Sayfa 1 / 7 12345 ... SonSon
Toplam 102 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:23
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelliler,engelli ve engelsiz insanlarla birebir ilişkilerde yaşanan sorunlar sıradan , günlük ve pratik şeylerle kolaylıkla çözülebilen sorunlardır…

Engellilerin ,engelli ve engelsiz kişilerle ilişkilerinde sorun yaşamazken ,hatta hayatlarını kolaylaştırıp mutlu olurken;asıl sorun, engelsiz kişilerin,engellilerle olan ilişkilerinde ilişkinin sürüp sürmeyeceği konusunda aileye,arkadaşlara,çevreye,topluma karşı engelli partneri taşıyamamaktan kaynaklanmaktadır…Engelsiz kişi,engelli birini sevdiği ve aşkı için birlikte olacağı yönünde kendini ifade etmek konusunda yaşadığı zorlukların üstesinden gelememektedir...O kişiyle zorlukları göğüsleyebileceğini ve mutlu olabileceğini bir türlü anlatamadığı ya da anlatmaktan korktuğu ve toplum tarafından dışlanacağını düşündüğü için çoğu zaman sessiz kalıp ilişkisini ve sevdiği kişiye sahip çıkamayabiliyor..Toplum,engelli biriyle bir birliktelik düşünen engelsiz kişiye, “senin neyin eksik de bir engelliyle evleniyorsun”,”o sana layık mı”,”senin bir sorunun mu var”,”hiç kimseyi bulamadın da bunu mu buldun” gibi psikolojik baskılarla yıldırma politikası uygulayarak,engelsiz kişilerin ilişkilerine müdahale ederek,engelsiz kişinin sevgisine sahip çıkma yerine bu kişinin söylediklerini test etmeye başlar,test ederken kafası karışır ben yanlış yapıyorum,büyüklerim,arkadaşlarım ,ailem haklı demeye,ikilem yaşamaya başlar…Toplumdan gelen bu gibi baskılara karşı güçlü olamamaktan,sevgisinin ve sevgilisinin arkasında duramamaktan dolayı bir çok ilişkinin sonu hazin olmaktadır..

Engelsiz olan kişi,güçlüyse eğer,bu çevresel baskılara karşı gelip ben bu insanı seviyorum,onunla bir birliktelik istiyorum,ister bizimle olursunuz isterseniz çıkıp gidersiniz hayatımdan diyerek sınırlarını belirleyip koruyabildiği sürece mutlu bir birliktelik sürdürebilirler…Bu arada ,sevdikleri engelsiz insanı,engelli birinden korumak için verilen mücadelede çevrenin başarısız olup gerçekten sevginin kazanmış olması fena olmaz.

Burada ilişkinin devam edip etmemesi, engelsiz kişinin,sevdiği insandan utanmadan,onun engelli biri değil de sevdiği insan olduğunu,o kişiyle bir ömür birlikte olmak istediğini aile üyelerine,çevreye,topluma karşı güçlü olmaktan ve sevgisini korumaktan geçiyor…Sevgisini koruyamadığı zaman da sonu hüsranla sonuçlanan bir birlikteliğin sonu ve engelli kişinin hayata,sevgiye,aşka ve en önemlisi de kendine güvenini kaybetmesiyle birlikte ,sevgi sonusunda kendini hep geri planda tutcak(oysa sevginin iyileştirici bir etkisi vardır,özellikle biz engelliler için) ,duygusal bir birliktelik konusunda hep ikircikli olacak,sonunun hüsranla sonuçlanacağı beklentisiyle kapılarını kapatıp kendini yalnızlığa hapsedecektir…İşte bu durumda engelli kişinin kendisiyle ve dünyayla savaşı başlayacaktır…

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yazdıklarının üstüne söylenecek söz yok şehribanu...Öylesine haklısın ki...Ama eminim haklı olmaktan memnun değilsin."Bir kere de haklı olmasak" diyorum yazdıklarını okurken... Her şey olup bittiğinde,o savaş meydanında yalnız kalmak yok mu?Yenik askerler gibi ayağa kalkıp gitmek yok mu?En çok da o dokunuyor insana.En çok da o gidiyor insanın gücüne...Hele de o savaşa gönüllü yazılmış iki kişiyken, seni yalnız bırakıp diğer safa geçen asker...Yürek hainleri her dem olacak...

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Bu konuda haksız olmayı çok isterdim,mezopotamyalı kederi...Umarım birgün ben yanılmış olurum,sevgi kazanır...İstinalar da yok değil aslında,sevgiyi kazanan birilerinin olması da sevindirici...

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kafese beş maymun koyarlar. Ortaya bir merdiven konur ve tepesine de iple bir kangal muz asılır.
    Her bir maymun merdivenleri çıkarak muzlara ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkılır.
    Her bir maymun aynı denemeyi yapar, buz gibi soğuk suyla ıslatılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam ıslanırlar.
    Bir süre sonra muzlara doğru hareketleneni diğer maymunlar engellemeye başlar.
    Su kapatılıp maymunlardan biri dışarı alınır, yerine yeni bir maymun konulur. İlk yaptığı iş, koşup muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur. Fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu bir de döverler.
    Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla değiştirilir. Ve o da merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu maymunu en şiddetli ve istekli döven de biraz önce diğerleri tarafından engellenen ve ilk dayağı yiyen birinci yeni maymundur.
    Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. Bu da ilk atağında diğerleri tarafından cezalandırılır. Diğer dört maymundan yeni gelen ikisinin en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiç bir fikirleri yoktur ama en iştahlı dövenler de onlardır.
    Sonra en baştaki ıslanan maymunların dördüncü ve beşincisi de yenileriyle değiştirilir. Ama tepelerinde o bir kangal muz hala asılı olduğu halde artık hiç biri merdivene yaklaşmamaktadır.

Neden mi?
    Çünkü burada işler böyle gelmiş ve böyle gitmektedir...
    Bu nokta toplumsal negatif öğrenmenin, şartlanmanın başladığı yerdir.

Engelsiz bir birey, engelli birisiyle olmak istediğinde;
    en umulmadık, en entelektüel sandığı, en ayrımcılık karşıtı, en hümanist geçinen en akıllı, en mantıklı maymunlardan bile dayak yer.

Yediği dayağa rağmen ben o muzu alıp yiyeceğim diyenler de çıkar elbet.

Üye
    aliş şerif Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    45

''o savaşa gönüllü yazılmış iki kişiyken, seni yalnız bırakıp diğer safa geçen asker'' Şehri banu çok haklısın keşke haklı olmsan..bu sözler üzerine ben de başka birşeye deyincem belki karşı çıkcaksınız burda engelsize değimşsiniz toplum baskısının olduğundan etkilenir tabi etkilenmez diyemeyiz. Aynı durum engelli kişide de var engelli düşünmüyo belki söylenmio o sana yakışmaz kendi dengine göre birini bul die ama herşeyden bunu hissedebilioz bakıştan bir sözden ne bilieyim herşeyden bir de engelli kişiler sevdiğini hoşlandığını söylemio kendi adıma konuşayım genelleme yapmayayım ters tepki olur die çok korkuoz plotonik aşk yaşıoz bunu da kabüllenmek lazım hayat şartları böyle ne yazık ki böyle ne yapalım tek taraflı aşk yaşarız biz de rüylarımz da birlikte oluruz sevidiğimzle bunu da kmse engelleyemez herhalde sevgiyle kalın...

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

aliş şerif ,engelli kişiler sevdiğini söyleyemiyor çünkü sevdiğini söylediğinde haline bakmıyorsun da o kişiyi seviyorsun,sen ona layık mısın deniyor...Engelli sevse de söyleyemiyor insanların tepkilerinden korktuğu için,sevilmeye layık olmadığını düşündüğü için...sonuçta engellinin yaşadıkları sevgiye layık görülmemesi de toplum tarafından belirleniyor...Sen engellisin haddini bil denerek hep arka planda kalmasını sağlıyor toplum ,engelliyi...Dediğinin gibi engelliye layık görülen başka bir engelli oluyor,özellikle engelli birini bulması yönünde bilinç altına baskı yapılıyor..."Davul bile dengi dengine çalar" mantığı,burada da iş başında olunca engelli de sevgisini söyleyemeyip,sevgisi platonik olarak yüreğini kanatmaya devam ediyor...

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

O atasözünün, Yeşilçam sinemasının zengin erkek - fakir kız ilişkisini onaylamayan aile repliklerinde söylendiğini duymuştum. MOONseROSE’cum.
    Müzik bilgim kıt olduğu için, davulun çalmasının dengiyle ne alakası vardır çözemedim ama, insan ve davul arasında da mantıklı bir ilişki olmadığına göre sen kafanı takma bu söze.

Üye
    aliş şerif Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    45

Birtane de örnek veriyim engelsiz kişinin tavrı konusunda yaşanmış gerçktr özet halinde anlatcam blki sizlerde çok yaşmıştırsnz insana çok koyuyor ya.. engelli bir erkek engelsiz bir kızı seviyor bilmior engelli olduğunu kız erkeğin onu hep oturuo görüo nasıl yürüdüğünü bilmior kızda erkekden hoşalnıo bakışıolar hergün gelio kız belli süre 1,5 2 saat duruo çocuğun çalıştığı yerde herfırsatta çocuğun yanına gelio bişeylr soruo muhabbti ilerletiolar erkek bilio sonunu yalnız bu hikayenin ama olsun dio biraz da mesafeli duruo ama hep bakışıolar kız arkadaşına gösterio gülüşüolar anlıo erkek iş arakdşları da anlıo hadi yine iyisn falan diolar çocukta şakasına tabi ''canım bütün kızlar bana aşık dio'' ama kız bilmio halen sonun da erkek göstermek istio daha fazla üzülmemek içn o karşısında oturken bahne ile lavaboya gitmek için kalkıo kız görüo ona bakıo o anda bitio evet o anda o bakış bile anlatıo herşeyi kız brdaha uğramaz son . finsh.. Engelsiz takar yani toplum baskısı olmdan bile erkek seviyoum ulenn bile dyemio korkakmıyız evt korkağız istisnalar kaideyi bozmaz aşk konusunda korkak olmamız gerekio içimize atmamız gerekio ama seviyorum ulenn ne yapim

Üye
    nuriye taşçı Avatarı

Son Giriş
    05.01-2012
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

binlerce insan red ediliyor
    binlerce insanın annesi babası evliliklerine karşı çıkılıyor.
    ama engelli olunca bu benim engelim yüzünden diyip kendimizi rahatlatıyoruz
    sanki engelli olmasak bütün millet peşimizde koşacak
    bütün analar babalar bizi onaylacak

Üye
    kalben Avatarı

Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:42
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu atasözünün yanlış yerde kullanılmasına ben de kızıorum arkadaşlar.Ben davul deilim, insanım insan...

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    16:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şehribanu'nun tespitleri doğru ancak eksik. Sanki bütün sorunları yalnızca engelsiz kişinim güçlü olma durumu ile çözülebilineceği gibi bir sonuç çıkıyor yazıdan .

Engelli olan tarafın bu sorunları aşma konusunda hiç bir sorumluluğu yok mudur ?

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Wale.. "güçlü" olmak da sonradan kazanılailinen bir edim değil midir zaten? Bu özelliği geliştirebilmek de "sorumluluk" ister!

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    16:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili baben bir edim olduğundan şüphe yok ancak salt engelsiz olan kişinin bu edimi göstermesi sorunların bütününü çözebileceğini düşünülmesi bana eksik geldi.

Ben engelli bireye de bu gibi durumlarda sorumluluk düştüğünü düşünüyorum.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Elbette.. "Sorumluluk" engelli-engelsiz herkeste olması gereken bir özellik zaten! Ama kazanılması; zaman ister, eğitim ister, ister de ister.. Eğitim, ne kadar doğru/kaliteli ve yaygın olursa sorunlar da o kadar azalır! Tartışılmaya bile gerek kalmaz.. %36'sı okuma-yazma bilmeyen bir kitleden, kaç tane gerçek anlamda "birey" çıkmasını düşünüyorsun ki!

Üye
    yesil_izmit Avatarı

Son Giriş
    20.08-2016
    Saat
    18:31
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Engellli ve engelsziin aşkı ?????
    Arkadaslar olmaz denen dünyada o kadar cok şey oluyorki dünyada bence ben engelliyim aşık olamam diye bir şey yok ama tabi insanların engelliye bakıs acısı pek içacıcı değil buınuda kabül etmek gerek şimdi düşünün siz engelli olmasaydanız Eli yada ayagı olmayan biriyle evlenmek istermiydiniz ? su an hepimizin basında hemen hemen hepimiz tabili isterdim sorun değil diyebiliri ama gerçekten bir düşünün ya hiç engelli olmasaydınız ?

Sayfa 1 / 7 12345 ... SonSon