Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 26 mesajın 16-26 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İnsan doğası gereği bencil bir varlık . Kendi halinin başkalarından iyi olduğunu duyumsamanın sevincini ve huzurunu arar. Kendi halinin seviyesini netleştirmek ve kendine pay çıkararak egosunu rahatlatmak için kötü ve acıklı olaylara odaklanır. Bilerek veya bilmeden o kişilerle karşılaşmak ister , bazen ortam yaratır. Ortam bulamadığında sohbetlerine konu eder . Dile getirmekten çekindiğini kendine tekrar eder. Evini ziyaret ettiği fakir insandan , kanser olmuş yakınına , fiziksel-zihinsel engeli olana , işinden atılana, amirinden fırça yiyene , evlenip 1 ay içinde boşanana , sevgilisinden ayrılana, okulda kendinden düşük not alan arkadaşına , yüzünde sivilce olana … . Gündelik hayatta incir çekirdeğini doldurmayan konularda bile bu mukayesenin peşindedir. Kendini sağlamda hissetme duygusu o kadar tatlı gelir ki , karşısındaki insanın ne hissettiği ne yaşadığının önemi yoktur. Hemen hepimiz bir şekilde bunu yapıyoruzdur farkında olmadan . (Sevmediğim yemek olunca Afrika'daki açların görüntüsünü aklıma getirdiğim gibi …)
    Bu başlık altında , engeli olana -hassas noktası olduğu için- elbet itici gelecektir bu davranış şekli . Ama kendisi de bir başka konuda , başka insanlara aynı davranış biçimini gösteriyordur . Peki bu ezberi bozan yüce ruhlu insan var mıdır hayatta ?
    Ben inanmıyorum.

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

freak show'lar icin henuz gec degil
    bu, paraya para dememis bir arkadas --kendi dizisi de vardi bir ara. (yukaridaki vatandasla karsilastirmak icin birebir )

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

Harika bir azim öyküsü....şu 3 dakika ne çok şey anlatıyor
    ibret insanlara pes etmemeyi öğrenmeliyiz...

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Soru: Sakat kavramı neyi çağrıştırır?
    Yanıt: Fiziksel, zihinsel, ruhsal yapılarında bozukluk ya da eksiklikliği olanları.
    Soru: Kötü nedir?
    Yanıt: Hoşa gitmeyen, istenmeyen şey, durum, nesne v.b.
    Sonuç: Sakat olmak kötüdür.

Bu çıkarım, ilk bakışta doğru gibi gözüküyor. Oysa, mantık hatası var. İki olumsuz öncülden sonuç çıkmaz.

Peki, sakat olmak neden kötüdür?

- Çünkü, kaldırımlarda rampalar yok. Sokağa çıkamıyorum.
    - Çünkü, otobüslere binemiyorum.
    - Çünkü, eğitim alamıyorum.
    - Çünkü, işe giremiyorum.
    - Çünkü, değersiz görülüyorum.
    - Çünkü, ayrımcılığa uğruyorum.
    - Çünkü, toplumsal yaşamın dışındayım.

Çünkü… çünkü…

Demek ki, benim hoşnutsuzluğumun nedeni, bedenimdeki bir organın eksikliği ya da bozukluğu değil. Ne öyleyse? Yaşama koşulları yalnızca…

Ben toplumsal yaşamda baskılar ile karşılaşmak istemiyorum.

Ben gerek yasalar önünde, gerekse yaşamımda adaletsizliklerle karşılaşmak istemiyorum.

Ben öğrenme yeteneğimi geliştirmek istiyorum.

Ben, çalışmak, kendi yaşamımı idame ettirmek istiyorum.

Tüm bunlar çoğaltılabilir. Çünkü, ben insanım.

Diğerleri gibi yaşamak istiyorum.

İnsan, kimileyin yaşamda "başıma gelmez" dediği olaylarla karşılaşabiliyor. Yaşam bu. Hepimizin başına neler geliyor. Bizler, sakat olmayı yeğlemedik. Ülkemizin koşulları yüzünden böyle olduk. Böyle olduk diye oturup ağlayacak mıyız? Tabii ki, hayır.

Burada devreye irade giriyor. Yaşam karşısında, kimileyin dik durmayı yeğliyoruz. Kimi kez, yılgınlıklarımız, karamsarlıklarımız oluyor. Ama en çok da, yaşam, keskin bir azarlamayı hak ediyor. Yani, neden ben böyleyim yerine bundan sonra ne yapabilirim, nasıl yaşayabilirim sorusunu sormalıyız. Çünkü, mutlu bir yaşam olanaksızdır. Gerek sakat olan kişi için gerekse sağlıklı insanlar için olsun.

Ancak, yukarıdaki örnekte ya da medyada “başarılı olmuş sakatlar” insanlara öyle bir sunuluyor ki, sanırsınız insanüstü varlıklar… Yani, diyor ki, size…

Biz kaldırımları sakatlara göre yapmıyoruz ama sen iradenle bunu aşarsın.

Biz sakatlara eğitim vermiyoruz ama sen birşekilde yaşamını kurarsın.

Biz sakatlara kota koyuyoruz. Patronlar ya da devlet o kotaları doldurmuyorsa sen iradenle bunu da yenersin. Yeter ki, azimli ol.

Bak! Gördün mü sakatları ! Deniyor. Başarılı oluyor. Sen de dene.

İşte o zaman benim iradem, ayaklanıyor.

Efendi! Efendi!

Bilinç, dışarıdan verilir. Bir insan, hiçbirşey bilmiyorsa, bilmediğini bilemez. Bilmediğini anlamak için bilgi gerekir. Her bilgiye gidiş, bilgisizliğe gidiştir. Şu anda sakatlarda okuma yazma bilmeyenlerin oranı %12.29’dur. Üstelik, engelliler için özel eğitim kurumları eksiktir. Engellilerin çoğunluğu eğitim ve mesleki eğitim alamıyor.

Efendi! Efendi!

Her beş engelliden biri çalışma yaşamında yer alıyor. Engellinin çalışma yaşamında adı yok. Engellileri çalıştırmak için kotalar koyuyorsunuz. Ama bunu uygulamıyorsunuz. Özel kurumları denetlemiyorsunuz. Kamu kurumlarında engelli çalıştırmıyorsunuz. Sonra da, kalkmış, irade her şeydir diyorsunuz. Ben, eğer bir başkasına bağımlıysam, orada onun borusu öter. Bunu bilmiyor musunuz?

Efendi! Efendi!

Şehiriçi ve şehirlerarası ulaşım bana göre değil. Kamu binaları, çok katlı binalar, alışveriş merkezleri, tesisler, fabrikalar bana göre değil. Ben dışarı çıkamıyorum. Evde hapisim. Hiçbir hareket özgürlüğüm olmadan sizin irade dediğiniz şeyi nasıl kullanacağım?

Efendi! Efendi!

Zincirlerle bağladınız ellerimi. Kırılmaz halkaları geçirdiniz ayaklarıma. Gözlerime mil çektiniz. Payıma yalnızca ateşlerden atlamak düştü. Buna kimisi kaderin sultası dese de… Kader ya da tanrının buyruğu değil bu… Demir balyozları bilincime indiren sensin efendi!

Kısacası, sistem kendini aklamaya çalışıyor. Sistem, bilinçleri gölgeliyor. Sistem, akıllara prangalar vuruyor.

Sistem, engellilerle ilgili yapmadıklarını meşrulaştırıyor.

Üye
    senol_buyukavcilar Avatarı

Gerçek Adı
    şenol büyükavcılar
    Son Giriş
    03.08-2014
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok güzel paylaşım teşekkürler...
    Azmin faferi bu

Üye
    angelland Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Doğru tespitler, güzel yorum ..... Bravo monalisa.

Üye
    Hasan DURMUŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    31.01-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gerçekten süper bir olay arkadaş allahın'da kendisine vermiş olduğu meziyet ve yeteneklede krokisi cizilmiş yaşantısında birçok şeyi aşmış belkide sıkıntılarının tamamını aşmış gibi görünüyor.herkes yaşamını bir şekilde edame ettirecek arkadaşada bundan sonraki yaşantısında başarılar diliyorum.

Üye
    Camur Avatarı

Gerçek Adı
    Yunus
    Son Giriş
    16.10-2016
    Saat
    14:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Bahcelievler
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese merhaba arkadaşlar.

Forumdaki çoğu eleştiriyi okudum,yerli yersiz haklı veya haksız,(anlamadıgım yazı ve dilde türkçeden çok uzak) merak ettiğim buradaki yabancı asıllı arkadaş kendini göstermek amacıyla iyi bi yöntem bulmuş kendini geliştirmiş.çoğu arkadaş bunu kendi engelini (sakatlığını) tabiri caizse gözüne sokmak diye nitelendirmiş buradaki çoğu arkadaşda merak ettiğim bu arkadaşın başardığının ne kadarını başara bilirler yani kendi aşmak bakımından buna örnek pek çok başarılı engelli oyuncu var yurt dışında break danscıları var en son visa reklamında gördüğümüz arkadaş adı Bill Shannon sadece bir örnek peki bizler neler başardık.
    Başladığınız bir işte kalkıştıgınız bi olayda nereye kadar tek başımıza gide bildinik engelimiz görünmeden İstanbulda oturan çogu arkadaş bir yakan diğer bi yakaya ğeçmeyi bile ülke sınırlarında çıkma problemi haline getirirken ne olabilir edasıyla keç sefer kendinizi evinizden dışarı attınız insanların sizi izlemesi rahatsız edici olabilir.Buna en güzel yöntem şapka takmak böylece bakışları görmezden gelebilirsiniz.Kusurum varsa affola niyetim kimseyi eleştirmek değil veya kimseye birşey kanıtlama yolundada değilim ama ğüzel bir olayda takdir edilmelidir.

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Bu adam tüm dünyaya kalplerde ki sakat,özürlü,engelli tabularını yıkacak bir mücadele örneği gösteriyor. Bence hepimizin örnek alması gereken bir kişilik. Teşekkürler Nick Vujicic

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Baba olması da show'unun bir parçası olarak düşünülmez herhalde.
    Tebrik ediyorum ben bu babayı.
    nickvujicic - Kolları ve bacakları olmayan adam ve ezberler [Tartışma]

Yasaklı Üye
    sen/duyar Avatarı

Gerçek Adı
    selahattin
    Son Giriş
    06.07-2015
    Saat
    00:09
    Yaşadığı Yer
    FETHİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Şansınız ve özgüveniniz yerinde ise çoğu sıradan insandan daha mutlu olabilirsiniz .buradaki görüntüsü mutlu bir yaşantı gibi algılanabilir de ,kendisi ile başbaşa yaşarken ne ikilemler yaşıyor bilemeyiz ...

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

LinkBacks (?)

1. 15.03-2009, 22:11