Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    shu acima konusu biraz abartilior bence... sanki bir engellinin arzu edebilecegi tek shey, insanlarin kendisine acimamasidir (beni shahsen cok eglendirdigi de olmushtur o aciyan bakishlarin - tamamen yok olmasini istemem yane )...

yine filmi izlemeden (digerini de hala izleyemedim ) konushucam ama yazilanlara bakilirsa en cok bu acima konusunun üstünde durulmush gibi görünüo; hic kimseden lafini esirgemeyen, herkese her aklina geldigini söyleyen 'cesur' (civik) bi adam, 'acinmasi ve yumushak davranilmasi gereken' bir agir engelliye gelince bile dur demio - her aklina geleni söylüo!... aman allaam, nasil olur!!!... müthish bishey bu!!! ...

sakatlarin hayatta kalabilmek icin kendilerine acindirmaya muhtac oldugu dönemlerin artik bittigini iyi ki anlamaya bashladi insanlar! bakalim daha kac tane film yapilicak shu "sakatmishin gibi davranmami bekliorsan, avucunu yalarsin!" geyigi üzerine ... epey popüler bi geyik...

yeni girdigim cevrelerde de bazen rastliorum, sakatim diye güyya farkli davranmiomush mush, acimiomush mush vs.; sakat degilmishim gibi davranmak icin o kadar kasilior ki bazi insanlar, bana baktiginda sakatligimdan bashka birshey göremior izlenimini birakiolar bende ...

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    19:25
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

en kısa zamanda izleyeceğim eleştiriler değişik merak uyandırdı ...

Üye
    çhita Avatarı

Gerçek Adı
    hasan
    Son Giriş
    27.02-2014
    Saat
    17:30
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hocam filmi izledim. iyi taraflarıda
    kötü taraf zenci çok aşırı sulak
    sakat başröl isyankardı mektuptaki sakat resmi çıkarıp sağlamı koyması.

Üye
    ayhan78 Avatarı

Son Giriş
    30.05-2017
    Saat
    16:54
    Yaşadığı Yer
    stuttgart/Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bencede cok guzel film ben iki kez izledim almanca ve turkce super komik evet insanin biraz kendiyle barisik olmasi lazim ayse cerenin söyledigi gibi.
    ben kendimle ilgili cevremdekilere o kadar cok saka yapiyorum ki haliyle seninle olanlar rahatliyor yoksa sana surekli hata yapacakmis kiracakmis inciteceklermis gozuyle bakiyorlar.
    Örnek yaptigim iki espirimi yaziyom bu hava adami felc eder eve donelim c5 liyim bu espiriyi yapiyorum,bidaha var ickili ortamlarda alkol teklifi edildiginde yok ben icmeyim araba kullaniyorum deyip sandelyemi gosteriyorum espiri cok yapiyom boyle pozitif elektirik aliyor karsindakilerde rahat davraniyorlar bu sekilde...

Yasaklı Üye
    sen/duyar Avatarı

Gerçek Adı
    selahattin
    Son Giriş
    06.07-2015
    Saat
    00:09
    Yaşadığı Yer
    FETHİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hiç bir engelli arkadaş için genelleme yapamam ..büluğ ve yeni gençlik yıllarımda ,yanızca işitme engelli olduğum için kendim ile çatışma hep vardı ..olgunluk yıllarımda ise ,hep gırgıra almak oldu . ...çalıştığım işyerinde benden 10 yaş büyük bir arkadaş ayağında sorun var diye ,dertlenir ve topal denilmesine kızardı ....Ben işe ağır işittiğim için fazlaca yüksek sesle seslendikleri zaman; gırgıra alır ''ne bağırıyorsun ulan ....ben topal değil ,sağırım biraz alçak sesle konuşun .topal osman'a bağırın !!'' derdim ..arkadaşım şaşalar ve önce kızar sonra da gülerdi .... ondan sonra ;arkadaş da alıştı ..gelen telefonlara ''aloooo ben topal Osmaann !!!'' diye cevap verirdi ...

Üye
    albatroshaski Avatarı

Gerçek Adı
    ömer edip öncel
    Son Giriş
    18.04-2015
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir film izlenildiği psikoloji bence önemli Oturan boğa bence kötü bir zamanda seyretmişsin.Sakat adam soğuk insanlar içinde aşağılayıcı tepeden bakan serveti ile var olan insan olarak hiç bir anlam ifade etmeyen materyelist dünyaya bir manifesto bence hemde insanın en çaresiz muhtaç halinde meydan okuma.Ben çok hoşlandım filimden gayet hoş eğlenceli idi. Driss toplumdan ,ailesinden dışlanmış sadece para kazanan bir iş sahibi olmayan serseri ruhlu ama insan duygusallığının en yoğun temiz kalpli dürüst bir tipleme .Topluma insanlığın geldiği noktaya haklı isyan sesi.Evet ey kapitalist modern dünya sizin bana biçtiğiniz gömlek vahşi ve insanlıktan uzak. Philibe yaklaşımı adam zeki bir adam onun bakışında ki doğallığı ve olması gereken insan bakışı yoksa yapmacık değil adam bunu hissetti kendi kanından olan kızı bile adama paçavra diye bakıyordu önemsiz bir varlık.Adamın Philibbe'nin parası olmasa herkes sokağa bırakır yada öldürürdü hatta sabun bile yapardı acaba Driss öyle birşey yaparmıydı ya da izin verirmiydi.Bu bizim medyada gördüğümüz yatalak rus çocuğa sahiplik yapan çocuğu gibi bakan anneye benzemiyormu?Acaba kaçınız böyle bir fedkarlık yaparsınız vicdanınıza sorun.

Üye
    ferhat21 Avatarı

Son Giriş
    03.06-2014
    Saat
    14:03
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Filmi gecen ay izledim ama hiç bu açıdan bakmadım. bakmayınca bir problem yok. son derece güzel filmdi bence.

Üye
    srht9205 Avatarı

Gerçek Adı
    srht
    Son Giriş
    01.03-2013
    Saat
    00:21
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

başlıktan gerisini okumadım bence düşünce saçma öncelikle zaten bu bir film ama unutulmaması gereken de filmin adı can dostum gerçi ne dersek ne yapsak saçma kalıyor herşey insanın bakış açısına kalmış bişey harika bi film bence )

Üye
    boodi Avatarı

Gerçek Adı
    bülent
    Son Giriş
    21.05-2017
    Saat
    10:30
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

bir film öneriside benden tesadüfen izlediğim ama eğlenceli bir film (hasta la vista) belçika yapımı bir film üç engelli arkadaşın macerasını konu almış

Üye
    kalpkası Avatarı

Son Giriş
    16.05-2013
    Saat
    14:20
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Filmi en az 6 defa izledim, kendimden bir sürü detaylar gördüm lüks arabası ile gezmesinde kendimi orda hissettim mutlu oldum, günde 2-3 defa yaşadığım nefes alamama sorunum var, gecenin bir yarısında fenalaşan Adamı tekerlekli sandalye ile sokaklarda gezmelerini izlerken kıskandım, sanki o koltukta kendim olduğumu düşündüm mutlu oldum.

Lokantaya gidip sabaha kadar oturup Kahve sigara,çörek eğlenerek yemelerini kıskandım izlerkende sanki ordaymışım gibi kendimi özgür hissettim.

Sinemayı benim kadar her halde kimse fanatik derecesinde izleyemez 1000 taneden fazla Bluray Filim koleksiyonum var, internetten indirdim tabiki bluray disk alacak kadar zengin olmadığım için.

1000 Tane film içinde 20 tane böyle kaliteli film çıkar yada 10 Bin tane film içinde, bu filmlerde Dünyanın en iyi filim listelerinde ilk 100 arasında klasik olurlar bu filmde onlardan bir tanesidir benim için.

Ayrıca bahsettiğiniz detaylar hayatın gerçekleridir, filmin içinde inanılmaz inceliklerle derlenmiş günlük Dramlar irdelenmiş, Zengin bir hayatı biraz farklı anlamışsınız yapılan bir ironidir eleştiridir aynenjh sizin anladığınız şekilde siz bunu farklı yönden ele almışsınız, paramı Özgürlükmü, Dostluklarmı yalnızlıkmı, filmde tüm detaylar mükemmel veriliyor.

Kesinlikle izleyin, 6 defa izledim yaşayamadığım özgürlüğümü filmin Kahramanı 5 kişi ile inanılmaz güzel yaşadım, Keşke Hayat hepimiz için böyle Güzel Arkadaşlarımızı bulacağımız fırsatları bulmamıza yardım etse.

Film herkese hitap ediyor, örneğin panik atağı olanlar yani nefes alamayacağını öleceğini sananlar ki bir taneside benim film tam bir ücretsiz terapi sunuyor, mükemmel detaylar var, izleyin.

Üye
    In Tıme Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Filim adı üzere görsel bir örnek ve yaşanmışlığı kısmen. Şimdi yok tam olmamış şöyle olmalıydı deriz ve derim ama ben bu hayatta gerçeği yaşamış biri olarak güzel bir özetti. Konumlar farklı olabilir ama özetle bir engelli yaşamı.. O bakıcı gibi çok dostum var ve gerçekten yaşamak istersen kısmende olsa yaşıyoruz...

Üye
    aLaimisema Avatarı

Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    13:27
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Bülent abi, yıllardır bulunduğum bu sitede bir çok düşünceni okumuş, beğenmiş, tasvip etmişimdir. İlk defa bir konuda seninle bu denli zıt düşündüğümü farkettim. Senin gibi engin düşüncelere sahip bir adamın sırf insanları engelli engelsiz ayrımı yapmaksızın ( ACIMADAN ) ve özgürlükçü düşüncelere sahip bir adamı bu denli yanlış düşüncelerle süzgeçten geçirmiş olması, beni çok şaşırttı.Hatta öyle şaşırdım ki, yorumunun tamamını okumaya yüreğim el vermedi. Nası yanlış bir bakış açısıdır bu böyle..

Filmdeki birkaç sahne var ki, herşeyi esasen özetleyen. Senin o noktalardan ziyade, son derece manasız yerlere takılmış olman, inan şaşırtıcı. Sen ki, asla takıntıları olmayan, küçücük şeyleri büyütmeyen bir adamsın. Heryorumuna birer birer kendi zıt yorumlarımı yapmak istedim de, olcak gibi değil : ) vazgeçtim.

Benim film hakkındaki düşüncelerim; Keşke dris gibi bir dostum olsaydı da, başka hiç dostum olmasaydı.

Her açıdan ( oyunculuk,müzik, konu,tema, ana tema zart, zurt ) son derece kaliteli bir film. O müthiş bakışları nası öyle acımasızca yorumladın be abi.

Üye
    özge. Avatarı

Gerçek Adı
    özge
    Son Giriş
    28.03-2013
    Saat
    11:42
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar, Öncelikle filmi birkaç kere izlemiş biri olarak yaptığınız yorumların filmin içeriğinden daha acımasız olduğunu düşünüyorum, Öncelikle film Fransız yapımıdır, bu filmi o kültürden bağımsız eleştirmenize anlam veremedim. Film sınıf farklılıklarına işaret etmekle başlar, belki dediğiniz gibi ayrımlar çok keskin gösterilse de, bu hem mizah hem de dram kategorisinde olduğu için absürdlüğüne eleştiri olamayacağı açık. ikincisi , engelli bir insanla tanıştığımızda onun engeline bulaşmamayı her zaman mesafeli durmayı böyle davranmanın onu psikolojik olarak daha rahat hissettireceğini düşünürüz , ne kadar doğru düşündüğümüz için belirgin değil. ? Filmde yapılan absürd espriler elbette realde bu kadar abartılı olmayacaktır. Ters psikoloji kavramından da haberiniz vardır sanırım. Bütün bunları ele alıp toparrladığımda film eleştirisi için içerisindeki konuşmalar,espriler,absürd diyalogların dışına çıkarak sosyolojik,psikolojik antropolojik düşünmenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Şunu belirtmeden de geçemem, film gerçek hayattan esinlenmiştir ancak diyaloglar bu kadar çarpıcı olarak televizyona sunulsaydı bu kadar ilgi çekip etkilemezdi, burada biraz da sinema sektörünün handikapı var bana kalırsa. Son olarak engelli bir insanla ilgili bir film yapılırsa , onun her halükarda duyarlılık uyandıracağını , kötü bir amaca hizmet etmeyeceğini düşünüyorum.
    Ö.

Üye
    kalpkası Avatarı

Son Giriş
    16.05-2013
    Saat
    14:20
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Film eleştirenler ruh haline bağlı yorumlar sanıyorum.

Adam sigara içilmesini dahi eleştirmiş, darılmada yanındaki İnsanları düşündüm bu kadar negatif bir İnsan kimse darılmasın görmedim.Filmi izlememiş net ve açıkca kendine işkence etöiş, o nasıl karamsarlıktır nasıl eleştiridir, okurken inanın Ruhum sıkıldı, buram buram öfke ne negatiflik dolu inanılmaz acımasız filmle alakası olmayan absrürt yazı olarak gördüm.

Arkadaşım, Filmdeki Adam gibi bir İnsanım sanal ağrılarım nefes alamamalarım, panik ataklarım, hareket kısıtlamalarına sahibim, engelli olamakla Engelli Hastalığı bir birine karıştırıyorsunuz farklı uç eşleşmedir.Sen tekerlekli sandaleye biner sokaklarda keyfine bakarsın.Bizim gibiler ise sokağı bırak yerimizdeen kalkarken nefesimiz kesilir bu korku ile birden panik atakla yüzleşiriz, dayak yemiş boksör gibi saatlerce yerimizde kalırız.

Sigaraya takılmışsın, bende içiyorum hemde kalp nakli olma sınırındayım, umrumda değil Doktor aman içme ölürsün palavrasından bıktım,sana garanti veriyorum diyen biri varsa gelsin sigarayı bırakayım.Hayatım zaten kısıtlı birde keyfimimi kısıtlayayım?

Darılmayın ama böyle film izleyecekseniz izlemeyin, film izlemenize karışma algılamayın, film izlememişsiniz kendinize işkence uygulamışsınız alenen.

Yazınızı okudum inanın psikolojim bozuldu, inanılmaz baştan sona negatifliklerle dolu karamsar bir yazı.

Üye
    wallace11 Avatarı

Son Giriş
    22.03-2013
    Saat
    16:22
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bülent Bey öncelikle düşüncelerinize saygı duyduğumu belirtmek isterim.
    Ben bu filmi bir kaç ay önce izledim. Film hakkındaki görüşlerinize saygı duymakla birlikte kesinlikle katılmıyorum. İzlediğim en anlamlı ve güzel filmlerden birisi Can Dostum. O filmden çıkarılacak ciddi anlamda harika anlamlar varken başka durumlar armaya gerek yok bence. Şu an zamanım yok ama uzun bir yazı yazmak istiyorum daha sonra.
    32 yaşında, doğuştan çift ampute bir engelli olduğumu belirtmek isterim.

Herkese saygılar...

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon