Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engellinin, istihdam sorununun çözümü sizce nedir?

İstihdam sorunu, ülkemizde bütün bireyler için, başlı başına bir sorun olarak, karşımızda durmaktadır. Yapılan bütün çalışmalara ve bütün uygulamalara rağmen, bu sorun hâlen aşılabilmiş değildir.

Özellikle engellilerde istihdam sorunu, diğer insanlara nazaran daha fazladır. İşte bunun nedenleri nedir? Nasıl aşabiliriz? Bu konuda biz engellilere düşen görevler nelerdir?

Engellilerin istihdam sorununun neden kaynaklandığına bakarsak, bunun için çok fazla neden sayabiliriz.

Öncelikle, engelli kişinin, engelinin niteliğinden dolayı istihdam edilememesi, işte burada, bir işveren engelli kişiyi işe alacağı zaman, öncelikle özür oranı en az olanı veya iş konusunda nitelik olarak en verim alabileceği kişiyi seçiyor. Bu durumda, engeli fazla olan kişilerin iş bulma olanağını, bir noktada azaltıyor.

Eğitim ve beceri olarak, en iyi olan engelliler tercih nedeni olabiliyor. Bir ilkokul mezunu kişiyle, üniversite mezunu olan kişi istihdam konusunda eşit orantıda değildir.

Engelli kişinin kendisine olan özgüveni ve çalışma isteği de çok önemlidir. Kendisine güvenemeyen bir kişi başarılı olamaz. Her şeyden önce kişinin kendi çalışma isteği de olmalıdır. Bu konuda güven eksikliğinin nedeniyle, engelli kişide çalışma isteği olmayabilir.

Yapılacak işin niteliği engelli için önemlidir. Engeline uygun işlerin olması gerekmektedir. Bunu her zaman için bulamaması da bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. İşyerinin engelliye uygun halde olmaması, engelliden istediği verimi alamamak da yine bu etkenler arasındadır.

Aile ve çevrenin yeterli desteklerinin olmaması, meslek edindirme kurslarının yeterli olmaması, istihdamın önündeki engellerdendir. Bununla beraber kanunların yetersiz olması, denetimdeki eksikliğin de büyük bir sorun olduğu bilinmektedir.

Çözüm nedir?

Öncelikle engellilere yönelik, bilgi ve becerilerini tam manasıyla ortaya koyabilecekleri, uygulamalı meslek edindirme kursları düzenlemektir Bu kursları sadece düzenleyerek, kurs bitiminde bir sertifika verilerek, yine işsizliğe devam edilmemesi için, bu kursların sonunda engellileri istihdam edecek işyerlerini, gerekirse devlet eliyle kurmaktır.

Kamu ve özel sektörde, özürlü kontenjan açıklarının tamamı doldurulmalıdır. Aynı zamanda Engelli kontenjanını boş olarak bulunduran işverene verilecek ceza miktarları en azami bir şekilde artırılmalıdır. Devletin bu konudaki denetim mekanizması daha da sıkılaştırılarak, engelli insanların istihdamı artırılabilir.

Engelli istihdam eden işyerlerinde engellilere yönelik gerekli düzenlemeler sağlanarak uygun çalışma ortamının sağlanması da, engelli kişilerin işyerlerinde daha verimli olabilmeleri ve işyerinde daha aktif olmalarını sağlayacaktır.

Engellilerin eğitim seviyelerini yükseltmeleri için engellilere uygun koşullarda okulları daha da çoğaltılarak, engellilerin daha iyi bir eğitim alabilmesi çok önemlidir. Çünkü eğitim seviyesi yükseldikçe işsizlik rakamları düşmektedir.

Bütün bunlar sadece benim aklıma gelen çözüm önerileridir. Elbette daha güzel ve değişik fikir beyan edecek olan arkadaşlarda mutlaka olacaktır.

Bütün bunlar sadece yüzeysel olarak değinilmiş konulardır.

Çözüm için ne yapılası gereklidir. Aslında birçok engelli işsizlikten dert yanarlar, haklı olaraktan. Ama unutmayalım ki; bunların hepsi bir mücadele gerektirir. Bu haklarımızı almak için, bir çaba göstermekten geçer, Hakkımızı istemesini bilemeliyiz. Hakkımız olan her konuda sonuna kadar ısrarcı olabilmeliyiz.

Üye
    yarasa1988 Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin Aslan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MANİSA / AKHİSAR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yolsuzluğun önlenmesi örn: özürlü olmayan birisi erken emekli olmak için ufakta bi rahatsızlığı olsa bunu bi şekilde %40 orana çıkartabiliyor işverende zaten kağıtta özürlü gerçekte hiçbir özrü bulunmayan kişileri tercih ettiğinden gerçekten özürlü olanların hakkı bu şekilde yenmiş oluyor bunun önüne geçilirse bir nebzede olsa çözümlenir gibi birde %3 lük bir oran çok küçük bir oran bu oranın iyileştirilmesi gerek kanımca....

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

İstihdam ve İşsizlik…
    Engelliler için, istihdam çok önemli bir sorundur. Bu sorun karşısında gerekli tepkilerimiz ve çözüm önerilerimizi ortaya koyarak, bu sorunu kısmen de olsa azaltabilmek, birçok engelli arkadaşımızın hayat şartlarının daha düzenli olması açısından iyi olacaktır.

İşsizliğin olmadığı yerde hayatımızın düzenli olması istediğimiz hayatı yaşama olanağımızın olması ve sosyal yönden aktif olmamız söz konusu olamaz. Bütün bunların söz konusu olmadığı bir yerde de kaliteli bir yaşamdan bahsedilemez.

Bu kadar önemli olan bir konu için, gerekli tepkimizi ortaya koyarak, gerekli mücadelemizi hakkıyla verebilmek gerekmektedir. Belki biz kendi işimizi bulmuş olabiliriz. Ama biz işimizi bulduk diye, kendi kabuğumuza çekilmemeliyiz. İşsiz olan engelli arkadaşlarımıza gerekli desteğimizi sağlayarak, onların yanlarında olmalıyız. Eğer biz bizim gibi engelli olan kader arkadaşlarımıza gerekli desteği veremezsek, diğer insanlardan bir destek beklemek hayalcilikten başka bir şey olamaz.

Önce biz kendi aramızda birbirimize destek vererek engellilerin işsizlik konusunda kanayan yaralarına bir dur demeliyiz.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Değerli arkadaşım güzel söylemişsiniz. Bu konuda size katılmamak mümkün değil. Zira sadece bunları söylemek yetmiyor. Bu konuda gerekli tepkilerimizi ortaya koyarak, etkin bir mücadele vermek gerekiyor. İşte burada çalışan veya çalışmayan bütün engelliler gerekli tepkiyi gösterebilmelidirler. Sorun engellinin sorunuysa burada “Ben yoktur, biz vardır.” İşte bu noktada sadece söylemler yetmez. Eğer bize bir hak verilmişse, bu haklar belli bir mücadelenin sonunda alınmıştır. Bizlerde aynı mücadelemizi göstererek, Bu haklarımızı korumalıyız ve yeni hakları alma gayreti içerisinde olmalıyız.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Değerli arkadaşım, o içten ve samimi önerileriniz inanın beni duygulandırdı. Bu samimi ve yardımsever tavırlarından dolayı size ne kadar teşekkür etsem azdır.

Benim yazışmalarımı okumuşsunuz buna da memnun oldum. Allah'a çok şükürler olsun kendime yetecek kadar maddi imkânım vardır. Ben engelimle ilgili birçok mücadeleyi gerek bireysel olarak, gerekse engelli arkadaşlarımla omuz omuza veridim, vermeye de devam etmekteyim. Bana göre bir insanın Avukatı da, Doktoru da her şeyden evvel kendisidir. Önce kendi sorununun ne olduğunu insan kendisi bilmelidir. Sorununu bilmeyen insan çözümünü bulamaz.

Siz benim mücadele konusundaki söylemlerimin olmasından dolayı belki benim sorunlarımın olduğunu düşünmüşsünüzdür. Benim ne rapor, ne iş, nede para sıkıntım çok şükür yoktur. Benim için sorun engellinin sorunuysa, engelliye bir haksızlık yapılıyorsa, makam ve mevki tanımadan mücadelemi vermektir. Yani engelli arkadaşlar destek olmaktır. Hani siz diyorsunuz ya birlik ve beraberlik yok diye size katılıyorum. İşte amacım o birlikteliği sağlamaktır. Belki zordur, belki birçok kişiye göre imkânsızdır. Lakin imkânsızda olsa, zorda olsa, ben mücadeleye devam diyorum.

Umarım anlatabilmişimdir.

Üye
    13_Sair_Bey Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Teker
    Son Giriş
    05.12-2014
    Saat
    02:59
    Yaşadığı Yer
    ADIYAMAN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

kamu hizmetlerinde oturularak yapılacak binlerce iş var.ama sağlam insanlar oturarak bu işi yapıyorlar.halbuki ayaktalar gitsinler ticaret yapsınlar oturarak özürlüülerin işlerine karışmasınlar.devletin geri hizmeti dediği bir mantalite var.o geri hizmete genelde özürlü olanları alıyorlar.merak ediyorum.bu kamuda calışanların hepsi özürlümü ne iş yapıyorlar._?
    devlet işi özürlülere uygundur.

evlere hapis kamuda hapis

firri olan varmı?

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Engellinin istihdamı konusunda yapılacak olan o kadar çok şeyler varki; engelli insanların engelinin sorunun yanında bu zorlukları yaşamasıda ayrı bir talihsizliktir.

Bu kadar sorunların içinde en büyük sorunlardan birisi olan işsizlik konusunda gerekli projelerin yapılarak, sadece günü kurtarmak için değil, geniş kapsamlı bir şekilde ilerleyen zaman diliminide kapsayacak şekilde yapılması gerekir. Bu konuda yetkili makamların gerekli çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Çünkü bir çok engellinin buna ihtiyacı vardır.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Düşünüldüğü gibi bazı konularda engelliler için kamu ve özel sektörde iş imkanlarının olması engelli olan kişilerin ekonomik anlamda rahatlamalarını sağlayacaktır. Engellileirn en öncelikli sorunlarının başında gelen istihdam sorununa bu kadar duyarsız kalınması çok düşündürücüdür. Zira ekonomik olarak özgürlük veremediğiniz insana diğer şeyleri vermek çokta bir anlam taşımaz.

Üye
    petitgirl Avatarı

Gerçek Adı
    Beyza
    Son Giriş
    03.09-2012
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrar merhaba arkadaşlar,işkur görevlisi bana şöyle dedi bize kalifiye engelli başvurmuyor genelde ruhsal yönden bozuk,aman sen yeter ki işe gelme maaşını evine göndereyim denilecek derecede.
    Gerçekten her kalifiye engelli iş güç sahibi mi iş hayatından memnun mu ? Payaşır mısınız?

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    16:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engellilerin istekleri dışında çalışmak zorunda veya mecburiyetinde olmaması gerektiğini ve kişilerin engelli duruma düştükleri anda en az bir memur emeklisinin özlük haklarına sahip olmaları gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye için şu an ütopik olabilir ama ben gelecek için ümitliyim. : )

Böylece engellilerin istihdamı gibi bir sorunda ülke gündemininden tamamiyle kalkmış olur.

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:42
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

bence ulaşım büyük sorun. engelliyi işe almakla olmuyor . onu işyerine , evine getiren serviste olmalı . yaz kış demeden kar yağmur çamur demeden işe gitmen gerek . nasıl ulaşacaksın ? belki sağlam insanlar için konu bile olmaycak şeyler bizim için aşılamaz sorun oluyorlar bazen . benim bi yere girip çalışamama nedenim ulaşım sorunumdur. topu taşıma araçlarını kullanamam vs.

Üye
    hasankodan Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Kodan
    Son Giriş
    15.01-2017
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    Kağıthane / İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamlar. arkadaşlar Bu işi ancak Devlet başarabilir. Önce çalışabilir Özürlülerin tüm kişisel özelliklerini (Beceri, kabiliyetini) incelemeli. Sonra istihdam etmek isteyen işyerinin özellikleri (makul olanlar) ile eşleştirmeli Özürlünün eksik yada gerekli özellikleri kazanmasına çalışmalıdır. Ama bu işte ne Özürlülere nede işverene en ufak taviz vermemeli bence, Bu iş anca taviz verilmeden çözülür.

Üye
    uğuracar Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    13:15
    Yaşadığı Yer
    kocaeli/gebze
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar oş olaırakalım birbirimize sosyal mesaj vermeyi sonuca yönelik düşünelim bu istihdam işi ancak nüfusu olan arkadaşlarımızın kamuya duyurmasıyla medya desteğiyle , işçi sendikalarının bu işe önce ceplerini düşünmeden el atması lazım. bu istihdam sorunun nu sizlerden en den daha iyi bilen insanlar var onlarda sendikalar medya dernekler hukukçular devletin kendisi boş olan engelli kontenjanını doldursa bu sorun biter devlet bilmiyor muşünün. burda bence birnirimize öneri sunmak çok boş saç bunu biliyorum vrın gerisini siz düşünün burda birbirimize öneri sunmak bence çok boş saçma

Üye
    Arıkan Avatarı

Gerçek Adı
    ARIKAN
    Son Giriş
    19.12-2016
    Saat
    12:23
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ya millet kole ariyor onu yaparmisin bunu yaparmisin he herseyi yaparim koleyim asgari ucrete ya boyle bir yapi var isverende sen engelliyi ne saniyorsun ya

Üye
    musty35 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    51
    Verilen Beğeniler
    105

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @NETBUS

aynen engellıye işversen nolcak 15-20yıl gıbı bır sure nasıl gıdıp gelecek servıs sorunu buyuk sıkıntı engelı ıçın.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon