Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 55 mesajın 46-55 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    lenin Avatarı

Son Giriş
    13.07-2014
    Saat
    03:47
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    çok basit bir terim değilmi bizler sakatmıyız ,özürlümüyüz,kör mü yoksa topalmıyız bu terimler bence literatürden kaldırılmalı sadece bazı hareketleri kısıtlanılmış engelli bireyiz illaki bir tanım gerekiyorsa

Üye
    lenin Avatarı

Son Giriş
    13.07-2014
    Saat
    03:47
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

değerli arkadaşım merhaba;

kendini nasıl oluyorda (sakat,özürlü,kör,topal v.b)3.sınıf terimler ile bağdaştırıyorsun doğrusu anlamış değilim.

diyelimki bir mağazadan bir gömlek aldın ve eve geldiğinde gördünki kol altı sökük o gömleği değiştirmeye gittiğinde satıcıya ne dersin tabiki gömleğin defolu ve ya özürlü olduğunu dile getireceksin yani; defolu bir eşya olmamalıyız bir örnek,de eski fransızca kitaplarını karıştırarak bulabilirsin ve eminim ki bir daha sakat ,özürlü terimlerini kullanmazsın .
    ve son olarakta seninde tabir ettiğin gibi dünya siyasetini elinde tutan ülkeler engelliye nasıl bir literatür bulmuşlar bunu araştırdınmı hiç ve oralarda bireyler,e ayrıcalık yaşatılıyormu

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:02
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar çevremizde bir çok tanımlama yapılıyor bizler için . en çok da özürlü ve sakat kelimeleri . halbuki özürlü sakat engelli 3. kişilerin bize yakıştırdığı sıfatlardır . bir defa özürlü ve sakat insan onuruna yakışmayan insanla kullanılması hoş olmayan kelimelerdir . özürlü = üretim hatalı yetersiz eksik . bu mu insana yakıştırılan sıfat . devlet bile özürlüler idaresi diye kaba bir tabir kullanmış . sakat kelimesine gelince zaten hiç bi şey söylemiyorum . çok eski ve kaba bir kelime . çok soğuk ve itici .

Gelelim engelliye ; bu diğerlerine göre biraz daha kabul edilebilir .ama burada da engelli terimi ; engelin kişiden kaynaklandığı savı üzerine bir 3. kişi tanımlamasıdır . engeli kişinin karşısına çıkaranın yerel yöneticiler , toplum ve çevre olduğu göz ardı edilmektedir . Dışarı çıkmak istediğinizde ulaşım sorununuz varsa , otobüs veye dolmuşa binerken zorluklarla karşılaşıyorsanız , devlet dairelerinde ve binalarda bitmek tükenmek bilmeyen merdivenlerle boğuşuyorsanız ve işte bu sizden değil 3. kişilerin sizi göz ardı etmesinden kaynaklı ise burada engelli değil engellenensiniz .

ben tüm bu tanımların yerine KISITLI kelimesini kullanmayı daha uygun buluyorum . Çünkü yaşantımızda kısıtlılık söz konusudur . Her şey uygun olsada yapacaklarımızda bir şekilde kısıtlı kalırız . Ama bunu genişletmek kısıtlılığımızın sınırlarını aşmak yine bizim elimizde olan bir seçenektir . Açık uçludur .

Benim bu konuda ki görüşlerim budur . aklıma geldi ve bu şekilde bir yazı yazmak , düşüncemi paylaşmak istedim .

Sizin bu konudaki görüş düşünce ve önerileriniz nedir ? Kısıtlı kelimesi daha uygun değil midir?

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

selahattin Duman'da benim gibi bu dil karmaşasından bıkmış galiba..Kendisi her sabah aynı çay-kahve içmem gibidir
    benim için..Onun yazılarını okumadan güne başlarsam, bir şeylerin eksikliğini hissederim..Dil konusunda karmaşaya
    engellilerle ile ilgili karmaşayı da eklemiş..
    Ne dersiniz bu işin suyu çıkmadı mı? Selahattin Duman Haksız mı?

Doğrudan çalmayın.. Haksız mal edinin!

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    18:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    19

sakatlığını kabul edememiş,onu kamufle etmek için harfleri kendine siper etmeye çalışan bireylere ancak acıyorum ve psikolojik destek almalarını öneriyorum...

Üye
    levent retinis pigmentoza Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    01:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

biri bana ne olduğumu söylesin

buyum diyorum olmuyor şuyum diyorum olmuyooo

ben neyiim leeyyynn)

----------

siz zahmet etmeyin arkadaşlar ben kendime uygun tanımı buldum

ben kendimi bundan sonra ÖZENSA olarak tanıtıcam

özürlü-engelli-sakat kelimelerinin ilk 2 harfinden harman yaptım

oh be

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Kalem Mesajı Gör
    ...
    işin açıkçası devletin bir kurumu boyle yorumlarsa kelimeleri, toplum ve devletin de böyle yorumladığı açıklık kazanır.
    ve ayrımcılıgın kasdi ve resmi yoldan yapıldıgının gostergesi sayılır.
    Sevgili Kalem, bakıyom yine esmiş, gürlemişsin..

TDK'nın bu konuda bu kadar ayrıntılı düşündüklerini sanmıyorum .. (Hatta hiç düşündüklerini sanmıyorum.. neyse..)

Hani 80'lerde ortaya çıkan bir 'küreselleşme' furyası var ya.. Hah.. bu da o "ne yapalım edelim küreselleşim" zihniyetinin bir sonucu bence..

"Sakat" kelimesi çok abuk yerlerde de kullanılmaya başlandığından bunun yerine bir kelime koyalım dediler ve 'özürlü'de karar kılındı.. Ama o büyük eleştiriler aldığından kısa sürede eskidi..

Avrupa ve Amerikalıların sakat kelimesi karşılığında kullandığı handicapped kelimesinin Türkçedeki karşılığı "engelli" mevzuya cuk oturuyordu.. Bu yüzden bu kelime hemen kabul gördü.. Oradan copy-paste edildi yani.. Kolayı varken niye ikinci kez keşfetsinler Amerikayı? Di mi " Onun için; 'engel' kelimesinin tam anlamlarını veremedilerse çok görme garipleri..

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ona da "engellinin sahip olduğu şey" gibi abuk bir cevap verebilirler..

Yaf Kalem, alemsin valla. 1980'den bu güne soru soracak TDK mı kaldı ülkede..

...
    Oradaki engelliler o mücadeleyi yapmış ve o kelimenin hakkını vermiş demektir bu! Biz yaptık mı? Nerede, ne zaman??

Üye
    ismail13 Avatarı

Gerçek Adı
    Yusuf İsmail Dalkılıç
    Son Giriş
    20.02-2012
    Saat
    01:50
    Yaşadığı Yer
    Bitlis
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

* 'Sakat' ve 'engelli' kavramları aynı mıdır?
    EL CEVAP :SAKAT İLE ENGELLİ FARKLIDIR AYNİ DEĞİLDİR

* Her sakat engelli, ya da her engelli sakat mıdır? Engelsiz bir insan var mıdır?
    EL CEVAP ;HER SAKAT ENGELLİDİR FAKAT HER ENGELLİ SAKATDEĞİLDİR

* Bir sakat ne zaman engelli olur?
    EL CEVAP ;ÖZRÜ (SAKATLIĞI) YÜZÜNE VURULDUĞUNDA .

* Engellerle karşılaşmak arzulanır bir şey midir? Bir insan kendi kendini engeller mi?
    EL CEVAP :TABİKİ DE HAYIR . İNSAN KENDİSİ İÇİN NEDEN BİR ENGEL ARZULASIN Kİ AKSİNE ENGELDEN KURTULMAK İSTER .AKIL BİLGİ DİKKAT OLMADADIĞI SÜRCE KENDİSİNİ OLDUĞUYERDE ENGELLER

* Sakat olma halinizin/sakatlığınızın engellenmek için haklı bir gerekçe olduğunu düşünüyor musunuz? Engellere/engelleyenlere hak veriyor musunuz?
    EL CEVAP
    ÇOK BEDENSEL ENGELLİLERİ BİLMEM AMA NORMAL SAKATLIĞI OLMAYAN ENGELLİLERİN HAKLI BİR GEREKÇESİ YOKTUR BENCE AZİM DİYE BİR SEY VARDIR BU KULLANILMALI HAYATTA

* Sizce günlük yaşamınızda karşılaştığınız engellerden kimler sorumlu?
    EL CEVAP ;BÜROKRASİ . DUYARSIZ İNSANLAR

* Kim olduğunuz mu önemli, ne olduğunuz mu?
    KİM OLDUĞUM ÖNEMLİ

NE OLDUĞUM ,.ÖNEMLİ DEĞİL BENCE

----------

Bur da bir konu açılmıs kımse ciddi ye alıp da cevap vermemis .işin detaylarını arastırmısbunu yapmayın bence sizde cevap verin kurcalayacağınıza ..adam adamakkıllı cevap veren çikmamıs yazık

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Elbette...

"Dil" de yaşar! Doğar, büyür, ölür!

Birileri istedi, rica etti ya da emretti diye dil oluşmaz! Toplumun ihtiyacı belirler dili.. Ona ters düşen anında ölür!!

........................

Bu forum böyle bi yer işte İsmail!

Bazen öyle olur ki; verilen cevaplar "cuk" diye yerine oturur.. Hatta açılan başlıktan daha önemli olur verilen cevaplar.. Bazen de konuyla ilgisiz gibi görülen ama can alıcı noktasından yakalayan cevaplar verilir. Ama kimse kimseyi "niye benim istediğim cevabı vermedin" diye; suçlamaz, küçük görmez!!

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234