Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 80 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    aslı dincman Avatarı

Gerçek Adı
    Aslı
    Son Giriş
    22.02-2014
    Saat
    19:25
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bir gözlemim var arkadaşlar:
    Bazı engelliler ya da yakınları, sakatlığı gizleme eğilimindeler.
    Örneğin, dizaltı protezi kullananların sürekli pantolon giymesi gibi...
    Ya da spastik çocuklar merkezinde aile danışmanlığı yaptığım sıralarda, bir annenin, sağ elinde spastisite olan kızına, "O elini cebine sok..." demesi gibi...
    1. Neden sakatlık gizlenmeye ihtiyaç duyulur?
    2. Bu yolla, "sağlam görünme gereksinimi" (böyle bir gereksinim varsa) mi tatmin edilir?
    3. Sakatlık gizlenirse, sakat olmayanlar bize yabancılaşmazlar mı?
    4. Sakatlığı ağır olanlar açısından bu eğilim, nasıl sonuçlar doğurur?
    -----------
    Tartışalım diyorum.
    Sağlıkla, esen kalın...

Üye
    gulpembe Avatarı

Son Giriş
    09.01-2017
    Saat
    01:23
    Yaşadığı Yer
    Elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

etrafımızda vardır mutlaka böyle engelli çocuklarını Toplum içerisine çıkarmayan , yada onların Engelini gizleyen aileler.
    Ben Görme Engelliyim dışardan bakıldığında bir Gözümde Pıroblem olduğu O Gözümüngörmediği belli oluyor. ancak Kloromatik Gözlük takarsam Engelli olduğum hiç farkedilmez . ama ben Engelimi gizleme yada saklama gereği duymuyorum . neden saklayayımki ? elime ne geçecek Alahın bana Revagördüğünü neden Kuldan saklayayım. Beni Sevecek yada Beyenecek insan Engelimle sevsin isterim.

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

Yazılanların deyimiyle sakatlık bence rahatsızlıktır utanılacak bir şey değildir!!!gizlemeye çalışmaksa başlı başına bir hata...bassedilen anneyide kınıyorum tek kelimeyle kızına o elini cepine sok demesini......!!!!şiddette!!!!!çocuğa baskı yapıp güvenini kırmaya toplum içinde ezik duruma getirmeye hakkı yoktur....çocuk ailesinden destek görmezse toplumdan nasıl ne şekilde bir destek görür???önce aile sonra arkadaş çevre olmalı....aileden güven alabilmeli ki çocuk kendinde özgünevi öğrensin!kendiyle barışık olsun!ayakları yere sağlam basılı dursun!hadi diyelim gizledi...gizle gizle nereye kadar???kendi içinde gerçeklerden kaçabilecek mi?hayır???bir tatmin mi kendine olamayacağına göre çevreye karşı?olabilir ama onunda bir yere kadar saklayabilir.....kesinlikle ve kesinlikle önce kendine güvenmeli ve insanlara ben buyum demeli....insanlara,topluma kendini o şekilde kabul ettirmeli..aslında toplumumuza da büyük görev düşüyo....farklı olarak algılamamaları,dışlamamaları,garipsememeleri,abuk sabuk bakışlardan vazgeçilmesi gerekmektedir.....bilinçli yaklaşmaları gerekmektedir insan her koşulda insandır!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!4. Soru ise sakatlığı ağır olanlar açısından bu eğilim evde farklı dışarda farklı bir hava verilmesi hayatını olumsuz yönde etkiler hayatı boyunda gerçeklerden kaçar ve buda onu bence üzülerek tahmin ediyorum ki psikolojik bir bunalıma iter......herkes kendi gibi olunca mutluluğa ulaşır!!!!!!!!!!!!!

Üye
    aslı dincman Avatarı

Gerçek Adı
    Aslı
    Son Giriş
    22.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

HERKES KENDİ GİBİ OLUNCA MUTLULUĞA ULAŞIR!!!!!!!!!!!!![/quote]

Ne güzel bir tanımlama...
    Evet, sakatlığı gizlemek belki de "Kendimiz gibi olmayı, yani temel mutluluğu reddetmek..."
    Nereye kadar? Ruhumuz isyan edene kadar...
    Sonuç: PSİKOLOJİK SORUNLAR...

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

aslı dincman: "Sonuç: PSİKOLOJİK SORUNLAR..."

Sonuca çabuk varmışsınız.

Sakatlığım , elllerimde olsaydı eldiven giymeyi veya cebimde saklamayı , yüzümde olsaydı saçlarımla saklamayı düşünür müydüm? :roll: Sanmıyorum. :?
    Neyse bu bir varsayım.

Mevcut durumundan yola çıkarak ; sağ bacağıma ortez giydiğim için sürekli pantolon giyerim. Üste para verseler kısa etek giyip ahan da bakın ortezli bacak görün ve ne kadar komplexsiz olduğumu anlayın türünde kendimi ispatlama triplerine girmem.

• 1. Bunu sakatlığımı gizlemeye ihtiyaç duyduğum için yapmıyorum. Gören pantolonun altında ortez bulunduğunu zaten farkediyor. Gözlerine sokma ihtiyacı duymuyorum diyelim (Çocukluğum mini etekle geçti , annem ablama etek giydiremediği için cicili-bicili kız çocuğu zevkini bende çıkardı. )
      2. Pantolon giyince de sağlam görünmüyorum, etek giysem görünür müyüm acep?
      3. Benim gizleme ihtimalim yok. Genel olarak bakarsam ; sürekli eli cebinde gezip gizlemek için özel çaba harcayanları ne kadar garipsiyorsam, davranışlarıyla ben çok sosyalim, bütün insanlarla barışık, kompleksizim havasını yaratmak için extra çaba harcayanları da garipsiyorum.
      4. Sakatlığın ağırlığı göreceli bir kavram, sonuçları her duruma göre yorumlanabilir.

Sevgiler...

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    24

Aile danışmanlığı sırasında bu ve buna benzer örneklerle karşılaşıyoruz.. Bende meslek gereği biçok defa buna benzer durumlarla karşılaşıyorum. Bu ilk başlarda tepkime neden oluyordu fakat meslekte uzmanlaştıkca bu durumun son derece normal bir tepki olduğunun farkına vardım.
    çünkü aileler çocuklarını "kabellenene" kadar belli evrelerden geçmek zorundalar yapılalan araştırmalarda ailelerin geçtikleri evreler şöle sıralanmış
    1- şok
    2- inkar
    3- pazarlık
    4-yardıma açıklıklık
    5-kabullenme
    buradanda anlaşılacağı üzere çocuğu kabullenme safhasına gelene kadar ailelerin geçmesi gereken ve uzunlukları belli olmayan 4 kocaman devre var. Ve bu evreler oldukca fazla stres taşıyan sabır isteyen devreler. Aile ilişkileri düzenli saygı ve sevgi çervesinde olan aileler doğal olarak bu evrelerden daha az sürede gececeklerdir. Fakat öyle olsa dahi bu evreleri gecerken bir takım koplekslere girmeleri kırgınlıktan ve hayal kırıklıkların doğan istemeyen tepkiler vermelerini birazda hoşgörüyle karşılamalıyız diye düşünüyorum. Kınamak yada yerden yere vurmak bence işin kolayına kaçmak olur.
    Asıl önemli olan konu bu derece hasas dönemler yaşıyan ailerin yanındave destekileri olmaktır. Bir yandan şunu da düşünmek gerekir zaten çocuğun üzüntüsü ailelere ağır gelirken birde bu yükünüzerine yüzyıllardır süre gelen batıl inançların baskısıda ekleniyor ailelerin üzerine. Bençok tanık oluyorum böle durumlara. Hocam diyorlar yakın cevrem bana sen bir günah işlediğin için allah sana böle bir çocuk verdi diyorlar tarzında dertlerden şikayetçi insanlarda başvuruyorlar bana. Bu acıdan bakıldığında ailelerin durumları çok daha fazla zorlaşıyor tahmin edersiniz ki... Yani kınamaya kalkarsak kınamaya ta başından başlamayız sonuçta bu işin sonu siyasete,ekonomiye hatta ve hatta dine kadar uzanır.
    O yüzden karanlığa küfretmek yerine mum yakmayı tercih ederim. Aile danışmanlığı çok özel bir yeri var bu acıdan elimizden geliği kadar fazla aileye ulaşmalıyız.
    Tercube ile sabittir ki iinsanlar canlı örneklerden etkilendikleri kadar hiçbir olgudan etkilenmiyorlar bu acıdan bedeninizi reklam panosu olarak kullanarak beyninizide onun alt yapısı yaparak biçok hedefe ulaşabiliriz. Bedeninizin amaca ulaşmakta bir araç olarak var olacak asıl darbeyi ise beynimiz vuracaktır.
    Başa dönersek olay tamamen bir kabullenmre olayıdır kabullenmek ise öncelikle sevmeyi daha sonra ise bilinçlenmeyi gerektirir. özelliklede anadoluda bu bilinçlenmeye oldukca fazla ihtiyaç var..........

Saygılarımla

Üye
    o2han Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    18.02-2012
    Saat
    19:49
    Yaşadığı Yer
    BATMAN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu hal belki beğenilmeme, belki var olduğundan farklı görünme belkide özründen utanma duygusunun bir sonucu olarak ortaya çıkar, ki bazı insanlar özürlü olan çocuklarını özürlüler yasasından sonra nüfüs cüzdanlarını çıkarmaya başladılar. Özürlü çocuklarının, yakınlarının toplum tarafından bilinmesini bir ayıp olarak görüyorlar. Ama bu vucutta çıkan yaranın sebebini araştırmadan tedavi yollarını öğrenmeden kalın bir kumaşla örtmeye benzer. Engelli olmak suç değil, asıl suç engellileri toplumdan farklıymış gibi görmek...

Üye
    aslı dincman Avatarı

Gerçek Adı
    Aslı
    Son Giriş
    22.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Bir ortez uğruna, mini etek giyme zevkinden vazgeçmek...
    Seçim bizim...
    Amaç tabii ki, "Bakın ne kadar da komplekssizim..." kompleksi olmamalı.
    Galiba biz,, sakat olmayanlarla biraz fazla empati kuruyoruz.
    Kendi davranışlarıımızı da, onların nasıl algılayacaklarını ölçüp biçerek planlıyoruz.
    Kendimden bir örnekle açıklayayım:
    SP'ye bağlı, Skolyozum var. Omurgamın sol tarafındaki kaslar aşırı kasıldığı için, sola eğik duruyorum ve tekerlekli sandalyemde, annemin buluşu özel yastıklarla, aksi yöne doğru desteklenerek oturabiliyorum. Doktorum, ancak bu şekilde olursa, oturmama izin veriyor.
    Şimdi ben, Skolyozum var diye, dar tişört giymemeli miyim?
    Ya da, dar tişört giymekten hoşlanıyorsam -ki, öyle-
    "AA.. Bakın benim omurgam eğri, sırtımda da çıkıntı var. Görün..." mü demek istiyorum?
    Neden sadece canımız istediği iiçin yaptıklarımızın, "SAKATLIĞIMIZI SERGİLEMEK" olarak algılanacağını varsayıp, kendimizi bu kadar frenliyoruz? (Ben değil, genel anllamda biz'i kullandım.")

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: spastik
    ... BELLİ EVRELERDEN GEÇMEK ZORUNDALAR YAPILALAN ARAŞTIRMALARDA AİLELERİN GEÇTİKLERİ EVRELER ŞÖLE SIRALANMIŞ
    1- ŞOK
    2- İNKAR
    3- PAZARLIK
    4- YARDIMA AÇIKLIKLIK
    5- KABULLENME
    ...
    Sevgili Oğuz, diğerlerini az-çok anladım da, şu "3- Pazarlık" evresini pek anlayamadım. :? Biraz açabilirsen, hatta örnekleyebilirsen sevinirim..

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

Bende anlayamadım sanırım çare yollarımı acaba...????pazarlık derken çıkış yolları....ameliyat,tedavi,ilaç,terapi,fizik...vs. ...parasal konular mı???acaba_?

Üye
    aslı dincman Avatarı

Gerçek Adı
    Aslı
    Son Giriş
    22.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Kitabımddan alıntı:

KABULLENME NEDİR?

Kırmızı Başlıklı Kız masalını bilmeyen yoktur. Hain kurt, büyükanne kılığındaki masum görünüşüyle küçük kızı aldatır ve yutar...

Şimdi masalı biraz değiştirelim: Kabullenme, engellilerin aileleri için biçilmiş kaftandır. Bu sahtekar (olumsuzluklarını gizlediğinden) ideal tutum zannedilir ve aileyi çökertir, yıkar, eritir, yok eder.

Kabullenme, açık ve net bir zorunluluk yaklaşımıdır. Aile içinde, özellikle de engelli çocuğa ilişkin, derin, büyük ve özellikle geleceğe yönelik sorunlara yol açar.

Kabullenme Tutumu’nun temel yaşam felsefesi şöyledir:
    "Engelli çocuğumuzu kabullendik. En doğru yol buymuş... Şimdi çocuk için ne yapılması gerekiyorsa yapıp, onu topluma kazandıracağız."

Çapraşık bir yaklaşım olan Kabullenme Tutumu’nda çocuğa, engelli olduğu için bir şeyler başarması gerektiği ve başardıklarının, engelli olduğu için anlam taşıdığı hissettirilir. Bu yanılgı, giderilmek istenen yetersizliklerin kaçınılmaz olarak abartılmasına yol açar.

Aile üyeleri yaşam standartlarını yükseltmek istedikleri için, engele rağmen başarılı olmayı zorunluluk haline getirirler. Özel eğitim ve rehabilitasyon devreye girdiğindeyse, psikolojik baskı unsuru olan engeli kabullenmek, kabullenmemek ve gidermeye çalışmak arasında bocalayıp dururlar.

Çoğumuz, "Kabullenmek çok önemlidir ve aileler de bunu başarmalıdır." cümlesini duyarız. En tehlikeli özelliği, açıkça desteklenmesi ve alkışlanması olan Kabullenme Tutumu, Serebral Palsi'lilerin yanı sıra, diğer engelli gruplarını ve ailelerini de zor durumda bırakan bir kaostur.
    Tek düşünceleri engel ve onun getirdiği yetersizlikler olduğundan, aile üyelerinin davranışları, çocuğun, engelini yaşamın merkezine yerleştirmesine yol açar. Bu hastalıklı saplantının çıkış noktası, yaşantının, engele rağmen yapılabilenler üzerine kurulmasıdır.

Kabullenme Tutumu’nda çocuğun, engelli olmasına rağmen yapabildiği her şey, olaydır ve zaten o da her şeyi, engelli olmasına rağmen başarır.

Genel görünümü, gönüllü teslimiyet izlenimi veren Kabullenme Tutumu’nda aile, bitmez tükenmez zorunluluklar denizinde, dümeninin kırılmasına izin verdiği bir tekneyle, fırtınada yaşama savaşı verir, kıyıyı her görüşünde ise, kırık dümeni okşar. Tahmin edildiği gibi dümen, engeli simgelemektedir.

LÜTFEN ŞU KABULLENME ÖVGÜLERİNDEN VAZGEÇELİM...

Cellmaam
    Misafir Üye
    Cellmaam Avatarı

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: inzibat
    Sakatlığı gizlemek Bence kişinin pisikolojik olarak kendini aşamamasından kaynaklanıyor.
    Ben bu denli acımasız eleştiri yapanlara çok sinirleniyorum.

Neden tek bacağı olmayan bir insanın protezini gizlemesi psikolojik bir sorunmuş gibi değerlendiriliyor :?:

Ya da sırtında kamburu olan biri onu kamufle edecek bir giyisi giyiyor olduğu için garipsenmeli :?:

Kafasında saçları olmadığı için peruk takan erkekler çıldırmış, o gün bacağına ağda yaptırmadığı için bacaklarını pantolon giyinerek kamufle eden kadınlar tırlatmış olmalılar o zaman.

Gizlemek, örtmek direk engelli kompleksi olduğunu düşünmüyorum. İnsanın doğasında var olan bir şey bu kendini karşı cinse beğendirme isteği. Engellilere has birşey de değil hem.

İnce dudaklı kadın kalem ile dudakların kalınlaştırır, kıvırcık saçlılar saçını düzleştirir, sırtına kadar tüylü olan erkek epilasyona gider. Bunlar insanın kendine olan güvenin gelişmesi açısandan olması gereken eylemlerdir.

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Elbette seçim...
    Mini etek giymek bazıları için zevk, bazıları için işkence .
    Memuriyete yeni başladığım zamanlarda etek mecburiyeti engellileri kapsamıyordu , gıpta ile bakan bayanlar sonunda imza kampanyası başlatıp pantolon giyme izni aldı Gündelik hayat koşuşturmasında en rahat ve pratik olanı tercih etmek hayatımızı kolaylaştırıyor. Bazen hoşlandığınız –ki değil- kıyafeti giymek sizi kısıtlayabilir . Bu ” AA bakın bacağım ortez olduğu için pantolonla saklama ihtiyacı duyuyorum” anlamına veya sakat olmayanların nasıl algılayacaklarını ölçüp biçtiğimiz anlamına gelmiyor.

Aslında her hareketimize anlam çıkarmasak Niye en yakın arkadaşım göbeğini gizlemek için kendi fiziğine uygun kıyafetler seçerken veya bir diğeri alerji oldum diye sürekli pantolan giyerken (BUNLAR GERÇEK) psikolojik sorun olarak değerlendirilmiyor , sakatların her hareketinin sonucu bozuk psikolojiye dayandırılıyor?

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    24

Hemen acıklıyayım bu devre kişilerin olukca duygusal oldukları bir devredir ve hedefsiz bi kurşun misali her yerden bir umut ışığı ararlar ve bu umut ışıklarının başında doğanın üzerinde var olan bir güce sığınması ihtiyacı gelir. Bu bizim toplumumuzda doğal olarak allah kavramıdır. Işte bu dönemde herşeyi ondan geldiğine inanan kişiler herşeyinde onun çözebileceği inancındadırlar,çünkü inanç gereği onun herşeye gücü yetecektir. Tanrı ile pazarlığa girişilir eğer çocuk iyileşirse onun tüm istekleri yapılacaktır. Pazarlıktan kasıt budur. Dediğim gibi tamamiyle bireysel bi konu insanın çok fazla yardıma ihtiyacı olduğunda ve cevresinde kişiye yardımcı olabilecek destekler bulunmadığında yada kişi onlara inanmadığında ortaya çıkan bir destek arayışı. Bu durumdaki bir insanıda anlamamız gerekli aslına bakarsanız......
    Umarım acıklamam yeterli olmuştur

Üye
    aslı dincman Avatarı

Gerçek Adı
    Aslı
    Son Giriş
    22.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben bu konuyu, "BİLİNÇLİ VE KASITLI OLARAK SAKATLIĞI GİZLEME" mantığını analiz etmek için açtım.

Ona bakarsanız ben, "ŞİŞMANLAR SİYAH GİYMELİDİR." kalıbını da son derece anlamsız buluyorum.
    Göbeğimiz varsa, neden örtmeliyiz?
    Neden 70 yaşında bir bayan pembe giyemez?
    Neden herşey mükemmel görünmeli?

"sakatların her hareketinin sonucu bozuk psikolojiye dayandırılıyor..."
    Çok haklısınız bu konuda...
    Bu biraz da bizden kaynaklanmıyor mu?
    Sizce hayatla ve kendimizle yeterince barışık mıyız?
    Belki de bu nedenle birşeyleri gizlemeye çalışmıyor muyuz?

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon