Sayfa 1 / 76 123451151 ... SonSon
Toplam 1139 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    21:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Son birkaç aydır kafamdan çeşitli düşünceler geçiyor ve bunları burada sorarak düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum. Bana isterseniz deist, ateist .. vs. gibi yaftalar yapıştırabilirsiniz ama şunu iyi biliyorum ki yukarıdakiyle hesabımız tamamen kendi içimizde. Ve bunlar istemese de herkesin yaşamının belli dönemlerinde aklından geçirdiği şeyler. Şimdi sorularıma geçmek istiyorum:

Tanrı bizi neden yarattı?

Diğer insanları yaratırken bizler kenarda duran ve unutulmuş olanlar mıydık?

Yoksa sınanmak için mi böyle yaratıldık?

Tanrının sevgili kulları mıyız?

Normal insanlar varken bizi neden yaratma ihtiyacı duydu?

Sadece ibret alınmak için mi yaratıldık?

Ahiret varsa engelli oluşumuz sizce bize ek katsayı getirecek mi?

Tanrı tüm hesabını ahirette kesecekse neden doğmadan veya sonradan engelli oluyoruz?

Tasavvuf düşüncesine göre hepimiz tanrının yansımalarıysak tanrı da engelli olabilir mi?

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 2 Zaten Değerlendirdiniz!
    müslüman olanlar için kuran allah kelamınıdır olmayan için muhammedin yazdığı bir kitaptır iki tarafta tersini kanıtlayamaz senin sorularında bunun gibi bu nedenle bizlerin verdiği cevap ne olursa olsun seni tatmin etmez inançta önemli olan aldığın cevap değil neye inandığındır

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    12.07-2017
    Saat
    16:13
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 6 Zaten Değerlendirdiniz!
    1.Allah bir ayetinde kendi ifadesiyle(insanları ve cinleri ancak bana kuluk etsinler diye yarattım)diyor..
    2.haşa Allah bir karıncanın nasibini bile unutmaktan münezzehtir..
    2.mülk Allahındır onu dilediği gibi yaratır dilediği şekle koyar.. nasıl ki bir sirket sahibi işe alacağı bir kimseyi mulakata tabi tutuyorsa.. nasıl ki bir baba çocuğuna verdiği harçlığı nerede nasıl değerlendirdiğini takip ediyorsa nasıl ki biz insanlar her an her dakika aslında farkına varmadan birbirimizi intihan ediyorsak, bizi yaratanın da bizi bi takım nimetlerden eksik bırakarak imtihan etmesi kadar doğal olan bi şey varmıdır.

4.biz Allahın sevgili kularımıyız? bana göre bu koskoca bir palavradır.yani Allahın rızasına uygun davranan bir kimse evet her salih amel ileyen insan gibi Allahın sevgil kuludur. ancak Allahı hatırlamayan emir ve yasaklarını mumkun mertebede yerine getirmeyen ve hatta ben engelliyim haşa Allahtan alacaklıyım birde ibadetmi edeceğim gibi sapık düsünceli olan insanlar ve nasılsa engelliyim ben ibadetten muafım gibi abes düsünceli olanlar asla ama asla çetin bir imtihanın olacağnı unutmasınlar. devam edeceğim..

Allah hiç kimseyi gücünün yetmeyeceği ile imtihan etmez. bizi engelimiz nedeni ile yapamadıklarımızdan imtihan etmez..haşa Allah bizi birilerine ibret olsu diye yaratmaz. ibret almamız için mezarları ziyaret etmemiz yeterli olacaktır.engelli olusumuz, yaptığımız iyi işler ve özellikle görterdiğimiz sabrımız bize çok ama çok şey kazandıracatır.Allahın varlığı noktasıda süphesi olanlar, özellikle kendi bedenlerine baksınlar. en ufak bir eksikliğin hayatlarını nasıl alt üst ettiğini iyi göreceklerdir.aslında bu konularda yazılacak çok ama çokşey var fakat iman noktasında eksikliği gidermek için kur-an"a bakın, oda işinize gelmezse bekleyin yakında bileceksiniz..

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Ergün Kardeşim,

Öncelikle cevabın için teşekkür etmek istiyorum. Zaman ayırıp güzel ve aydınlatıcı bilgiler yazmışsın. Ancak bunların hepsi yine insanlar tarafından yazılmış şeyler. Yani insanlar kendileri düşünemedikleri için başkalarının düşüncelerini benimseyip kullanıyorlar ki bu durum da beynimizin varlığını ve düşünebilme yeteneğimizi çöpe atmak anlamına geliyor. Ben ise çözüme kendim ulaşmak istiyorum ve bu nedenle sorguluyorum. Sonucu kafamın içiyle bulmak istiyorum

Üye
    ufomehmet Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Veysel
    Son Giriş
    12.06-2017
    Saat
    19:41
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Esenyurt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! -1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Kuranın türkçesini oluyup ayetller uzerinde derin derin dusundun mu

Üye
    Alulu12 Avatarı

Gerçek Adı
    KADİR
    Son Giriş
    13.04-2013
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    Edirne, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir bilgisayar düşün ki (çağımızın en önemli teknolojik aletlerindendir) sahibini düşünsün ? bu beni nasıl yarattı neden yarattı diyebilsin? mümkün mü kaldı ki dese bile çözebilmesi mümkün mü? bu konuları fazla düşünmemek gerekir arkadaşın dediği gibi daha yazılacak çok şey var...

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 3 Zaten Değerlendirdiniz!
    Işte isyan ettiğim nokta tam da bu. Allah bize aklı niye verdi? Korkmadan düşünmek icin değil mi? Peki o zaman neden düşünmekten vazgeçelim? Bunlari fazla düşünmemek gerekir diyorsun ama o zaman kim düşünecek bu konulari. İnsan için en doğru sonuç kendi aklıyla vardığı sonuç değil midir?

Daha yazılacak çok sey varsa yaz kadir kardeşim yaz da tartışalım ve kendi aklımızla bir sonuca varalim.

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    12.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

merdoli

güzel kardeşim yukarıda yazdığım şeylerin önemli kısmı kendimden yada başka insanlardan değil ki, Allahın kur-an da bildirdiği ayetlerdendir.insanların kendilerinin düsünemediğini nereden çıkarıyorsun, insanı insan yapan en önemli özelliğin başında düşünebilmesi gelir. bilmiyorum kur-an ı okuyabildinmi, orada Allah defaatle bizi düşünmemiz konusunda uyarmıştır..çözüme kendin ulaşmak istediğini belirtmişsin bunu düşünmeden nasıl yapacaksın, tabi ki düşüneceksin zaten Allah bize düşünüp öğüt alalım diye kur-an ı göndermiş varlığından haberdar etmiştir.bir ayette (siz hiç düşünüp öğüt almazmısınız)diyerek bizi düşünmeye sevk etmiştir.burada neyi düşüneceğin önemli "Allah varmıdır sorusunumu, Allah neyi neden istiyor sorusunumu."senin sorun hangisi?

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    296
    Verilen Beğeniler
    85
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 3 Zaten Değerlendirdiniz!
    Özgün bir soru olmamakla birlikte çok güzel tartışmaya açık bir konu...

Elbette buna benzer soruları felsefenin doğduğu günden bu yana pek çok kişi kendisine sormuş ve bunları tartışmış. Hala da tartışılmaya devam ediliyor.

Yanıt veren arkadaşların çoğu haklı olarak "islam dini" çerçevesinde yanıt vermişler. Ancak anladığım kadarıyla sizin sorunuzun kapsamı bununla sınırlı değil. Çünkü diğer tek tanrılı veya çok tanrılı dinlerde de benzer soruları soran kişiler var. Herkes kendi inancı çerçevesinde, kendi düşündüğü şekilde bu sorulara yanıt verebilir.

Eskiden özürlüler için (özellikle spastikler için) halk arasında "cin çarpmış" denilirdi. Günah işleyenler, ana-babasını dinlemeyenler vs. de bak seni de cin çarparsa böyle olursun diye korkutulurdu. Bugün biliyoruz ki, spartisite aslında cinle falan alakalı bir durum olmayıp doğum sırasında karşılaşılan komplikasyonların sonucudur. Yani ortada somut bir nedensellik (neden-sonuç ilişkisi) olduğu söylenebilir. Diğer özürlerin de çoğu için de benzer neden-sonuç ilişkileri mevcuttur. Bunların pek azını "inanç" kapsamında gerekçelendirebiliriz.

Eğer engelli olmayı bir "ceza" olarak değerlendirirsek; daha doğmamış bir çocuğun doğuştan kusurları olması neyin cezası olabilir. Eğer engelli olmak bir lütuf ise, neden bazı kişiler dünyada kahır çekip, ahirette imtiyazlı olmak için böyle bir lutufla doğar. Bu sorulara verilecek mantıklı yanıt; durumun dini açıdan bir lutuf veya ceza olmadığı, varoluşun rasgeleliği doğrultusunda ortaya çıkan bir tezahür olduğudur.

Şimdi hayatı boyunca köyünden adım atmamış birinin trafik kazası geçirme olasılığı çok çok düşüktür. Büyük şehirlerde yaşayan ve çok seyahat eden kişilerin kaza geçirme olasılığı ise defalarca kez fazladır. Köyde veya şehirde yaşayan aynı şekilde inançlı kişilerin farklı omurilik felci riski ve oranı taşımaları "dini" boyutla açıklama bulamaz.

Dini İnançlar, -adı üstünde - inanç oldukları için somut veya bilimsel gerekçelere veya yanıtlara dayanmazlar. İnanırsınız veya inanmazsınız. Tamamen veya kısmen kabul edebilirsiniz. Dolayısıyla atheist, deist, agnostik veya dindar olabilirsiniz. Bu tamamen kişisel algı ile ilgili, somut gerçeklere değil, "inanca" dayalı bir sistemdir. İnançları gerekçelendirmek hem mümkün değildir, hem de doğru sonuç vermez. Örneğin, engellilerin doğrudan cennete gideceğini söyleyen bir dinde bu önermeyi test etmenin herhangi bir yolu yoktur. Ne cennete gidip bakabiliriz, ne de ölüp geri gelen bir engelliye sorabiliriz. Zaten tarihteki bazı filozof din adamları da bu sorulara - test etme imkanı olmadığı için - "inanmayarak cehenneme gitme riski, inanarak cennete gitme riskinden daha kötü bir durumdur. O yüzden inanmak daha iyidir" şeklinde yanıt vermeyi tercih etmişlerdir.

Sonuç olarak; bu sorulara 2 şekilde yanıt verilebilir. Doğrudan "inanç" temelinde, veya inançtan bağımsız olarak neden-sonuç ilişkisi içerisinde.... Neden-sonuç ilişkisi daha işlevseldir. Çünkü riskleri, nedenleri görüp önlem almamızı sağlar. (Örneğin hastanede yapılacak doğumlarda spastik olma olasılığı daha düşüktür)

Ayrıca neden-sonuç ilişkisini kabul etmek inançlı olmaya da engel değildir. İnançlar her soruya yanıt vermek zorunda değildir.

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    12.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

me te pe

konuya felsefik bir açıyla bakmış olmakla bunun inanç meselesi olduğunu belirtmişsin.evet bu bir inanç meselesi fakat doğru olanı bulmak da insanın daha doğrusu insanlığın meselesi..felsefenin bu konuda bir çok görüsü mevcut fakat hiçbiri insan aklının ötesine geçememiştir.o zamnanda insan aklının sınırları nereye kadardır sorusu ve daha binlerce soru gelir ardı ardına.kaiat bir döngüdür zaten, herşey başka seylerin olmasının sebebidir eğer konuya bu gözle bakarsak yani etramızda olup bitenleri tesadüf olarak açıklarsak kainatın bu düzenini ve özellikle canlılığı nasıl açıklayabiliriz evrim teorisiylemi..

ayrıca eskide özürlülere cin carpmış gibi bir ifadenin din ile ne alakası var din ile kültürü birbirinden ayıracak birine benziyorsunuz..

Üye
    juiceles Avatarı

Gerçek Adı
    burak
    Son Giriş
    02.07-2017
    Saat
    16:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Birkere tanrı ne demek anlayamadım, bizim yaratıcımız Allah'dır, tanrı demek doğru degildir.Ben buna takıldım diger yazınızı bile okumadım, Tanrı çoklu bi kavramdır. Güneş tanrı, gök tanrı vs...
    N.F. Kısakürek e sormuşlar
    "Üstad kimi tanrı diyor kimi Allah nedir dogrusu"
    Üstad demiş "Allah tanrının belasını versin"

Üye
    tolga0164 Avatarı

Son Giriş
    16.08-2013
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Juiceles;
    Allah senden bir değil bin kere razı olsun.bişeyler öğrenmesi açısınndan bu güzeldi tanrı yok Allah(cc)vardır.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    296
    Verilen Beğeniler
    85
    Blog Mesajları
    1

Sayın ergun32,

Bir kaç sözünüze yanıt verme gereği duydum.

"Felsefe insan aklının ötesine geçemez" demişsiniz. İyi de, felsefe zaten insan aklının sonucudur ve nihai hedefi insanın varoluşunu açıklamaktır.

Bir de şöyle demişsiniz: "etramızda olup bitenleri tesadüf olarak açıklarsak kainatın bu düzenini ve özellikle canlılığı nasıl açıklayabiliriz evrim teorisiylemi"

Öncelikle ben tesadüf yani "şansı" kasdetmedim. Benim söylemeye çalıştığım şey olasılık dağılımıdır. Kiminin boyunun kısa, kiminin uzun olması gibi... Bunları bir tabloya işaretlerseniz çana benzer bir grafik, yani olasılık dağılımı ortaya çıkar.

Diğer taraftan "evrim teorisi" kainatın düzenini açıklamaz... öyle bir iddiası da yoktur. Sadece canlılardaki biyolojik çeşitliliğin nedenini açıklar. Kainatın düzenini fizik kuralları açıklar. Bunlar bildiğimiz temel fizik kurallarıyla başlar, evrenin oluşumunu da ele alan, büyük patlama (big bang) teorisini de içeren kozmoloji fiziğiyle devam eder ve henüz pek anlayamadığımız kuantum fiziğiyle devam eder. Tüm bunlar evrenin işleyişini açıklamaya çalışan modellerdir ve günlük yaşantımızda kullandığımız teknolojilerin temelini oluşturur.

Tüm bunların arkasında yatan soru "nasıl oluyor da oluyor" şeklinde özetlenebilir. Bu da zaten felsefenin özüdür. (Felsefe = Bilgi arayışı, bilgelik sevgisi)

Cin çarpma konusuna gelince; doğru olsun veya olmasın şüphesiz bu inanç temelli bir düşüncedir. İspanyol papazların şeytan çıkarma ayinlerini dini bir kavram olarak görmüyor musunuz?

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: merdoli Mesajı Gör

Tasavvuf düşüncesine göre hepimiz tanrının yansımalarıysak tanrı da engelli olabilir mi?
    Çok güzel bir soru
    Tanrı engelli olsa ne olur,kıyamet mi kopar ?

Ben olaya tanrıyı suçlayarak bakmıyorum.Bilimsel bakışaçısıyla baktığım zaman kimseyi suçlamam gerek kalmıyor.
    Atalarımızdan bize aktarılanlar,genetik yapımız,anne karnındaki hikayemiz,gelişen anomaliler,doğum sırası,doğum sonrasındaki bir çok faktörün,ayrıca bağışık sistemimizin ne kadar güçlü olduğuyla alakalı engelli olmamamız ve bir de ülkemin gelişmişlik düzeyi ile ilgili.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    insanın doğası merak üzerinedir ne yaparsanız yapın bunu engelleyemezsiniz şüphe etmeden bir dine bağlıysanız zaten imanınız asla gerçek olamaz bu sözümün en büyük kaynağı yine kuran dır kuran birçok ayette beni kıyaslayın der o nedenle arkadaşımız sorularını yadırgamıyorum ama cevapları bizde aramak yerine dini açıdan kutsal kitapları oku engelin nedenininde ilme baş vur her engel için yaradanı suçlamak ceza veya ödül olarak adlandırmak züğürt tesellisidir Allah kuluna beyin vermiş kul onu kullanmıyorsa o ne yapsın bilim akraba evliliği yapmayın derken insan bişey olmaz herşey haktan der çocuk sakat doğunca kabahat yaradanın olur yada bilim yer çekimi kanunundan bahsederken sen tutarda benim gibi 9 metre yukarıda hiç bir emniyet tedbiri almadan çalışırsan başına gelene katlanırsın sen trafik kurallarına uymazsan başına gelecekler bellidir bunlar gibi yüzlerce örnek verilebilir hangisinde yaradan suçlu

Sayfa 1 / 76 123451151 ... SonSon