Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 55 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kendi zihnimizi çalıştırmaktan, dönüştürmekten, rahatlatmaktan ve ardından çıkan sonucu her karşılaştığımız kişiye sunmaktan daha büyük bir kazanç olabilir mi?
    Değişmek.. herşeyden ve herkesten bağımsız olarak. Hatta değiştirebilme potansiyelinden bile bağımısız olarak! Doğruyu aramak, bulmak, bilmek, yaşamak...

Yaşamın tüm unsurlarını sürekli sorgulamadan daha güzele ulaşılabilir mi? Sorgulamak insanı insan yapman en büyük özellik değil midir? Sorgulama olmasaydı, dünya hala öküzlerin boynuzundaki tepsi olurdu!..

Sorgulamanın kendisini sorunsallaştırmaktansa (ki bu aslında yerinde saymaya mahkum olmaktır), konuyla ilgili görüşleri okumak bence daha yapıcı olur
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    alis Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

KAVRAM KARGAŞASI HEMEN HEMEN HER ŞEYDE VAR.BU KARGAŞA YERİ GELDİĞİN DE İNSANIN GÜNDELİK HAYATINDA BAZEN SORUN ÇIKARABİLİYOR.BAHSEDİLDİĞİ GİBİ HUKİKİ TERİMLERDE DAHİ YERİNE OTURMAMIŞTIR.NET OLMAYAN ŞEYLERİ SORGULAMAK LAZIM Kİ HER ŞEY YERLİ YERİNE OTURSUN,BU NETLİK NE YAPILIP_YAPILMAMASI GEREKEN DURUMLARI ORTAYA ÇIKARIR.NASIL HEPİMİZİN BİR İSMİ VARSA VE BUNA GÖRE YAŞAM DURUŞUMUZU BELİRLİYORSAK,BİZİM DE NE OLDUĞUMUZ ÖNEMLİDİR.BİZE HİTABEN SÖYLENEN FARKLI KELİMELER TOPLUMUN BİZİM HAKKIMIZDA NET OLMADIĞI VE FARKLI FARKLI DÜŞÜNDÜĞÜ SONUCUNU ORTAYA ÇIKARIR.BİZE ŞU DENSİN BU DENMESİN DİYORSAK EN AZINDAN KENDİ ARAMIZDA BUNU NETLEŞTİRMELİYİZ.

Pathetique
    Misafir Üye
    Pathetique Avatarı

Oturanboğa “Sakat-engelli kim ne?” başlıklı yazısında satır satır açıklık getirmiş aslında bu konuya. Bana gore bundan sonra yazılacak her fikir çok ekstrem veya çok farklı bir bakış açısı getirmediği sürece farklı bir üslupla ancak yine aynı şeyleri tekrar etmiş olacaktır….

Aslında esas tartışılması gereken şey sakatlığın anatomik/fizyonomik bir mesele engelliliğin ise dış etkenler(sistem/düzen bazen de kişiler tarafından) tarafından sakat ya da sağlam ayırt etmeden kişilerin önüne konulan setler bütünü olduğunu o pazardaki veya sokakta yürüyen amcaya nasıl anlatılması gerektiği olmalı. Herkesin her daim bir şekilde engellendiğini ve bu anlamda her bireyin engelli olduğunu anlamalı insanlar…

Ha ben gidip “bak x biliyor musun hepimiz engelliyiz?” desem bir arkadaşıma muhtemelen alacağım cevap “yok kardeşim ben değilim, ben sapasağlamım görmüyor musun?” şeklinde olacaktır . Sakat bir insanın her dışarı çıktığında karşılaştığı sorunların onu engellediğini ve bu engeller yüzünden artık dışarı çıkmaktan vazgeçtiği ve hem sakat hem engelli bir birey haline geldiğini anlatmak lazım ilgili mercilere…

Yıllardır beyine işlenen kökleşmiş düşünceleri değiştirmek kolay değildir. Zaman ve emek ister…Bazen başarılabilir bazen de bir sonuca varılamaz ve kısır döngüye girer. Ülkemizde bunun örneklerini bol bol görmek mümkündür. Küçüklüğünden beri ailesinden, çevresinden “Aman köre kör, topala topal, kele kel, sakata sakat denmez çocuğum”nasihatını duyan bir bireyin ileride bu tip ön yargılarını atması ve içine düştüğü kavram karmaşasından çıkması kolay olmayacaktır... Hatta ileride kendisi de bir şekilde bu nasihatlarda duyduğu kelimelerden birine maruz kalınca karşı taraftan kendisine bu şekilde hitap edilmesini istemeyecektir.

Beyin jimnastiği iyidir, yararlıdır evet ancak tartışmalar belirli bir etki yarattığında anlam kazanır... Kısaca o pazardaki amca kendi bakış açısıyla “Rabbim her güzeli kusuruyla yaratmış” demiş ve demeye de devam edecektir . .. Yani sonuç?

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pathetique
    Oturanboğa “Sakat-engelli kim ne?” başlıklı yazısında satır satır açıklık getirmiş aslında bu konuya. Bana gore bundan sonra yazılacak her fikir çok ekstrem veya çok farklı bir bakış açısı getirmediği sürece farklı bir üslupla ancak yine aynı şeyleri tekrar etmiş olacaktır….
    Çok haklısın. Zaten patron güzel bir noktaya değinmiş.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa
    • Sakat-Engelli, Kim-Ne?

* 'Sakat' ve 'engelli' kavramları aynı mıdır?
      * Her sakat engelli, ya da her engelli sakat mıdır? Engelsiz bir insan var mıdır?
      * Bir sakat ne zaman engelli olur?
      * Engellerle karşılaşmak arzulanır bir şey midir? Bir insan kendi kendini engeller mi?
      * Sakat olma halinizin/sakatlığınızın engellenmek için haklı bir gerekçe olduğunu düşünüyor musunuz? Engellere/engelleyenlere hak veriyor musunuz?
      * Sizce günlük yaşamınızda karşılaştığınız engellerden kimler sorumlu?
      * Kim olduğunuz mu önemli, ne olduğunuz mu?
    Bu sorulara cevap versek!

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Buradaki yazışmaları okuyan kişilerin zihinlerinde bir şimşek çakmasına vesile olabiliyorsak, yaşama eleştirel bir gözle bakıp daha iyiye ulaşmak için seçeneklerin varolduğunu düşünmelerini sağlayabiliyorsak... bu bana yeter.
    Tek bir zihinde bile bunu başarmak, bu tartışmanın hedefine ulaşması demektir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mavisim Avatarı

Son Giriş
    14.04-2009
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sorgulamanın kendisine karşı değilim ama yaptığımız bu tanımların kime ne faydası olacak:?? diyorum ben Bülent.. BU sorumun yanıtı yok okuduğum tüm yanıtlarda!
    Aaaa engelli sakat tanımlamalarını irdeliyor kendi aralarında engelliler! Ne güzel! Kendi evlerinden bile zor çıkıyorlar, işlerini bile binbir zorlukla bulabiliyor, sağlık konusunda bir sürü sorun yaşıyor doğru dürüst bir aile bile kuramıyorlar.. Buna binlercesi eklenebilir. Ama herşeyi bıraktık, bu tanımlarla uğraşıyoruz.
    Ben yerimde saymaya devam ediyorum, siz ilerlemeye devam edin.

Üye
    RAMAZAN ÇUĞLAN Avatarı

Gerçek Adı
    Ramazan
    Son Giriş
    08.03-2007
    Saat
    14:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sakat ve engelli tanımları ile ilgili yazı fena değil, her hangi bir tanım üzerinde tartışabilecek duruma gelmiş olmamız bile ciddi bir gelişim, bunlar konuşulmazdı, bizler artık konuşuyoruz, araştırıyoruz ve tartışıyoruz.
    Bence, yabancı terimleri kullanırsak hiç tartışmamıza gerek kalmayacak ? neden mi çünkü anladığımız ya da anladığımızı sandığımız hiç bir konuda uzlaşamıyoruz.
    Kısıtlılıklarımız var, kimi düşünsel, kimi fiziksel, kimi işitsel, kimi vs. lakin bunlar varken bunun kimliklere yazılması sorunsa bunu tartışalım, eğer kısıtlılık yaşayan kişi bedensel ya da farklı bir kısıtlılığı nedeni ile bazı imtiyazlar ve haklar alıyorsa bunu verenin aynı şekilde kimlik konusunda belirleyici olma hakkı doğal olarak vardır.
    Ve bence kimliklerde bu durumun ifade edilmesi Din hanesinin tartışılabilirliği kadar tartışılabilirdir, ötesinde değil.
    Şimdi bizler kimliklerimizi sadece ibrazı istenildiğinde gösteriyorsak, bilgilerimizde bu durumun ifadesi bence sadece yasal prosedürleri rahatlatacaktır.
    Kimlik için bir ibraz kartı, her hangi bir kısıtlılık için farklı bir ibraz kartı, vergi için daha başka bir ibraz kartı, farklı bir sürü ibraz kartları hatta kan grubu için bile ibraz kartı taşınıyor, bence bu bürokrasiyi çoğaltmaktan başka bir şey değildir.
    Bence bu kimliklere yazılma da bir süreç, prosedürleri azaltma süreci, ama bizler isterseniz bu prosedür sürecini aşalım.
    Kimlik konusu bence maksadının ötesinde gündemi işgal etmiştir.
    Bürokrasiden yakınan ve her işlem için rapor çıkarmamız istenen bizler en önemli ibraz kartı olan kimliklerde bu ibarenin olmasına neden bu kadar tepki gösteriyoruz.
    Oysa Başbakanlık Ö.İ.'nin verdiği kartı gururla ve onurla taşıyıp "şak" diye olur olmaz yerlerde çıkarıp gösterenlerimiz hala varken.
    Anlatılacak çok şey var ama galiba bu kadar satırda da anlatabiliyorum.
    Herkese Mutlu, güzel günler diliyorum.
    Sağlıcakla kalınız...

Üye
    Mavisim Avatarı

Son Giriş
    14.04-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Pathetique pek saygılı yaklaşmışsın..Yazdıklarımızı tam tersinden algılayarak ve farklı yönlere çekerek..
    Son olarak; konuyu önemsiz bulanlar neden mesaj yazıyor ki?! Sizce önemsiz olan bir konu belki başkalarınca önemlidir.....
    Fikir olumlu -da olabilir olumsuz da belirtilebilir. Kimsenin fikrine saygısızlık etmedim ben ve kimsenin fikrine tabi olma durumunda da değilim. Herkes fikrini belirtmekte özgürdür kuralı geçerli bu forumda!
    Benim ne dediğim ne demek istediğim anlaşılamıyor ise bir daha anlatayım :
    Burada yapılan tanımlama ya da kavramlar sözlüklere yerleşecekse yurdumun güzel insanlarından (bizi anlamasını algılamasını beklediğimiz, hizmet beklediğimiz, insanca yaşamayı beklediğimiz, ya da tümünü elde etmek istediğimiz kimselerden hangisine hangi etkiyle nasıl ulaşacak? Benim kendimce sorduğum soru bu yıllardır. Bu soruların çözümünü bulacak gücün yanındayım.
    Toplumun tüm kesimlerine derdimizi anlatabilmemizin yolu bu mudur? Eğer bu ise niye biri çıkıp da siz güzel şeyler yaratıyorsunuz destekleyeceğiz diyerek gelmiyor? Buna göre bize destek ve ilgi beklediğimiz toplumun tüm kesimleridir. Yanılıyor muyum?

Üye
    Mavisim Avatarı

Son Giriş
    14.04-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet Bülent bu işleyişlerin içinde birisi olarak (kamuda görevli) umutsuzum. Neyin ne zaman hangi şartlara bağlı olarak gerçekleştirilebildiği maddi ya da politik olarak belli çünkü.
    Ve ikinci olarak kısır tartışmalar yaşıyoruz kişiler birbirine saldırıyor sen de site sahibi olarak tarafsız değil saldırgan davranıyorsun. En azından bana!
    Eğer olumlu ya da olumsuz düşüncelere değer veriliyor olsa idi, yukarıda yazdıkların olmazdı.
    Bu tartışma(lar)daki görüşler, pazarcıyı değilse bile, onun çocuklarını değiştirmek amacıyla var. Bu tartışmaları engellemek/küçümsemek/önemsizleştirmek pazarcıyı değiştirmez. Değitirmek istiyorsak, varolanı eleştirecek ve yerine yeni bişeyler önereceğiz. Eskilerin üstünden geçmeyle, o pazarcı değişmez...
    Bu tartışmaları küçümsemiyor engellemiyor ve önemsizleştirmiyorum senin deyişinle. Var olan belirli kalıpları pat diye değiştiremeyeceğimiz gün gibi ortada.Bunu sen de biliyorsun. Ben sıfır hatasız bir yaşam alanı beklemiyorum bir engelli olarak.
    Dönüp dönüp kendi içimizde kendimizi sorguluyoruz. Biz kendimizi yeteri kadar biliyor ve farkına varıyoruz ENGELLİ ENGELLENEN ve SAKATLAR v.s. olarak zaten yaşadıklarımızla.. Sonuç : yazalım çizelim, bekleyelim.......
    Birşeyler yapmak ve yapılması için tartışmalarla katkı koyuyorsak "NiÇİN DESTEK BULAMIYORUZ" engelliler olarak?
    Bunun yanıtını arıyorum yaşadığım ülkemde ve de bu forumda?Suç mudur?
    Bİz birşey yapmayalım ööyle el kol bağlayıp oturalım diyen olmadı. Kulak tıkayanlar utansın!!

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Mavisim, sana karşı yanlış bir şey yazmamaya özen gösterdim, ama sanıyorum başaramışım ki, saldırgan ve tarafgir davrandığımı düşündün.
    Böyle bir algılamaya sebep olacak şekilde yazdığım için özür dilerim.
    Yazdıklarımın neyinden alındın anlamadım ama, "Bu tartışmaları engellemek/küçümsemek/önemsizleştirmek..." derken, aslında direkman sana değildi sözlrim. Senin de şu sözlerine karşılık bişeyler vardı ama, tamamı senin mesajlarına karşılık değildi. Son paragrafta genel bir değerlendirme yaptım.

• "Nerede ve kim için etkili olacak bu tanımlar?
      Faydası ne? "

"Aaaa engelli sakat tanımlamalarını irdeliyor kendi aralarında engelliler! Ne güzel! Kendi evlerinden bile zor çıkıyorlar, işlerini bile binbir zorlukla bulabiliyor, sağlık konusunda bir sürü sorun yaşıyor doğru dürüst bir aile bile kuramıyorlar.. Buna binlercesi eklenebilir. Ama herşeyi bıraktık, bu tanımlarla uğraşıyoruz.
      Ben yerimde saymaya devam ediyorum, siz ilerlemeye devam edin"

Bir seferde büyük işler yapmanın peşinde değilim. Hatta bu "büyük hedef"lerin çoğu zaman zararlı olduğunu da düşünürüm hep. Çünkü büyük hedefler çok kırılgan yapar ardına takılanları. Çok çabuk umutsuzluğa kapılıp, çok çabuk bıktırır insanı. Saman alevi misali... Onun için ben burada tartışırken, dünyayı kurtarmayı değil, okuyan zihinleri uyandırmayı (hatta düpedüz rahatsız etmeyi) hedefliyorum. Sen bunu önemli ve etkili saymıyorsun belki ama, ben sayıyorum. En azından elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum...
    Onun için sana cevaben şunları söylemiştim:
    Kendi zihnimizi çalıştırmaktan, dönüştürmekten, rahatlatmaktan ve ardından çıkan sonucu her karşılaştığımız kişiye sunmaktan daha büyük bir kazanç olabilir mi?
    Değişmek.. herşeyden ve herkesten bağımsız olarak. Hatta değiştirebilme potansiyelinden bile bağımısız olarak! Doğruyu aramak, bulmak, bilmek, yaşamak...
    Yaşamın tüm unsurlarını sürekli sorgulamadan daha güzele ulaşılabilir mi? Sorgulamak insanı insan yapman en büyük özellik değil midir? Sorgulama olmasaydı, dünya hala öküzlerin boynuzundaki tepsi olurdu!..

Üye
    Mavisim Avatarı

Son Giriş
    14.04-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Biliyorum evet okudum alıntıladığın mesajlarını ve onlara uygun olarak yazdım zaten yazdım tüm yanıtlarımı Bülent. Teşekkür ederim.

Varolduğumuz ENGELLİ dünyasında bize destek olup, sorunlarımızı çözecek, sesimizi duyurabildiğimiz tüm insanlar:
    SESİNİZİ DUYALIM! BİZ BURADAYIZ SİZ NEREDESİNİZ?

Üye
    abalı Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    05.12-2015
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BÜLENT
    TŞK EDERİM ÇOK GÜZEL ACIKLAMIŞIN BUNUN YANINDA BENİM SÖYLÜYECEĞİM FAZLA BİR ŞEY YOK BEN SAKATIM TEKERLEKLİ sandalye KULLANIYORUM ENGEL İSE SAKATIN YAPAMAMADIĞI İŞLER MESELA MERDİVEN ENGEL BU ENGEL AŞILA BİLİR ÖRNEKLER ARTIRILABİLİR MÜHİM OLAN ENGELLERİ AŞMAK VEYE AZAMİYE İNDİRMEK DEĞİLMİDİR ?

ABALI

Üye
    hdaglar Avatarı

Gerçek Adı
    hanlar
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:38
    Yaşadığı Yer
    hakkari
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

önce bulent beyin izah tarzına teşekur ama arkadaş ben bir turlu içime sindiremedim bu sakatlık topalık ferçlik kavramları yani gerçeyi daha tekerlekli sandalyayı doğru durut kulanmadım ev de koltuğa otururu dukana gittiyide normal patron koltuğunda oturum ancak bahçede veya hastaneye gittiyimde tekerlekli sandalya kulanırm bağışlayın arkadaşlar en iyisi bayke nın dediyi gibi zedelenme diyelim ALLAH buktur saygılar

Üye
    aysemmm Avatarı

Son Giriş
    26.11-2008
    Saat
    07:49
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

önemli olan benim kim olduğum ve bu ülkeye kendi adıma ne verdiğim önemli.bir atıl gibi değilde,başaran üreten biri olmak benim için daha önemli

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    16:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sakat' ve 'engelli' kavramları aynı mıdır?

Aynı kavramlar değildir.

* Her sakat engelli, ya da her engelli sakat mıdır? Engelsiz bir insan var mıdır?

Her sakat bir şekilde engellidir çünkü herhangi bir fiilli gerçekleştirme kısıtlılığı söz konusudur.

Her engelli sakat değildir en azından kendisini sakat olarak tanımlamıkça.

Engelsiz bir insan da yoktur.

* Bir sakat ne zaman engelli olur?

Bir fiili gerçekleştiremediğin de.

* Engellerle karşılaşmak arzulanır bir şey midir? Bir insan kendi kendini engeller mi?

Değildir. Engeller.

* Sakat olma halinizin/sakatlığınızın engellenmek için haklı bir gerekçe olduğunu düşünüyor musunuz? Engellere/engelleyenlere hak veriyor musunuz?

Beşeri olarak değil belki ama doğasal olarak bir gerekçedir. Engeller aynı zamanda engelleyenler değildir yani olay birey veya bireyler olarak ele almak haksızlıktır.

* Sizce günlük yaşamınızda karşılaştığınız engellerden kimler sorumlu?

Toplum değil.

* Kim olduğunuz mu önemli, ne olduğunuz mu?

İkiside.

Soruların en basit cevaplarını verdim ama sorular enpozesi yapılmaya çalışan fikre çanak tutan şekil de hazırlanmış buda tartışmayı Argüman çöplüğüne dönüştürmüş.

Ben başka bir açıdan yaklaşmak istiyorum mevzuya.

Beşeri ilişkilerde kişilere takılan veya kişilerin sahip olduğu sıfatların pozitif ve negatif olmasındaki önemi yadsınamaz. Sakat kavramıda bu anlamda negatif, engelli kavramı ise pozitif bir sıfattır. Bunu Forumun adının www.sakatlar.biz olması durumunde bizede nasıl bir bakışaçı uyadırırdı ? sorusuyla ispatlayabiliriz.

Birde sakat kavramı aynı zamanda toplumda güvenilir olmayan anlamında kullanılır. bu çok önemki çünkü fiziksel anlamda hareket özgürlükleri kısıtlı kişiler için kullanılan sıfatla, güvenilir olmayan kişi ve meta için kullanılan sıfatın da aynı olması büyük bir şansızlık.

Kavramsal bunalımlar girmeden şu paralelde düşünüyorum ve böyle olması gerektiğini savunuyorum.. Sakat olarak tanımlanan kişiler aynı zamanda herhangi bir fiili gerçekleştirmede engellenen kişiler olduğundan ve genel ifade olarak engelli kavramının kullanılması gereklidir.

Saygılar

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon