Sayfa 18 / 76 İlkİlk ... 81415161718192021222868 ... SonSon
Toplam 1139 mesajın 256-270 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Herşeyi bilirim ama beni katma ben osmanlı soyundan gelmiyorum
    Konuyuda güzel dağıttık,biz her konuda uzmanız hakkatten

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

inanmak veya inanmamak kişisel bir olaydır elbette. her insan da akıl vardır kiminde çok kiminde az. akılın var oldugunu bütün insanlık bilir ama aklını cıkar göster deseler kimse onu bir obje gibi çıkarıp masa nın üstüne bırakamaz degil mi ?
    allahın varlıgı da böyle birşeydir varlıgını bilirsin ama gösteremessin..

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    9

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Sehribanu Mesajı Gör
    Bildiğin gibi engelliler cennete gidiyor.Cennete gittiğinde iyi ki sakat olmuşum diyeceksin
    bizim burada bir arkadaşımız (% 80 ortopedik engelli) uyuşturucu satarken yakalanıp hapse atıldı.
    şimdi bu arkadaşımız, insanlara güzel hayaller kurmasına yardım ettiği içinmi cennete gidecek )

TANRI türkce bir kelimedir, arapca ALLAH'ın karşılığıdır. ingilizce GOD yazılır, latince DEUS yazılır. Fransızcadaki karşılığı DİO, İtalyancadaki karşılığı DEİ

hiçbir hiristiyan tanrı lafını kullanmaz, çünkü tanrı türkce bir kelimedir

ALLAH ise arapcada EL-İLAH sözcüğünden üretilmiştir.

Allah sözcüğü İslam ile mi ortaya çıktı?
    Elbette hayır. İslam inancına göre sonuçta diğer “ilahi” dinleri de aynı yaratıcı gönderdiğine göre, ki zaten başka yaratıcı da yok, Allah sözcüğünün İslam’dan önce de var olduğunu söylemek gayet makul ve gerçektir. Zaten İslam öncesi putperest Arapları bile Allah’ı biliyor ve yazılarına “Bismillah” diye başlıyorlardı. Hatta İslam peygamberi doğmadan önce bile, Araplar “bizi Allah yarattı biliyoruz, ancak bizi kendi halimize bıraksın” diyecek kadar biliyor ve Allah'ın yaratıcılığını kabul ediyorlardı. Bir başka örnek de, Hz. Peygamberin babasının adının Abdullah oluşudur. Abdullah, abid el-ilah => abd-Allah => Abdullah şeklinde tamlamadan özelleşmiştir. (Abdullah, Allah'ın kulu ve çokça ibadet eden anlamlarına gelir.)

sanırım biraz olsun anlamışınızdır.

Üye
    SmhGwz Avatarı

Gerçek Adı
    Semih BALCI
    Son Giriş
    12.06-2017
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu ne la ?
    bence siz bi kuranı kerimi fln okuyun yada bi hacı hocalardan anlatmasını arada hayır işlerine bulaşın kafanızdaki soru işaretlerinize çözüm bulmak daha kolaylaşır umarım yoksa evrendeki o kadar canlılar nedir nerden geldiğini biraz olsun aklınıza bişeyler kalır ki dünyanın herşeyini düşünmeye kalksan kafayı yersin dikkat et..

Üye
    TARIK TOMA Avatarı

Son Giriş
    16.09-2016
    Saat
    01:53
    Yaşadığı Yer
    ŞIRNAK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@ergün32 kardeşimizin yazdıkları diğer insanların yazdıkları değil,Yüce KUR'ÂN'ın tercümesidir...Tercümeyi de ALLAH(CC) mi yapacaktı tek-tek ve her dilde?İlkönce neye inanmak istediğin önemlidir.Yâni fikirlerin sâbit ise zâten değiştirmek zaman ister.Dolayısıyla da kendi fikirlerini sen yazıyorsun,diğer yazıların ise bâzıları şâhsî fikir,bâzıları da Âyet açıklamaları olabilir.Yazan arkadaşlar bunu belirtirlerse şüphe süreniz daha kısa olacaktır bence...Yâlnız şunu bil,bu şüphe bile,KUR'ÂN Âyetlerine göre seni kâfir konumuna sokmuştur...Entel-dântel birileri bu yazıma cevap verecektir mutlaka ama bu KUR'ÂN-I KERÎM'de böyle ve sabittir,eğilip-bükülemez,sündürülüp-daraltılamaz...Yuvarlak bir çıkış yolu da yoktur...Tek çıkış yolunuz tevbe ve kelime-i şehâdet ile açacağınız kapıdan sonradır...Bakın şüpheniz varsa diyorum...Ki soruların bâzıları o yönde...
    Cevap veren ve verecek arkadaşlara da ayrıca ben de teşekkür ediyorum...Aydınlanmak için soruyorsanız ki çoğu beni cevaplayacak arkadaş bu yolu seçecek,o zaman sorularınızın girişine baksınlar...Size ve cevaplayacak arkadaşlara,dikkât,sabır ve engin bilgi gerekecek...Kolaygelsin...

Üye
    denizwill Avatarı

Gerçek Adı
    will
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

bazı yorumları okuyunca o yorumlara ithafen şöyle diyesim geldi;

Rabbim kalbimi kulların yaralar yine şifasını sen verirsin
    öyle bir isyanki beynimden geçenler
    kemiklerim kırılır
    ciğerlerime girer
    sen yine de ''kapım sana hep açık'' dersin

yüreğinizden geçenler olmadı diye sızlanmayın, çünkü hayırlı olsaydı zaten Allah verirdi
    ve derdim var diye üzülmeyin, çünkü Allah sevdiği kullarına sıkıntı verir.

takva, isyan ve inanç olgularını birbirine karıştırmayın, bırakın gönlünüzü Ona ki herşey Allahtan

görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler

Sevgilerimle

Yasaklı Üye
    bazarov Avatarı

Son Giriş
    07.12-2013
    Saat
    21:58
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben burada kimsenin dini inançları konusunda bireysel bir saldırıda bulunmadım. Zaten böyle bir tavır takınmak bana yakışmaz. Yazdıklarımla anlatmak istediğim, dini kullanarak insanların en saf duygularını sömürüp bunu din adına yaptıklarını söyleyerek bundan bile nemalanmalarının yanlış olduğunu göstermekti. Din toplumsallığı gerektirmez, bireyseldir. Kimsenin cemaate gereksinimi yoktur dindar olmak için. Allah ile kişi arasındaki manevi bir çizgidir ve insana psikolojik olarak tarif edilemez bir doyum sağlar. Dolayısıyla bu düzeltmemi yaparken öncesinde istemeden kırdığım arkadaşlar olduysa kendilerinden özür dilerim.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

god dieu gott tanrı bu kelimelerin karşılığı arapçada mabudtur kuranın arapça olan metninde allah yerine mabut kullanılmamıştır illa türkçemizi savunalım diyorsanız dil bilgisinde basit kurallar vardır mesela özel isimlerin türkçe karşılığı ismin yerine kullanılamaz hadi sizin dediğin olsun Allah özel isimden çıkarıldı yerine tanrı konuldu ozaman da allah korusun yerine tanrı korusun diyemezsiniz çünkü türk dil bilgisinin deyimlerdeki kelimeler eş anlamlılarıyla değiştirilemez kuralı karşınıza çıkar ne güzel değil mi dilimizin kurallarını hiçe sayarak dili kurtarmış olduk ne garip dünyanın her dilinde kuran cevirisi vardır türkçe dahil hiçbirinde Allah yerine o dile ait olan tanrının karşılığı yazılmamıştır bizden başkada bunu tartışan millet yok arap alerjimizden olsa gerek bu işin sonu araptan peygambermi çıkara gelirse hiç şaşırmam

Üye
    TARIK TOMA Avatarı

Son Giriş
    16.09-2016
    Saat
    01:53
    Yaşadığı Yer
    ŞIRNAK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

demirc;

Katılıyorum...Ancak ricâm ALLAH(CC)'nin ismini yazarken enazından baş harfi büyük yazmamız...Kolaygelsin...

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    296
    Verilen Beğeniler
    85
    Blog Mesajları
    1

Uzun süredir yoktum... Geldim baktım ki bu konu hala "tanrı" sözcüğüne takılıp kalmış.

Şimdi çalın, aldatın, hızsızlık yapın, öldürün, küfredin, yalan söyleyin, takiye yapın, ahlaksızlık yapın vs. vs. vs.... ama "tanrı" demeyin. Mazallah kafir olursunuz.

Enteresan ve tartışmaya açık bir konu sadece bir ayrıntıya takılıp kalıyor. Ha! tabii bir de "tebliğciler" kısmı var ki, neden bu tür tartışmalara katılma gereksinimi duyarlar bilmiyorum. Çünkü ortaya konulan bir fikir yok, kalıplaşmış ifadeler, tefsirler veya ayetlerden alıntılardan ibaret.

Soru soran insanlar zeki insanlardır. Burada sorulan sorular da zekice sorulmuş sorular. Bu sorulara verilecek basit yanıtlar ne soranı ne de okuyanı tatmin etmeyecektir. Yanıtların da muhakkak bir derinliği olmalı... "Bu ne la ?" diye başlayan yanıtların böyle bir derinliğe sahip olduğunu sanmıyorum.

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    12.07-2017
    Saat
    20:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: SmhGwz Mesajı Gör
    bu ne la ?
    bence siz bi kuranı kerimi fln okuyun yada bi hacı hocalardan anlatmasını arada hayır işlerine bulaşın kafanızdaki soru işaretlerinize çözüm bulmak daha kolaylaşır umarım yoksa evrendeki o kadar canlılar nedir nerden geldiğini biraz olsun aklınıza bişeyler kalır ki dünyanın herşeyini düşünmeye kalksan kafayı yersin dikkat et..
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: merdoli Mesajı Gör
    Ergün Kardeşim,

Öncelikle cevabın için teşekkür etmek istiyorum. Zaman ayırıp güzel ve aydınlatıcı bilgiler yazmışsın. Ancak bunların hepsi yine insanlar tarafından yazılmış şeyler. Yani insanlar kendileri düşünemedikleri için başkalarının düşüncelerini benimseyip kullanıyorlar ki bu durum da beynimizin varlığını ve düşünebilme yeteneğimizi çöpe atmak anlamına geliyor. Ben ise çözüme kendim ulaşmak istiyorum ve bu nedenle sorguluyorum. Sonucu kafamın içiyle bulmak istiyorum

İnananlara göre yüce tanrı(Allah(cc) diyeyim yoksa konu çok dağılıyor) evrendeki her şeyin tek yaratıcısıdır ve şu ana kadar gözlemleyebildiğimiz canlıların en gelişmişi de insandır. İnsan keşfettiği diğer canlılar içinde düşünme kabiliyetine sahip olan tek canlıdır. Ki bu da yüce tanrı(Allah (cc))nın insanı yaratırken içine koyduğu akılla mümkün olmuştur. Peki o zaman bir soru daha gelsin Semih kardeşim, evrendeki bunca şeyi tasarlayan ve mükemmel yaratan Tanrı(Allah(cc)) neden yarattığı varlıkların en yücesine bunları anlama, kavrama ve idrak etme yeteneğini vermesin? Mükemmel yaradanın yarattığı varlıkların en kusursuzu neden çevresini anlamaya çalışırken kafayı yesin? Neden insanın çevresini, dünyayı, evreni her yönüyle kavramamızı istemesin? Neden bize bunları anlatarak ve açıklayarak büyüklüğünü göstermek yerine kullarını korkutma yoluna giderek sadece "İnanın!" desin?

Üye
    ::(umut):: Avatarı

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    01:28
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Takip edenler varsa film hakkında bilgi sahibidirler. Hindistan yapımı Black filminin aynısı ülkemizde Uğur Yücel, Beren Saat başrolünde çekildi. Filmi izlemedim ama fragmanında geçen bir söz dikkatimi çekti ve şahsen üzüldüm. "Tanrının kusurlu bıraktığı iki insan.." Tanrı kusurlu bırakır mı? Biz engelliler kusurlu insanlar mıyız? Ya da kusurlu bırakılmış insanlar mıyız? Yoksa bu cümleyi fazla abartmamak mı gerek? Siz ne düşünüyorsunuz?

Benim Dünyam Tanıtım Fragmanı | Beren Saat | Star TV - YouTube

Üye
    momentus Avatarı

Son Giriş
    11.03-2017
    Saat
    04:56
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

haklısın kötü bi kelime seçimi olmuş. kusurlu değiliz. zaten film senaryosu black filminden arak. ne kadar uyarlama derlerse desinler.

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    9

"Tanrı'nın kusurlu bıraktığı biri" değilde neyiz peki.? aksini söylersen önce allah-tanrı tartışmasına girerler, sonrada ''allahın dediği olur'' deyip kesip atarlar, daha sonrada sakatların hepsi cennete gidecek deyip avuntu bulurlar. bilmezlerki alkollü araç kullanırken sakat kalmışın

Üye
    karpas Avatarı

Gerçek Adı
    ABDURRAHMAN
    Son Giriş
    11.02-2017
    Saat
    09:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bunu buraya taşıman bile vebaldir. yanlış iş yapmışsın
    ,

Sayfa 18 / 76 İlkİlk ... 81415161718192021222868 ... SonSon