Sayfa 3 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon
Toplam 94 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Anladığım kadarıyla tuğrul bey çok acı çeken bir insan.ve bu acısını toplumla paylaşıp bu durumda olan insanlara dikkat çekerek birazda olsa düzeltilmesini sağlamak..aslında çok ta iyi yapıyor bu açıdan bakarsak.ama gerçekten ölmeyi istemesi bu kişinin çok şiddetli bir depresyonda olduğunun belirtisidir sanırım.çünkü ölüm isteği bir kişinin artık umutlarının kalmadığı,derin bir çıkmaza girdiği durumlarda istenen birşey.bir insana gereken hayat şartları sağlandığı taktirde artık ölümü ismeyeceğinden eminim.bakın
    Stephen hawking te hiç bir şekilde hareket yeteneği olmayan sadece bilgisayar yardımıyla derdini anlatabilen bir insan.ve dünyanın en zeki bilim adamlarından
    Tabi bunalımda olan bir insan için bunların hiçbir önemi yoktur.bilirim bu duyguyu..artık dış dünyayla bağlantılarını koparmıştır çünkü.
    Bence bir an önce bu kişi için gerekli hayat şartları sağlanmalı.sağlanmalı ki yeniden hayata dönsün..

Üye
    şimşek_es Avatarı

Son Giriş
    19.04-2009
    Saat
    10:12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tuğrul hocamız bizim komşumuzdu bizim apartmanın üst katında oturuyordu sağlıklı halini ben görmüştüm iyi dürüst ve çalışkanlığıyla ön planda olduğunu dile getiriyorlardı inşlllah devlet tuğrul hocamıza ve bizlere yardım eli uzatır.

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Geçen yıl ötenazi konusunda fikirlerimizi paylaşmıştık.O günden bugüne kendimi düşüncelerim konusunda yeniledim desem yalan olur...O zaman da ötenazi için olmamalı diyordum.Şimdi de...Tabi şunun farkındayım.Ateş düştüğü yeri yakar.Kimin ne çektiğini biz empatinin alasını yapsak da anlayamayız.Ben, geceleyin bir bardak su içmek için bile engelime gönül koyuyorsam Tuğrul Hocam ne düşünmez?Haklıdır nihayetinde...Ama sistem haklı değil hatalıdır... Ben hocamızın sinirlerinden ziyede yaşam bağları kopmuş diye düşünüyorum.Diğerlerini,yani sinir bağlarını getirmek şimdilik tıbben mümkün görünmüyor ama hayata tutunduğu bağlar sağlamlaştırılabilirdi.Kendi haline bırakılmasaydı...O yalnız bırakılmasaydı...

Üye
    MEB_JAWSS Avatarı

Son Giriş
    15.06-2009
    Saat
    13:25
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/ALTINDAĞ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ötenazi "bir insani hak" değildir, olamaz.

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Psikolojide doktorlar derki "eğer bir insan ölmek istediğini diğer insanlara duyuruyorsa,bunu gerçekten yapacağı anlamına gelir.ancak son bir çare olarak etrafındakilere bunu duyurmaya çalışır.belki birilerinden bir meden görmeye çabalar"....

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Neden ötenaziye destek veriyoruz.

Tuğrul hocanın hayattan ve sevdiklerinden koparmamak için hayatını kolaylaştıracak
    eylemlerin yerine getirilmesi için elbirliğiyle devlete meydan okusak, devleti dilekçe yağmuruna tutsak. Tuğrul hoca da sevdiklerinden ancak zamanı geldiğinde ayrılsa daha iyi olmazmı?

Üye
    cicikıs Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    41
    Verilen Beğeniler
    29

Rekursionum yazdıklarını okuduktan sonra bir Nazım Hikmet şiiri gildi aklıma;

KEREM GİBİ

Hava kurşun gibi ağır! !
    Bağır
    bağır
    bağır
    bağırıyorum.
    Koşun
    kurşun
    eritmeğe
    çağırıyorum...

O diyor ki bana:
    — Sen kendi sesinle kül olursun ey!
    Kerem
    gibi
    yana
    yana...

«Deeeert
    çok,
    hemdert
    yok»
    Yüreklerin
    kulakları
    sağır...
    Hava kurşun gibi ağır...

Ben diyorum ki ona:
    Kül olayım
    Kerem
    gibi
    yana
    yana.
    Ben yanmasam
    sen yanmasan
    biz yanmasak,
    nasıl
    çıkar
    karanlıklar
    aydınlığa..

Hava toprak gibi gebe.
    Hava kurşun gibi ağır.
    Bağır
    bağır
    bağır
    bağırıyorum.
    Koşun
    kurşun
    eritmeğe
    çağırıyorum..

Nazım'ında söylediği gibi karankıldakilerin aydınlığa çıkması için birilerinin yanmalı. Bence onurlu olan bu ama...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baben Mesajı Gör
    1'eysel tepki deyince benim aklıma; 2001 ekonomik krizinde başbakanlığın önünde yazar kasasını atan esnaf gelir. Çoğu kişi gülümseyerek hatırlar onu.. Adı bile bilinmez.. "Yazar kasasını atan esnaf"dır.. Ya da Irak'ta Bush'a papucunu fırlatan gazeteci.. Belki ilk kez yapıldığından ve medyatik oluşundan ötürü önem taşıyor gibi görülebilir ama sonuç???
    Baben'e üzülerek katılıyorum.

Varsayılım ki Tuğrul Hoca ötenazi hakkını (?) çok yardım sever bir Avrupa ülkesi aracılığıyla elde etti. Bu dünyadan onurlu bir şekilde (kendince) ayrıldı. Sizce bu olay sonrasında kaç kişinin yüzü kızaracak? Devlet bunu kaç gün umursayacak? Medya bunu kaç gün yazacak çizecek?

Olacakları tahmin etmek artık çok kolay. Muhtemelen Kocatepe Camii'nden öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Gölbaşı Mezarlığı'na defnedilecektir. Tabi öncesinde müftülüğe ötenazi isteyen birinin cenaze namazı kılınırmı? diye sorulacaktır. Muhtemelen bu soruya Yaşar Nuri Öztürk yanıtlayacaktır.

Bir takım siyasetçiler bunun bu dönem hukümetin ayıbı olduğunu söyleyecek istifa etmesi gereken isimler açıklayacaktır. (Tınnnnnnnnnn) Bir iki dernek başkanı bir kaç engelli insan biri iki sosyal içerikli konuşma yapacak ve hoca mezarlığının üsütünde bir kaç bitki ve bir mezar taşı olarak son bulacak.

Nasıl yaşamak daha doğru artık bilmiyorum çıkmaza girince çekip gitmek mi? savaşmak mı? çırpınmak mı? Hangisini yüreğimiz kaldırıyosa belkide...

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Ötenazi kelimesine takıldık.. Bunu biliyordum..
    Oysa Tuğrul Hocamın yaptığını bu kelime ile özetlemek mümkün değil bence..
    İlk defa tartışma başlığını yanlış koyduğumu hissettim.. Değiştirmek istedim.. Değiştiremedim.. Oturanboğa acaba bunu benim adıma yapabilirmi? Başlık;

TUĞRUL HOCANIN DÜŞÜNDÜĞÜ EYLEM ÖTENAZİMİDİR YOKSA ÖLÜM ORUCUNA YATMAKMIDIR?

Ben hala Hocamın çıkışının bireysel olduğu kadar , toplumsal yanı olduğuna da inanıyorum çünkü.. Bir eylem biçimidir ölüm orucu.. Bireysel kurtuluş saydığı ötenaziyi bir çarpıcı bir eyleme dönüştürme arzusunu da görmemek mümkün değil..
    Adına ne derseniz deyin..

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ben meselenin neticesine bakıyorum neticesinde "ölüm" var..Bu konuyu özetlerken Tuğrul hocanın onurlu mücadelesi demekte saçma..

Daha zekice daha umut verici bir eylem tercih edilebilirdi konuyu bir eylem olarak değerledirirsek tabi..

ya insanca yaşam ya onurlu ölüm...deniliyor bu düzenin değişmesi için Tuğrul hoca yöntemini kullanmaya kalkarsak binlerce insan hayatına mal olur ve hiçbirşey değişmez..

Tuğrul hoca medyanın tozlu arşivlerinde yerini alır kısa bir süre sonra unutulur olan ölene ve yakınlarına olur..Ama düzen değişmez..çok çok bir iki yeni icaratı olur işte devletin oda belki..

tabi bir insanın ölümünün ardından gelecek olan insanca yaşam düzenlemeleri kimlerin içine siner oda ayrı bir konu..

omirilik felçlilerin kahramanı olmayana aday gibi gösteriliyor Tuğrul hoca..şakşaklanıyor neticeye bakmak lazım ha eylem ha gerçekten hayat sevinci kalmamış bir insan hiç farketmiyor bir yerde..düşünmesi bile insanın içini burkmaya yetiyor..ucunda ölüm olan bir konunun içinden gurur duyulacak malzeme çıkarabilenlerede hayret ediyorum pes diyorum..!!!

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

İlk kez, Kuyucak'la bir konuda hemfikirim. Bence, insanların dikkatini çekmek açısından " Ya insanca yaşam, ya onurluca ölüm" pek de yabana atılacak bir söylem değil.

Neden hep sonuçlara bakarak düşünüyoruz?

Birşeyin nedeni, o şeyin sonucu değil midir?

Sokrates, kendisini suçlayanlara karşı baldıran zehiri içerek yaşamına son verirken herkesten mutluydu. Çünkü, yaşamın anlamı erdemli yaşamaktı. İlkelerine göre yaşamış, ilkelerine göre ölmüştü. Ne zaman bu büyük insanın görüşlerini ve yaşamını okusam onun kadar cesur olamayacağımı düşünürüm.

Tuğrul Öğretmeni bireysel olarak tanımıyoruz. Ne düşündüğünü, niçin istediğini yalnızca kamuoyuna söyledikleri kadarıyla biliyoruz. Ancak, Tuğrul Öğretmen ötanazi isteyerek, kamuoyunda bir sorunu dile getiriyor. Engellilerin yaşadığı sorunlara dikkati çekerek yaşadığı zorlukları topluma duyurmaya çalışıyor.

Bence, tartışmamız gereken budur.

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Böylesi bir konuda bakılması gereken ilk şey sonuç bence..sanki Tuğrul hoca ameliyat olacakta iyi mi olur kötü mü oluru tartışıyoruz..

ya ben yanlış biliyorum "ötenazi" yi yada artık insan hayatının yaşamın bir değeri yok söz konusu çıkarlar olunca..

amaca giden yolda bir insan hayatı yok olacakmış ne önemi var öylemi yani?

Benim tepkim bu konuya "onurlu mücadele" denmesine..

yaşamak zorunda ailesi çocuk çoluğu için yaşamak zorunda bencillik yapmaya gurur yapmaya hakkı yok..Düşündüğü ailesine yük oluyor olmaksa aile hangi günler için var?

psikolojik destek alması gerektiğini düşünüyorum. çok acı çekiyordur "ölsünde kurtulsun" diyenleride kınıyorum..

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Ben başka bir sitede sağlık bakanlığının hocaya sahip çıktığını ve sağlık bakanının ne gerekiyorsa yapılacağını söylediğini okudum.ancak başka sitelerin linki konuluyormu bilmiyorum o yüzden yazıyı koymadım buraya.ister ölümü gerçekten istesin isterse dikkati konuya çekmek için yapsın sonuçta bunu medyaya duyurması ve konuya dikkat çekmesi çok önemli.umarım yazılanlar doğrudur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Tabii bir de işin şu yanı var (bir yanıyla Rekumrekum'un düşüncelerini de içinde barındırıyor): "ötenazi isteyen zavallı sakat" için çoğunluk (medyasıyla-devletiyle-bireyiyle) "yazık", "günah" diyerek ötenaziye karşı çıksa da, içten içe aslında "o sefil hayatın" tam da ölmeyi isteyecek kadar b.ktan olduğunu düşünüyor bence. Hatta düşünmek de değil, bu konuda eminler...
    Yani aslında "sahiden de öyle olmaktansa ölmeyi tercih etmek" konusunda çok azının kafasında tereddüt vardır! Kimse çıkıp da o sakat halle yaşamak konusunu savunmuyor bence. Ya doldurulması gereken ama cennette mükafatı alınacak olan çile ve tabii günah, ya geride kalan insanların çekeceği acı, ya da işte bi şekilde rezilden daha rezil olan sistemin insanları boğup yaşamdan vaz geçecek kadar kötü olduğunu bilip, bu sistemin içinde olmaktan vicdani rahatsızlık duyan insanların, kafa karışıklığı ile "ya ölme be" demeleri söz konusu. Yoksa "bu b.ktan sakatlıkla töbe yaşanmaz!".

Şimdi, ötenazi hakkını savunarak aslında yukarıdaki ezberleri de tekrar ediyor gibi hissediyorum kendimi. Yani "bu b.ktan sakatlıkla töbe yaşanmaz!" diye bilinçaltlarında düşünen insanların ezberlerinin altını çiziyor gibi hissediyorum bazen. Ama yok, sonuçta bir insan her gece yatarken ölüm istiyorsa ve bu ölüm başkalarının dini ya da ahlaki değerleri yüzünden gerçekleşemiyorsa, orda bir sorun var demektir.

Bir de, bişeyler için kendini feda etmek işine de külliyen karşı çıkarım. Ne o öyle gaz verir gibi... Yaçam en güzel ve değerli şeydir. Bundan hiç bir şey uğruna vaz geçilmemelidir. Ama illa vaz geçilecekse, bunun gerekçesi de sadece "ben yaşamak istemiyorum artık" olmalıdır; şu amaç uğruna, bu ideal uğruna, benden sonra gelenler için vb. söylemler için değil.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

İnsan her şekilde yaşamayı başarabilen bir varlıktır.örneğin hiç göremeyen biri olsam ben yaşayabilirmiydim aceba diye çok düşünmüşümdür.ama göremeyen insanlarıda tanıyoruym ve benden bile çok daha mutlu olduklarını görüyorum.yeterki yaşam şartları kişiye müsade etsin.eğer bu şartlar kişinin yaşama azmini öldürecek derecede ağırsa tabiki insan buna katlanamaz ve çöküntüye girip ölümü tercih eder.bunun en açık örneği sağlam insanlarında intihar ediyor olmasıdır.
    şunuda belirteyim kimse hiçbişeyi başkaları için yapmaz.

Üye
    hanedan1910 Avatarı

Son Giriş
    29.08-2016
    Saat
    00:45
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    öte nazi onurlu bir ölüm değil bence cepheyi terketmek kaçmaktır bence asıl olan inadına yaşamak ve savaşmak savaşıp yanlışların düzeltilmesini sağlamak onurlu olmak budur bence

Sayfa 3 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon