Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    They Live filminde John, yolda dolaşırken bir güneş gözlüğü buluyor. Bu gözlükle etrafına baktığında farklı şeyler görüyor. Mesela paraya bakıyor, paranın üstünde “Tanrın budur!” yazıyor. Şaşkınlıktan gözlüğü çıkarıyor, bakıyor ki bildiğimiz para.

Geçenlerde 2022 aylıklarıyla ilgili yeni bir yönetmelik yayınlandı. Yıllardır 2022 aylıklarıyla ilgili soru cevaplarım. Bu yönetmeliğin hangi facialara yol açabileceğini elbette görüyorum. “Binlerce kişinin aylığı tehlikede, aylıkları kesilecek, aylık alamayacaklar” diyip durdum. Durdum da hepsi bu mu?
    Sadece mesele para mı? Ortadaki tek sorun aylıkların bağlanmaması ya da kesilmesi mi? Sorun sadece bu mu?

Bu yönetmeliği hazırlayanlar, hazırlatanlar ve savunanlar yani tüm sorumluları hakkaten sadece bir aylık vermek, 2022 sayılı Kanun’un nasıl uygulanacağını anlatmak için mi çıkarmıştı? Bu Yönetmelik, hangi mantıkla hazırlanmıştı? Engellilere yönelik bir mesajları var mıydı?
    Aklıma John’un bulduğu gözlük geldi. Gözlüğü takıp Yönetmeliği okumaya başladım:

“18 yaşından büyük bile olsan ancak işin varsa, devamlı bir gelirin varsa ve bu gelirin de aylık 119,61 Lirayı geçerse, nafaka yükümlüsü yakınlarından bu muhtaçlık sınırını geçen miktarda yardım alabilirsen erişkin bir bireysin!”

Hemen gözlüğü çıkarıp 7. maddeye bakıyorum.
    Bu madde hak sahipliğiyle ilgili. 2022 aylıklarına başvuracak engellinin aylığa hak kazanma durumlarını anlatıyor.
    Hakkaten yahu! Bu 7. Maddeye göre engelli kişi burada erişkin bir birey! Kendi geliri ve şartları sorgulanıyor burada sadece. Tabi nafaka yükümlüsü yakınları da var devrede ama en azından insaflı davranılmış ve nafaka yükümlüsü yakınların ekonomik ve sosyal şartları düşünülmüş, giderleri düşülmüş ve engelliye ne kadar yardım yapabileceği hesaplanmış. Olsun yine de erişkin bir birey burada! En azından adı var! Sen erişkin bir bireysin diyor. Bizi senin şartların ilgilendirir, sen ilgilendirirsin diyor.
    Muhatap görülmenin bir lezzeti var burada! Karanlık noktaları da olsa!

Tabi böylece bu şartlara uyan erişkin birey olan engellinin aylığı kesiliyor ayrı mesele! ya da bu şartlarda olan erişkin engelliye aylık bağlanmıyor!

Peki, “ 7. Madde şartlarına göre tüm şartlara uygunsa, devamlı geliri yoksa, sigortalı bir işte çalışmıyorsa 18 yaşını dolduran engellilere başka ne gibi bir mesaj veriliyor acaba?” diyerekten gözlüğü takıp okumaya başlıyorum:

“ 18 yaşını doldurmuş olsan bile, senin muhtaçlık sınırını geçen devamlı bir gelirin yoksa, sigortalı bir işte çalışmıyorsan, kısacası 7. Madde hükümlerine göre hak sahibiysen artık sen bir birey değilsin! Yaşadığın hanede “engelli çocuk” olarak anılmaya mahkumsun! Sen, erişkin olamazsın bu şartlarda! Bu yüzden yaşadığın hanenin muhtaçlığını araştırırım! Yaşadığın hane muhtaç kabul edilirse sana o muhtaç hanenin engelli çocuğu olarak aylık bağlarım! Böylece sana bakamayacak durumda olan hanendikelere destek olurum!

Burayı okuyunca haliyle irkiliyorum. Dehşet içinde kalıyorum.
    Başka mesajlar var mı acaba diyerekten hemen bu hane muhtaçlığının hesaplanmasıyla ilgili Geçici 1. Madde hükümlerine göre örnek uygulama yapıyorum. Ardından bu örneklere gözlükle bakmak istiyorum.
    İlk örnek: 18 yaşını doldurmuş bir engellinin 2 kişilik bir hanede aylık alabilmesi için hanenin toplam aylık gelirinin ve hanenin aylık harcamalarının 239,24 Lirayı geçmemesi lazım. Murat evlenmek istiyor. Kiraya çıksa hangi parayla? İş de yok. Olsun diyor, 2022 aylığı alıyor nişanlım onla rahat rahat bir evde geçiniriz. Ama yönetmeliğe bakıyor ki bu şartlarda aylığının devam etmesi imkansız! Aylığı kesilecektir.
    Gözlüğü takıp okuyorum bu örneği:

“ Sen 18 yaşını doldurmuş olsan bile sana ancak sigortalı bir işte çalışırsan erişkin bir bireysin demiştim! Sigortalı bir işin var mı? Gelirin var mı? Yok. Erişkin birey misin? Hayır, çocuksun sen! Evlenmek neyin nesi! Geç hanene anne babanın yanına dizleri dibine! Kim dedi sana ayrı eve geç! Ayrı evin olamaz senin! Sen evlenemezsin! Aklını başına al, evleneceksen eşinle birlikte anne babanla oturacaksın bu şartlarda! Annen baban sana bakacak, eşine de!”

Gözlüğü çıkarmadan Aile Bakanlığının sitesine dalıyorum. Aile ve Toplum Genel Müdürlüğüne giriyorum. Evlilik öncesi eğitim seminerlerine giriyorum. İl il aile eğitim seminerlerini inceliyorum.
    Gözlükle okurken şu mesajları okuyorum sürekli tabi:

“ Engellilerin evliliği gibi bir sorunumuz yok. Engelliler 18 yaşını doldurmuş olsalar da erişkin bir birey olmadıklarından bu yönde bir çalışma yapılmayacaktır.”
    “ Engelli bir aile yok.”
    “ engelli ve yaşlılar için yanlış birimdesiniz. Lütfen engelli ve yaşlı hizmetlerimizi görmek için Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünü ziyaret edin.”

Sevinçle denilen yere bakıyorum. Tabi gözlükle okumaya devam ediyorum.

“Hoş geldiniz. Engelli ve yaşlılar için yaptığımız hizmetlere şuradan bakabilirsiniz: 2022 aylıkları, evde bakım aylıkları vs vs birçok yardım hizmetleri projeleri…”

Engellilerin evleneceğini, araba alacağını, bağımsız yaşam için bir hayat kavgası verdiklerini hiç mi hesaplamadılar diyorum. Israrla arıyorum…

“ Engellilerin evlilik öncesi eğitim çalışmalarımız bulunmamaktadır.”
    “engellilerin ev sahibi olmasıyla ilgili projelerimiz için TOKİ’ye bakınız.”

Ev, yuva çağrıştırır ama diyorum.
    2022 Yönetmeliğine dönüyorum:

“ yaşadığı konutun rayic bedelinin 240’da biri gelire hesaplanacaktır. Ev alırsan 2022 aylığın tehlikeye girer.”
    ...
    Bu sırada bir engelli, gözlük takıyor bağırıyor:
    Ben alışveişimi kendim yapmak istiyorum. Bu yaştan sonra pederden para almam! Ben erişkin bir bireyim!”

Bunu görünce şaşırıyorum tabi. Bakıyorum gözlükler yaygınlaşıyor.
    Bir boşanma talebi gözüme takılıyor gözlükle bu süreci izlerken:

“ Hayır Hakim Bey! Ben boşanacağım! Eşim özel donanımlı araç kullanıyor! Ben eşiyim, eşi! Ehliyetim de var o aracı kullanmaya üstelik! Neymiş efendim ben o özel donanım olunca o aracı eşimin aracını kullanmayacakmışım! Oysa kullanabilirim o aracı! Boşanmak istiyorum Hakim Bey! Ehliyetime ragmen bu aracı kullanamayacaksam evliliğin anlamı mı kalır! Gitsin o özel donanımlı aracı kullanabilecek aynı rahatsızlıga sahip bir eş bulsun kendine! Herkes dengi dengine!

Sayın bakanım, böyle bir boşanma vakası için ne buyuruyorsunuz?
    Gözlükle bakıyorum Bakan’a:

"Engellilerin aile evlilik sorunu yok ki! Onlar evlenmez ki! Hadi evlendiler, kendi sakatlığından olmayan biriyle nasıl evlenir? Yapılabilecek bir şey yok yani!"

Türkiye İstatistik Kurumu’na dalıyorum. Özürlüler sosyal Güvenlik kapsamında ele alınmış. Engelli aile: yok, evlenmek isteyen engelli verisi: yok, aile , yuva, talep veri yok. Yok… Medeni durum boş.
    Araştırıyorum, araştırıyorum.

Gözlüğe “Sadece gel, yoruldum artık, genel mesaj nedir?” diyorum.
    Gözlükle hızlıca engellilere ait tüm birimleri tarıyor, tarıyorum.

“Engelliler sağlık kapsamında ele alınıyor sadece. Onların onlara ait bir yaşamı yok. Olmayacak da. Ancak çalışırlarsa bireydirler aksi durumda ebedi olarak yaşadıkları bir hanenin sakat bir çocuğu…”
    Bayramlarda harçlık vermeyi unutmayınız. “
    “ Gönüllü olunuz, sevip kollayınız bu çocukları.”
    “onların sevgiye şefkate ihtiyacı var. Başka bir şeylere ihtiyacı yok.”
    ...

Yoruluyorum. Gözlüğü çıkarıyorum. Daha iş hayatı var, çok konu var.
    Yoruluyorum. Kafayı yemeden bırakıyorum gözlüğü kenara.

Çıldırıyorum daha doğrusu.

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Kaç yaşına gelirsek gelelim , evet biz çocuğuz ve bir türlü yetişkin olamıyoruz, kendimize ait bir hayat kurma lüksümüz olamıyor. Toplumun engelliye genel bakış açısı, kanunla, yönetmelikle de dayatılıyor bu şekilde.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Kalem Mesajı Gör
    “Ancak çalışırlarsa bireydirler aksi durumda ebedi olarak yaşadıkları bir hanenin sakat bir çocuğu…”
    Canımcım, çalışanların da birey olma durumları tartışılır bence.

Not: John’un gözlüğü ödünç alabilir miyim , bugün lazım da

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Alabilirsin tabi ki canım Da lakin senin de böyle bir gözlüğünn var ki

Çalışanların durumuna gelemedim ki canısı. Lakin sen duruma el atmışsın zaten.
    Çalışsalar da çalışan engellileerin çalışmayan engellilerden bir farkı yok zaten. Onların çilesi ayrı konu. Ben sadece kurumlar arasında kısacık bir tur attım. Bu kısacık turla bile bittim mahvoldum. yakın cepheden bakmaya, sinirim geçince el atarız.

Çalışsalar da çalışmasalar da engellilere bakış açısı hep aynı. Her yerde bir çile!
    İŞin ilginci çalışsalar da yoksulluğu bitmior engellinin, çalışmasalar da.

Yoksullukla da bitmior işler tabi. Yukarıda bunlarla ilgili bir tur yaptım kısacası.

Üye
    hatac Avatarı

Son Giriş
    25.07-2016
    Saat
    19:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yıllardır aldığımız maaşları kesemezler insanlar intihar ederiz diyorlar ben de aynı şeyi söylüyorum yapamazlar millet ana avrat küfür ediyo facede

Üye
    hopesteal41 Avatarı

Gerçek Adı
    ÜMİT
    Son Giriş
    29.11-2014
    Saat
    14:02
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu haksızlığa bir dur demiyecekmiyiz. bu kadar olmaz ben ne gerekiyorsa yapacağım

Üye
    ASUMAN0 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    22:14
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sizleri bilmem ama ben genelgenin iptali için dava açacağım maaşımı keserlerse

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Hukuki yönden elbette elinden geleni yapacaktır herkes. Lakin bence de eylemler yapılıp kamuoyunun dikkati çekilmeli. Kimsenin bu süreçten haberi yok çünkü. ya da üç maymunu oynuyor herkes. Bilemiyorum.
    Sizlerin aldığı bir eylem kararına ben destek vereceğim bunu belirteyim.

İstanbul'da bir eylem çalışması yapılabilir. Kimse annesinin karnında öğrenmedi eylemleri.
    Öğrenilir ve yapılır.

Üye
    hatac Avatarı

Son Giriş
    25.07-2016
    Saat
    19:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ASUMAN0;
    Dava konusunu hepimiz düşünüyoruz, birleşip bir avukat tutacağız zaten, ben bu yaştan sonra kalkıp babadan para isteyeceğim bilmem ne, kendimi öldürürüm kaybedecek hiç birşeyim yok

Kalem;
    Sizce toplantı için hangi dernek uygun bütün engelli arkadaşlar toplanalım konuşalım bir yerde, böyle internetten olmaz bu işler

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Hatac, valla derneklerin hiçbirini tanımam. Ama daha önce şu platformun girişimleriyle hep birlikte 2 eylem gerçekleştirmiştik:http://www.facebook.com/groups/433914456631498/

Yaptığımız eylemlere dair şuraya bakabilirsin:http://www.engelliler.biz/forum/gund...ksimdeyiz.html

Hakan Özgül (Üye adı: hozgül) bu anlamda aktivist kişiliği olan biri aynı zamanda. Onlar (sivil toplum dernekleri) bu durumlardan haberdar mı, bir girişimde bulunuyorlar mı bilmiyorum. Lakin verdiğim face adresinde de bu güncel durumu paylaşın dikkat çekmeye çalışın ve derneklerin neler yaptıgını sorun. Susulacak zaman değil ki şimdi!

Üye
    ASUMAN0 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

eylemse eylem,davaysa dava,elimden gelen herşeyi yapacağım,olmazsa avrupa insan hakları mahkemesinede başvuralım.bu vicdansızlığı bütün dünya duysun.bu genelge engellilerin ölüm fermanı demektir.tv ye çıkıpta,türkiye nin refah seviyesi yüksek,ekonomide herşey yolunda diyen devlet adamları,bu rezalet ve insanlık dışı genelge için hesap vermelidir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Sakat kişi birey değildir. Sakat kişi ancak bir yardım nesnesi olarak aramızda varolabilir. Herkesin yardımına muhtaç olarak yaşamını sürdürmek zorundadır. Bağımsızlık, hele de ekonomik bağımsızlık bu kurgu için olabilecek en büyük risktir! Devlete, siyasilere, kurumlara, aileye, arkadaşa vs. bağımlı olan sakat, iyidir, bizimdir, başımızın üstünde yeri vardır.

2022 ve evde bakım aylığı gibi sosyal politikalar da bu temel üzerinden şekillendirilmektedir. Bu kadar basit. Bunlara dair sorunu olan mı var? Bize ne!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ASUMAN0 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

evet malesef ki sakat kişi,yani bence özellikle yüzde 70 ve üzeri sakat kişi,herkesin yardımına muhtaçtır.diil ekonomik bağımsızlık,sadece ve sadece ekmek parasını bile kazanabilecek durumda diildir.devlete,aileye,arkadaşa vs. ye bağımlıdır.
    bence bu yeni genelge öncesinde,devletin engellilere yaklaşımı mantıklı,vicdanlı ve dosdoğru idi.devletin engellieri devlete bağımlı yapmak gibi bi politikası olduğu fikri,kusura bakmayın ama çok saçma.öyle olsaydı eğer,devlet yaptığı yardım karşılığında engellileri bişeylere mecbur ederdi,bi şekilde bi karşılık talep ederdi.benim bildiğim kadarıyla böyle bir durum söz konusu diil.
    eminim ki hiç bir engelli arkadaşımız,çalışabilmek dururken,devletten yardım almayı zaten tercih etmezdi.allah kimseyi kimseye veya devlete muhtaç bırakmasın ama devlette sahip çıkmazsa,yaşamımızı idame ettirmemiz mümkün diil.doğru sosyal politika acizleri,düşkünleri ölüme terk etmek midir.

Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    10:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

her turlu eyleme varim hersekilde nereye olursa gelirim ve katilirim buradan kaydimi alin her eylemde haberim olsun

piskolojim alt ust oldu hic iyi durumda deyilim maf ettiler bizi bunlar hergun korku icinde yatiyoruz yarin maaslarimiz kesilirmi diye cunku tek elimize gecen para o onuda alirlarsa felaket sonlara yol acar bu yeteri kadar yiprattilar bizi ne yapalim ne edelim aramizde eli tutmayan ayagi tutmayan yanliz basina disari cikamiyan karda kisda yamurda olumsuz iklim bi ton engel var ne yapalim söleyin eylemmi yapalim 2 dk sonra polislerin gazabi baslar toplu intiharmi edelim bu onlarin isine gelir elimizden gelen birsey yok nerde dernekler nerede hani toplasalar bizi götürseler hani hersey yalan bu dünya yalan bunlar gidene kadar çekecegiz bu zülmü vijdanli bir hükümet gelene kadar baska ne yapabiliriz. diye düşünüyorum ama elimden gelmior nalet olsun ..

Üye
    ferhat1965 Avatarı

Son Giriş
    28.11-2014
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

‏@omer_sahinn
    Aile ve Sosyal Politikalar Bakani @FatmaSahin_ASPB22.00 de TRT TURK konugum olacak.Kadin, aile ve sosyal konularinda sorulariniz??

Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    10:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ferhat1965;
    sunucu twıtter engelledı benı

Sayfa 1 / 2 12 SonSon