Sayfa 1 / 5 12345 SonSon
Toplam 75 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Başbakan Erdoğan’ Bahçeli'ye verdiği cevaba bakın beyler;
    TRT 6 yayına başladı. Kürtçe TV'ye karşı çıkıyorlar. Bu kanalı bölücülük diye eleştiriyorlar. Bunlar radyo televizyon yayınlarının başını alıp gittiği zamanlarda Türkiye'yi tek kanala mahkum eden zihinlerdir. Peki biz bu Kürtçe yayını yapmazsak ne olur. O boşluğu gelir başkası doldurur ve o zaman bölücü yayını yapar. İşte siz bu yüzden kör, topal ve sağırsınız. Biz milletimize karşı kör, topal ve sağır olmadık. Bizden bunu beklemeyin.

Kaynak
    Şimdi bize bakış açısının kendiliğinden, spontene çıkıvermesi karşısında biz ne demeliyiz?
    Ben kendi adıma SAĞOLUN diyorum.. Kör topal ve sağıra, sadaka kültürünü haklı gördünüz.. Şimdi de bu kelimeleri siyasi rakibinizi küçümsemek için kullanıyorsunuz?
    Halka kör, sağır ve topal bakmak nasıl olur, ne anlama gelir burada tartışmak istiyorum..
    Ben topal olarak halka nasıl baktığımı bilmek istiyorum.. Kendi bakış açımı biliyorum da,onların benim nasıl baktığımı sandıklarını merak ediyorum..

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Birinin bu insanlara "siz bir ülkenin siyasetçisisiniz aklınıza geleni söyleyemezsiniz."
    demeli.
    Hiç bir konuda ayak üstü komşuya laf yetiştirir gibi beyanat veremezsiniz.

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Çok alıngansınız demek geliyor içimden… Başbakan bir benzetme yapmış. Halkın isteklerini, düşüncelerini görmüyorsunuz, duymuyorsunuz, ağır aksak gidiyorsunuz demek istemiş. Ben kişisel olarak başbakanın sözlerinde alınacak bir bir şey görmüyorum. Bu tür deyimler, her yerde kullanılır. En çok da edebiyatta. Kör sabah, dilsiz dalgalar, topal at gibi…

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:17
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

Nedense benimde içimden sizin akp li olduğunuz geliyor.

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Monalisa haklısın.. Öyle benzetmeler yapılıyorki burda anlatmakla bitmez, ayrıca terbiyenin yetmeyeceği yerlerde vardır..
    Fakat bir kitlenin ne kadar değersiz olduğu ya alaya alınarak yada kötü örnekler verilirek başlar önceleri.. Almanya daki Türkler hakkında yapılan benzetmeler buna çok
    iyi örnektir.. Aşağılamaya başlamak önce bu tür dille başlar..
    Haaaa bunu Başbakan Erdoğan başlatmadı.. Fakat bunu çözmek onun görevidir.. Bir nevi bedensel eksiklik terörüne uğramış bizlerin üzerindeki, faşizan baskı olan ideolojiyle
    kavga etmek onun görevidir.. O bu görevini yapmak yerine Başbakanı olarak bu olayı
    desteklemektedir.. Bir Başbakan bunları futürsuzca diyebilirse, inan sokaktaki adam daha fazlasını diyecektir..Ayrıca demekle kalmayacaktır..

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Önce olayı anlayalım
    Bu ülkede Kürt olduğu için ayrımcılığa uğramış bir kesim var.
    Bu insanların ana dilde eğitim, ana dilde şarkı söylemeleri v.b taleplerini dile getirmeleri “suç” sayılıyordu.
    Yani etnik kökene dayalı bir ayrımcılık uygulanıyordu.
    Hafızanızı yoklayın 6-7 yıl önce Ahmet Kaya bir toplantıda “Kürtçe klip” çekeceğini söylediğinde üzerine çatallar atılmış hemen akabinde hakkında tutuklama kararı çıkartılmıştı.
    Sonra Ahmet kaya yurt dışına çıktı ve orda öldü.
    Elde var bir:6-7 yıl önce “Kürtçe Klip” cıkartaçağını söylediği için bir insanın hakkında tutuklama kararı çıkartılıyor kendisi “vatan haini” ilan ediliyor.
    Aradan 6-7 yıl geçiyor “Kürtçe Klip” cıkartaçağını söylediği için hakkında tutuklama kararı çıkartan devlet şimdi kendisi “Kürtçe yayın” yapan bir televizyonunu kendisi açıyor.
    Onunla da yetinmiyor Kürt kökenli bir milletvekili TRT Şeş in açılış töreninde “Kürtçe şarkı” söylüyor ve devletin ileri gelenleri yaşlı gözlerle izliyor.
    Ben bu tabloya bakınca ülkem adına seviniyorum.
    Burada şu yada bu partinin görüşü beni ilgilendirmez ben olaylara bakarım.
    Bir insan yada parti 99 kez yanlış yaptıysa 100.kez yapacağı anlamına gelmez AKP yi beğenelim yada beğenmeyelim bence AKP nin bu açılımı demokrasi ve insan hakları açısından alkışlanması gereken bir durumdur.
    AKP bu demokratik tavır ı gösterirken kendisine sosyal demokrat diyen özgürlüklere açık olduğunu söyleyen CHP genel başkanı çıkıp Kürtçe kanalın yayın yapmasını eleştirerek “ diğer azınlıklarda ana dilde yayın isterse ne yaparız?” gibi anlamsız bir cümle kuruyor.
    Şimdi sormak istiyorum sadece bu olayı baz alarak AKP ninmi yoksa CHP ninmi sosyal demokrat olduğunu düşünürsünüz?
    Kör topal sağır deyimlerine alınganlık göstermeyin “kör” gözleri görmeyen demek bakar körlerde vardır bu demokratik açılımı göremeyenler için kullanılabilir bence. “sağır” duymayan demek eee yine bu acılımı duymayanlar için kullanılabilir deyimlerde sorun yok fazla kafaya takmayın olayın kendisi önemli gerisi lafı güzaf.

Üye
    alifatih1958 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    08.04-2017
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/B.Çekmece
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de şahsen bu lafa hiç ama hiç alınmadım.. Mesela Van Emniyet Md.lüğü yaptığı bir fuhuş operasyonuna "Sağır Sultan" adını verince Emniyet Müdürlüğünü kınamadık..Keza Seda Sayan"Sağır Sultan" isimli şarkısını okuduğunda kendisini protesto etmedik.."Körle yatan şaşı kalkar" atasözünü aranızda kullanmayan var mıdır acaba?..Bu doğrultuda KKTC Reisi Cumhuru Talat da 22/05/2006 tarihinde Körle Yatan Şaşı Kalkar dediğinde "in o makamdan" diye tepki göstermedik kendisine.. Doğrusu da budur bence, yani bu tür şeyleri bizlerin aşmış olması gerek.. Tepkilerimizi hakikaten tepki koyulması gereken olaylara koysak daha güzel neticeler elde edebiliriz diye düşünüyorum nacizane olarak.

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili kuyucak bence de çok alınganca bi düşünce.
    başbakan, söylediklerinin daha kolay anlaşılması için zihinsel ve düşünsel engellileri fiziksel engellerle örneklemiş. bence gayet normal.
    dilimizde körlük,sağırlık,topallık sadece fiziksel eksiklikler için kullanılmıyor ki.
    -işler nasıl?
    -kör topal gidiyoz işte
    ------
    - hocam şu paketi zulalasana
    - olmaz valla..bu iş sakat. ben yokum
    ------
    iletişimsizlik için:
    körler sağırlar birbirini ağırlar. denir.
    -----
    mesela; kel kör kendi işini kendin gör. deyimi vardır
    bunlar durum bildiren ve hemen aklıma geliveren deyimler.
    ..engel, engelli hele bunu yaz yaz bitmez.
    AYRİYETEN BU SİTEDE KÖR, TOPAL, SAĞIR YOK Kİ. İNANMAZSAN BAŞLIKLARA BAK
    fakat ,görme işitme engelli, polyo, ampute, omurilik felçli vs çok.

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Bir konuyu irdelerken öznel değerlendirmelerinizi bir kenara bırakırsak, daha nesnel bir değerlendirme yapılacağına inanırım. Bu anlamda, Mehmet Yılmaz’ın söylediklerinin benim için bir manası yok.

Öte yandan, dili iyi kullanmak, dilin gücünü vurucu öğelerle belirtmek insanları etkileme ya da yazma sanatının bir parçasıdır. Örneğin, zaman bir topal gibi ağır aksak ilerliyordu dediğimde yalnızca benzetme yapıyorum. Yoksa, topal birini aşağılamıyorum. Başbakanın yaptığı da buna benziyor. Topal, kör, sağır sözcüklerini mecazen kullanmış.

Bunun dışında, eğer ben topal isem, topal denilmesi beni rencide etmiyor. Sözcüklerin anlamı nasıl türemiştir? Ayağı aksak birini topal diye tanımlamışlar. Ya da dört ayaklı bir tahtayı masa diye tanımlamışlar. Sonuçta, kavramlar, yaşamdaki belli görüngüleri kategorize ederek onlara bir anlam yüklemektir.

Ayrıca, bir insanın kötü niyetli ya da iyi olduğuna sözleriyle değil, eylemlerinin niteliğine bakarak karar verilir. Öyleyse, 1994 yılından beri sakatlarla ilgili yapılanlara bir bakmak gerekir. Belediyelerde engelliler merkezlerini kim kurmuş, İstanbul’da engelli otobüsleri ne zaman gelmiş, ilk engelli milletvekilleri ne zaman meclise girmiş, engelliler siyaset alanında ne zaman aktif duruma gelmişlerdir? Önceki başbakanlar engelliler konusunda neler yapmışlardır? Tarih, yapılanların aynasıdır. Bu demek değildir ki, her şey dört dörtlük. Ama, bu engelliler konusunda bir atılımın olduğu gerçeğini değiştirmez.

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Türkçede mecazi anlam diye bişey olduğunu hatırlatarak böyle gereksiz şeylerle uğraşmanın ''yaranmı vardı gocunuyorsun'' dedirtmekten başka bir işe yaramayacağını da söyklemek istiyorum.
    Daha önemli işlerimiz var kafaya takacak bencede.

Üye
    masiva Avatarı

Gerçek Adı
    Fatma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sakat, kör, topal, sağır gibi sözcüklerin sözlük anlamlarını, bu sözcüklerle kurulmuş atasözü ve deyimleri incelerseniz bunların sakatlığa yüklenen negatif sosyal değerleri belirtmek için kullanılmadığını görebilirsiniz.

Yani; Sayın Erdoğan'ın Sayın Bahçeli'ye verdiği bu cevapta; dilin salt iletişim boyutu değil, sanatsal boyutu da devrededir..

Üye
    hakan09 Avatarı

Son Giriş
    16.10-2009
    Saat
    00:16
    Yaşadığı Yer
    AYDIN\nazilli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bana göre kör topal dedigi önemli deyil önemli olan kürtlerin oylarını almak yani seçim için .madem o kadar iyi bi parti siz hiç merak etmiyormusunuz deniz feneri olayında neler oldu. avrupa ayıbını örtüyor ve istedigi gibi akp kulanarak bizim ülkemizi yönetiyorlar ve bunun gibi bilmediklerimiz

Üye
    ismayil Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7

''....dir, ne dese yeridir.''

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Konu benim partim iyidir,senin partin kötüdür tartışmasına girmiş.Seçimlere daha çok var.

Üye
    hakan09 Avatarı

Son Giriş
    16.10-2009
    Saat
    00:16
    Yaşadığı Yer
    AYDIN\nazilli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet gerçekler bazen acıdır

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon