Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 37 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelli kadınların bu hayatta yaşadığı zorluklar nelerdir?
    İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaşılıyor?
    Engelli bir erkeğe göre engelli kadınlar bu hayat mücadelesinde daha mı şansız?
    Engelli bir kadın evlilikte ne gibi zorluklarla karşılaşır?

Yukarda ki sorulara cevap bularak, engelli kadınların sorunlarını bu önemli günde ele alalım.

Sevgi ve saygılar...

Dünya kadınlar günü vesilesiyle tüm kadınların kadınlar günü kutlu olsun.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Arkadaşım güzel bir konu açmışsın, her şeyden evvel teşekkürler.

Evet, engelli kadın daha mı şansız?

Aslında engellinin bana göre cinsiyeti yoktur. Hiç görmeyen bir kadın hangi zorlukları yaşıyorsa erkekte aynı zorlukları yaşıyordur. Diğer taraftan yine tekerlekli sandalye de yaşayan bir engellide farklı değil vs...Tabi bunlar sadece engel ile ilgili olan sorunlardır.

Burada bir şey daha ver ki; ülkemiz de yapılan istatistiklere göre engelli olan bayanların çalışma oranlarının çok düşük seviyelerde olması, sosyal etkinliklerde geri planda kalmaları da belki bayanların daha şanssız oldukları durumlar olarak nitelendirilebilir. Yani bayan olanların toplumda biraz daha geri plana atılmasının dezavantajları olabilmektedir.

Burada bütün bu olumsuzluklardan kurtulmakta bilinçli bir engelli olmaktan geçiyor. Topluma bayanda olsa, erkekte olsa kendimizi topluma iyi ifade ederek kendimiz anlatmamızdan geçmektedir.

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Hayır ezilmiyor.bilakis bayanlar bazı yönlerden erkeklerden daha avantajlı.çünkü pek çok iş kolunda bayanlar daha çok tercih ediliyor artık.önemli olan engel durumuna göre iş bulabilmek.

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Fikirleriniz için teşekkürler arkadaşlar.Bu başlığa bayanların daha fazla katılımını beklerdim ama ne ise.

Ben kendi görüşlerimi belirteyim.

Engelli kadınlar erkeklere göre daha bir zor durumdalar.Engelli kadınlar erkekler kadar kolay iş bulamıyor.Toplumun kadına bakış anlayışı çoğu yerde “otursun evde”,” Kadın kısmı çalışır mı?”,O'nun görevi kocasına,çocuklarına hizmet etmek, ev işlerine bakmak gibi köhne inanışlar sayesinde kadınlar geri plana itilmektedirler.Engelli bir kadın ise bu konuda zorluklarla mücadele etmesi daha bir zor gibi geliyor bana.Bir iş başvurusuna gidecek her işe uygun olmadığı gibi günümüz koşullarında da her adreste ki işe gidemeyecek olması ayrı bir sorun olarak ortaya çıkıyor.

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kadın ezilmeye müsade etmediği sürece ezilmez kanaatindeyim.Çevremde hiç zavallı kadın görmedim.Engelli olup da sırf engelinden dolayı ezilen kadın da görmedim.Tam tersine engelli olup da güçlü olan kadınlar gördüm.Gidişatı beğenmeyip kendine başka yollar açan kadınlar gördüm.Yenilgiyi sadece gönül işlerinde yaşayan kadınlar gördüm...Yolum bu siteye düştüğünde her adımda güçlü,sindirilememiş kadınlar gördüm... Şehribanu'yu,Şirine'yi,nüans'ı,ikinci baharı,çiğdem kuyucak'ı,çiğdemy'i,firuze'yi,ada'yı,minerva'yı,ip ekezgi'yi,Rekursion'u,monalisa'yı ve şimdi aklıma getiremediğim daha niceleri...Hepsi de çok güçlü ve çok cadı... Bir de onlara sormak lazım tabi...Ama benim görüşüm ezikliğin engelden değil karakterden kaynaklandığı yönünde...ve ezilmenin aslında cinsiyeti yok diye düşünüyorum...

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:37
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Teşekkür ederim mezo
    Kadın olmaktan dolayı ezilmedim,engelli olmaktan dolayı da ezilmedim...Engelsiz olsaydım bu kadar güçlü olabilir miydim diye soruyorum kendime,olamazdım cevabını alıyorum...Bizim çektiklerimiz cehalettendir...

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Ülkemizin bazı kesimlerinde normal kız öğrencilerin bile zorla okula gönderildiği bir dönemde engelli kızların okula nasıl gideceğini düşünüyorsunuz.Cehaleti yok eden en büyük unsur eğitim. Bu durumu nasıl değerlendirirsiniz.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:37
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Ben o yollardan geçip de geldim...Cehaletin ne kadar derin bir mevzu olduğunu biliyorum...Karanlığı yırtmak için cesaret gerekiyor...Fırsatların yoksa,karanlığın ortasında kalakalırsın...Bir yerlerden tutunup mücadele edip,pes etmemek gerekiyor...

Üye

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Lodos Denizcisi arkadaşım,şimdi manevra yapmayalım...Engelli kadınlar dedin...Okula gönderilmeyenler,doğudakiler dersen işin içinden çıkamayız...Konuyu sınırlandırmamız gerekiyor...Eğitim dedin...Çok doğru bir nokta,tartışılamaz bile. Ama eğitimli olup da eşten dosttan engelli çocuğunu saklayanlara ne diyeceksin?

Ne duymak istiyorsunuz? "Engelliyim,ezildim" denmesini mi? Ezilenler, sizin de bahsini ettiğiniz gibi ülkemizin bazı kesimlerinde okula gönderilmeyen kız çocukları...Zorla evlendirilen çocuk yaştaki kızlar.Onların bu siteye ulaşıp yazması çok zor...Hitap ettiğiniz grup şuan için bu sitenin içindekiler değil mi?

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Bir ışık doğar tüm ülkeyi aydınlatır.
    Mezomoptamyalı kaderi arkadaşım, Bu olayı sadece sitenin içi olarak değerlendirmemek gerekir.Biz bir kişi değiliz ki hepimiz buradan edindiğimiz bilgi birikimini ailemize, arkadaşlarımıza ne kadar iyi yansıtır,bilinçlendirirsek o kadar toplumun her kesimine duyurmuş ve dikkatini çekmiş oluruz. Bende isterim sizin gibi kararlıyım,aydınım,cehaleti kırarım ,karanlığı yok ederim demek.Ama çevremde gördüğüm çoğu engelli erkek veya bayan arkadaşımın ne zorluklarla yaşadığını biliyorum,görüyorum.

Üye

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ya hu arkadaşlar,çocuk dünyaya gözlerini açınca kimi görür?Annesini...İlk eğitimi kimden alır?Anneden...Şimdi kadın dediğimiz varlık yaşam sahnesine ya bir zalimi ya da bir adili oturtup oturtmamakta söz sahibi midir,değil midir?
    Bir ezme, Ezilme durumu varsa,o değirmenin taşları kadın tarafından üst üste konulmuştur.Kadın yapabileceklerinin farkında olmalı.Bakın o zaman ezilme gibi bir durum söz konusu olacak mı? Bir anne çocuğuna,kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa evladına da o terbiyeyi,düşünceyi verebimeli.

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Erkek egemen bakış açısıyla kadına kimi roller biçilmekte, kadınların bu roller içinde yaşantısını sürdürmesi beklenmektedir. Bu sınırlar içinde kalan kadın, olumsuz anlamda ayrımcılığa uğramaktadır. Erkek egemen bir toplumda yaşamak sorun iken, buna engelli olmak eklenince sorunlar ikiye katlanmaktadır. Hem kadın hem de engelli olunca, insan olarak var olmak, yaşamda kalma mücadelesine dönüşmektedir.

Kadın, erkek egemen toplumun baskısı altında yaşarken, öte yandan engelli olmasından dolayı var olan olumsuz toplumsal düzenlemeler nedeniyle toplumsal yaşama katılamamaktadır. Bu durumda, “engelli kadın” iki kez ayrımcılığa uğramakta, kadın ve engelli olmanın güçlüklerini birlikte yaşamaktadır.

İstatistiklere göre, engelli kadınlarda engeli erkeklere göre okuma yazma oranı düşüktür.

Engelli kadın eğitim alamadığında, otomatik olarak erkek egemen toplumun baskısını üstünde duyumsamaktadır. Kadının evi yeridir, kadının görevi ev işleri yapmaktır gibi ataerkil düzenin bakış açısıyla, engelli kadın, dört duvar arasına kapatılmaktadır. Engelli kadının bireyselliğini kazanmasının, toplumda herhangi bir konum kazanmasının önemi yoktur. Engelli kadının meslek edinebileceği engelinden dolayı düşünülmez. Çünkü, toplum erkeklerden katkı, engelli kadından kimi kez sunu, kimi kez ise, hiç birşey beklememektedir. Erkek egemen bakış açısına göre, engelli kadın, kendi kendine yaşamını sürdüremez. Hem kadın hem de engellidir. O korunmaya muhtaç “aciz” birisidir. Engelli kadını korumak, baba/erkek kardeş/kocanın sorumluluğudur. Engelli kadının engelin yarattığı gerekçelerle dışarıdan gelecek tehlikelere açık olduğu, bağımsız hareket edemeyeceği düşünülür. Bu yüzden, kimi aileler, engelli kadının sokağa yalnız başına çıkıp dolaşmasına izin vermez. Kimi aileler için engelli kadın bir yüktür. Kısacası, engelli kadının aileden kopup kendi bireyselliğini edinmesi için zorlu bir mücadele vermesi gerekmektedir.

Üye
    black bishop Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    evren
    Alınan Beğeniler
    32
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

herşeyde olduğu gibi bu konulardada kadını erkeği yoktur sorun var ise bu aynı derecededir ben engelim yüzümden sevip sevilmiyor isem bunu kadınlar da aynı şekilde yaşıyorlar ..

iş hayatında ise yine acımtırak bakışlar altında çalışmak hiç haz almasamda zorunda kalmıştım şimdi kendi işim var ama yineden insanlar bana bişi beceremez gözü ile bakıyorlar bu sorunun kadını erkeği yok sorun aynı ..

Üye
    Cigdem Kuyucak Avatarı

Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli kadın mı daha çok eziliyor? YOOO kadın kadındır. İster engelli olsun,ister sağlam , ister güçlü olsun ,ister güçsüz kadın her yerde de ezilir.
    Küçük yerde yaşayan kadın ,kadınlığının yanında engelinide daha ağır hissedeceğine eminim. Bizim gibi büyük şehirde yaşayan kadının engeli o curcuna içinde kaybolsada kadın olmak zaten başlı başına zor zanaattir. Ezilmek sadece kelimelerle yada kaba kuvettle olmuyor. Her alanda ezildiğinizi öyle bir hissettirirki karşı cins size,öyle "ben güçlü kadınım" falanda sökmüyor.
    Ben tek başıma yeterim diyen binlerce güçlü kadın ya mahalle baskısı karşısında eziliyor ,yada bir sevgili seçtiğinde sevgilisi karşısında ,yada bir sürü sebepten dolayı eziliyor..
    Evliyseniz daha farklı ezilirsiniz. İsterse dünyanın en mükemmel adamı ile evli olun bu değişmez kuraldır.
    Mezopotamyalı kederi "Güçlü" kadınlar arasında ismimi vermiş, teşekkür ederim.
    Verdiği tüm isimlerdeki kadınlar bir an olsun kendi hayatlarını düşünsünler.
    Evet hepside kendini kanıtlamış, cahil olmayan ,üstelik çeneside kuvvetli kadınlar. Dışardan bakılınca bu kadınlar asla ezilmez ,ezer denir. Ama ben eminimki her zavallı görünen kadın gibi, bu kadınlarda hayatın bir yerinde ezilmiştir.
    Yani engelli olmanız çok önemli değil kısacası...

Üye
    Lilyum Avatarı

Son Giriş
    29.11-2014
    Saat
    22:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ailen sana destekçiyse eğitimini de alırsın meslek sahibi de olursun. İster kadın ol ister erkek. Ama destek olmazsa işin oldukça zor.
    Genellikle engellilere işe yaramaz gözüyle bakıldığı doğru. Gerek iş yaşamında gerekse sosyal ilişkilerde öyle garip durumlarla karşılaşabiliyorsun ki, sen istediğin kadar "ben güçlüyüm" de darbeyi yemekten kurtulamıyorsun.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

LinkBacks (?)