Sayfa 11 / 73 İlkİlk ... 7891011121314152161 ... SonSon
Toplam 1093 mesajın 151-165 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Birtan07 Avatarı

Gerçek Adı
    Birtan07
    Son Giriş
    14.08-2016
    Saat
    10:04
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ganj nehrine girip de günahlarından arındığına inanan insanlara müslümanlar ne diyor acaba...

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

metepe sen verdiğin linki tekrar oku istersen orada Allah yerine demiyor ilah yerine tanrı kullanılabilir diyor ilahla Allah arasındaki farkı tekrarlamaya gerek yok sanırım inanç ve ibadette tabiki herkes istediği gibi davranma ve konuşma hakkına sahiptir ama namaz kılmamak ayrı birşey islamda namaz yoktur yada namazın şekli yoktur demek ayrı bir şey birinde günahkar olursun diğerinde ayeti inkardan kafir olursun ha kafir lafınında hakaret olarak algılaması son derece yanlış sonuçta hepimiz bir diğer dine göre kafiriz

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:43
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    98
    Verilen Beğeniler
    25
    Blog Mesajları
    15

bir video izledim.buradaki tartışanlar geldi aklıma birden.amacım kimseyi eleştirmek,dine döndürmek falan değil burada.çok negatif bir hava oluştu.biraz dağıtayım istedim.15dklık bir video ama sıkılmadan izlersiniz çünkü içinde mizahta var.bir genç dinleri araştırıyor,kendini eleştirirken ise kibirden eser yok.çok hoşuma gitti izleyenlerde olmuştur mutlaka ama nedense paylaşmak geldi içimden.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:48
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    210
    Verilen Beğeniler
    57
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pasaman Mesajı Gör
    Not: Sevgili MeTePe bu söylemimin dışında. Çoğu konuda zıt fikirlere sahip olsam da, iyi niyetine ve insan sevgisine inancım tamdır...
    .
    Değerli Pasaman arkadaşım,

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Niyet iyi olduktan sonra zıt fikirlerinizin olması beni hiç rahatsız etmez, memnun eder. Ne demişler;

"Barika-i hakikat, müsademe-i efkardan çıkar."

(Meali; Gerçeğin ışığı fikirlerin çarpışmasıyla çıkar)

Üye
    gmmusa Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    27.12-2016
    Saat
    16:10
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

delal arkadaşım
    sen ya hiç ilmihal kitabı okumadın yada okuduklarını anlamamışsın.insanlar peyganber efendimizi tanrılaştırmıyor aksine bizim için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyor.bize ALLAH katında tek şefaat edecek insan o.yoksa ailen sana bu bilgileri vermedimi.ayrıca hangi dinde dogarsan doğ ALLAH'u teala herkese araştırıp doğruyu bulması için akıl vermiş.dünyadaki müslüman sayısının artışına bakarsan ne dediğimi anlarsın.ayrıca dinimiz oldukça esnek tabiki sapıklaşmadıkça abartmadıkça.yüce kitabımızda bu açıkça anlatılmış.sana sadece şunu dicem anlamak isteyene kitabımız çok açık bir şekilde her şeyi anlatıyor.anlamak istemezsen bin kere okusan boş.

Üye
    Hasan DURMUŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    31.01-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili arkadaşlar arkadaşın cevap aradığı soruların hepsi Allah'ın göndermiş olduğu Kuran'nın içinde var acaba bu kitabı baştan sona kadar burda yorum yapan arkadaşlarımızın kaçı okumuş önce ona bakmak lazım, Allah'ın en son göndermiş olduğu kitapta bu soruların cevabı mevcuttur.

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Merdoli, Öyle uzun uzun açıklama yapıp ne seni ne kendimi ne de sayfada bunu okuyan arkadaşların zamanını çalacağım. Mezo'nun penceresinden gördüklerimi, hissettiklerimi aktaracağım sadece. Öncelikle bilmeni isterim ki, bunları sana yazan kişi de ne çocukluğundan ne de gençliğinden birşey anladığını sanıyordu. Sonra bu sanrılarla hayatın geçmeyeceğini anladı ve sorgulamaktan vazgeçti. Sadece kendi olmak için, başkasını mutsuz etmeden mutlu olmak için çalıştı. Kimsenin ne düşündüğü önemli olmadı. Ve inanır mısın ondan sonra güzelleşmeye başladı yaşam...

Tanrı bizi neden yarattı?

Bu konuda ne söylesem havada kalır, zira "benim inandığım ve sevdiğim Allah'ın" kullara garezi yok. Doğada hiçbir canlının bir üst güce sahip canlı için "şunu niçin yarattı?" diye sorduğunu, sorguladığını görmedim. Bu sadece insana özgü bir sorgulama olsa gerek. Benim Felsefeme göre Adriana Lima'yı neden yarattıysa beni de o yüzden yarattı. Ama görüyorsun ki Adriana işi abartı...

Diğer insanları yaratırken bizler kenarda duran ve unutulmuş olanlar mıydık?

Ya hu niye bize "Küçük Emrah" modeli çiziyorsun çocuğum? Fiziksel, duygusal, bilişsel farkı insan beyni yaratıyor. Allah'ın suçu yok. Doğayla savaşmak zorunda kalan insanlar, onunla yeterince savaşma gücü gösteremeyenlere "zayıf" gözüyle bakmış... Bakış o bakış!

Yoksa sınanmak için mi böyle yaratıldık?

Sınanmak için mi yaratıldık? Kulağa adilce gelmiyor. İnsanoğlunun kusursuzu istemesi inan bana Allah'ın bile gücüne gidiyordur...

Tanrının sevgili kulları mıyız?

Sevgili miyiz değil miyiz bilmiyorum. Ama ben sadece kulu olduğuma inanıyorum.

Normal insanlar varken bizi neden yaratma ihtiyacı duydu?

Kime göre normal? Bin tane "normal" tanımı yapacak insan var şu sitede. Herkesin normali kendine. Bu safsatalar insancıkların uydurması...

Sadece ibret alınmak için mi yaratıldık?

Yeryüzünde her canlı her durumda olabilir. Olumsuz durumların imgesi durumuna düşürülmek yukarda da belirttiğim gibi Allah'ın adaletine uymuyor. Sağlam kafaların aptallıkları da bize ibret olsun, haklaşalım İnan bana eşitlenmek istersen bir sürü şey bulabilirsin...

Ahiret varsa engelli oluşumuz sizce bize ek katsayı getirecek mi?

Olursa fena olmaz. En azından ilk sırayı versinler... Yaşarken yeterince bekledim.

Tanrı tüm hesabını ahirette kesecekse neden doğmadan veya sonradan engelli oluyoruz?

Engelli olmak ya da olmamak için şartlar müsaitse yani ne bileyim bu bir hastalık olabilir, genlerle ilgili olabilir, ya da bir kaza olabilir, "engelli olunabilir..."

Tasavvuf düşüncesine göre hepimiz tanrının yansımalarıysak tanrı da engelli olabilir mi?

Bu son soru beni gülümsetti. Hallacı Mansur'u hatırlattı bana... O "en-el Hakk" demişti... Yani Ben Hakk'ım... "Haktır, sözü... Hakk söyledi..." der bir şair... Tasavvuf düşüncesine göre insanın özünde Allah vardır. Peki o özün içinde mutlak bir sakatlık var mı? Yok... Bütün insaların ortak özelliği midir engellilik?

Ya hu aslında biz insanların uydurduğu, kurumsallaştırdığı bir durumdur sakatlık... Allah'ın bir suçu yok. Kulları boş kaldıkça kaşınacak yara arıyor hepsi bu... Yaralarını gösterme çocuk!

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    15.07-2016
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Mezo,

Cevapların ve önerilerin için teşekkür ederim. Oldukça aydınlatıcı oldu. En azından oturup bir şeyler yazmış sorularımı cevaplamışsın. Geride kalan 10 sayfa ayet kopyala yapıştırından ibaret çünkü. Tekrar teşekkürler.

Mert

Üye
    k.ergun Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    08.08-2016
    Saat
    23:59
    Yaşadığı Yer
    Gebze
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Konuyu açan ve sonradan yazan arkadaşların isyanını anlamam zor. Herkes kendi gerçekleriyle yaşar. Kendimden örnek vereyim kalp hastası olduğum için bu sitedeyim ve sigara içtiğim için hasta oldum. Bunu Allah cezalandırdı veya Allahın sevgili kuluyum diye anlatamam. Kendim ettim ve buldum.
    Tanrı mı demeliyiz yoksa Allah mı tartışması çok yapılmış birde ben yazayım. Tanrı genel isimdir insan gibi. İnsanların yaratılışından buyana Allahtan başka kendi yarattıkları ilahlara da tapınmışlar. Bunların genel adı tanrı veya ilahtır. Allah özel isimdir. Tanrı derseniz Allahıda kastdebilirsiniz veya insanların taptığı başka şeyide. Ama Allah derseniz semavi dinlerin yaratıcı olarak kabul ettiği ilahı kastedersiniz. Bu kadar din dersi yeter.
    Ateist arkadaşlar laf ve isim kalabalığıyla karışık baya vaaz vermişler. İki sorum olacak kendilerine ateistliğin kazanımı veya getirisi nedir. Mesela Allaha inanırsa cennet vadedilmiştir. İnsan inanmazsa ateistlere göre öldükten sonra ne olacaktır mazot olduğuylamı kalacaktır. Bu dünyadaki artıları nelerdir.
    Bu sitelere girip insanların kafalarını karıştırmaya çalışarak nasıl bir haz elde etmektedirler.
    Öyle iddialar varki biri Hz. Muhammedin varlığı tartışılıyor demiş. Veda hutbesini okurken 120 000 insanın dinlediği, her sözü ezberlenmeye çalışılmış birisinin varlığını kim tartışır, bunu iddia diye burada neden tartışır merak ettim.

Üye
    ciddi Avatarı

Son Giriş
    08.02-2013
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir engele sahip olan insanlar aslında 2 türlü imtihan aracı. Hem kendileri, hem başkaları. Engeli olmayan, yani engeli olmadığını zanneden insan, engeli bariz şekilde görünen insana nasıl davranıyor? Birisinin yaratılışı ile dalga geçen, hor gören emin olun öldüğü zaman pişman olacak.

Bir laf vardır. "Kendine uyanık dedi, bana enayi. Geberince anlar kim uyanık kim enayi"

Bir de, Ahmet Şerif İzgören - Avucunuzdaki Kelebek - YouTube

Üye
    _DELAL_ Avatarı

Son Giriş
    12.12-2016
    Saat
    13:59
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    17

Poooooof laf yetiştirmekten yoruldum galiba ecük dinlenecem.

şaka bir yana, merdoli arkadaşımızın açtığı konuyla herkes fikrini söleme ortamı buldu.ben çok keyif aldım.insanların din gibi hassas bir konuda konuşabilmeleri güzel bişi.inananda inanmayanda düşüncelerini ifade edebilmeli özgürce.çok aydın dindar bir arkadaşımla kadının örtünmesiyle ilgili konuşmuştuk."bir şey kişi için anlam ifade ediyorsa ,onu eylemlerinde özgür bırakacaksın"demişti.çok hoşuma gitmişti bu söz.insanlar kendileri için neyi anlamlı görüyorlarsa yapsınlar.ama başkalarınada zorla bu en doğrudur bunu kabullenmek zorunluluğu varmış gibi davranmasınlar.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

delal dinde ayetle kesin olan hükmün senin benim onun doğrusu olmaz uyup uymamak tamamen kiye kalmıştır günahıda sevabında kişiye aittir ayetle emredilen her ne olursa olsun benim inancıma göre bu dinde yoktur yada zaman değişti emirde esneklik yapalım diyemezsin en basit örnek faiz haramdır alırsan günahtır ama o zamanlar enflasyon yoktu şimdi para değerini korusun diye faiz alınmasında sakınca yoktur dediğin anda bizler değil din seni tamamen veya kısmen ayeti inkardan kafir ilan ediyor ve ebedi cehenneme sevk ediyor yoksa bizene kimin cennete kimin cehenneme gideceğinden sonuçta kimse cennetlik olana cennette yer kalmadı sen cehennemde takıl demeyecek bunlarıda yazmamın nedeni senin günahını paylaşmamak sen bunada saçma her koyun kendi bacağından asılır dersin o nedenle bir örnekle açıklayım birisi bilmeden kıble yerine bşka yöne doğru namaz kılıyor ve sen bunu fark ettiysen o insanın yönünü düzeltmek zorundasın yoksa günah bilmeyip yapana değil bilip düzeltmeyene yazılır ben dinen görevimi yaptım bundan sonra istediğini inkar et zerre kadar umrumda değil senin günahın sana benimki bana yalnız bu mesaj sırf sana değil sen gibi düşünen herkese

Üye
    _DELAL_ Avatarı

Son Giriş
    12.12-2016
    Saat
    13:59
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    17

Ben ve benim gibiler haaaaa her ne kadar biraz küçümseme içeriyorsada,art niyetli olmadığını düşünerek teşekkür ediyorum beni düşündüğün için.

Üye
    mehmetegeocal Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    27.09-2014
    Saat
    21:17
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hiçkimsenin başına kaldırabileceginden daha fazla yük gelmez" evrenin yasasıdır bu...cocuklugumdan beri psikolojik sorunlarla mucadele eden ben( bide buna gözlerimdeki rahatsızlıklarıda ekleyelim) bu evren yasasiyla kendime bir dayanak edindim..

Üye
    sevginehri1983 Avatarı

Son Giriş
    12.06-2016
    Saat
    13:20
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    70

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ölmekmi engelli yaşamakmı sorun bu asıl bence engelli yaşamak daha iydir bir insan için ölümü anmak boş bir laf ve sacma an amsamak tanrı zaten öldürürse öldürür tanrıya beddua etmek isyan etmek boşuna bir forest gump filmini izleyin

Sayfa 11 / 73 İlkİlk ... 7891011121314152161 ... SonSon