Sayfa 25 / 76 İlkİlk ... 152122232425262728293575 ... SonSon
Toplam 1139 mesajın 361-375 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    12.07-2017
    Saat
    20:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: MeTePe Mesajı Gör
    İster misin böyle bir şeyi?
    Kim ister ki? Ama asıl aşılması gereken nokta insanların kendi içinde bile soru sormaya korkuyor oluşu bence.

Üye
    okan01 Avatarı

Gerçek Adı
    savaş
    Son Giriş
    02.03-2017
    Saat
    23:58
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ayetler ve Hadisler ışığında Engelliler

merdoli başka bilmek istediğin bir şey varsa sor ben bulurum sana

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    296
    Verilen Beğeniler
    85
    Blog Mesajları
    1

Ayetleri tek tek okudum... Değil Merdoli'nin konu başlığında sorduğu soruların yanıtını bulmak, büsbütün kafam karıştı!

Gerek mealler, gerekse açıklamaya göre engelli olmak bir musibet ve kişi bundan kendi yaptıklarıyla sorumlu!

İçki şişesinin dibine vurup araba kullanan biri için mantıklı geliyor da, Down sendromlu doğan bir bebek nasıl bir hata yaptı da böyle bir musibetle karşılaştı diye sormadan edemiyor insan.

Diğer taraftan, ahirette günahkarlar kör, sağır ve dilsiz olarak cehennemde cezalandırılacaklarına göre, hayatta kör, sağır ve dilsiz olanlar cehennemi mi yaşamaktadır?
    Kör, sağır, disiz olmayan ama örneğin doğuştan Spastik olanın durumu ne olacaktır?

Bunları detaylarıyla tartışabilecek kadar din bilgisine sahip değilim. Ama verilen yanıtlar beni tatmin etti mi dersem... tam tersine, daha da karmaşık hale getirdi...

Senin soruların yanıtlanmış oldu mu Merdoli?

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    12.07-2017
    Saat
    20:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

okan01;
    Peki soruyorum o zaman. Evrendeki bütün nedenselliği tek bir iradeye devredip nedenleri bulmanın üstüne gitmemek inanılmaz bir akıl tembelliği olmuyor mu? Mükemmel yaratıcının yarattığı mükemmel aklın yaratılan mükemmel evreni anlama kabiliyetinden yoksun olmasına ne diyorsunuz?

MeTePe;
    Tersine sorular çoğaldı çoğaldı çoğaldı... Kör, sağır, ve dilsizlerin bu kadar merhametli bir yaratıcı tarafından neden yaşarken cehennem koşullarına maruz bırakıldıkları sorusu oluştu mesela. Sonra bütün nedensellik ilkesi çöpe atıldı. Nedenselliğin cevapladığı soruları mutlak iradeye devredemedim maalesef.

Üye
    okan01 Avatarı

Gerçek Adı
    savaş
    Son Giriş
    02.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şöyle bir sayfa vereyim uzun bir sayfa ama faydalı sorularınıza cevaplar bulabileceğiniz bir sayfa http://www.muharrembalci.com/hukukdu...mlerIV/149.pdf

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    296
    Verilen Beğeniler
    85
    Blog Mesajları
    1

Açık söyleyeyim... güzel kurgulanmış bir yazı...

“Yaşanılan veya karşılaşılan sıkıntılar, inanan insanların bile aklına, zaman zaman ‘acaba Rabbim bu dayanılamaz belaya beni neden düçar etti?’, ya da ‘Allah sevgili kullarına karşı

işlenen bu zulme acaba neden dur demiyor?’gibi sorular getirebilmektedir. Böyle bir içsel soru, bir Müslüman için olduğu kadar, teistik bir tanrı inancına sahip olan öteki dinlerin

mensupları için de söz konusu olabilir. İnanan birçok kişi, aklına gelen bu tür soruları, kalıcı,kronik bir şüpheye yol açacak bir boyuta ulaşmadan, kendi aklını ve vicdanını tatmin edecek bir şekilde çözebilir. Ancak dinler tarihi ve felsefe tarihi göstermektedir ki bu herkes için böyle olmamaktadır.
    Yani çoğu mümin arkadaşın iddia ettiği gibi soru sormak yasak değilmiş...

Ancak, yazının neredeyse tamamı yorum ve yakıştırmalara dayanıyor ve çok sayıda mantıksal hata var. Yazıdan kaderciliği mi, yoksa nedenselliği mi savunduğunu anlamak mümkün değil.

Örnek verilen ayetlerden 1 tanesi dışında diğerleri bana oldukça alakasız geldi... (Bakara 2/1559)

Diğer taraftan, her ne kadar sorulara yanıt veriyor izlenimi yaratsa da, özetlemek gerekirse, engelli olmak kişinin kendi sorumlu olduğu bir musibet mi, Allah'ın nedenini bilmediğimiz bir takdiri mi, yoksa bazı insanların imtihan nedeni mi, yoksa bunların birbirinin karışımı mı olduğu belli değil.

Daha detaylı bir analiz için ilgili sureleri detaylıca incelemek lazım elbette. Tek bir ayete bakarak yorum yapmak doğru değil.

Üye
    okan01 Avatarı

Gerçek Adı
    savaş
    Son Giriş
    02.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dinimiz soru sormayı araştırmayı tabiikide yasaklamamıştır aksine araştırmayı ve öğrenmeyi emretmiştir. hatta hz ali (r.a) bana bir kelime öğretenin 40 yıl kölesi olurum demiştir.ikinci konuda ben size şu kadar özetleyebilirim kimilerimize musibet kimilerimize ise allah'u tealanın bir lütfudur .

Üye
    _SEP_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2

Derin konu ama dinimizi alet etmeden tartışılmalı.
    Konu _SEP_ tarafından değiştirilmiştir (29.03-2014 Saat 13:09 ).

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar lütfen ayetlere yanlış anlamlar yükleyip bunu herhangi bir konuda ilgiliymiş gibi lanse etmekten vazgeçin okan verdiğin ayetlerin hiçbirinde engelliliğin nedenleri hakkında açıklama yok Allah'ın izni olmadan hiçbir şey olmaz diyor bundan Allah seni kör etti anlamını nasıl çıkartacağız yada hastalıklarınız size beladır derken sizi Allah hasta etti demiyor ki benim iznim olmadan o hastalığa yakalanırsınız nede ondan kurtulabilirsiniz diyor bakın ayaetler birbirini tamamlar diye boşuna demiyoruz başınıza gelenler kendi yaptıklarınızdandır diyerek tamamlıyor yani kendi durumumdan örnek vereyim çatıdan düşmem ve felçli kalmam benim hatam Allah bunun olmasına izin verdi izin vermese zaten hür iradenin dolayısıyla sevap ve günahın mantığı kalmazdı son örenekte verdiğin kör,sağır, dilsiz meselesinin bu konuyla zerre alakası yok orada bahsedilen hesap gününde kafire sen gözünle hakkı aramadın, dilinle hakkı anmadın, kulağınla hak sözleri duyunca duymazdan geldin cehennemi hak ettin deniyor kullanılan kelimeler mecazidir ahir dünyadan bahseder lütfen ayetleri başkasının yorumuyla görmekten vazgeçin ayetler açık ve net gördüğünüz neyse odur

şimdi gelelim merdoliye başlığı açalı 1 yıldan fazla oldu sorularına hangi cevapları buldun anlat bakalım

Üye
    ASUMAN0 Avatarı

Son Giriş
    12.07-2017
    Saat
    09:41
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

demirc arkadaşım sen yine yanlış anlamışsın benim yazımı.ben insan hem reenkarnasyona inanır,hem de Müslüman olur yazmadım.resmi dini inancı Müslüman olan,hristiyan olan,ya da Yahudi olan ülkelerde yaşayan insanlar arasında,pek çok reenkarnasyona inanan var yazdım.neyse ben anlatamıyorum galiba,kusura bakma kardeşim.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

sema o mesajda genelleme yapmıştım bu ülkede renkarnasyona inanan ve kendini müslüman olarak adlandıran insanlar var insan neye inanırsa inansın da yalnız inandığı şeyin ne olduğunu bilsin

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    47
    Verilen Beğeniler
    91

doktor bey ıyı teshıs koydu bencedını ıktıdarlar zaman ıcınde bılgıyı kendılerıne tehdıt olarak gorurler. hosuma gıttı
    sımdı benı topa tutun ama. herkesın ınancı kendıne. munafık degılsen ıcın dısın bırdır ama toplum baskısından cekınıp kendıne bırakan dusuncesını bunlar olmuyomu.
    bende kuranda sagırlar ıcın mujdelı bır haber aradım tercumeler karıstırarak. okudum baktım bırkac cesıt yazar.hepsıde asırlar oncekı zqamanın sartlarıyle turlu laflar gevelıyorlar. aklım karıstı ısyan ettım. tekrar tekrar okuynca alevı ogretısı, sunnı ınanacı. bılmemne tarıkatı. bnlardan ele gecenınıde evırdım cevırdım.
    yok allah, ama muslumanım elhamdulıllah .bızı yaratan bır allah peygamberımız mustafa.5 farz gerısı dıdıkledıkce hırıstıyanların papalarının gunah cıkartması, gunahları affetmesı gıbı.
    sakqatlıgı cıkarın kadınlar ıcın ortunun. ıyı guzelde. yaz gunu erkekler pufur pufur kısa kolluyla gun etsın. kadınları sar sarmala peceye sok. erkekler gormesın gunaha gırmesın dıye kadını ez de ez. ben burda yokum allah erkeklerı ustun dıye yarattıyse onlarda ıradelerı yok dıye hayatın yukunu kadınlara yukleyıp bıde vayy ıradesıne hakım olamayan uckurdan baska sey dusunemeyen varlıklar ıcın kadınlarımı ezecektı. butun ıktıdarı onlaramı verecektı. dıyorum. artık. bızı yaradan
    sakatlarda kadınlar gıbı ıste kendını saglam zanneden alım musveddelerı ıcın buymus. cok ta dusunmemek asılardır tarıkat mezhep ıcat edılen bır seyde alım gecınenlerde tercumelere bıı suru takla attırmıslar
    allah bılıyorya, ınsanın tercumesıyle o kadar olur. aklımıza yattıgı gıbı dınımızı yasamalıyız

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

shukufe dini oyuncakmı sanıyorsun şu kuralına uyarım buna uymam diye bişey yok ya tamamına iman edersin yada tamamını inkar edersin dinde gri bulunmaz ya siyah ya beyaz aklına yattığı gibi yaşadığına hak din denmez orucu kabul ederim namazı etmem diyen adamdam islama değil kendi uydurduğu dine inanmış olur örtünmemek farklıdır örtünmeyi saçma bulmak farklı birinde islama göre günahkar olursunuz diğerinde kafir

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    47
    Verilen Beğeniler
    91

sen oyle dusunmekte serbestsın demırlaıklık , bır yerde dın cıhad dıye sucsuz gunahsız ınsanları oldurup ımha eden, sucsuz ınsanları oldurenlerıde cıhad dıye sehıt olacaksınız dıye beyınlerı yıkanıyorsa boyle dını allah sevmez benım ınancımda
    hep bana rabbena dıyen hoca gecınenler ıste munafıklıkla bunları suclarım eger akıl balıg olup kafaları calısıyorsa

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    9

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    konu kadınların kıyafetine gelmişken.

müslüman ülkelerdeki hanefi, şafi, hanbeli mezheplerine bağlı cariyelerin diz ile göbek arasını örttüklerini ve bu kıyafetlerle namaz kıldıklarını biliyoruz. maliki mezhebine görede, sadece ön ve arka edep yerlerini örter öylede namaz kılarlarmış. yani saçının teli değil, memeleri dahi açıkmış.

demem o ki, kuranda cariyelerin kıyafetleri ayrı, hanımlarının kıyafetleri ayrı ayrımı bildirilmiş.

günahın. neye göre doğru, kime göre doğru olduğu, zamana göre değişiyormu acaba

Sayfa 25 / 76 İlkİlk ... 152122232425262728293575 ... SonSon