Sayfa 1 / 7 12345 ... SonSon
Toplam 94 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ::(umut):: Avatarı

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    01:28
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba: forumda bu konu tartışıldı mı tartışılmadı mı bilmiyorum ama ben bu konuda görüşlerinizi almak istiyorum.
    Ben %80 görme engelli bir öğretmenim, engelim birçok durumda diğer kişilerden beni ayırmıyor ama iş evliliğe gelince içinden çıkamadığım düşüncelerin içine giriyorum: Evlilik için kendim gibi üniversite mezunu olmuş kültür seviyesi bana yakın birini tercih etmek istiyorum ama maalesef etrafımdaki üniversite mezunlarının hiçbiri engelli değil. Bu yüzden ailem engelimin evlilik hayatında bana bir eksiklik getirmemesi için kendimden tahsil ve statü olarak daha düşük biriyle evlenmemi istiyor. ben ise hem eğitim hem de kültür olarak bana yakın olması için üniversite mezunu istiyorum. Bu ikilem arasında sıkıştım kaldım. Sizin düşünceleriniz neler? Aranızda engelli olup engeli olmayan biriyle evlilik yapan var mı? ya benim durumuma düşen?

Üye
    eylül Avatarı

Son Giriş
    04.04-2012
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    ankara / fatih
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba öncelikle aynı meslekten oldugumu belirtiyim ve bende özürlüyüm.eger aradıgınız anlaşabilmekse bence ayrım yapmayın derim yok kariyerse onu bilemem . yalnız şunu biliyorumki ülkemizde okumuş o kadar cahil varki tahmin bile edemezsiniz.sakın sözüm yanlış anlaşılmasın amacım kimseye hakaret degil .sadece evleneceginiz kişininin sizi anlaması size saygı duyması ve hoşgörü sahibi olması çok önemli zaten size uyumlu birisini secerseniz istediğiniz gibi sonradan ona okuma şansı verirsiniz .evlilikte diplama ve güzellik bir süreliğine geçerli sonrasında diplamasına bakarak geçim olmuyor haddimi aştıysam özür dilerim sadece sınıf ayrımı yapmadan degerlendirme yapmanızı tavsiye etmek istedim .Allah kalbinize göre bir eş versin.

Üye
    DeFnEx Avatarı

Son Giriş
    19.01-2014
    Saat
    19:48
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence siz önce karşınıza çıkacak kişiyi bekleyin.daha sonra değerlendirmeye gidersiniz.evlilikte diploma,kültür,kariyer,iş derken biraz zor.armutun çöpü,üzümün çekirdeği derken bi bakarsınızki hayatınızdan çok şey gitmiş.iş olsun ,sevgi ve saygı olsun yeter bence...

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam,

En iyi bildiğin yerden başlamanı öneririm...Yani kendinden... İstemezsen kimse seni zorlayamaz.Toplum da bireyden oluşur.Yani toplumun dün baskısı oldu,bugün baskısı olur...yarın olması ya da olmaması da senin elinde...Mecburiyetler mide bulandırıcıdır bazen.Hele de bu evlilik kurumuyla alakalıysa.

Toplumun özünü insan yani birey oluşturur...Sizin atacağınız kararlı bir adım,seçeneklerinizi kendi lutfunuza bırakacaktır...Hem bu toplum, sizin kaygınızı bile hak etmiyor.Bunu hiç düşündünüz mü?

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Arkadaşım bana göre insanların evliliğinde kültür seviyesi mutlaka önemlidir.Lakin bir evlilikte karşılıklı sevgi de önemlidir. Belki kültür seviyesi sana yakın olanı bulabilirsin ama sevginin olmadığı yerde kültür seviyesinin aynı düzeyde olması neyi ifade eder.

Bütün bu bağlamda, bütün isteklerinize cevap verecek insanı bulmanız o kadar zor ki;bir taraftan yaşam akıp giderken bir taraftan bir ömür boyu bir ömür süreceğiniz insanı aramak mutlaka çok zor olsa gerek.

Rabbim inşallah gönlünüze göre isteğinize uygun bir kiiyle evlenmenizi nasip eder.

Üye
    sevgidenizi Avatarı

Son Giriş
    07.04-2017
    Saat
    15:30
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

sevmek sevilmekmi evlenmek yoksa kültür diplomanmı sizn için anlıyamadım bence kendini geliştirmiş insan vardır hayırlısını isteyin allah gönlünüze göre versin

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Örtmenim,
    Sanırım her erkeğin kafasında ideal kadın prototipi, her kadının kafasında da ideal erkek prototipi vardır. Sizin kafanızda da üniversite mezunu kültür seviyesi sizinkine yakın ideal eş prototipi oluşmuş.
    Evlilikten söz ediyorsunuz. Pazardan portakal almaya benzemez ki evlilik.
    İşte bu kadın okumuş, kültürlü, iyi aile kızı, eli yüzü de düzgün, ben bununla evleneyim mi diyeceksiniz?
    Televizyon kanallarında mantar gibi biten izdivaç programları geldi aklıma. Arada bir bulunduğum ortamda televizyon açıksa kulak misafiri oluyorum taleplere. Ne hikmetse, erkekler öyle çok bir şey istemiyorlar. Kadın olsun, eh eli yüzü de biraz düzgünse deyme keyfe.
    Gel gelelim ciğeri beş para etmez, hiçbir vasfa sahip olmayan cahil cühela hanımların taleplerini duyunca gözlerim yuvalarından oynuyor. Yakışıklı olsun, eğitimli olsun, atı katı yatı olsun, içki içmesin, kumar oynamasın, çocuklarıma babalık yapsın, şusu da olsun, busu da olsun sıralıyorlar.
    Yalan. Kadınların karşısına hoşlandıkları, sevebilecekleri bir erkek çıkarsa eğer, hemen yelkenleri suya indirirler.
    Eğer evliliğe bir sözleşme olarak bakıyorsanız, yorum yapamayacağım. Sanırım bu durumda her iki taraf da sözleşmenin koşullarına uygun olan ideal prototiplerini ararlar.
    Eğer aradığınız aşk ve sevgi ise, ne sizin seveceğiniz kadının diploması ne de sizi sevecek eğitimli ve engeli olmayan kadın için sizin engeliniz sorun oluşturmayacaktır.

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

öğretmenim güzel arkadaşım bu bahsettiğin konu benim bam telimdir.. hayatta susamam mutlaka yazmam lazım dedim..

engelli insanlara malesef aileler dahil tüm toplum seçme hakkı tanımıyor.
    "sen engellisin" deyip bulduğunla yetinmeni bekliyorlar senden..yani onlara göre senin isteklerinin bir önemi yok..

aslında burada sadece engelli insan değil bana göre ayrımcılığa maruz kalan hep diyoruz ya sınıf ayrımı diye sana layık görülen bayan içinde aynı şey söz konusu yani büyük bir ihtimalle daha az güzel kültür sevyesi senden daha az olan belki yaşı başı birazda geçgince olan bir bayanı sana layık görenler o bayanada "sen busun" deyip seni bu engelli adamdan başkası almaz deyip çift taraflı bir hor görmeye sebeb oluyorlar..

yani artı özellikleri olmayan sıradan bir bayanla görme engeli olan bir erkek "dengi dengine "oluyor onların mantığına göre malesef toplumumuzun mantığı bu..

sen sen ol geç olsun temiz olsun mantığıyla hareket et arkadaşım üçüncü şahısların kimi kime layık gördüğünün bir önemi yok gönlünde nasıl bir bayan profili varsa onu bulana kadar bekle "korkularım var endişelerim" var diyorsun o korkular şimdi söz konusu evlilik olunca herkeste var kolay birkarar değil malesef..

ne yapacağız biz.. ya bu korkularımızın üstüne gidip adam sende ne olursa olsun sonu inceldiği yerden kopsun diyeceğiz..

yada daha nice 30 yaşlara babamızın evinde gireceğiz olay budur yani

Üye
    KUZEY Avatarı

Son Giriş
    27.08-2017
    Saat
    11:32
    Yaşadığı Yer
    walton/ingiltere
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

kultur seviyesi olarak universitede okunan matematik hukuk kimyayimi esas mi alacagiz bumudur kultur deger emek... bakin kultur yada gelismislik duzeyi
    dunyaya hangi pencereden baktigimiza baglidir bir insan muhafazakardir oyle
    yetistirilir oyle gorur oyle sekillenir ... yada bir insan moderndir evrenseldir
    yasam sekli ona gore sekillenir zaman icinde bir birey olurusur ... hayati algilama sekli buyume yetisme cevre ile olusur ... omru hayatinda baglama saz gormemis o kulturu almamis biri icin uzaktir o gelenek baska biri "cingenedir" teneke tinkirtis ile oynar ... bakin pir sultan abdal hizir pasaya ne demistir "hızır vezir olursun, ancak beni gelip asarsın" buyurun universiteli olsuuun demek degil iyi huylu olsun iyi bir insan olsun beni sevsin deger versin bos bir insan olmasin vicdani olan bencil olmayan biri olsun demek daha mantikli...

Üye

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

serap_vuu;

walla hislerime tercüman oldun serap arkadaşım hatta benim anlatmak istediğimi benden iyi anlattın, teşekkürler.

Üye

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın arkadaşlar:

Sizi genelde konunun hep kültürlü olsun olmasın boyutunu ele almışsınız. Ama benim üstünde durmak istediğim nokta "engelli olsun ya da olmasın" konusuydu. Serap arkadaşım konuyu o kadar güzel açıklamış ki onun üzerine birşey eklemeye bile gerek yok. Eğer engelliyseniz kendinizden statü olarak daha düşük birilerine layık görülüyorsunuz asıl problem bu. Her insan uygun birinin karşısına çıkmasını bekler ama yaşınız hızla ilerledikçe ve üzerinizdeki aile baskısı arttıkça yavaş yavaş paniğe kapılmaya başlarsınız ve çevrenin de fikirlerini göz önünde bulundurmaya başlarsınız. İşte bu noktada insanın benim gibi kendi mesleğine ya da öğrenim düzeyine yakın birini bulmak istemesi doğal değil mi...! Neden işi lise mezunu üniversite mezunu; kültürlü-kültürsüz ayrımına götürdünüz ben anlayamadım. Mesele engelli olmamınzdan dolayı yapılan ayrımcılık aslında..

Üye
    ozzzlem Avatarı

Son Giriş
    21.04-2017
    Saat
    08:24
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Özürlüyüz ya bizden beklenen yine bi özürlü eşe sahip olmamız .Ne yazıkki hala aynı mantık....

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Bence de çok doğal... Her ne kadar insanın ilkokul, lise, üniversite mezunu olması, bir kriter gibi gözükmese de, yine de bir kriterdir. Hele hele üniversitenin tozunu toprağını yutmak bir başkadır. Hem neden insan mesleksiz birini tercih etsin ki? Mesleğinin olabilmesi için, en az lise ya da üniversite mezunu olması gerekiyor.

Her ne kadar, insanın mezun olduğu okul önemli değildir. Önemli olan, insanın kendini geliştirmesidir denilse de, ben ilkokul mezunu kendini geliştirmiş bir insan görmedim.

Bırakın ilkokul mezunlarını üniversite mezunları bile kitap okumuyor.

Bence, evlilikte, gerek ailelerin uyuşması, gerek aynı sınıftan olmak, gerekse kültür düzeyinin eşit olması çok önemli. Örneğin, kendini geliştirmemiş bir insanla neyi paylaşabilirsiniz? Dante'yi mi? Kadın sorunlarını mı? Tragedyaları mı? Yoksa, edebiyat mı? Hangisini? Hiçbirini... Hem çocuk sahibi olmak istiyorsanız, onun annesinin/ babasının kültürlü olması o çocuğun geleceğini belirlemek değil midir?

Öyleyse, siz yalnızca nefes alıp veriyorsunuz. İnsana katkı yapanları bilmiyor, birbirinizi geliştirmiyorsunuz. Bir birlikteğin, uzun soluklu olması için, kadın erkek birbirine katkı yapmalı ve birbirini geliştirmelidir. Yoksa, aşk biter. Her evlilik gibi bir kısırdöngü içine girersiniz. Demek ki, evlenilecek kişi de, kültür önemli bir kategori bence...

İkincisine gelince... Evet, toplumda şöyle bir bakış açısı var. Sen engellisin. Sen ikinci sınıfsın. Sen değersizsin. Öyleyse, hemcinslerin gibi evlenemezsin. Yuva kuramazsın. Niçin? Körsün. Yani bir uzvunun çalışmaması üzerinden sana birtakım roller biçiliyor. Senin de onlara uyman bekleniyor.

Haa! Öyleyse ne yapmak gerekiyor. Tabii ki, engellilere yüklenen bir rolleri, yıkıp geçeceğiz. Kendi değerlerimizi kendimiz yaratacağız.

Biliyor musunuz? Modern olmanın yollarından biri, ailenin etkisinden kurtulmaktır. Kendi bireyselliğini kazanmaktır. Öyleyse! Hadi... Şimdiden başlayın.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Arkadaşım insanın kendisini geliştirmesi için eğitimin ve öğretimin önemi tartışılmaz. İlkokul mezunu olupta;kendisini geliştiren insanları görmediğinizi belirtiyorsunuz. Ben gördüm! Lakin bunlar sadece istisnalarla sınırlıdır.Tabi Üniversite mezunu olupta, kendisini geliştiremeyen bir çok insanda mevcuttur.

Elbette evlilikte kültür seviyesi önemlidir. Fakat insanın kendisine en uygun kişiyi ararken, aradığı ilk özellik bu olmamalıdır diye düşünüyorum.

Herşeyden evvel kendinize en uygun kişiyi bularak ona karşı içinizden birşeyler hissetmek çok önemlidir. Yani sevgi bana göre evliliklerin olmazsa olmazıdır.

İnsan engellidir veya değildir. Eğer seviyorsa bunun bence hiç bir önemi yoktur. Belki engelli bir kişiyle engelsiz bir kişi evlenirse, burada çevrenin de söylemleriyle, engelsiz olan kişide belki psikolojik bir baskı olabilir. İste burada gerçek sevgi çok önemlidir. Bana göre gerçek seven insan fedakardır. Burada kimin ne dediğine değil de kendi gördüğüne inanamalıdır.

Herşeyden evvel gönlünüze göre, sizi gerçekten seven bir insanla, bir ömür boyu mutlu bir hayat sürmenizi temenni ederim...

Üye

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İnşallah sadece benim değil bekar olan herkesin karşısına gönlüne göre biri çıkar, gönüller bir olunca ne kültürün önemi kalır ne de engelin..

Ama istemesem de diğer ihtimali de göz önünde bulundurmak zorundayım. Eğer benim gibi 4000 nüfuslu öğrenim seviyesi düşük olan bir kasabada yaşıyorsanız ve yaşadığınız yerde görücü usulüne göre evlilikler yapılıyorsa ve de engelliyseniz işiniz çok daha zor..Birincisi üniversite mezunu olan ve meslek sahibi olan bayanlar iş ciddiye binince sizin kişiliğinizden çok engeliniz üzerinde durmaya başlayacaklardır ve sizi diğerlerinden ayıracaklardır. İkincisi ilse üniversite mezunu olmayan ve yaşadığı yerin ağır ekonomik koşullarıyla boğuşmak zorunda olan bayanlar ise sizi hayatını birleştirecek bir eşten ziyade "kötü şartlardan kurtuluş kapısı" ya da "öğretmen eşittir para, öğretmen eşittir daha iyi yaşamb standardı" olarak göreceklerdir. Argo bir tabir var "öğretmene kapak atmak" diye. İşin bu boyutu pek iç açıcı değil anlayacağınız.

Ama kötü senaryoları bırakıp iyi olanı düşünmek gerekiyor.Allah büyük inşallah kaderimize hayırlı birini yazmıştır. Allah hepimize hayırlı insanlar hayırlı bir eş nasip etsin. Dualarınız ve güzel temennileriniz için teşekkürler. Yine de dualarınızı eksik etmeyin.

Sayfa 1 / 7 12345 ... SonSon