Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 42 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    walla oturanboa "sakat olmak esmer-kumral-mavi gözlü vs. olmaktan farkli degil" demishsin ama biraz abartmishin gibi geldi bana

mavi göz ile kahverengi gözün arasindaki tek fark renktir, sadece görüntüden ibaret... ama felcli bi bacakla saalam bi bacagin farki biraz daha büyük; ishlevsel bi fark... insanin günlük hayatini doorudan etkileyebilen bi fark... en azindan yardimci aletler gerektiren bi fark, sarishin olmaya pek benzetemiom... tabe bu mutsuzlugu gerektiren bi durum degil... tipki sarishin veya esmer olmanin birer "mecburi mutluluk faktörü" olmadigi gibi...

o cümlenin dishinda sölediklerinin hepsine katiliom... hepimisde siradan birer insanis elbette...

biraz kadin-erkek meselesine benzio galiba bu... kadin ve erkekler bayagi bi farkli aslinda (bence)... ama biz kadinlar tutupta "yaw bu erkekler -kadin olmadiklari halde- nasi oluo da mutlu olabiliolar?!" diye shashirmios mesela =)p

mutlu erkek normalse, mutlu kadin normalse, mutlu homoseksüel normalse, mutlu kumral normalse, mutlu cocuk normalse, mutlu yetishkin normalse, mutlu sakat neden normal olmasin???

bi zengin bi fakirin mutlu olabilmesine shashiosa, kendisinin onca servete ragmen o fakir insan kadar mutlu olamadigina akil erdiremiosa bu onun önyargili oldugunu ve kendini o fakirden üstün gördügünü gösterir bence...

"mutlu sakat" anormal degildir...
    bu herkes tarafindan anlashilsin artik !!!

ama sakat insanin mutlulugunu engelleyebilen asil engelleri görmeyip, görmezden gelip, hatta bu engellere katkida bulunup, ayrimcilik yapip, o insanlari dishlayip, yok sayip sonrada hala mutlu olabilio die shashmak cok anormaldir... asosialdir...

Üye
    GÜLIZAR Avatarı

Son Giriş
    01.12-2017
    Saat
    22:59
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mutlu olmak engelli olmak veya engelli olmamakla ilgisi yok bence ama tabiki engellinin daha çok sorunu oluyor daha çok her seyye pozitif bakmakla ilgisi var hayatta ne kadar zevk almayi bildigine bagli bakarsin herseyi vardir mutsuzdur sevmeyi bilmek lazim hayyatti yasamayi

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Sakat olmak elbette mutluluk verici bir şey değildir. Kimse sakatım diye sevinmez (bazı istisna durumlar da vardır elbette).
    Ve elbette sakat olan kişiler sakatlığını reddederek, görmezden gelerek polyannacılık oynasın ve rol yapıp mutlu görünsün de demiyorum.
    Şunu demeye çalışıyorum: mutlu olup olmamayı belirleyen milyonlarca etkenden/bahaneden biridir sadece sakat olmak. Başka bir deyişle, sakat olmak, mutlu olmak için o milyonlarca etkenden/bahaneden yararlanamayacağım anlamı gelmez asla.
    Buna karşın sakat olmayan kişiler, salt sakatım diye, o milyonlarca etkenden/bahaneden biriyle mutlu/mutsuz olabileceğim durumları yaşadığım zaman, durumu şaşkınlıkla karşılıyor!
    Dikkat çekmek istediğim konu budur. Ve onun için sakat olmayı çok sıradan bir şey gibi görüyorum.
    Ayrıca küçücük sakatlığı olan kişileri göz önüne aldığımızda, bu kişilerin, çoğu zaman o küçük sakatlıktan ziyade, yüzündeki sivilcelerden dolayı ötekileştirilebileceklerini düşünüyorum. Bu durumda sakat olmak tam da esmer-kumral olmak gibi sıradanlaşabiliyor bence.
    Yani iş bakanın gördükleriyle alakalı...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Bazen "mutluyum" bazen "mutsuz"
    yani
    Bazen "sakat" bazen "sağlam" mı oluyorum....

Her zaman derim, çokkk demişimdir, ve hep söyleyeceğim.
    Sadece elimizin altında hazır bahanemiz var canımız mutsuz olmak istiyorsa,
    hiç yorulmadan sakatlığımızı kullanabiliriz, insan mutsuzluğuna çareler aradıkça birileri daha mutsuz oluyor sanki.
    Sakatlık bahane gösterildiğinde karşıdaki sana çareler üretemiyor çoğu zaman.
    Oh hadi hop mutsuzluğa devam..

Üye
    emrah_tilki Avatarı

Son Giriş
    27.04-2006
    Saat
    19:18
    Yaşadığı Yer
    ISTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

HICBIRSEY SEVGININ ONUNE GECEMEZ.EGER GERCEK SEVGI VARSA ARADA ISTERSE DAGLAR YIKILSIN.GENEDE HIC KALIR.BIRAKIN BI ORGANIN EKSIK OLMASINI HERSEY EKSIK OLSA DA KIMSE BOZAMAZ.ONEMLI OLAN SEVGININ OLMASIDIR.SEVIYORSAN HER ACIYA KATLANACAKSINKI MUTLU OLASIN.UNUTMAYALIMKI: HAYATI HAYAT YAPAN CEKTIGIN ACILARDIR.ASK UGRUNA CEKILMIS ACI VARSA O DA SEVDADIR... ops:

Üye
    berfin Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    18:17
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    9

pegasus tamamiyle sana katılıyorum ağzına sağlık.düşündüklerin çok doğru fakat teoride böyle düşünsemde pratikte bunları yaşamıma dahil edebiliyormuyum,bu tartışılır işte :roll: engelli olduğunda daha hassas oluyorsun,küçük şeylerden mutlu olmak yetiyor insana.tabi bu kişiliklede alakalı.bunların üstüne çevrendeki duyarsızlıkları,çirkinlikleri gördüğünde bunlara müdahale edememenin,yaşanılan acıları yüreğinin derinliklerinde hissetmeninde etkisiyle, biraz daha yorgun biraz daha yılgın hayatla barışık yaşamaya çalışıyoruz yalanda olsa..
    YILGINLIK YOK DİRENİŞ VAR!

Üye
    exof Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

yazıma engelliliğin mutsuzluk engelsizliğin mutluluk olma mitosunu çürütmek adına yazıyorum.
    idealin kelime anlamı çoğunluk tarafından belli kabul gören demektir.
    burada ideal bir tip yada yapıda olan insanların göreceli mutlu olma adına bazı varsayımlar ileri sürülmekte hatta toplumdaki kişilerce kabul edilmektedir.........ne varki çoğu yaşlı insanlardan ah bir genc olsam sözünü duymuşsunuzdur, ama gel görki genç olupta aman ne mutluyum diyene pekte rastlamadım doğrusu zira her dönemin ve durumun kendine göre kolaylık,zorluk ve güzellikleri mevcuttur burada odak olarak alınması gerekene kilit nokta ;algıda seçicilik kuramındır nasılkı bir binaya çeşitli meslek uzmanlarınca bakıldığında farklı süjeleri algılanıyorsa ;mimar yapsısnı jeolok yer yapsısı ...............)bir insan unsuru ele alındığındada bu mahiyete bakış açılsı elbetteki doğaldır;ancak unutulmaması gereken şey madem sosyal bir yapı olarak kendimizi kabul ediyoruz kaçınılmazolarak bize yonelecek her türlü bakış açısısyla karşılaşmamız doğaldır zira toplumda ideal tip olma adına büyük çaoğunluğa sahip olamayan bir tipin:-) iyikide değiliz düşününki tüm toplum engelli:-)böyle bir varsayım bile bana akıl karı gelmiyor pek ama mutlu olma adına benim kanatım ve düşüncem elbetteki bu düşünceme de farklı açılarlala bakan olacaktır; bir biireyin her halinde bir güzellik vardır tabiki görmesini bilene ........)velhaslı kelam (algıda seçicilik:-))

