Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 41 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.225

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar, sakatlığı bulunan bireyler olarak iş yaşamına katılmak konusunda büyük engellerle karşılaştığımız malum. Ben bu konudaki sıkıntıları kendimce biraz derledim. Sizler de bu bağlamda yaşadığınız deneyimleri bu başlık altında aktarırsanız, çok sevinirim.

Böylece hem maruz kaldığımız ayrımcılığın daha görünür olmasını sağlayabiliriz, hem de bu ayrımcı tutumlarla baş edebilmek için birbirimizin deneyimlerinden yararlanabiliriz.

Ne kadar çok ve ne kadar detaylı paylaşım olursa, o kadar öğretici olur...

Sakatların istihdamı ile ilgili güncel sorunlar:
    1. Sakat komşu görmek istemeyen % 70 çoğunluk sakatlığı olan insanları iş ortamında da görmek istemiyor.
    2. İşverenler ve İnsan Kaynakları çalışanlarının, sakat personelin işletme yararına iş göremeyeceğine dair önyargıları çok güçlü. Bu nedenle bu kişiler sıradan bir iş görüşmesi gibi değil, zoraki ve hatta yardım amaçlı bir görüşme algısıyla oturuyorlar masaya.
    3. “Sakatlar sadece sakat statüsündeki kadrolarda çalıştırılır” düşüncesi nedeniyle rastgele bir iş başvurusu yapamıyoruz, ayrımcılığa maruz kalıyoruz.
    4. Kamunun istihdam politikaları da ayrımcılıkla malul. Ne sayı olarak sorumluluklarını yerine getiriyorlar ne de eğitim ve mesleki kalifikasyon açısından değerlendirip bu yönde kadrolara atama yapıyorlar.
    5. İşkur kadro tespiti ve iş başvurusu aşamalarında her türlü ayrımcılığa göz yumuyor. Öyle ki, sakat statüsünde İşkur’a kayıtlı olan kişiler İşkur sitesinden iş başvurusu yapmak istediğinde, karşılarına sadece sakat statüsündeki iş ilanları çıkıyor, bunun dışındaki kadrolara başvuru yapılması sistem tarafından engelleniyor. Bir başka deyişle İşkur işe alım süreçlerinde işverenlerden yana tavır almakta ve sakatların çalışma yaşamına katılabilmeleri önündeki en büyük engellerden biri olan “sakatlar sadece sakat statüsündeki işlerde çalışabilir” önyargısına/uygulamasına aracılık etmektedir.
    6. İşverenler ve İnsan Kaynakları çalışanları başvuru sahibi kişinin mesleki becerisine ve eğitimine bakmaksızın neredeyse refleks denebilecek bir doğallıkla onlara eğitimleri ile ilgisiz, düşük pozisyonlu ve düşük gelirli iş teklifinde bulunmaktadırlar.
    7. Sık sık iş görüşmesine gidip sudan sebeplerle (aslında sakatlığın görünürlüğüne bağlı olarak) iş başvuruları reddedilen sakatlar, bir süre sonra iş bulma umutlarını yitirmektedir.
    8. İş arama aşamasında olsun, iş başvurusu aşamasında olsun çevrelerinde sakat çalışan görmeyen ve durmadan sakat olmayanlara bir şeyler anlatmak ve kendilerini ispat etmek durumunda kalan sakatlar, bir süre sonra dilini bilmediği bir ülkede sıkışmış gibi hissetmeye başlamaktadır.
    9. Sakat statüsünde açılan kadroların çok büyük çoğunluğu “beden işçisi” vb. saçma sapan pozisyonlar oluyor ve bu durum daha en baştan iş başvurularını olumsuz etkiliyor.
    10. Sakat çalışanların işyerinde saygısız davranışlara muhatap olmaları ve daha sonra bu deneyimlerini özellikle internet ortamında paylaşmaları, iş başvurusu yapacak kişiler üzerinde heves kırıcı bir etki yapmaktadır
    11. Maaşı düşük, keyifle çalışılmayan ve saygın olmayan bir iş ortamında her an işsiz kalma riski ile çalışmaktansa, 2022 ve Evde Bakım Aylığı gibi sosyal yardımlardan yararlanmak daha makul bir seçenek olarak görülebilmektedir.
    12. Eğitim sistemindeki ayrımcılıklardan dolayı iyi bir eğitim alamayan sakatlar, iş konusunda da kendilerini geliştirememekte, bu durum iş bulmak konusunda büyük bir dezavantaja neden olmaktadır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hasan09800 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan
    Son Giriş
    01.09-2016
    Saat
    23:12
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam arkadaşlar 2003 yılında işçi bulma kurumu sayesinde P oranında agır ve efor gerektiren işlerde çalışamaz raporu aldım.bu arada kendi meslegimi bıraktım fırın işçisiydim (ekmek ustası)fakat aradan kısa bir süre sonra işçi bulma beni bir fabrikaya sevk etti.işte burasını belki inanmıyacaksınız ama aynen bu şekilde oldu.
    elimdeki sevk yazısıyla personel müdürüne çıkardılar. müdür üniversite bitirmiş konuşması o kadar akıcı ve anlamlıydıki , iş yeriyle evimin arası 30 km idi bana buraya taşınman gerekiyor dedi (oturduğum ev kendimin yani kira ödemiyorum) taşınma işini tamam dedim.biraz daha muhabet ettik(bu arada ikinçi çayımızı ve sigaralarımızı içiyorduk)fabrika tam faliyete geçmediğini şu anda 450-500 kişi çalışıyor 2-3 ay sonra eşinide işe almak zorundayız dedi. onuda eyvallah dedik.yaklaşık50-60 dakka olmuştu en sonunda özür grubumu sordu bende ortepetik dedim personel müdürü bana ne dese iyi biz sagır dilsiz arıyoruz. be kardeşim üniversite bitirmişsin tamam yaklaşık bir saat muhabbet etmişiz benim sagır ve dilsiz olmadıgımı fark edemedin mi bu başımdan geçen komik olay

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

hasan09800,
    gerçekten de traji-komik bir anını paylaşmışsın. Böyleleri de sağlamım diye geziyor ortalıkta gururla !!! Yazıklarım olsun...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.225

Demek ki neymiş: sakat var, sakat var!

Arkadaşlar, deneyimlerinizi ve görüşlerinizi aktarmaya üşenmeyin lütfen...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Camur Avatarı

Gerçek Adı
    Yunus
    Son Giriş
    16.10-2016
    Saat
    14:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Bahcelievler
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Komediler sinsilesi nereden başlasam bilmiyorum.

Devlet dairesinde işe başladım çalışıyorum işe başlı-yalı daha 1 ay oldu.
    Bölüme geldim çalışmaya başladım (bazı kısımları yazmak istemiyorum.)
    Çalıştığım kısım müdür ve daha üstü kişilerin hep gelip geçtiği yer yanımda şoför bir dayı oturuyordu müdür her geçişinde ayağa kalkıyordu bense ortopedik engelli olduğum için ayağa kalkmam imkansız ve dayanamadı yanıma geldi aynen dediği kelime "Beni gördüğünde neden ayağa kalkmıyorsun" Yanımdaki dayının suratı beyaz kireç rengini aldı bir an bende "gel kaldır" dedim sonra arkasında şef durumu fark etti koşarak geldi ve kulağına bir şeyler fısıldadı sonra tekrar dönüp "bana sen rahatsız mısın" dedi. Bende "Hayır" dedim "Senle bir ara odama gel tanışalım" dedi bende olur dedim. Fakat hiç gitmedim. Çalıştığım yerde iş yerine geç kalmaktan erken çıkmaktan yaklaşık 16-17 tane savunmam vardır. Bence insanlara birazda Hoşgörü eğitimi verilmeli veya Müdürlük idarecilik vasfına eklenmeli bu sadece olayların biri devamını her akşam bir tane yazarım....

Sevgiyle kalın......

Üye
    donence Avatarı

Gerçek Adı
    hadis döndü
    Son Giriş
    02.09-2016
    Saat
    09:46
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hayatında hiç çalışmamış birisi olarak hasbel kader saglık bakanlıgı sınavını kazanıp iş yerime ilk adım attıgımdaki heycanı anlatmam epey güç olur.çok sıcak karşılayanların yanında ''sen burda ne yapacakmışsın ki hiç yer kalmamış gibi buraya göNdermişler seni'' gibi güzel cümlelerle karşılayanlarda olmadı degil!
    O gün bana hiç bir işe yaramayacagımı düşünen o bey bu gün hasta girişleri ile ilgili en ufak sıkıntıyı halletmem için telefon üzerine telefon ediyor.
    Ve pek çok arkadaşım gibi bende kendimi ıspatlama cabası içerisine girip sorumlulugum olmayan pek çok şeyi kenime görev edindim.yorucu olmadımı: Malesef fazlasıyla yorucu oldu ama olsun deydi.
    Calıştıgım yerde gereksinim duyulan bir bireyim.o kadar ki yıllık iznimi dahi almakta güçlük cekiyorum.
    şu saat itibariyle hala hastanede acil polıklınıginde bi taraftan hasta girdileri yapıp bi taraftanda mesajı tamamlamaya calışıyorum

Üye
    lorem01 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam ben yanlıs hatırlamıyorsam 1999 yılında kpps de adana ilk 100 türkiye ilk 1000 girdim sonra ben iş kuru aradım iş kurdan bir bayan çıktı tlf bana kaba bir üslupla kaybettiniz dedi ben ilk defa girmistim o yüzden o sinirle yırttım evrağı sonra işkura babamla gittim orda çalışan babamın arkadaşı cıktı o ilgilendi baktı ki çok iyi derece evrağını ver hemen göndereyim memur ataması olarak bende olayı anlattım sonra git dedi evrağı ösym çıkar ösym gittim evrak 1 aydan aşağı gelmez dedi git kendin al dedi gidemedim 1 ay sonra geldi gittim işkura açık memur alımı yok dedi sinirden deliye döndüm resmen o benimle konusan bayan karşıma gelse katil olurdum buda benim açımdan kötü bir anı

Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:00
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    23
    Blog Mesajları
    5

Eğer sakatsan mutlaka bu konuda paylaşılacak bişeyler vardır..

Bende daha yeni yeni fikirler oluşmaya başladığı dönemdeydim. Elimden kalem düşmez çizerdim bir yakınımızdan duyduğum desen çizim bürosuna gitmek için babamı zor ikna etmiştim.Babam çalışmana gerek yok diyordu çok istersen benimle çalışırsın gibi sözlerle beni kandırmaya çalıştı ise de ben o büro ya gitmeye başladım..
    Büro bir handa beşinci kattaydı allahtan çoğunluk toptancılardan oluştuğu için handa ki asansör büyük arabamla çıkabiliyordum. Babam sabah kendi işine giderken çok ters istikamette olmasına rağmen beni bırakıp alıyordu. Bu kızı bu hana niye getirip götürüyor diye babamı herkes çıkarken sorguya çekiyormuş benim haberim olmuyordu..
    Babam 4 5 ay sonra bana bilgilerini not et iyi öğren bu aydan sonra dışardan yapmaya çalış dedi.Yapa bilirdim tabii ama babam niye bu kadar çabuk pes etti diyede çok üzülmüştüm..

Sonradan bana açıkladı ki babamı bayağı yıldırmışlar handakiler, kız bişeyler öğrensin de sanada, faydası olsun diyemi uğraşıyon.. İyi para veriyolarmı bari bu zahmete, yazık günah, gibi sözlerden babacığım yılmış. Onlara cevaplarını mutlaka vermiştir ama gitmemi istemedi yinede..

Bu bayağı önceydi tabii ama şimdi olsa ne değişir bilmiyorum...

Üye
    lorem01 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam devletimizde su konuda kanıya vardım teröristler bile engellilerden daha üstün ben iş başvurusu yapmaya gittim kişi bana sayıyor terör madurumusun gazimisin dağdan indirilmiş insanlar varmış onlarda işe girişlerde faktörleri baya güçlendirilmiş Hatta yasada bile tanımlanmış dağdan inen teröristlere iş imkanında öncelik tanınacak deniliyor.Yani bizdemi bu gibi kötü amaçlar içinde olmamız lazım.

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    01:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Birgün İstanbulun meshur bir otelinde memleketin namlı bir kuruluşunun müdürüyle iş görüşmesi yaptık. Adam benden oldukça etkilendiğini ve derhal şirketin uluslararası operasyon bölümünde işe başlayabileceğimi söyledi. Pzt kuruma gidecek ve ilgili departmanda birlikte güzel bir pozisyon beğenecektim....Denilen gün İstanbulun en yeni gökdelenlerinden birinde müdürle buluştum. Adam tekerlekli sandalyeme rağmen beni ekibe katmaya hevesli görünüyordu. Ancak kısa sürede anlaşıldı ki o anlı şanlı gökdelenin lavaboları bir tekerlekli sandalye kullanıcısı için müsait değil. Dapdaracık kapılardan girmek imkansız. Gün içinde en azından küçük abdesti için bile olsa insan tuvalet ihtiyacı duyar. Sağlam ya da sakat herkes için gerekli biyolojik bir zorunluluktur bu. Hulasası o lavabolar benim için yıkılıp yenıden yapılabilecek durumda değildi. Evet işe giremedim.

Arkadaşlar değinmemiş ama bir başka konu ulaşım. Birçok işyerinin servisi olsa bile bu servis araçları tekerlekkli sandalye gibi bazı engel gruplarına hitap etmiyor. Haliyle kendi aracınızla gidip gelmek zorunda kalıyorsunuz. Bu ise günümüz benzin fiyatları ve işin lokasyonuna göre ciddi bir masraf kalemi olabilmekte. İşyerlerinin bu gibi özel durumlar için belirlenmiş uygulamaları yok. Servis orda deniliyor...Şu an benim sadece işe gitmek için aylık yakıt giderim 500 lira civarında...Bu nedenle hükümetin engelli sürücülere aylık belli bir limitte vergiden muaf yakıt vermesi gerektiğini ısrarla savunuyorum. Çalışmasa bile alınan fahiş vergiler nedeniyle bir sakatın sosyal hayata dahil olması bu yakıt gıderleriyle oldukça zor. Okuyan ve çalışan engellilerin toplu ulaşım araçlarını kullanabilme alternatifleri olmadıgından bu vergisiz yakıt konusu bence hayati decerede önemli...

Üye
    çalıkuşu Avatarı

Gerçek Adı
    ARZU
    Son Giriş
    11.04-2017
    Saat
    17:33
    Yaşadığı Yer
    cennetten bi parça
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Erkenden kalkıp hafif bi makyaj ve ciddi bir kıyafetle birgün önceden aldığımız notlarla çıktık yola ilk gittiğimiz yerden son gittiğimiz yere kadar herkesten biz sizi ararız cevabını aldık hiç geri dönülmedi.engel raporunu söylediğimiz yerler muhasebecimize danısalım %90 özür derecesiyle nasıl olur diye, ssk yapmayacagını üstüne basa basa söyledikleri halde.
    bilinçsizlikte var böbrek yetmezliğini diyalizi bilmiyorlar saat sıkıntısı var akşam diyaliz olsa belki işe alınabiliriz diye düşünüyorum.birsey olacak endişesi de engel olabilir saat sıkıntısı olmasa bu seferde.
    hem bişey olur mu endişesiyle işe alınırken,çoğu zor ve temizlik işi oluyor toparlayamadım yazımı neyse

Üye
    TOLGA_HAN Avatarı

Son Giriş
    26.04-2016
    Saat
    20:55
    Yaşadığı Yer
    yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende sizinle yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum ben görme engelliyim yaklaşık bir hafta önce bir otelde işe başladım resepsiyon da çalışacaksın diye işe aldılar beni resepsiyonda 2 gün telefonlara baktım not aldım 3. gün oldu her yerde bir müdür var ya 3 . gün başladı emir vermeye benim görmem yüzde 30 bana dediki bak dedi yerde sinek ölüleri var görüyormusun dedi bende dedim ki hayır görmüyorum dedim yanına çağırdı beni ayağımın ucuna bak dedi şimdi görüyormusun dedi git dedi bu sinek ölülerini alacaksın dedi birde camdan olan kapılar vardı otelde bana dediki sayın müdür camda parmak izleri var parmak izlerini görünce bezi eline alıp sileceksin dedi

bende görme engelli birisi temizilik yapıyorum diye tümden pisletir dedim bana verdiği cevap çok ilginçti burada çalışmak istiyorsan gözle görülen her işi yapacaksın dedi 1 hafta sonra beni işten çıkardılar sayın müdür benden verim alamadığı için işime son vermiş

TAMAMEN ÜMİDİMİ KAYBETTİM GÖRME ENGELLİ OLARAK İŞ BULACAĞIMA OLAN İNANCIMI TAMAMEN BİTTİİ....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.225

Arkadaşlar deneyimlerinizi paylaşır mısınız lütfen?

Üye
    murat_adana Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT PORSUK
    Son Giriş
    12.11-2012
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bende 3 yıldır işsizim geçenlerde işkur sayfasında yayınlanan bir iş için görüşmeye gittim ve işkurda görüşmeyi yaptıktan sonra ordaki yetkişi şu kelimeyi söyledi 'kardeş boşuna bekleme milletvekili bizi aradı biz elemanımızı aldık diye' geçenlerde de bir iş görüşmesinde de işveren şöyle dedi işgörüşmesine işkur kendi akrabalarını ve tanıdıkları gönderiyor. evet arkadaşlar bizim engelli hakkımız nerde kaldı sizlere soruyorum ve halen İŞSİZİMMMM..

Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben devlet memuruyum.ogretmenim.saglikli basladim göreveKaza sonucu engelliyim.MEB Nİn sonradan engelli olan ogretmeniniKoruyacak bir mevzuati yok malesef.ya full derse giriceksin, geri hizmette maas karsiligiCalismak istersen hizmet sinifin degistirilecek özlük haklarin elinden aliniyor.Artik ögretmen haklarina sahip olamiyorsun..Ayrica maasinda memur olacagin icin 500-600 tl civari dusuyor.Hic bir sekilde engelli ogretmen okulunda maas karsiligi istihdam edilemiyor.Bir cok yeresonradan engelli ogretmenin korunmasi icin mevzuata ek yapilmasi gerektigi konusunda mazuriyetimi bildirdim..Henuz bir sonuc yok.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon