların sorunlarından o kadar bihaberdi sakat olmayanlar! Allahtan biri çıktı da sorunlar olduğunu söyledi! (http://www.engelliler.biz/forum/ayri...-tartisma.html)
    Şu tartışmanın tersten işleyişi: http://www.engelliler.biz/forum/ayri...-tartisma.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 5 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon