Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 33 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yüksek Seçim Kurulu ve Ayıp Etmenin Arapçası

Bülent Küçükaslan
    BİANET /30 Mart 2009

Biraz önce, bilmem hangi okulun bilmem hangi sandığında oy kullandım. Ama ne oy kullanmak! Oy kullanmaktan ziyade esaslı bir arbede: Sandık başkanı ve olay yerine çağrılan jandarmayla girdik birbirimize! Sebep? Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşı Bülent Küçükaslan, oy kullanmayana para cezası verilecek TC'de oy kullanmak istiyor!

Üşenmemişim, enfes bir öğlen vakti güneşin altında salına salına okulun bahçesine gitmişim, bir elimde seçmen kartım diğer elimde TC Kimlik Kartımla "oy kullanacağım" demişim, ve başlamış münakaşa. Hem de, vatandaşlığın neredeyse fetişleştirilerek "oy kullan vatandaş"a indirgendiği bir ülkede!

Olayı çok kısaca anlatayım... Kardeşim oyunu kullandıktan sonra sandık başkanlığı görevini yürüten kişiye dönüyor ve soruyor: "Abim de bu sandıkta oy kullanacak, ama kendisi tekerlekli sandalye kullanıyor ve merdivenlerden dolayı buraya ulaşabilmesi mümkün değil. Bu sorunu nasıl aşacağız?" Bunun üzerine sandık başkanı, "Abinizi buraya çıkartmak zorundasınız" diyor. Kardeşim, bunu kabul etmediğimizi, daha önce de oy kullandığımızı, o zaman sandık başkanının mührü ve oy pusulalarını aşağıya indirdiğini, sandık görevlilerinin benim oy kullanabilmemi sağlamakla yükümlü olduğunu tek tek anlatıyor. Dinleyen başkan, bir an bile duraklamadan, "Olmaz, ya abinizi buraya çıkartacaksınız, ya da oy kullanmasın" deyiveriyor. Kardeşimin tepesi atıyor tabii. Atıyor, zira 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un "Sandığın konulacağı yer"i düzenleyen 74. Maddesi çok açık: " Özürlü seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için gerekli tedbirler alınır".

Kardeşim devam ediyor: "Vatandaşın karşısına böyle iki seçenek sunmak sizin haddiniz değil. Aşağıda TC vatandaşı bir seçmen var ve sizin göreviniz de onun oy kullanmasını sağlamaktır. Ya bu görevinizi yerine getirirsiniz ya da hakkınızda suç duyurusunda bulunurum". Ama başkan "na to kefari, na to mermari"! Daha yetkili birilerine gidiliyor, değişen bir şey yok, polemiğe devam... Sandık başkanı Jandarma çağırıyor: – Sorun ne? – Bıdı-bıdı-bıdı-bıdı – Tamam kardeşim neden büyütüyorsunuz? –Büyütmüyoruz, oy kullanmak istiyoruz –Tamam, tutar getiririz buraya, aşağıda onca vatandaş var – Hayır, biz karga tulumba taşınmak istemiyoruz. Oy kullanılmasını sağlamak aşağıdaki vatandaşın sorumluluğu değil. Kim "gel oy kullan" dediyse abime, o, yani devlet sorumludur abimin oy kullanmasından. Biz sistemin çalışmasını istiyoruz. Ve eğer sistemde bir aksama varsa, yani Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim planlarken işini yapmamışsa, bu sorumsuzluğun bir tutanakla kayda geçirilmesini istiyoruz –Siz devlete ne yapıp yapmaması gerektiğini söyleyemezsiniz. Neden zorluk çıkartıyorsunuz? –Zorluk çıkartmak istemiyoruz, herkes görevini yapsın istiyoruz. Aşağıda TC vatandaşı biri var ve en doğal hakkı olan oy kullanma hakkını gasp ettirmek istemiyor –Biz altı metre karın olduğu yerde devlete hizmet ettik, burada da bir vatandaşı sırtımıza alıp çıkartırız –Konu sizin nerde nasıl görev yaptığınız değil, konu bir vatandaşa oy kullandırtmayan sistemin varlığı ve sizden istediğimiz de bu aksaklığı bir tutanakla kayda geçirilmesi –O zaman oy kullanmayıversin abiniz!

Bu hararetli tartışmanın ardından jandarma aşağıya yanıma geliyor. Bir de ben anlatıyorum yapmak istediğimiz şeyi... Olayın sadece benim oy kullanıp kullanmamamla ilgili olmadığını, işlemeyen bir sistem yüzünden sakatların en temel hakkının on yıllardır YSK tarafından gasp edildiğini, burada karga tulumba taşınarak bu yanlış sistemin üstünün örtülmesine hizmet etmek istemediğimi, burada (ülkenin binlerce yerinde olduğu gibi) bir mesele olduğunun açıkça ortaya konmasını istediğimi anlatıyorum. Bu arada çevremiz ne olduğunu anlamaya çalışan halkla dolup taşıyor tabii. Çevredeki bu güzel insanlar şaşkın! He desem hemen insanlık namına tutup merdivenlerden çıkaavecekle beni! Tabii ki beni anlıolaa ama, işte, hadi gari...

Hasılı, ne olduğunu anlamadan paldır küldür merdivenlerde sandalyemle akrobasi yaparken buldum kendimi. İki üç jandarma eri çocuk, beş altı da halktan güzel insan. Gittim, oyumu kullandım... Dönüş için aynı merdivenlerin başına geldiğimde arkama baktım, jandarma arazi. İniveedik!

İniveedik de, benim midem bulandı. Sakata insan gibi gidip oy kullanmak bile haram bu ülkede. Devletin bir kurumu ve onun görevlileri işlerini yapmadığı için, vatandaş katmerli-sakat olmanın korkusuyla sandık eşiğinde debelenip duruyor.

Devletin çeşitli kurumlarından defalarca sağlık kurulu raporu almak zorunda bırakılan; Sosyal Güvenlik Kurumu, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile İçişleri Bakanlığı'nda "sakat" diye kaydı bulunan yüz binlerce insan için, bilmem kaç senede bir gerçekleştirilen seçimlerde oy sandığını düzayak bir yere koymak bu kadar mı zor!? O seçim sandığının başında görevlendirilen insanlara "işiniz oy kullanılmasını sağlamak" demek bu kadar mı zor? Devlet nedir Allah aşkına?

Ve, YSK sadece sandığa erişim sorumluluğunu savsaklıyor değil. Bu seçimlerde iyice zıvanadan çıktılar... Bu yıl 400 bin sakatın oy kullanma hakkını da bir kalemde çizdi bu kurum! 2022 sayılı yasa kapsamında muhtaçlık maaşı almak için -akıl sağlığı açısından hiçbir sorunu olmadığı halde- vasi tayin etmek zorunda bırakılan sakatlara, YSK, "oy kullanamazsınız" dedi. Kullanamadılar!

YSK'nın yaptığı (en azından) ayıp etmenin Arapçası.
    Türk Dil Kurumuna göre "yakışıksızlığın büyüğü" anlamında kullanılan bir sözmüş bu "ayıp etmenin Arapçası". Ama ben Ek$i Sözlük'dekini daha çok sevdim: saçmalıkları çok güzel özetleyen, başka hiçbir şey söylemenize gerek bırakmayan söz öbeği, ziyade-i ul-halt!

Sonuç: Ayıp etmeyin, ettirmeyin. İnsanlara değer verin ki, değeriniz artsın.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hkuzgun Avatarı

Son Giriş
    08.03-2017
    Saat
    14:11
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili kuyucak, senin bu dediklerini fatih çekirge hürriyet gazetesinde dile getirmiş.

123. basamaktan soruyorum: Engelliler nasıl oy kullandı? - Fatih ÇEKİRGE - Hürriyet

Üye
    deryaaslanturk Avatarı

Gerçek Adı
    Derya
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Ah ah.
    Dün eşimle ızdırap çektik resmen.
    Eşimin bacak alçıda. Zaten sakat. Üstüne kırık bacak. Derya oy vermeyeyim ben nasıl olsa raporluyum gelmeyeyim dedi.
    Olmaz dedim. 1 oy 1 oydur. gerekirse ben seni sırtımda taşırım oyumuzu kullanacağız.
    Oy kullanma hakkımızı kimse alamaz elimden dedim. Dedim ama galiba o an benim de özürlü olduğumu unuttum.
    Neyse okulun en üst katına vermişler bizi. Ben iyi kötü çıktım da eşim çok zorlandı çıkarken.
    Senelerdir çekeriz bu ızdırabı ama dur diyemedik bir türlü.
    Ne yapmak lazım bilmiyorum artık kafam basmıyor.
    İsyan etsek olay çıkarsak.
    Çünkü bu bizim oy kullanma hakkımıza resmen engel. Bile bile engel.

Üye
    gadjodilo Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    09:48
    Yaşadığı Yer
    uruguay/santa maria
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

benim oy kullandığım okulda asansör vardı. 5 senede veya 4 senede (ortalama 2,5 yılda) bir oy kullanmaktan öte hergün zçmık mimarinin kurbanı çilekeşi olma sorunu çözülse mesele kalmayacak. hikmet buyurmuş olmak için söylemiyorum bunu. bu ve bunun gibi durumlar asıl ve temel ve en büyük sorunu dillendirmeli. oy kullandığım okulda hangi niyetle yapılmıştır o asansör bilmiyorum ama o bina artık sakatlar için sorun olmaktan çıkmış.

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yazdıklarınızı, mağduriyetinizi anladım da "Ayıp etmenin Arapçası"nı anlayamadım.

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Sanırım sizlerden şanslıyım.
    Küçük bir ilçede yaşıyorum ve aşağı yukarı tüm öğretmenleri tanıyorum.
    Oy kullanacağım sandığın başkanı ,öğretmenimdi.
    Onlarca sıra olmasına ragmen bekletilmedim.
    10 basamaklı bir merdiven vardı, aynı oturanboğa gibi çıktım ve indim.
    Geçen seçimde ise pusulayı ve mührü getirdiler,arabanın içinde oy kullandım.

Sanırım bu konuda da emsal gösterebileceğimiz bir mahkeme kararı lazım.

Kim dava açar ?

Üye
    readblue06 Avatarı

Son Giriş
    24.04-2009
    Saat
    15:14
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir veya iki sayılı kişilerin oy kullanırken sorun olmamış ama çoğunluğu zor anlar yaşamış ...
    Birinin diğerinin acısını sıkıntısını anlaması için yaşaması lazım bu ülkede acaba ...
    böyle insanları ANLAMIYORUM ...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Burada önemli olan şey, sorumluluğun YSK'da olduğunun altını çizmemizdir.
    Herkesin oy kullanmaya çağrıldığı bir sistemde sakatların nasıl da dışlandığının ve önemsizleştirildiğinin görünür olmasını sağlamak önemli. Sistem aslında bu sayede gerçek yüzünü oraya koyuyor... Oy kullanmak sakat-olmayan-beyazların işi, sakatlara düşense figüran olmaktır.

Not;: "Ayıp etmenin Arapçası" sözü, "Bok yemenin Arapçası"ndan esinlenilmiştir (bkz: Türk Dil Kurumu veya Ekşi Sözlük). Ama tabii orjinal haliyle kullanmak hakaret sayılacağından...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hkuzgun Avatarı

Son Giriş
    08.03-2017
    Saat
    14:11
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu sefer ilk defa okulun zemin katında oyumu kullanmak nasip oldu. fazla beklemeden vatandaşlık görevimi yapabildim. zorluk yaşayanlara geçmiş olsun .

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Oyunu zor kullanan yada hiçkullanamayan arkadaşlar hepimiz dilekçe ile bu şikayetimizi bildirelim gerekli kuruma ve birdahaki seçimde bu durum için çözüm üretmelerini istediğimizi belirtelim.Başkada bi çaresi yok sanırım.Öyle bağırıp çağırıp inatlaşarak hakkımızı yeterince alabileceğimizi sanmıyorum ben.yasal yollardan hakkımızı aramalıyız diyorum.Şikayetçi olan büyük bi çoğunluk olunca mutlaka dikkate alınacaktır bu eminim.

Üye
    defne Avatarı

Gerçek Adı
    Defne
    Son Giriş
    02.06-2014
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

engelim geregi çok fazla zorluk yaşamasamda yogunlukdan dolayı ayakta bi saat beklemek banada zor geldi biraz

Üye
    Grafiker Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    03.06-2010
    Saat
    01:44
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Geçen seçimlerde, rekor kırmış sporcu gibi 4-5 kişi tarafından omuzlara alınıp sloganlar eşliğinde 2 kat en az 50 merdiven yukarı çıkartıldım. Slogan eşliğinde dedim şaka değil. Önde 1 genç yolu açıyor diğer yandan bana büyük bir sevgiyle sarılmış 4 genç hep birden "Durmak Yok Yola Devam" diye mırıldanıyor. Sanki Fatih'in gemilerini Haliç'e taşıyorlar. Neyse güle oynaya çıktık. Hep onlar mı sırtımıza binecek birazda biz binelim dedim ve gittim oyumu MHP'ye verdim. Heralde durumu anlamış olacaklar ki inmek için geri döndüğümde hayranlarım ortadan kaybolmuştu.

Gelelim bu seçimlere yine aynı okul ve yine 2. Kat. Ama bu sefer ben yokum. Geçen seçimde ki ilgi beni biraz şımarttı galiba. 2 Nedenden dolayı oy kullan(a)madım. ilki benim kendi tercihim. Oy kullanmama kararı vermiştim oyum değerlidir haketmeleri gerek. ikinci neden ise YSK'nın vasi kararı.

rene descartes'in "düşünüyorum o halde varım" sözünü YSK için uyarlarsak "vasim var o halde yokum" demek daha doğru olur sanıyorum. İyi uykular Türkiye!!!

Üye
    KUZEY Avatarı

Son Giriş
    27.08-2017
    Saat
    11:32
    Yaşadığı Yer
    walton/ingiltere
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

YSK tuncelide dagitilan beyaz esya karsisinda iki kiytirik aciklama disinda ne yapmistir ...
    secim "rusveti" gunlerce dagitildi YSK habire uyardi aman dagitmayin olmaz secim tesviki yapiyorsunuz yaptirim ne peki hic... gelen agam giden pasam bu zati muhteremler engelli vatandaslarimi dusunecekler bir de cok bekleriz ...

Cetin altan diyor ya hamasetciler buyurun size hamasetciler yagcilarda inecek var guc kimdeyse ondan yanadir benim insanim ...

bakin muhtarlar birbirlerini vurdular aileler tasli sopali kavagaya tutustular niye rant kavgasi hani bir turku var ankarada dayin yoktur mamuda kurban niye dogdun...

demokrasiya var yurdumda koylu yurdun efendisidir engelli basimizin tacidir

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

ExOrienteLux;
    Tabi dağıtılan onca eşya mal mülk odun kömür seçim propagandası değilde bizim vatandaşlık hakkımızı yapmamızı sağlamaları için araç göndermeleri propaganda.öyle ya herkes ne demez sonra !!! hem ysk ile propagandanın ne alakası var anlıyamadım ??

Üye
    necati bacak Avatarı

Son Giriş
    15.10-2017
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bende oyumu kullandım ama okula gitmiş bulundum keşke gitmeseydim herkes bizim
    gibi kendine düşen görevini yapsa sorun çözülür bizlerde zor durumda kalmayız.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon