Sayfa 5 / 73 İlkİlk 1234567891555 ... SonSon
Toplam 1093 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sapla samanı karıştırmayalım araştırma öğrenme çıkan sonuça göre mümkün mertertebe tedbir almak senin hem insani hem dini olarak görevin senin dinin emretmiyormu sen tedbirini al sonra allaha havale et durmadan dinden bahsediyorsunuz önce dinin ilim hakkında ne söylediğine bakın kuran dahi beni kıyaslayın demiyormu lütfen yorum yaparken sözün gittiği yere iyi bakın sizin bu yorumlarınız müslamanı dinden soğutur

niyazi bu konuların neresi tehlikeli herkes hakaret etmedi sürece istediğini söyleyebilir insan tartışmadan kendini nasıl geliştirebilir din zaten maddesel bişey değilki deneylerle ıspatlayalım şu kesindir diyelim ki islam tartışmayı destekler bu konuda ayetler mevcut ha hıristiyanlıkta kilise incil hatalı bir kitaptır kişi koşulsuz iman ederek onu mükemmelleştirir der o dindeyseniz bişey diyemem ama islamda doya doya tartışın yeterki başkasının inancına ve kişiliğine hakaret etmeyin

Üye
    _SEP_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2

Sayın Merlodi açtığınız konu için teşekkür ederim bence gerekli bir tartışma. Katılan kim için olursa olsun yorum yapmak ona karşı veya destekleme anlamına gelidiğini düşünerek sadece Berfin hanıma ateizme ve felsefi konularla destekleme çabasına hayran kaldım mantığına göre bilim veya bilimsellik adı ve ya geçmiş bilim adamlarının açıklamarıyla ve hatta Kuranı Kerimden olduğunu söylediği bir takım ayetleri öne sürerek destekleme çabası güzel fakat dünün mantığı bu günün söylemi bilimsel gerçeği gibi ve yokluğun temsilciliği, maddenin tesadüfüne inanacak kadar basit bir durum yaratma çabasını garipsedim bir şeyleri savunurken herşeyi bildiğini düşünmek gibi yanlışa düşebiliriz. Tasavvuf ile ilgili bir kaç kitap okumasını tavsiye ederim bilinene göre hiç bir şey düşünülememiş değidir diyerekte bitireyim (üzücü bir konu daha kader islama ait veya direkt Kuran a ait bir konu değildir biraz okuyun lütfen)

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    15:22
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

metepe
    hafta sonu olması dolayısıyla vakit bulup size cevap yazamamıştım öncelikle sunu söyleyim ki çok yazmak çok bilmek demek değildir.bunu bir kez daha sayenizde görmüş oldum. "Yasa dediğiniz şeyler de esasen teoridir"diyerek bilimsel yasa ile teoriyi dahi anlayamamışsınız. o yüzden ben size bu kavramların ne olduğunu yazarak kendi yazım olmasada başlamak istiyorum.Teori (Kuram) Nedir?
    Tekrarlanan gözlem ve deneylerle, mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğruluğu büyük ölçüde kabul edilmiş, ancak yine gözlem ve deneyler yoluyla yanlışlanabilme olasılığı bulunan, öngörülerinde doğru çıkmış hipoteze, teori (kuram) denir. Teoriler, gözlem, deney, akıl ve mantık yollarıyla her defasında doğrulanabilmelidir.

Yasa (Kanun) Nedir?
    Tekrarlanan gözlem ve deneylerle, aynı şartlarda aynı sonuçları verdiği kesin olarak belirlenen, akla ve mantığa uygun, genel kanıya göre kabul görmüş, değişmez nitelik kazanmış, yanlışlanma olasılığı olmayan gerçek bilgiye, yasa (kanun) denir. Yasalar değişmezlik ilkesine sahiptir. Yanlışlamaya çalıştığınızda, yasayı çökertmeniz mümkün olmaz. Yasalar en gerçek değişmezlerdir. Biz bu mevcut değişmezleri kullanarak yeni değişmezler ortaya çıkarmaya çalışırız.

gelelim darvinin evrim teorisine..darvinin kendisi aynen şu ifadeleri kulamıştır"eger araformlara ulaşılazmazsa teorim çöker"gördüğünüz gibi kendisi bile ıspat arayan bir teori sunduğunu iddia ederken. siz kavram karmaşası yaparak ıspat edilmeye gerek bile görmüyorsunuz.

berfin

öyle ayetleri işinize geldiği gibi çımbızlayarak alırsanız ancak olduğunuz gibi ateist olursunuz.bir sayfalık bir konuşma yapan biri bile yayınlanacaksa kunuşmasının tam olarak yayınlanmasını ister ki.. siz altı yüz sayfalık bir kitaptan bahsediyorsunuz.insanlar,bektaşinin Allah namaza yaklaşmayın dediğini, ve bunu kur-an a dayandırdığını anlatıp gülerler.komik olmayın lütfen

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:25
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    207
    Verilen Beğeniler
    57
    Blog Mesajları
    1

Bakınız ergun32 arkadaşım;

Öncelikle mesleki eğitiminiz nedir bilmiyorum ama benim hayatım tez, hipotez, teori kanun nedir bunlarla geçti... O yüzden bunları bana öğretmeye kalmayın, mahçup olursunuz!

Harun Yahya müstear adıyla bilimsel(!!!!) kitaplar yazan Adnan Hoca isimli, hakkında akıl hastası raporu olduğu söylenilen Güzel Sanatlar eğitimi almış bir kişinin tariflerini kaynak gösterirseniz, bütün bilim dünyasının bir tarafıyla bu kitaplara güldüğü gibi size de gülerler.

Bakın wikipedianın ing. sürümünde bilimsel kanun için ne yazıyor: Scientific law - Wikipedia, the free encyclopedia
    Altında kaynakları var...

Türkçesinde ise Matematiksel Kanun'dan bahsediyor... ki matematikte ispat olduğunu, diğer bilimlerde olmadığını daha önce söylemiştim.

Verdiğim basit örnekleri dahi anlamamışsınız... o yüzden Yerçekimi KANUNU'nun basit bir hesabıyla güneşin hareketlerinin hesaplanmasında nasıl yanlış sonuç verdiğini buraya yazarsam ucundan bile anlamayacaksınız. Böylelikle yanlış sonuç verebilen kanunlar olduğunu hala kabul etmeyeceksiniz.

Diğer taraftan, satırını dahi okuduğunuza inanmadığım Darwin hakkında "şöyle demiş" gibi abuk subuk iddialarla hiç bir teori çökmez. Kaldı ki, bilim dünyasının kabul ettiği 3-5 tane değil, binlerce araform fosili vardır.

Zaten sizin verdiğiniz "eksik" teori açıklaması dahi "mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğruluğu büyük ölçüde kabul edilmiş...öngörülerinde doğru çıkmış hipoteze, teori (kuram) denir" yazılmış. Yani evrim teorisi bir teori olduğuna göre bu niteliklere sahiptir. Sizin anlayabileceğiniz basit cümlelere indirgersek;
    Evrim teorisi
    1. doğruluğu büyük ölçüde kabul edilmiş,
    2. öngörülerinde doğru çıkmış hipotezdir.
    3. gözlem, deney, akıl ve mantık yollarıyla her defasında doğrulanabilmektedir.

Elbette çok yazmak çok bilmek değildir. Ancak, belli miktarda yazabilmek için asgari bilgiye sahip olmak gerekir. Bilgi için neyin gerekli olduğu ise belli...

Bir araba ustasıyla şanzuman dişlisinin nasıl olması gerektiğini oturup tartışamazsınız. Ama bilim insanlarının sözlerine "sen yanlış biliyorsun" deme cüretini rahatça gösterebiliyorsunuz. Bilmediğiniz konularda tartışmak riskli iştir. Hiç bulaşmayın daha iyidir.

Siz evrim teorisini beğenmeyebilirsiniz, sevmeyebilirsiniz, kabul etmeyebilirsiniz. Hepsi kişisel tercihlerdir. Bunun için size hiç bir eleştirim olmaz. Ama "yok, çürütülmüştür, yok şöyledir, yok böyledir" gibi boyunuzdan büyük sözler etmeye kalkarsanız aldığınız yanıtlar şimdi olduğu gibi pek hoşunuza gitmez.

Eğer biyoloji veya fen bilimlerinde eğitiminiz varsa, veya evrim teorisi veya biyoloji konusunda özel merakınız varsa, buna özel açılmış bir başlıkta sizinle seve seve tartışır, ne büyük hatalar yaptığınızı gösteririm. Teorinin zayıf ve güçlü yönlerini masaya yatırırız. Alternatif teorileri konuşuruz. Ama sadece kafanıza yatmıyor diye bilimsel konularda ahkam kesecekseniz, kusura bakmayın benim muhatabım olamazsınız.

Bu iş örümcekle deveyi mukayese etmeye benzemez.

Üye
    necati bacak Avatarı

Son Giriş
    06.11-2016
    Saat
    14:05
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çobanın birisi hızır aleissalema sormuş namazımı nasıl kılmalıyım demiş oda gerekenleri anlatmış ve çobanın yanından ayrılmış ilerleyip uzaklaşınca önüne çıkan denize dalmış yarıya kadar suyun içinde ilerlerken peşinden çoban bağırmış derviş dur bensenin dediklerini unuttum bir daha söyle demiş hızır aleissalem geri bakmışki
    çoban suyun yüzünde kendisi yarıya kadar suya batmış siz bildiğiniz gibi yapın demiş bu konular insanlara sordukça herkes bilecen kesilir sizin kanaatınız neyse onu kullanın derim.

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:14
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    95
    Verilen Beğeniler
    25
    Blog Mesajları
    15

hani magazinciler bir ropörtajın başını sonunu kesip istedikleri kısmı alıp falanca ünlü bunu dedi diyerek saptırır ya,arkadaşımızın ayet koyma şeklinide buna benzettim açıkcası.bizimkinide beğenmemişler...kopyalamışım internetten.kitaptan bakıp yazcakmışım.kendisi çok güzel yazmış,gördük...önemli olan satırlar dolusu yazmak olsa keşke.doğru bir şey anlatta isterse senin olmasın,kopyalansın...ne farkeder yani.okadar bilimsel konular yazılıyor.yazanları tebrik ediyorum.Cenab_ı Allahın ilmi,yarattıkları anlat anlat bitmez.önemli olan bunları okurken,öğrenirken,anlarken Rabbine daha çok iman etmek.yoksa kainattaki bunca düzenin tesadüfen oluştuğu sonucuna varacaksa Allah da o kişiye doğruyu göstersin.
    Allah tektir,eşi ve benzeri yoktur.o yüzden mü'minler tanrıya değil Allah'a inanırlar.putlardan tutun da yunan mitolojisinde,insanların tapındığı herşeye tanrı diye genellemeler yapılırken,geçmişten günümüze kadar Rabbimiz dışında tapınılan ne varsa tanrı diye genellemeler yapılırken veya öyle hitap edilirken Cenab-ı Allah bu benzetme ve genellemelerden münezzehtir.çünkü O tektir,eşi ve benzeri yoktur.Kainatın gerçek yaratıcısı için mesela''hintlilerin tanrısı inektir,filancaların ateştir,filancaların puttur,bizimkide Allah'tır gibi bir genelleme ile Cenab-ı Allaha tanrı demez mü'min.Bu inceliği iyi anlamak gerekir.ve mü'minler bu sebepten tanrı demeyi hoş bulmuyorsa saygı göstermek gerekir.mesela bu benim hassasiyetimdir.tanrı diyen desin,ama benim demek istemeyişimide abes karşılamasın.dikkat ettiğim nokta belli bir kesimin sadece ısrarla tanrı diye tutturması.bunu göktürklere,nerelere dayandırırsa dayandırsın ben bunun siyasi bir inatlaşma olduğunu düşünüyorum.
    şimdi gel gelelim burda herkes birbirinin nedemek istediğini anlıyor.ama herkes tabiki her konunun uzmanı değil.yani doğru terimleri kullanamayabilir,hatta kulaktan dolma o kelimeyi kullanmış olabilir.tartışmanın içerisinde ''bir kere ona öyle denmez şöyle denir,yok sen daha şu terimin ne için kullanıldığını bilmiyorsun''gibi ifadeler sürekli kullanıldığında konu çok dağılıyo.sanki herkeste birbirini laf cambazlığıyla ezme çabası var.sonuçta okurken anlamıyormusunuz neyi kasdettiğini.bal gibi anlıyorsunuz.işte burada niyet farkediliyo tartışma esnasında ve hoş olmuyor.
    şimdi benim cümlelerimden alıntı yapıp 'sen daha şuna ne dendiğini bilmiyorsun'vs vs.lerinden cevaplar olacaktır.bunlarla konuyu dağıtmayalım ve anlatılmak istenenlerin özüne bakalım.
    kardeşimiz bir sürü güzel soru sormuş
    ben engelli olduğum için ve başıma gelen başka sıkıntılardan dolayı hiç böyle sorular sormadım.insan hiç mi isyan etmez?etmedim imtihan olduğuna inandığım için.daha kötülerini düşünüp şükretmeye,Allahın rızasını kazanmaya çalışıyorum.
    bazı insan dert üstüne dert bindikçe isyan eder,bazısıda hamd eder.İmanı dahada kuvvetlenir.Rabbim doğru yoldan ayırmasın.

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    15.07-2016
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Lâ Tahzen;

Güzel Kardeşim,

Emin ol ben de isyan edip dünyaya küsenlerden değilim. Günümü belki de bazı "normal" insanlardan daha aktif geçiriyorum. Hatta ister inan ister inanma bazı durumlarda engelli olduğumu bile unutabiliyorum. Sınavlara , yarışmalara giriyorum, aktif olarak tiyatro yapıyorum ve de yüzüyorum. Ama bütün bunlar bu soruları sormama engel olamıyor. Bu bir isyan mı? Bence değil. Eğer bu bir isyan olsaydı hayata bakışım böyle olmazdı. Ben sadece bu durumla ilgili insanların ne düşündüğünü öğrenmek ve hoş bir tartışma ortamı yaratmak istedim. Ama bu arada ateist oldum, sapkın oldum, son olarak isyankar oldum. Olsun sonuçta burada bu kadar insan fikrini paylaştıysa ben amacıma ulaştım demektir. Emek verip zaman ayıran herkese tekrar teşekkür ederim.

Mert

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:14
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    95
    Verilen Beğeniler
    25
    Blog Mesajları
    15

merdoli;

sorduğun sorulardan rahatsızlık duymadım.yanlış anlaşılmasın.sen isyan ettiğim nokta şu...diye başlayan bir cümle kullanmana rağmen ben senin isyan ettiğine inanmadığımı,isyan etsen bukadar şeyle uğrşmaz hayata küserdin demiştim.ilk sayfada okumuşsundur belki.insanlar konuşurken yazarken o anlık ağzından çıkabilir yada yanlış anlatabilir.insanız sonuçta,bunlarıda hesaba katıp hemen yargılamamak lazım kimseyi.ateist diyenler yazdıklarını iyi okuyamamıştır.onları da çok takmamak lazım.sormak ayıp değil,ben sormadıysam kendime ,küçük yaştan beri islama dayalı kitapları çok okumamdan kaynaklıdır.yani bu soruların cevabı onlardadır.senin sorduğun sorulardan kaç tane kitap olur çok derin konular.öyle birkaç cümleyle açıklanamazki herkes sadece tanrı kelimesi ve Allahın varlığı/yokluğunu tartışma aşamasında şuan ) daha senin sorulara gelemedik.zaten burada yazılmaz bukadar şey.yani ben yazamam.bunları anca yazıyorum tek kolumla
    tartışanlara tavsiyem eleştiriler kişiliğe yada insanların inançları gibi hassas noktalara varmasın.kimse kimsenin aklını küçümsemesin.bu yapıldığında özgür bir tartışma ortamı olmuyor.

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    15.07-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Tartışmanın oldukça kısır bir döngüye girdiğinin ben de farkındayım. Bu durumla ilgili ne yapabiliriz bilemiyorum.

Üye
    _DELAL_ Avatarı

Son Giriş
    12.12-2016
    Saat
    13:59
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    17

Merdoli bence düşünmeniz kendi yorumlarınızla yada anlayabildiklerinizle hareket etmeniz çok güzel.olabildigince düşünün,bu kitap herkesin anlayabilmesi için var.dağdaki çobanda ,ilkokul mezunuda. Anlamak ,düşünmek,akletmek gerekiyor sadece.tanrıda diyebiliriz allahta.zeus ve nirvanada

Üye
    srhtslymn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: necati bacak Mesajı Gör
    Çobanın birisi hızır aleissalema sormuş namazımı nasıl kılmalıyım demiş oda gerekenleri anlatmış ve çobanın yanından ayrılmış ilerleyip uzaklaşınca önüne çıkan denize dalmış yarıya kadar suyun içinde ilerlerken peşinden çoban bağırmış derviş dur bensenin dediklerini unuttum bir daha söyle demiş hızır aleissalem geri bakmışki
    çoban suyun yüzünde kendisi yarıya kadar suya batmış siz bildiğiniz gibi yapın demiş bu konular insanlara sordukça herkes bilecen kesilir sizin kanaatınız neyse onu kullanın derim.
    Hızır aleyhisselam mı, derviş mi? Hangisi karar ver...

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    15.07-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Berfin ,

Yine romanı döşemişsin tebrik ederim

Gerçekten güzel ve aydınlatıcı bir yazı olmuş, özellikle "kestirip atmama" adına gerçekten güzel bir bakış açısı.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:25
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    207
    Verilen Beğeniler
    57
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: merdoli Mesajı Gör
    Tartışmanın oldukça kısır bir döngüye girdiğinin ben de farkındayım. Bu durumla ilgili ne yapabiliriz bilemiyorum.
    Aslında pek de kısır döngüye girmedi... "Tanrı" sözcüğüne takılmazsak, veya kendimizi bazı ilahiyat yorumcularının görüşleriyle sınırlamazsak oldukça geniş ve tartışmaya açık bir konu var ortada...

Kişilerin inandıkları şeylere sahip çıkmaları ve bunları savunmaları kadar doğal bir şey yok. Ancak, İslamiyette dahi birden fazla görüş, mezhep, "yol" var. Hepsinin dünyaya bakışı birbirinden farklı. Ancak, kişiler neye inanırlarsa, hangi "yolu" seçmiş olurlarsa olsunlar, tek ve mutlak yanıtın kendilerinde olduğunu düşünüyorlar. Halbuki; aşağıda vereceğim örnekte görüleceği üzere, değil herhangi bir inanır, imamladan dahi evrim teorisini savunan sesler yükselmeye başladı: Milliyet - İmamlardan 'Evrime evet' mektubu
    Hatta biraz daha ileri gidersek; evrim teorisini ilk dile getiren kişi Darwin değil, ünlü sufi müslüman din adamlarından Erzurumlu İbrahim Hakkı'dır. (18.yy)

Görüleceği üzere, inanç kapsamında bakıldığında dahi hiç bir zaman tek bir doğru söz konusu değildir. Bakış açısına göre doğrunun şekli değişebilmektedir. O zaman, yanıtları sadece tek bir görüşe dayanarak aramak doğru bir yol olmaz.

Sorduğun sorular gayet doğal sorulardır ve insanlık tarihi boyunca her ırktan, her dilden, her dinden pek çok kişi tarafından sorulmuştur. Dolayısıyla yanıtlarında tek taraflı değil, evrensel olması gerekir.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar boşuna din evrim yaradılış vb. konularda karşı tarafı ikna etmeye çalışmayın benim 14 yıllık arkadaşım ateist ben 5 vakit namazında yıllarca bu konularda tartıştık her tartışmanın sonucunda değişen tek şey olurdu oda baş ağrımızın artması ne evrim nede yaratılmayı %100 kanıtlayamzsınız hoş kanıtlasanızda değişmez bu kadar hararet yapma gerek yok nasılsa kesin sonuçun alınacağı yere çok yakında gideriz ölürken azraili görürsek inanalar haklı görmezsek inanmayanlar haklı

metepe orda dur işte her türlü görüşe saygı duyulmalı ama hem müslümanım hemde evrime inanıyorum diyemezsin dini açıdan hatta bırak dini mantık açısından bu imkansız bir kitap var ve bu kitabın allahın sözleri olduğunu kabul ediyorsak ve o kitapta yanlış bilgi varsa demek ki o kitap uydurmadır o zamanda uydurma olan kitaba neden iman edelim

Üye
    fulya35 Avatarı

Gerçek Adı
    fulya
    Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    21:54
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Güzel Kurani kerimimizde geçen kainatın yaratılışı ile ilgili ayetler. Kuranda geçen kainatın yaratılışı ile ilgili ayetler tarafmizca seçilip otomatik listelenmekte.

Kuranda kainatın yaratılışı ile alakali tahmini 21 ayet geçiyor

Sayfa 5 / 73 İlkİlk 1234567891555 ... SonSon