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Soruyu birde şöyle soralım; engellilik kendi içinde bir mutsuzluk kaynağı mıdır? Yani birinin bacağının kopması mutluluk kaynağı olamayacağına göre cevap "evet" dir. Demekki engelilikte kendine içkin bir olumsuzluk var. Buraya kadar anlaştıysak devam edelim. Peki kişi bu olumsuzluk durumuna rağmen mutlu olabilir mi? Cevap yine "evet" dir. Çünkü "mutlu olmak" olumsuz bir takım durumlardan soyutlanarak değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Bu durumda sakat bir insan da, kanser hastası bir insan da ve hatta ölmek üzere olan bir insan da mutlu olabilir. Ancak bu mutlulukların hepsi bireyin engeliyle ortaya çıkan olumsuzluğu kendi hayatlarında nötralize edebilmeleriyle ilintilidir. Nasıl olacak bu? Mesela sevgili kardeşim Bülent bu siteyi kurarak ve yine hayatındaki başka bir çok iş ve ilişkiler bütünüyle engeliyle yaşadığı olumsuzluğu geri plana iterek mutsuzluk kaynağının üzerine başka bir çok mutluluk kaynağı ekleyerek bu kaynağın etkisini azaltmıştır. Hayatta sadece engeliyle başbaşa kalan birine "sizin engeliniz sizi mutsuz ediyor mu?" diye bir soru yöneltmek çok saçma geliyor bana.

Ancak bu yaklaşımı sadece engelliliklede sınırlandırmamak gerekir. İşsizlik mesela. Bir insanın hayatı o anki işsizliğinden ve bu işsizliğin getirdiği sıkıntılardan ibaret ise o insana tutup "işsizlik sizin için bir mutsuzluk kaynağı mıdır?" gibi bir soru yöneltsek, adamımızın vereceği cevap evettir. Ancak bu işsizliğe ve kaynağı olduğu mutsuzluğa rağmen kişiyi hayata bağlayacak, hobiler, aile, sevgili, çocuklar vb kişinin bu sıkıntıyı unutmasını sağlayabilir ve hatta bu kişinin yüzünde hafif, yarımda olsa gülümsemelerle karşılaşabilirz.

Mutluluk genel anlamıyla pozitif bir ruh haline sahip olmaktır. Pozitif ruh hali ise içinde bulunduğumuz koşullardan soyutlanarak elde edilebilecek bir durum değil. (Bir takım mistik tecrübeleri ayrı tutarsak) İçinde bulunduğumuz koşullar sağlık, ekonomik, psikolojik, sosyolojik, coğrafi, siyasi dini ve demografik olabilir. Bunların her birinin bireyin mutluluguna olumlu ya da olumsuz etkisi vardır. Kişi bu maddelerden birinden mutsuz olabileceği bir durumla karşılaştığında diğerleri devreye girerek pozitif bir takım etkileşimlerle bu mutsuzluk hali etkisizleştirilir.

Ha şöyle de yaklaşılabilir tabi; "mutluluk" bir kurgudur. Dilsel özelliklerin keyfiyetiyle yaratılmış bir yanılsamadır. Kişiden kişiye değişir. Relatiftir ve bu subjektifliği nedeniylede yorumsanamayandır. Postmodern söylemden esinlenilerek yumurtlanacak bu ve benzeri söylemlerle kelime ayrıştırılıp içi boşaltılır ve yerine bir şey konmaz. Dolayısıyla konuşacak bir meselede kalmaz ortada. Ancak bu durum dünyada akan gözyaşlarının, geceleri sessizce haykırıldığı halde odaların duvarlarını aşamayan çığlıkların cevabını vermez kimseye...

Üye
    Lilyum Avatarı

Son Giriş
    29.11-2014
    Saat
    22:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mutlu olup olmamak insanın kendi elindedir bence. Olumsuzlukları büyütüp çok kafana takarsan mutsuz olman da kaçınılmazdır.

Üye
    gülenaz Avatarı

Son Giriş
    28.08-2007
    Saat
    00:39
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bence mutlu olmak için uzuvlara ihtiyaç yok, ihtiyacımız olan tek şey, sağlıklı düşünen bir toplum, birbirine kenetlenmiş insan yumağı, her anında birbirine destek olacak kişiler, sınıf ayrımı yapmadan zengin, fakir, zenci ,beyaz,şişko, zayıf, güzel, çirkinin,engelli ,engelsiz vs ayrım olmayan bir dünya ..
    Engelsiz olmayanlarda mutsuz olabilir. Bu, hayata nasıl baktığına bağlı bence
    sevgilerimle

Üye
    AYCAGOZLU Avatarı

Gerçek Adı
    aslı
    Son Giriş
    23.08-2017
    Saat
    15:25
    Yaşadığı Yer
    BALIKESİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

BEN HEP KORKARIM MUTLU OLAMAMAKTAN ENGELİM MUTLULUĞUMA ENGEL OLUR DÜŞÜNCESİNDEYİM

Üye
    GuLeNKIZ Avatarı

Son Giriş
    17.03-2013
    Saat
    17:13
    Yaşadığı Yer
    uzaklar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayata üzülmek için nedenlerim var ve üzülüyorum bakış açısıyla bakarsak bütün organlarımız yerinde ve hatta dört dörtlük çalışıyo olsun mutlu olamayız. Önemli olan başımıza gelen bütün olumsuzlukların içinden olumlu yanlar çıkarıp mutlu olmasını bilmektir. İnsan ancak kendi dünyası ve düşünceleri kadar üzülür bütün bunları bir tarafa atıp mutluluğu kendi içinde yeniden doğurabilir.
    Kısacası gülmek, mutlu olmak için iyi niyetli ve olumlu düşünen bir beyin ve kalp ve bir ağız yeterlidir içinde diş olsun olmasın kime ne

Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

Mutlu olmam için tüm uzuvlarım eksiksiz tam ve mükemmel bir şekilde çalışır olmalı. Kendim için,Şekilci bir insanım ,sakat kaldıktan sonra hiç mutlu olmadım,mutlu olabileceğim çok an oldu fakat ,kendimi frenledim mutlu olmayı yanlış bir hayatı yaşadığım için layık bulmuyorum kendime.

Bende ,dışardaki diğer sağlıklı insanlar gibi ;çok mutlu birini görünce sakat ama niye mutlu ki diye düşünüyorum ,hala da düşünmekteyim..
    Örn:görme eng.. birinin görme üzerine sürekli espriler yapmasını garip buluyorum.
    Engelli olma halimi yaşamım için bir avantaja dönüştürme gibi :kendimi olduğumdan başka bir insan sanarak ,kendimden kaçarak yaşamak
    bana göre değil.mutlu olmak için muhteşem unutuşları yapamıyorum.
    Unuttum zannedenler de ,teslim olmuşlar galiba...

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Her canlı yaşadığı ortamın şartlarına kıyasla mutluluğu arar.
    Örneğin Çok zengin birisinin kendisine aldığı jet uçağı ile orta halli bir kişinin kendisine aldığı binek otomobilin her iki kişiyede verdiği mutluluk derecesi aynı olabilir.
    Yani mutluluk izafi bir kavramdır.
    Mutlu olmak insanın biraz da kendi elindedir.
    Bence;
    Kişinin vicdanı rahatsa mutlu olmaması için bir sebep te yoktur.
    Mutluluğu kazanmak için başkalarını mutsuz etmektense;
    Mutsuz kalmak daha mutluluk vericidir.
    Ayrıca Mutlu edebilmekte mutluluktur.
    Kişi sadece kendini düşünerek te mutlu olamaz.
    Ne mutlu yaşarken yaşatabilenlere... Eksik olsa bile.

Üye
    Pozitif+ Avatarı

Son Giriş
    07.05-2016
    Saat
    11:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Mutlu olmayı bilen insan bence en küçük şeyden bile mutlu olabilir
    Önemli olan o insanın kendisine yönelik takıntısının olmamasıdır.
    Çünkü kendi dünyasına yönelik takıntısı olan insanlar gerek fiziki gerek ruhi
    Herşeyden mutlu olmaz ama en küçük olaydan dahi mutsuz olmaları çok kolaydır..
    O nedenle ben diyorum ki
    Hayatı sevinnn.Ne olursa...Ne şekilde olursanız olun...Ne şartta yaşarsanız yaşayın..
    Hayata inat her zaman MUTLU OLUNNNNNNNNNNN

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon