Sayfa 2 / 76 İlkİlk 1234561252 ... SonSon
Toplam 1139 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    RAVZA54 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    agzına saglık benim söylemek istediklerimi siz dile getirmişiniz

gülayşeekin

Üye
    gökhan_ Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:20
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    juiceles

aslında tanrı kelimesinin sözlük anlamıda Allah kesimesi ile aynıdır ancak tapmak,tanrı ... gibi kelimeler biraz bahtsız kelimelerdir.
    Benim inancıma göre insanlar daima sonuca uygun sebep ararlar, uygun sebep bulunur veya bulunamazsa bu zamanda suçlıyacak kişi.
    Engelli kavramı... üzerine çok ama çok düşündüm, aynı soruları defalarca sordum, ilahi adalet nerede? bir kişi sağlam doğuyorken diğeri neden engelli? ama bunlara takıldıkça oldugum yerde saydım, geçmişimi-doğuşumu değiştiremiyeceğim için geleceğimi değiştirme kararı aldım. Bu şekilde doğmak benim suçum değildi, ancak öleceğim şekle kendim karar verebilirdim.

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

insan engelli olmasa bile kimisi çirkin kimisi güzel kimi uzun kimi kısa kimi hamallık yaparken kimi milyarlarla oynuyo haşaa allahın işine karışmak size mi kalmış bende işitme engelliyim anne babam öldü asla isyan etmedim etmem de allahtan gelen bişey sabırlı olursanız baki dünyada belkide sualsiz cennete gideceksiniz bu dünyada kula verilen keder sıkıntı günahlarına keffaretmiş sanki sonsuz mu hayatınız

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:41
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    203
    Verilen Beğeniler
    72
    Blog Mesajları
    16

demişsin ya isyanım şu noktada;haşa ben senin isyan ettiğini düşünmüyorum.isyan etsen bu yaşta engellilerin faydası için ilimlerle uğraşmazdın,hayata küser,kabuğuna çekilirdin...Duyulmuş,başka yerlerden öğrenilmiş laflarla değil kendi aklınızdan bana açıklayın diyorsun.eğer insanın aklı tek başına her şeyi bilseydi YARADAN bize Kuran_ı kerimi ve elçisini göndermezdi.99 isminden biri olan el-Alim ismini yüce yaradan bize işaret etmezdi:

EL-ALİM:Herşeyi çok iyi bilenDoğu da Allah’ındır, batı da. Her nereye dönerseniz Allah’ın yüzü (kıblesi) orasıdır. Şüphesiz ki Allah, kuşatandır, bilendir. (Bakara Suresi, 115)
    İnsanlar düşünebilecek bir şuura sahip oldukları andan itibaren bir şeyler öğrenmeye başlarlar. Belli bir yaşa ulaştıktan sonra da öğrenim görmeye ve bu şekilde sayısız bilgiler edinmeye devam ederler. Hatta bazı insanlar belirli bir veya birkaç konu üzerinde uzmanlaşırlar. Örneğin bir fizik mühendisi, fizik kurallarının tamamını öğrenebilir veya felsefe üzerine öğrenim görmüş bir insan, felsefi konulara tam olarak hakim olabilir. Yine yakın tarih üzerinde uzmanlaşmış bir araştırmacı, yakın tarih ile ilgili çok isabetli yorumlar yapabilir. Çünkü bu konu ile ilgili öğrenilebilecek herşeyi biliyordur.
    Yukarıda saydıklarımız, ‘bilmek’ fiilinin insanlar için geçerli olan kısmıdır elbette. Ancak ‘bilmek’ fiilinin, insanların asla tasavvur edemeyeceği, güç yetiremeyeceği bir boyutu vardır: Allah’ın bilmesi…
    Allah göklerin, yerin, bu ikisi arasında olan tüm canlıların, kainatta işleyen tüm kanunların, her an meydana gelen tüm olayların bilgisine sahiptir. Çünkü tümünün Yaratıcısı O’dur. Üstelik Allah’ın ‘bilmesi’ sınırsızdır; Allah aynı anda dünya üzerinde doğan ve ölen insanların kimliklerini, yeryüzündeki her bir ağaçtan düşen yaprakların sayısını, evrendeki milyarlarca galaksi içindeki milyarlarca yıldızın her birinin özelliklerini ve burada sayfalarca saysak da asla bitiremeyeceğimiz herşeyi bilir. O, yeryüzünde, aynı anda uzayda meydana gelen her olayı, dünya üzerindeki milyarlarca insanın, hayvanın, bitkinin hücrelerinde kodlu olan şifreleri de bilir.
    İnsanın unutmaması gereken çok önemli bir sır vardır: Allah yukarıda sayılan tüm detayların yanında insanın içini, aklından geçenleri, gizli veya açık işlediği tüm fiilleri de bilir. İnsan, içinde yaşadığı duyguların, düşüncelerin, sıkıntıların yalnızca kendi bilgisi dahilinde olduğunu zanneder; ama bu büyük bir yanılgıdır. Kainatın her noktasına tam olarak hakim olan Allah, insanın içine ve dışına da hakimdir. Nitekim Allah’ın bu sonsuz bilgisi pek çok ayetle bildirilmiştir:
    Sevdiğiniz şeylerden infak edinceye kadar asla iyiliğe eremezsiniz. Her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir. (Al-i İmran Suresi, 92)
    Görmedin mi ki, göklerde ve yerde olanlar ve dizi dizi uçan kuşlar, gerçekten Allah’ı tesbih etmektedir. Her biri, kendi duasını ve tesbihini şüphesiz bilmiştir. Allah, onların işlediklerini bilendir. (Nur Suresi, 41)
    Güneş de, kendisi için (tesbit edilmiş) olan bir müstakarra doğru akıp gitmektedir. Bu, üstün ve güçlü olan, bilen (Allah)ın takdiridir. (Yasin Suresi, 38)
    Haberiniz olsun; gerçekten onlar, ondan gizlenmek için göğüslerini büker (Hak’tan kaçınıp yan çizer)ler. (Yine) Haberiniz olsun; onlar, örtülerine büründükleri zaman, O, gizli tuttuklarını da, açığa vurduklarını da bilir. Çünkü O, sinelerin özünde saklı duranı bilendir. (Hud Suresi, 5)
    Oysa onlar, önceden ellerinin takdim ettiklerinden dolayı onu (ölümü) hiçbir zaman kesin olarak dilemiyeceklerdir. Allah, zalimleri bilendir. (Bakara Suresi, 95)
    Onları siz öldürmediniz, ama onları Allah öldürdü; attığın zaman sen atmadın, ama Allah attı. Müminleri Kendinden güzel bir imtihanla imtihan etmek için (yaptı.) Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir. (Enfal Suresi, 17)

sorularına cevap için kuran-ı kerimi okumanı tavsiye etmicem.okuman lazım çünkü meal değil tefsir olmalı.senin gibi kafası çalışan biri mutlaka okur diye düşünüyorum.kal sağlıcakla

Üye
    srhtslymn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

**** (1 ve 5.soruya Cevap) Tanrı sebepsiz yaratmaz. Tanrı seni yaratma sebebini kendin bulman için seni yarattı. Sen bulacaksın. Senin yaratılma sebebini HAŞA tanrı olarak şimdi söylesem gider hemen yaparsın ve bir amacın kalmaz hayatta, çünkü yaratma sebebim buydu niye yaşıyorum diye inkar ederdin...
    **** (2-3-4-6 soruya Cevap) Eskiden böyle hastalıklar yoktu. Bizler yani engelliler, insanlığın kendine verdiği zararlar silsilesi sonucunda oluşmuş ve bunların etkisiyle dünyaya gelmiş varlıklarız. Eğer bunun bilincinde olup şükredip, inkar etmezsek diğer dünyada hesabını verirken bunların etkisi göz önüne alınarak hesabımız hafifletilerek verilecektir. Ancak inkar ve isyandan kaçmak mutlak şarttır.
    **** (7.soruya cevap) Engelli olmak sabır gerektiren ve imtihanlık bir durumdur. İmtihanı bir örnek vererek açıklayalım: Günümüz eğitim kurumlarındaki sözlü kanaat notu gibi düşünmek lazım bunu. Bir hoca düşünün. 20 kişilik sınıftan 10 kişiye sözlü kanaat notu kullanacağını ama yapacağı imtihandan başarılı olanlara bu notu kullanacağını belirtir. İmtihanı geçen ve inkar etmeyen şüphesiz ki ek katsayı ile hesabı alınacaktır. Çünkü diğer kişiler bu imtihana girmeyecek ve sözlü kanaat notu almayacaklar... Dolayısıyla sözlü kanaat notu alanla almayan bir olmayacaktır...
    **** (8.soruya cevap) Doğmadan veya sonradan engelli olmak senin elinde olan bir durum değil. Bu günümüz insanlığın kendine verdiği zararın etkisi sonucunda oluşan bir durum. Örnek: Aşırı radyasyona maruz kalan bir şahısın biyolojik yapısındaki değişikliğin getirdiği bir sonuç.
    Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Günümüzde baz istasyonları, telefonlar, bilgisayarlar, içtiğimiz rakılar, colalar hep sağlığa zararlı şeyler. Ancak bunları bildiğimiz halde kullanmakta ve zararına katlanmaktayız...
    **** (9.soruya cevap) Tasavvufa göre veya başka bir inanışa göre tanrının şekli ortaya çıkmaz... komik bir soru cevap vermeye gerek yok.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

berfin bu ne uzun yazı oku oku bitmedi aklımda kalanlara kısaca cevap vereyim
    kaderde insanın yapacağı şeyler değil yaptığı şeyler yazar cihad nevsi müdfadır sana bir saldırı olmadıkça sen saldıramazsın nefsi müdafanın dindeki adıdır allah her gücü elinde bulundurur ama dünya işlerine karışmaz sınavlarda cevapları öğretmen verseydi bu sınav olurmuydu müslüman doğan değil doğmayan avantajlıdır müslüman ergenliğe ulaştığı anda günahlrından sorumludur diğerleri islama geçtikten sonra sorumlu olur ve önceki günahları silinir bunuda insan kendi secer ruhlar meclisinde bu kararı alırsınız yinede senle anlaştığımız tek nokta her iki düşünceninde kanıtlanması imkansızdır adı üstünde inanç

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

berfin hem ateitsim diyosun hemde ee madem allah bize akıl vermiş kulanmazsak ayıp ederiz madem allaha inanmıyon verdiği aklıda kullanmıcaksın.!!

Askıda Üyelik
    erdalakbay Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal AKBAY
    Son Giriş
    18.06-2016
    Saat
    21:03
    Yaşadığı Yer
    MUĞLA
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Adam ister deist deyin ister ateist deyin diyor siz tanrı ALLAH ayrımını öğretmeye çalışıyorsunuz aferin.... ALLAH sorgulamayın demiyor sorgulayın doğru yolu bulun diyor o sebepten kimseyi yargılamayın...

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! -1 Zaten Değerlendirdiniz!
    kendisi ee madem bize allah akıl vermişş kullanmazsak ayıp ederiz diyo hemde ateistmiş bilip bilmeden konuşma

Üye
    KAYAKÖY Avatarı

Gerçek Adı
    mahir arslan
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    00:47
    Yaşadığı Yer
    KÜTAHYA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar çok güzel bir konu açılmış allahtan bize verilen özrün bir ödül olduğunu düşünüyorum sağlam olup hırsız tecavüzcü sapık kötü adam olmaktansa özürlü olmak benim için bir ödüldür maalesef yaşadığımız coğrafya özürlü kişiyeleri kötürüm lakabını uygun görmüştür bizler bu ülkede sığıntı olarak görülsekte fazladan devlete külfet olarak görülsekte sadece yeri geldiğinde reklam malzemesi olarak görülsekte allaha olan inancımızı kaybetmeyelim unutmayalımki peygamber efendimiz hen fiziki hemde manevi olarak çok acılar çekmiştir allahın huzurunda inançsız biri olarak çıkmam en büyük korkumdur maalesef bu ülkede özürlüler hep birilerinin insafına bırakılmıştır hep boyun bükmeye hep muhtaç olmaya mahkum edilmiştir beni hayata bağlayan tek şey allaha inancımdır.sonuçta aldığım para için kurbanlık hayvanlar gibi dişlerim kontrol edilsede bu dünya hayatı geçici ahiret kalıcıdır beddua etmemek için kendimi zor tutuyorum allahtan tek dileğim tüm insanlığın cennette kalmasıdır

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:41
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    203
    Verilen Beğeniler
    72
    Blog Mesajları
    16

berfin,çok uzun bir yazı kopyalamışsın.tamamını okuyamadım.sıkıldım.merdoli çok fazla soru sormuş.hal böyle olunca herkes bir yada birkaç soruya takılmış.Allahın varlığını sorgulayanlara kadar vardı iş...ama bazı yazıları okuyunca iman sahibi olmama şükrettim binlerce kez...

Üye
    ihsen Avatarı

Son Giriş
    27.01-2014
    Saat
    10:03
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın mert bak ALLAH cc. insanları imtihan için yaratmıştır.Ayrıca insanların ALLAH CC ye ibadet edip etmeleri konusuna gelince ALLAH IN buna hiç mi hiç ihtiyacı yok
    Öbür taraf ben her şeyi aklımla bulmak istiyorum demişsin güzel doğrusu da bu çünkü ALLAH CC insan oğlu bir irade vermiş ve bu irade sayesinde insan doğruyu, yanlıştan- iyiyi kötüden ayırma kabiliyetine ulaşmıştır.
    Bir düşünelim yaşamakta olduğumuz kainatın bir tesadüf sonucu oluşması mümkün değil çünkü herşey öyle mükemmel yaratılmış ki bütün mahlukat görevini hakkıyla yapmaktadır, bu yaratılmışların muhakkak bir yaratıcısı vardır o da ALLAH CC dür
    Kardeşim lütfen bu gibi konuları tartışırken dozunu kaçırıpta günaha girmeyelim fakat araştıralım okuyalım

mahir kardeşimizi tebrik ediyorum çok güzel bir konuya değinmiş ya bizim doğumdan önce herhangi bir seçme hakkımız yoktur.ALLAH CC nasıl takdir etmişse öyle olur bizim bu durumu sorgulamaktan ziyada irademizi kullanarak doğru yolu bulmamız gerekir

Üye
    OnurcanG Avatarı

Gerçek Adı
    Onurcan
    Son Giriş
    11.09-2016
    Saat
    10:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

juiceles;1

Bu Nasıl bir cehalettir

Tanrı Türkçe

ALLAH arapça bir kelimedir bu kadar basit ne alakası var dediklerinle

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    12.07-2017
    Saat
    16:13
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

me te pe

öncelikle felsefenin ne olduğunu biliyorum ama açıklaman için yinede tesekkur edeyim.
    eğer yazdıklarına dikkat edersen sonuç olarak neden sonuç ilişkisi ile açıkladığını görürdün oysa herşey neden sonuç ilişkisi ile açıklanamaz o yüzden ben kainatın düzeninden bahsettim ayrıca "evrim teorisiylemi" derken dikkatlice bakarsan "düzeni ve özellikle CANLILIĞI nasıl açıklayacaksınız" demiştim. kainatın düzeninin fizik kuralları ile açıklanacağını biliyorum ama siz dikkatlice okumuyorsunuz.

fesefe insan akılının ötesine gecemez derken kur-an ın felsefenin üzerinde olduğunu felsefenin cevap veremediği sorulara cevap verebildiğini kasdetmiştim yoksa felsefe insan aklı ürünü olmayacakta ne olacak ki.

özelikle ben islam dininden bahsettiğim halde siz hristiyanlıktan örnek veriyorsunuz

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    296
    Verilen Beğeniler
    85
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sn. ergün32,

Öncelikle tartışmayı yanlış yerlere çekip konuyu odağından uzaklaştırmak istemiyorum. Ama yazdıklarınızı yorumlayabilmek için bir nebze bunu yapmak gerekiyor.

Tartıştığımız konu "kainatın oluşumu" veya "canlılık" değil. Ben bu konularda sizden farklı olarak evrim teorisini ve diğer fizik teorilerini muteber görürüm. Çünkü bunlar kafadan uydurma modeller değil, gördüğümüzü açıklayan modellerdir. Doğru veya yanlış olmaları gerekmez... Bir DVD okuyucunun çalışma prensiplerini kuantum fiziğiyle açıklayabiliyorsak bu işimize yarayan bir model demektir.

Elbette, benim verdiğim yanıtlar neden-sonuç ilişkisi içermektedir. Çünkü konuyu açan arkadaşımız da bunu soruyor. Bilinen dinlerin hiç biri fiziksel dünyada neden-sonuç ilişkisine açık bir yanıt vermez. O yüzden gerek temel bilimler, gerekse felsefe bazlı bilimler bilim olabilmek için neden-sonuç ilişkisine bağlı olmak zorundadır.

Diyorsunuz ki; "herşey neden sonuç ilişkisiyle açıklanamaz". Bir şeyin açıklanamaz olması, bir açıklama olmadığı anlamına gelmez, onu mistik bir durum haline getirmez. Sadece uygun açıklamayı bilmediğimizi gösterir. Elbette 1000 yıl önce yaşayan bir kişi için evinizde kullandığınız televizyon da, başınız ağrıdıpında içtiğiniz aspirin de açıklanamaz olgulardır. Bugün açıklama getiremediğimiz pek çok şey muhtemelen ilerideki yıllarda açıklanabilir hale gelecektir.

Sizin iddianızın aksine, gerek islam, gerekse diğer semavi dinler bu soruların neredeyse hiç birine açıklama getirmez. Zaten dinlerin böyle bir misyonu olduğu kanısında da değilim. Eğer öyle olsaydı bugün "bilim" dediğimiz şeye gerek olmazdı... dini kitaplarda da evrenin her türlü sırrı açık açık yazılmış olurdu. Öyle olmadığına göre önermeniz doğru değil. Aksi halde, ilk semavi kitapla birlikte bugün sahip olduğumuz teknolojiye sahip olurduk.

Diğer taraftan, inanç; herhangi bir neden sonuç ilişkisine gerek duyulmayan bir durumdur. Eğer inancınıza gerek felsefi, gerekse bilimsel açıklamalar getirmeye çalışıyorsanız -bana göre - büyük bir hatanın içine düşersiniz. Çünkü inanç subjektif bir algıdır. Hayaletler, uzaylılara, dünyanın düz olduğuna, marsta hayat olduğuna veya başka şeylere "inanabilirsiniz." İnandığınız şeyi ispat etmeniz gerekmez. İspat edebiliyorsanız zaten inanç olmaktan ziyade bir gerçeklik haline gelir. Marsta hayat varsa vardır. Buna inanmak veya inanmamak diye bir şey söz konusu olamaz.

Konunun özüne dönecek olursak; soruları dile getiren arkadaşımızın temel sorusu benim anladığım kadarıyla "neden?". Siz bu soruya elbette inanç çerçevesinde "çünkü..." diyebilirsiniz. Ben se bunun yeterli bir yanıt olmadığını, arkasına eklenebilecek objektif gerekçeler olduğunu söylüyorum. Örneğin arabayla seyahat etmezseniz, araba kazası sonucu felç olma riskiniz yoktur diyorum. Bu kadar basit.

Sayfa 2 / 76 İlkİlk 1234561252 ... SonSon