Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hasankrmn Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kolları, elleri ve ayakları olmayan adam yere düştükten sonra şunları söylüyor: "Her insan hayatta zaman zaman bu derece umutsuz olduğu zannedilen durumlara düşebilir; Hatta tekrar ayağa kalkabilmek için her türlü imkan ve enstrümandan yoksun da kalabilir."
    Şimdi sizlere soruyorum diyor: "Ben 100 kere tekrar ayağa kalkmayı denesem ve 100'ünde de başarısızlığa uğrasam, tekrar ayağa kalkabilme konusunda tüm umutlarımı yitirmeye hakkım veya şansım var mı?"
    "Yani artık sizce 101. kez denemeyi hiç düşünmemeli miyim? Ne yazık ki, benim öyle bir şansım yok; yaşamımı devam ettirebilmek için ne yapıp edip tekrar ayağa kalkmak zorundayım! Ne yapıp edip kendime ayağa kalkmak için bir destek noktası hayal etmek bunu yapmak zorundayım... İşte şimdi yapacağım gibi" diyor. Aşağıdaki bağlantıyı tıklayın ve gösteriyi sonuna kadar izleyin.

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

yere düştüğümüzde bu bir son değil.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Hayatta ne olursa olsun azmimizi kaybetmemeliyiz.Gerçekten etkileyici bir paylaşımdı Teşekkürler...

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Bu videoyu ilk izlediğimde çok etkilenmiştim.. Her izleyişimde yinede çok etkileniyorum.. Dezavantajı avantaja çevirmenin en güzel örneği bu olsa gerek sanırım..
    Bizler elimizdekilerin kıymetini bilip içinde bulunduğumuz şartlar altında neler yapabileceğimizi düşünmek yerine olumsuzlukları öne sürüp üzülmeyi tercih ediyoruz her zaman.. Sanırım doğamızda var bu..

Üye
    Feyyam Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Çok etkilendim paylaşım için teşekkürler...

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

İsmi Nick Vujicic. Hikayesini sitesinden öğrenebilirsiniz Life Without Limbs :: Nick Vujicic

Ama ön bir bilgi olarak, bir röpörtajından kısa bir alıntıyı paylaşmak istiyorum...
    “Hayatımızda kötü şeyler şans eseri veya tesadüfen olabiliyor. Tanrı'nın bir nedeni olmadan hayatımızda hiçbirşeyin olmasına müsade etmeyeceğini ve mutlaka bir amacı olduğunu bilmenin huzuru içindeyim. Ben Finansal Planlama Akademisinin Ticaret Ana Bilim Dalından başarıyla mezun oldum. Aynı zamanda bir motivasyon spikeriyim ve mümkün olan her yerde her fırsatta hikayemi başkalarıyla paylaşmayı seviyorum. Bugünün gençlerini mücadeleye zorlamak ve cesaretlendirmek için bazı konuşmalar geliştirdim. Aynı zamanda kollektif bir şirkette konuşmacı olarak çalışıyorum. Gençlere el uzatmak ve Tanrının benden yapmamı istediği her ne olursa olsun kendimi hazır durumda tutmak gibi bir tutkum var. Ve Tanrı neyi gösterirse onun yolunda olacağım.

İlk kitabımın adı "No Arms, No Legs, And No Worries"("Kolları Yok, Bacakları Yok, ve Endişeleri Yok") olacak. Ben, birşeyi yapmak için arzuya ve tutkuya sahipseniz bunu Tanrı'nın önderliğinde kısa bir zaman içinde başarabileceğinize inanıyorum. İnsanlar olarak, kendimize sebep yokken limitler koyarız. Tannrı bize istediğimiz herşeyi başarabileceğimiz gücü vermişken kendimize limit koymak ne kötü değil mi? Bu durumda Tanrı'yı ve bize verdiği gücü hiçe saymış olmuyor muyuz? Tanrı'nın ve bize verdiği gücün muhteşemliğine inanırsak, yapmak istediğimiz şeye odaklanabilir ve onu başarabiliriz.

Şimdi, arkanıza yaslanın ve hayatınızda başarmak istediklerinizi, hayallerinizi ve hedeflerinizi düşünün. Zamanın herhangi bir noktasında onları zor yada imkansız bulursanız hikayemi yeniden okuyun ve hedeflerinize yürümeye devam edin “
    Kendimizden ve yapabileceklerimizden ne kadar habersiz olduğumuzu hissettim bu insanı tanıyınca ...

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

bi sakat olarak eski caglarda yashasaydim, ne yapar eder bi yolunu bulup freakshowlarda cikarak insanlari shok etme yolunu secerdim kesinlikle kendime diye düshündügüm olur bazen ... o zamanlardaki sakatlara olan o iirenc bakishacisindan intikam alarak rahatlamanin en kolay yolu bu olurdu galiba ...

videoyu izledigimde ilk aklimdan gecen "modern freakshowculuk bu olsa gerek" düshüncesi oldu... bilmiom... bu adamin yaptiklariyla ilgili düshüncelerimi de duygularimi da bi düzene sokamiom bi türlü - karishik biras... böyle bi show yaparak, insanlara kendisini örnek göstererek, onlari uyandirmaya, utandirmaya calisharak "yola getirme" misyonunu üstlenmish kendisine... fena da yapmio hane ishini; güldürüyo, shashirtio, düshündürüo, aglatio... saygi duyuyorum tabe - hatta taktir ediom... cok da sevimli üstelik - hem kendisi hem de showu ... ama yine de cok olumlu bi shekilde etkilendigimi söyleyemiom bi türlü... ne oldugunu henüs anlayamadim ama bana itici gelen bishiler var bu meselede, anlarsam rahatlicami hissediom ...

benzer hislere kapilanlar düshüncelerini paylashirsa sevinirim...

sevgiler ...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Aslında her konu için benzer düşünürüm ama, özellikle sakatlık sözkonusu olduğunda (sakat birilerinin yaptığı birşeyleri görünce) ilk şu soruyu sorarım: Bu yapılan şey varolan ezberleri bozuyor mu, yoksa onları iyice parlatıp zihinlere mi kazıyor?

Ezber: Sakat olmak kötüdür. Sakatlğın yol açtığı o zavallılıkla yaşamak imkansızdır. Bu yüzden yaşamı o zavallılığı aşmak üzerine kurmak gerek. Hem bu bir misyondur da! Tanrı/toplum, bizlerdeki o mücade gücünü sergilememizi istiyor... Her fırsatta debelenmeli ve başkalarına da debelenerek nelerin aşılabileceğini göstermemiz gerek! Bakın elleri ve ayakları yok, ama o, debelenenlerin en önünde koşuyor. Ne mutlu ona. Kendisi aşmış, ve şimdi başkalarına da aşmaları için örnek oluyor.

Şimdi bu adam ezberi bozuyor mu? Tabii ki hayır. Aksine, altını çiziçiziveriyor. O gösteriye gidecek kişiler daha en baştan ne olacağını biliyor. Gidecekler ve o zavallı-sakatın olduğu halde nasıl yaşayabildiğini öğrenecekler. Şükredecekler. Azimli olmayı öğrenecekler. Havucun peşinde sürekli koşmaları gerektiğine kanaat getirecekler. Cennet, o koşunun sonunda bizi bekliyor!

Oysa ezber nasıl bozulur? İşte böyle:
    Sakat Ülkesi (Dişabled Country)

Şair: Neil Marcus

Sakat adında bir ülke olsa,
    Oralı olurdum.
    Ben, sakat kültürü yaşıyorum, yemek yiyorum sakat,
    Sakat sevişiyorum, akıttığım gözyaşları sakat,
    Dağları tırmanıyorum, sakat, ve sakat hikayeler anlatıyorum.
    Onun göçmenleri vardır,
    Derdim,
    Zamanın hatırlayabildiği dek gerilerden gelen.

O halde ben önün vatandaşlarından biriyim.
    Oraya 8 yaşında vardım. Ayrılmaya çalıştım.
    Teşvik edildim ayrılmaya, doktorlarca.
    Kendimi sakat ülkesinden ayırmaya çalıştım, cerrah bıçağıyla
    Ama sonunda kendimi orada ve yaşıyor buldüm.

Kendime her zaman oradan olduğumu hatırlatmam gerekirdi.
    Çoğu zaman unutuyorum.
    Hatırlamaliyim, hatırlamam gerekir.

Hayat yolculuğumda,
    Ülkemi evim kılıyorum.

Kaynak
    Bu gösteriyi yapan adam, Nick, Oraya 8 yaşında varmış. Ayrılmaya çalışmış. Teşvik edilmiş ayrılmaya, doktorlarca. Kendini sakat ülkesinden ayırmaya çalışmış... Hala da tek gayesi sakat ülkesinden ayrılmak! Sakat ülkesinden ayrılmanın kaçınılmazlığını, tabiiliğini dillendiriyor her fırsatta. Yani, Sakat Ülkesi'ni yazan Neil Marcus'un yaptığının tam tersini yapıyor... İşte, rahatsızlık veren de bu bence.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:37
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Rekursion ben de aynı duygular içindeyim,bana da bir şeyler itici geldi...Gösteri sırasında ve sonrasındaki seyircilerin göz yaşları neyin ifadesi anlayamadım...Acıma duygusu mu,elleri ve ayakları olmayan birinin hayata karşı duruşuna insanların taktir duygusu mu, yoksa kendilerinin yapamadığı şeyleri bir engelli kişinin yapması karşısında kendi acizliklerine mi ağlıyorlar?
    Kişisel gelişim gösterilerinin farklı bir versiyonu...Engelden yola çıkarak insanları bir çok şeyleri yapabileceklerine yönelik motivasyon gösterisi olmuş...Ezber bozan bir durum yok...Çoğumuzda olmayan tek fark özgüvenin biraz daha yüksek olması...

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Rekucum , itici gelmesinin sebebi “sakatlığını kullanıyor” hissi uyandırması olabilir mi? Bilirsin biz sakatların en nefret ettiği şeydir bu. Sakat bedenimizden öte bir çok özelliğimiz olduğunun fark edilmesini isteriz. Sakatlığımıza vurgu yapmaktan hoşlanmayız. Nick tersini yapıyor . Sağlamlara “bunu görmek istiyordunuz buyurun görün” der gibi hali var. Bunu demek yine cesaret ister.
    Ama her sakat aynı yolu seçecek diye bir kural yok

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Adorno'dan bir alıntıyla tartışmaya renk katılabilir: "Şahane mazlumların yüceltilmesi, sonuçta, onları mazlumlaştıran şahane sistemin yüceltilmesinden başka bir şey değildir."
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    cicikıs Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    31

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Ezber: Sakat olmak kötüdür. Sakatlğın yol açtığı o zavallılıkla yaşamak imkansızdır. Bu yüzden yaşamı o zavallılığı aşmak üzerine kurmak gerek. Hem bu bir misyondur da! Tanrı/toplum, bizlerdeki o mücade gücünü sergilememizi istiyor... Her fırsatta debelenmeli ve başkalarına da debelenerek nelerin aşılabileceğini göstermemiz gerek! Bakın elleri ve ayakları yok, ama o, debelenenlerin en önünde koşuyor. Ne mutlu ona. Kendisi aşmış, ve şimdi başkalarına da aşmaları için örnek oluyor.
    Toplum belki ama Allah'ın bize böyle bir misyon yüklediğine inanmıyorum. Milletin ruhu huzur bulsun, yaşama karşı mücadeleci olsun diye çıkıpta gösteri yapmak bana çok salakça geliyor.

Beni kendisine hayata tutanmak için örnek almak isteyenler lütfen bunu bana hissetirmeden yapsınlar. Ben ayakları olmayan birini gördüğümde kendimi şanslı hissedip sabah akşam onları öperek motive olmadım ki hayata. Bir şekilde tutundum, bir şekilde tutunduk.

Böyle bir haksızlık olabilirmi? Hem eksik yaratıl, zoraki insanlığa şükür pınarı ol. Senin şükür pınarınsa hayata tutunmaya çalışan başka sakatlar olsun. Bazılarının herşeyi olsun kimininse herşeyi yarım...

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

agzina (yüregine) saglik, cicikis!...

aynen düshünüyorum; beni, "acizligime" ragmen hayata tutunmamdan dolayi kendisine örnek almak isteyenler, lütfen bunu bana hissettirmesinler... shaka degil, gercekten de aklisira iltifat ettigini sanarak "sana baktikca kendimden utaniorum" diyenlerle de karshilashtim, "durumuna ragmen hayata sarilmana, hayat dolu olmana hayranim" diyenlerle de... ve hic bi shekilde hazzetmiom bu tür "iltifatlardan"... hatta kadinin biri kene gibi yapishmishti bana bi aralar; neymish efendim, cok zor zamanlar gecirmish de umut kaynagi oluomushum ona... o kadar zivanadan cikmishti ki ashk mektubuna benzer mektuplar yazmaya, "sen benim icin ben de senin icin yaratilmishiz, sen bana umut veriosun, ben de sana yardimci olmak, hizmet etmek istiorum" gibi laflar etmeye bashlamishti... sonunda o mektuplardan birini gören erkek arkadashim olaya müdahale etmishti de (artik onunla neler konushmushtu, bilmiom, anlatmadi bana) kurtuldum ondan...

sakatligi kullanmaya gelince;
    yok semacim, birileri cikip ta benim iznim olmadan benim sakatligimi kullanmaya kalkishmasin da, kendi sakatligiyla diledigini yapsin... nefret etmem bundan... sonucta sakatlik da bisürü özelliklerden sadece bi tanesi; digerleri kullanilabiliosa o niye kullanilamasin?!... insanlarin kendilerine ait özelliklerini kullanmalarina karshi degilim shahsen ...

hatta bi önceki mesajimda da söyledigim gibi eski zamanlarda yashasaydim gözlerden uzak köshelere itilip kakilarak, kapali kapilar ardinda gizli tutularak sürdülen bi hayattansa bi freakshow atraksionu olmayi tercih eder - aynen dedigin gibi, sakatligimi insanlarin gözüne gözüne sokup "bunu görmek istiordunus, buyurun ishte, görün!!!" derdim gibi gelio bana... gerci öyle sansasyon olucak bi sakatligim yok ama tom norman gibi, p.t. barnum gibi ishinin ehli shovmenlere takildiktan sonra, onlar bulurdu benden sansasyon yaratmanin bi yolunu ... ailemden parayla satin almalarina bile gerek kalmazdi beni, cünkü cani gönülden, gönüllü olarak takilirdim onlara, aileme kocaman bi nanik yaparak =)p... ama neyse ki gerek kalmadi böyle sheylere, shimdi biraz daha fazla seceneklerim var, shartlar daha insani ...

bu adam da, nick, sadece öyle bi his uyandirmior, düpedüz kullanio bence sakatligini, semacigim... ama kullanirken "siz de dertli oldugunuzu mu saniosunuz, kötü durumda oldugunuzu mu saniosunuz da bunalimlara giriosunuz! pes falan ediosunuz!?... bana bakin, bana! yummayin gözlerinizi... beni görün... benden daha berbat durumda olamassinis siz... benden daha kötü düshemessiniz siz... durum böyleyken, ben bile pes etmiosam, karshiniza cikip shirinlikler yapabiliosam, aslinda buna herkesten cok hakkim varken - shikayet etmeden sevimli sevimli debeleniosam sizin zerre kadar hakkiniz yok mutsuz olmaya, shikayet etmeye, cirkinleshmeye!!!" dio sanki daha cok...

yani "bunu görmek istiodunuz, buyurun görün" der gibi bi halden fazla "bunu görmeye ihtiyaciniz var, mutlaka görün! zira ben bunu göstermek, ibtreti alem olmak icin yaratildim" der gibi bi hali var... onu izleyenler de gülüyo, düshünüo, hatirlio, utanio, aglio, alkishlio, onu öpüo, kucaklio cünkü hak veriolar ona...

ve bana itici gelen de bu galiba, sakatligi kullanmak degil (teshekkürler cicikis )...

Üye
    ECOnomiST Avatarı

Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zamansız yakaladı beni bu video... gözyaşlarımı tutamadım... ne içinde bulunduğu duruma ne de seyircilerin tavrındaydı bu hislerimin dışavurumu...

kendimi gördum sanki o kişide... birbirimize pek benzemesekte amaç edindiğimiz şey aynıydı... kalkabileceğimiz umidiyle yaşıyoruz hep... kimi zamanda kalktığımızı zannedioruz... oysaki bu daha sert bir duşuş yaşayacağımızın habercisi oluyor genelde...

karamsar olmaktan yana değilim ama alternatifta bırakmıyorlar bize...

Üye
    deniz yildizi Avatarı

Gerçek Adı
    bir çiçek adı
    Son Giriş
    30.05-2014
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    balıkesir- memleket osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben videoyu izliyemedim izlememm mümkün mü yardımcı olursanız sewinirim meerk ettm de tşk

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

LinkBacks (?)

1. 15.03-2009, 22:11