Sayfa 30 / 73 İlkİlk ... 2026272829303132333440 ... SonSon
Toplam 1093 mesajın 436-450 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Birtan07 Avatarı

Gerçek Adı
    Birtan07
    Son Giriş
    14.08-2016
    Saat
    10:04
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: karahanweb
    ;tek dil var ahiret hayatında oda Kur'an dili
    Nerde yazıyor böyle bir şey ?? Ey din kardeşim

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    64

eee turkceyi her babayigit kendine gore kullanir, allah bizim turkcemize not vermeyecek,onu nasl taniyorsak, icimizden geldigi gibi oyle yalvaracagiz. tanrim benim gunahlarimi affet, allahim benim gunahlarimi affet. yarabbim benim gunahlari affet ayni anlam tasiyan birine sen diyorsun arapca yalvar iyicde biz arapmiyiz, tabii icimizden geldigi gibi yuce yaradanimiza siginacagiz, bunuda hoca gecinenlerin yargisia degil yaradanimizin katina tasiyoruz, bilmedigimiz dille ne okuyormusuz .allahuekber yat kalk ama ne demek oldugunu turkceden kendi dilimizden ogrenmeden sayiklanamazki

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

pardon türkçe ibadeti savunan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum siz hiç ben ibadetimi kendi dilimde yapıyorum o nedenle namazıda türkçe kılıyorum diyen birini gördünüz mü yada besmele yerine "esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adıyla başlarım" diyeni duydunuz mu ne hikmetse ibadette uzak olanlar türkçe ibadeti savunuyor shukufe merak etme 5 vakit namaz kılan binlerce kez fatihayı okuyan adam türkçesinin ne olduğunu bilir sizin namazda gözünüz yok ki ezanda kulağınız olsun

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:42
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    203
    Verilen Beğeniler
    57
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: demirc Mesajı Gör
    Allah yerine kullanılamaz diyende sizsiniz tanrı Allahın türkçesi diyende sizsiniz duada ayette yani ibadette kullanılamayan bir kelime nasıl oluyorda günlük hayatta Allah yerine kullanılabiliyor... aman tanrım diyemezsiniz buna türkçenin kuralları izin vermiyor
    Bu benim görüşüm değil, bir din aliminin görüşü! Bana göre kullanmakta sakınca yoktur. Hatta, şu eleştirdiğimiz Türkçe ezanı hazırlayan Diyanetin o dönemki ilahiyatcıları da "Tanrı uludur!" demekte bir sakınca görmemişler. Askerde de biliyorsun yemek duası "Tanrımıza hamdolsun" diye yapılır.

Başka bir tanrı olmadığına göre tanrı genel ismi ile Allah özel ismi aynı yere ulaşır. Elbette istemeyen tanrı demez, Allah der. İsteyen Kuran'ın dili arapcadır, ben sadece o dili kullanırım der.

Benim sürekli vurguladığım şey, tanrı kelimesine gösterilen tepkidir. Yani adam bunu kullanmak istiyorsa ne sakıncası var? Bir yerde buna yasak mı getirilmiş? Yaratan sözcüğünü kullanmakla tanrı sözcüğünü kullanmak arasındaki prensip farkı nedir?

Ayrıca dil kurallarımızda "aman tanrım" gibi bir ifade kullanılmasına hiç bir engel bulunmaz. Zaten pek çok edebi eserde kullanılmıştır. Ata sözlerini korumakla, sözcükleri korumak aynı şey değildir. Ata sözleri tek bir sözcük değil, bir ifade kalıbıdır. Ki, bunlar bile zaman içerisinde değişikliğe uğrarlar. Örneğin "Aç ne yemez, tok ne demez" sözünü duydun mu? Şimdi kim böyle kullanıyor... Olmuş sana "Tok açın halinden anlamaz!"

Yani işin özü; Tanrı sözcüğü kafaya takılacak bir mesele değildir. Bana göre isteyen herkes kullanabilir. İstemeyen kimse kullanmaz. Bu kadar basittir. Bildiğim kadarıyla kullanılmasını engelleyen hiç bir hüküm de yoktur. Hüküm olmayan yerde yasak da olmaz.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: demirc Mesajı Gör
    besmele yerine "esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adıyla başlarım" diyeni duydunuz mu ne
    Devletin kanalı TRT herhalde 30-40 yıldır ramazan programlarına böyle başlıyor.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    64

muslumanim diyen tanrim diyen muslumani tartistirdigi yerde sunninin alevinin muslumanliginin tartisildigi yerde degil hacli seferleri musluman gecinip birbirini bogazliyor.
    allahim sonumuzu hayir eyle
    ilerleme degil gerileme devri. bundan on yil once boyle seyler oldugu varmiydi. siyasetciler oy almak icin kasiyor ortami insanlarda kutuplastikca kutuplasiyor.

Üye
    ilhanyalcin Avatarı

Gerçek Adı
    mimar İlhan YALÇIN
    Son Giriş
    27.11-2016
    Saat
    17:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım kalıp sorularla gelme,
    1. Hiç herhangi bir güncel olayı yaşarken ALLAH'a inanmıyorum diyen insanlar nasıl olabilir diye kendine sordun mu,
    ( bu bir olay olabilir , Bir tabiat yansıması olabilir kısaca her şey olabilir.)
    Sorgulama işte budur örnek benim hemen hemen her gün böyle bir olayla karşılaşıp bu şekilde sorgulamam oluyor.
    2. Allah'la Arkadaş gibi konuşup sadece sorunlarını değil mutluluğunu onunla paylaştın mı hiç.
    3. Her hangi bir mutluluğun sonrası ona teşekkür ettin mi hiç.
    4. İnsanlardan veya yakınlarından yardım ummadan yüreğinden içinin kükremesi ile ondan yardım isteyip niçin yardım istediğini kendine göre ALLAH'a anlattın mı hiç.
    5. Problemin ne olursa olsun onun da sana ne gibi hayırlar getirebileceğini düşündün mü hiç.
    Bunları düşünebilirsen olayı bitirdin demektir.
    Engelli olmamız bizi aciz kılmaz. Acizlik bizim yüreğimizdeki ŞEYTAN ona karşı koy yeter.
    Aksine unutma ki her engellinin engeli haricindeki duy ve organları diğer insanlara göre daha rantabl çalışır işte onları keşfet .
    Bu tip örnek vermek istemiyorum fakat 52 yaşındayım ortapedik özürlüyüm.
    Hayatım boyunca engelsiz insanlar hep kıskanarak bakmışlardır. Benim yerimde olmak istediklerini hep hissetmişimdir.
    Çünkü ben onlardan özürüm harici hep üstün olduğumu ispatlamışımdır. Sende dene kendine güven İNANÇ BU.

Askıda Üyelik
    restless Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    biyer
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bizler, bir hayat daha var olmalı düşüncesinin en "sağlam" gerekçeleriyiz.

ahirette bize sorular test olacak ve hepimiz cennete at koşturacağız,

çocuklar inanın
    inanın çocuklar
    güzel günler göreceğiz güneşli günler
    atları yeşilliklere süreceğiz
    güzel günler göreceğiz güneşli günler

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: MeTePe Mesajı Gör
    Bu benim görüşüm değil, bir din aliminin görüşü! Bana göre kullanmakta sakınca yoktur. Hatta, şu eleştirdiğimiz Türkçe ezanı hazırlayan Diyanetin o dönemki ilahiyatcıları da "Tanrı uludur!" demekte bir sakınca görmemişler. Askerde de biliyorsun yemek duası "Tanrımıza hamdolsun" diye yapılır.
    hocam güzel espiriydi insanların önce asılıp sonra şahidlerinin dinlediği dönemde hangi salak Allah yerine tanrı denemez diyebilirdi benim kadar sizde özel ismin karşılığı olmaz kuralını bilirsiniz ezanda ilah kelimesi gecen yerde tanrı kullanılabilir tamamda Allah özel isimdir nasıl oluyorda türkçenin ana kurallarından birini yıkarak ezan türkçeleştiriliyor din adamları kullanılamaz derken sizlerin kullanılabilir demesi şey gibi oldu doktor elindeki ilaç sana vereceğim ilacın eşdeğeri değildir onu kullanamzsın derken hastanın sen ne bilirsin doktor demesi gibi bişey
    -------------
    shukufe Allah varmı yokmu yada Allah sakatmı değilmi gibi şeylerin tartışıldığı yerde mezheplerin tartışılması neden tuhafına gidiyor

Üye
    şem_i Avatarı

Son Giriş
    21.03-2017
    Saat
    23:00
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    54
    Blog Mesajları
    2

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: zekeriyausta61 Mesajı Gör
    çok güzel tartışıyorsunuz tebrik ederim sizleri. engelli olmak Allah'ın insana verdiği en büyük güçtür desem.
    çok dogru bu sitede ne zaman bi konu açılsa tartışmalar kaçınılmaz oluyor iki lafı bi araya getirip bi şey anlatalım yada dinleyelim diyen yok ya siyasete yada hakaret baglanıyor konu...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    64

demircigim bak, bi kerem tartisalim ama, sen nuh diyoir peygamber demiyosunki. arapca bilmeyen turk turkce ceviriyi okumali. ondan sonra sureler ne der. onu anlamali. sen diyosunki, turksen arapca dua et. tabi isteyen bunu nasil yaparsa yapar. kimsenin icini yaripta nasil okuduguna allahtan baskasi icin neden birseyler ifade eder. hocalarin imtiyazi kirilmasin diyemidir senin bu arap dayatman
    ezan okurken allah uludur demek niye seni geriyor' tamam serbest isteyen istedigi gibi allah dedin tanri desin seni niye bu kadar rahatsiz eder. sadece bilmedigimiz seyleri okursak aklimiza neler gelir. ama bunun turkcesini okur anlariz, haa bu bu demek .inanamayan ezbere namaz kilmazmi zannedersesin

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

shukufe bak şimdi ben arapça kuranın okunmasına karşıyım anlamadığınız şeyi ne diye okursunuz kuranın indirilme amacı islamı anlatmaktır arapça bilmeyen tabi ki kuranı türkçe mealden okumalı namaz arapça kılınması dini açıdan daha uygundur lakin okuduğun duanında ne anlama geldiği bilinmelidir yalnız dini açıdan zorunludur demiyorum uygundur dinde bu konuda zorlama bulunmaz isteyen istediği dilde ibadetini yapma hakkına sahiptir ezanın türkçeleştirilmesi konusuna gelirsek işte bu olmaz güzel kardeşim ezan dünyaın her yerinde aynı şekilde okunur ezan-ı Muhammed olarak geçer müslümanların ortak namaz çağrısıdır siz hiç çan yerine gonk çalan kilise gördünüzmü tartışmalarda beni sert bulabilirsiniz ama esasen atladığınız bir nokta var dinlerde zaten sert kuralları içeren asla grisi olmayan kavramlardır sizin hayalinizdeki islamla kuranda ki islam aynı şey değil din emin olun kılıç kadar keskindir

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:42
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    203
    Verilen Beğeniler
    57
    Blog Mesajları
    1

demirc,

Kilise örneğin olmamış... Çan yerine gong değil, müzik çalan kilise bile var.

Sen çok fazla şekilci olmuşsun. Kabul! Kendini öyle görmek istiyorsan en doğal hakkındır. Ama benim bildiğim bile ezan şart değil, sünnettir. Yani arapça okunacak diye zorunluluk yok. Bu şekille ilgili bir şey.

Bak ben de yeni öğrendim. Ahmet Yesevi şiirlerinde tengri sözcüğünü sıkça kullanmış... Küçük bir örnek:

....
    Tengri Teâlâ sözin Resulullâh sünnetin
    İnanmağan ümmetin ümmet demes Muhammed

65
    Her subh-dem boynum kısıb "Rabbi" desem
    Rabbim meni murâdımnı berer mukin?
    Kanlar töküb közlerimdin zâr ingresem
    Tengrim meni hâl-i dilim sorar mukin?

66
    Tağdın ağır isyanım bar ötey desem
    Günahım köp yerge sığmas tapay desem
    Başım alıb biyâbânlar ketey desem
    Rahmân Tengrim günahımdın öter mukin?
    ....

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:45
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

dinlerin sorgulanamaz ve baskıcı oluşu burda da belli işte. kimse cesurca kendi dilimde ibadet ediyorum diyemiyor. korkuyor çünkü ya yanlışsa günahsa. allah bana kafayı takıp cehenneme atarsa vs. dışardan kendimize baksak ne kadar komik durumda olduğumuzu anlayabilir miyiz acaba.

Üye
    Masum Gülüşler Avatarı

Gerçek Adı
    Havin
    Son Giriş
    19.04-2015
    Saat
    16:03
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın merdoli bey,kafanızdan bu tür düşüncelerin geçmesi sizi bizden kötü bir tarafa ayırmaz,dolayısıyla da size ateist ve benzeri statüleri yapıştırmaya hakkımız yok zira bende kendi adıma çoğu zaman kafamda bu muhasebelerle boğuşabiliyorum,kaldı ki böyle bi durumun içerisine maruz bırakılmak Allah ın bizi seçilmiş ve özel bir sabırla şereflendirilmiş kulları arasına koymuş olmamızdır.hayatta rabbimiz her kulunu bir şeyle sınamakta;kimini fiziksel olarak,kimini ise iç hastalık olarak ve daha sayamadığım ne zor durumlar...
    lütfen müsterih olun ve hayattan bi şekilde zevk almaya bakın kafanızı bu tür şeylerle çok fazla meşgul edipte kendini yormayın hayırlı günler dilerim

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    hocam ezan zaten farz diyen yokki islama özgü sünnettir adı üzerinde müslümanların namaz çağrısı arabın, türkün, hintin vs,, değil müslamının namaz çağrısı haliyle ortak bir dilde olmalı tıpkı S.O.S. sinyali gibi şekilciliğe gelince islamın şekilci olmadığını nereden çıkardınız ayak ayak üstüne atıp namaz kılabilirmisiniz yada giyotinle hayvan kesebilirmisiniz tüm dinler şekilcidir şu çok aşikar bir gerçektir ben bu güne kadar en cahilinden öğretim üyesine kadar namaz kılanların ibadet türkçe olmalı gibi bir tartışma yaptığını duymadım ne hikmetse ibadeti yapmayanlar bu tartışmaların içinde olurlar elinden geldiğince dini yaşamaya çalışanlar Allah'a elinden geldiğince dinden kaçanlar tanrıya yakın oluyor
    ----------------
    imam-ı Azama göre şarap dışındaki tüm içkiler sarhoş etmeyecek kadar içildiğinde helaldir şimdi hanefi mezhebinin öncüsü bunu söylemiş diye rakıyı helalmi kabul edeceğiz Ahmed Yesevi'nin hata yapma hakkı yokmu beni başkalarıyla karıştırmayın hocam ben dini alimlerin her sözüne körü körüne boyun eğmem Ahmed Yesevi hakkında ki düşüncelerimi yazmak istemiyorum alevi arkadaşlarla hiç uğraşmaya niyetim yok kendisi hakkında tek söyleyebilceğim iyi şairdir

Sayfa 30 / 73 İlkİlk ... 2026272829303132333440 ... SonSon