Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 41 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ibo3535 Avatarı

Gerçek Adı
    İBRAHİM
    Son Giriş
    21.05-2017
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bu emeklik yasası engeli yada özürlü emeklik diyelim ne deniyorsa buna baştan aşağı değişmesi gerek ne kadar yama yapıyorlar yasaya o kadar acık cıkıyor adam gibi baştan aşağı bi düzgün yasa değişmesi gerek bunuda ankaraya yürüyüş yapıp dile getirmek gerek sesiimizi duyurmak için yoka yasaya yama tutmaz hale geldi

Üye
    ali fikri Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    20.05-2017
    Saat
    09:27
    Yaşadığı Yer
    istanbul artvin,arhavi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

galiba bu anlamsız engeller insanları başka başka çözümlere yöneltiyor...

Üye
    ha.faydinli Avatarı

Gerçek Adı
    fatıma
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

valla benimde yüregime iniyordu ssklıyım bende 2000 yılında %45 le işe girişim ve vergi indirimim varinş. bi aksilik çıkmadan emegimim karşılıgını alırım

Üye
    bassiptar Avatarı

Gerçek Adı
    taner
    Son Giriş
    22.11-2011
    Saat
    19:45
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ssk lıların yüreğine inmesin burada sıkıntı bağkurlu olup daha önceden %60 oranını geçen bir hastalığı olmayıp sonradan işgücününü &60 ve fazlasını kaybeden ancak malülen emekli olmak istemeyen ler için ..

ben bir kaç hastalıktan %65 rapora sahibim. ancak kendi işyerimi kapatmak başka bir yerde çalışmak istemiyorum. 15 yıllık bağkurluyum ve bana %50- 59 arası işgücü kaybı olanlara uygulanacak erken emekliliği teklif ediyorlar. ben %59 dan fazla raporluyum dememe rağmen hayır sen daha önceden %60 a sahip olmadığın için emekli olmazsın bir sene daha bekleyeceksin diyorlar..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    374
    Verilen Beğeniler
    572

Arkadaşlar, durum daha da vahim bir hal alıyor olabilir! Şöyle ki, SGK 22 Temmuz 2011 tarihinde yeni bir genelge yayınladı (2011 /58) ve bence artık işler daha bir karışacak olabilir. Hem sadece %60'ın üstünde sakatlığı olanlar için değil, %40-60 arasında olanlar için de!

Genelgede 28. maddeye dair düzenlemeler şöyle:

1- Bu konu başlığında yer alan yazımda ifade ettiğim gibi, ilk sigortalı olduğu tarihten sonraki bir tarihte % 60 ve üzeri işgücü kaybı oluşmuş ve/fakat malulen emekli olamayan/olmayan kişilerin Yaşlılık aylığından yararlandırılmaması! Genelgedeki "2.2.1.1. İşe başlamadan önce malul olanlar" başlıklı bölüm bu mağduriyeti aynen devam ettiriyor:

a- Maluliyeti (% 60 ve üzeri raporu) işe başlamadan önce değil, sonra olan kişiler emekli olamıyor!

b- İşe başladıktan sonra % 60 ve üzeri rapor alacak şekilde malul olan ve/fakat emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam etmek isteyen (malulen emeklililer emekliyken çalışamaz), prim ve sigortalılık süresi 28. madde kapsamında Yaşlılık aylığından yararlanmaya yeterli olan kişiler Yaşlılık aylığından yararlanamıyor! İlle de malulen emekli olmak zorundalar;bu kişilerin çalışma özgürlükleri ellerinden alınıyor!

2- Genelgedeki ikinci bölümün başlığı "2.2.1.2. Çalışma gücündeki kayıp oranı % 60 dan az olanlar". Maddede kırmızı renkle belirginleştirdiğim ibareler ceberrut memurların elinde bir bombaya dönüşebilir: "Çalışma gücü kayıp oranlarının % 60 ın altında olması nedeniyle malul sayılmayan sigortalılardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce veya sonra çalışma gücü kayıp oranının % 60 ın altında olduğu tespit edilenlere, Kanunun 28 inci maddesinin beşinci fıkrasında yine belirli bir sigortalılık süresi ve prim gün sayısı koşullarını yerine getirmeleri halinde yaşlılık sigortasından aylık bağlanması öngörülmüştür. "

Sicili bu kadar kötü olan sgk çalışanlarının elinde bu kırmızı ile belirginleştirdiğim ibarelerin "rapor oranı kaç olursa olsun önce maluliyet için değerlendirilecek, malul olmadıkları tespit edilecek, sonra 5. fıkraya göre işlem yapılacak" şeklinde işletilmeyeceğini kim garanti edebilir? Bence kimse edemez! Rapor oranı % 60'ın altında olan kişilerin emekliliğini düzenleyen maddenin içine "Çalışma gücü kayıp oranlarının % 60 ın altında olması nedeniyle malul sayılmayan sigortalılardan" ibaresini eklemenin ne anlamı var ki? "Çalışma gücü kayıp oranları % 60'ın altında olan sigortalılardan" ifadesi olsaydı hiç kafa karıştırmazdı. Ama bu haliyle, korkarım yeni bir işgüzarlık gelebilir...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    374
    Verilen Beğeniler
    572

Anlaşılıyor ki SGK ne ptığını çok iyi biliyor! "Tak çatı" işin hikaye kısmı... Bağkur'Luları emekli etmemeye yemin etmişler sanki: Aşağıda mavi renkle belirginleştirdiğim satıra özellikle 5. maddeyi koymamışlar!

SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ

Yaşlılık aylığı başvurusu ve istenecek belgeler
    MADDE 56 –
    (5) Kanunun 28 inci maddesinin; dördüncü fıkrasına göre, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce Kanunun 25 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özrü bulunan, beşinci fıkrasına göre çalışma gücünü %40 ilâ %59 arasında kaybeden veya yedinci fıkrasına göre erken yaşlanan sigortalıların, bu durumlarını gösterir sağlık raporu almadan doğrudan yaşlılık aylığı talebinde bulunmaları hâlinde, öncelikle Kurumca yetkilendirilen sağlık kuruluşuna sevk edilerek, durumlarının tespitine esas sağlık kurulu raporunun temini yoluna gidilir.
    Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olup, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlara Kanunun 28 inci maddesinin üçüncü, dördüncü ve yedinci fıkralarındaki şartları yerine getirmeleri hâlinde yaşlılık aylığı bağlanır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    22:22
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Malesef durum bu,SSK- Emekli sandığı ve Bağ-kur sakatlara ayrı ayrı ayrı işlem yapıyorlar.Hani tek çatı olmuştu,hepsi lafta icraatta tık yok....

Üye
    cem şimşek Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    07.01-2017
    Saat
    22:04
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kanunun 3. 4. ve 7.fıkrası derken beni sgk 5510/28-5 yazılı evrakla hastaneye sevk etmişlerdi..yanlışmı olmuş yani ozaman ben bedavaya uğraşıyorum demekki benim iş olmayacak ne dersiniz tamammı devammı )))))

Üye
    gençparkinson Avatarı

Gerçek Adı
    Yüksel
    Son Giriş
    28.03-2017
    Saat
    08:31
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet Konu Başlığı tam olarak beni Tanımlıyor. Bağkurluyum. Emeklilik için Hastaneye sevk edildim. Raporum postaya verildi. O tarihten beri rapor ulaşmamış Hastaneden tekrar rapor alarak elden teslim etmeme rağmen olumlu - olumsuz bir gelişme olmadı.. Süreci hiç bir yerden takip edemiyorum. Dosyama bakan bir tek yetkili memur var O memurda sürekli izinli ya da raporlu.. Bugün git yarın geller ile 10 Ay oldu sonuç yok. Parkinson + Koah Hastalığı ile b sürekli Raporum var Hakem Hastane kararı bu şekilde.

Bimer'e Şikayet yazıp Emeklilik işlemlerimin hangi aşamada olduğu hakkında bilgi istedim.. SGK : Şahısa cevap yazıldı demiş... gelen giden yok.. Daha kime şikayet edeyim? kime çıkayım OBAMA'ya mı yazayım ? yeni Sloganım Bağkurluysan Eğer Ölmeye Değer

Üye
    turkmencem Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    21.08-2011
    Saat
    17:53
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

12 yaşından beri kas hastasıyım o günden bu güne pek çok raporum var en düşüğü % 40 dan başladı.
    dEVLET DAİRESİNDEN 15 yıl çalıştıktan sonra emekliliğimi istedim ve vergi indiriminden yararlanıyordum. Şimdiye kadar herşey normal diyelim öle olsun. şimdi filim başlıyor: bütün evraklarım tamam ve kurum emekliliği onaylıyor evraklar sgk ya gidiyor. sgk işe giriş raporununu istiyor. Ben de işe girerken engelli kadrosoundan girmem için aldığım raporu kurumdan istiyorum. o da ne kurum raporu kayıp etmiş. sadece ön rapor var bu da olmuyor
    derken ben daha önceden aldığım %40 %60 raporları buluyorum. bunları sgk ya gönderiyoruz. ok. 1 ay sonra cevap geliyor sgk benim engellimi %40 altına indiriyor ve emekli olamayacağımı kuruma yazıyor.
    Başmdan kaynar sular iniyor. emekl oldum diye ev almışım para yok. kurum beni tekrar işe başlatıyor. İki seçeneğim ver sgk yı mahkemeye vermek yada malulen emekliliğe gitmek. engelim % 80 e dayanmış ve emekli olamıyorum çalışma gücüm ve moralim bitmiş çalışmam gerekiyor. mahkemeler malum ülkemizde yılalr sürüyor ve tek başıma sgk ile savaşmak zor.
    arkadaşlar gitmim malulen emekli olmak için rapor aldım ve emekli oldum.

Sgk nın ülkemize ve bana verdiği zarar 9 ay işlemler sürdüğü için işe gitmeden maaşımı aldım. sakat kadrosundan emekli olamayıp malulen emekli olduğum için bundan sonraki iş kapılarıda bana kapandı 1 yıl sonrada yararlanmış olduğum vergi indirimini geri talep ettile yaklaşık 2500 tl de ceza verdim.. daha neler daha neler anlatmakla bitmez.
    Ülkemizin temel sorunu şu mevki sahibi olup makamlarda oturan pek çok yönetici idareci insiyatif kullanmıyor yetkilerini insanların yararına değil mümkün olduğunca zararına kullanıyorlar. SADECE ENGELLİLER İÇİN DEĞİL BU herkes için böyle. bu da devlete ve insanlara zarar veriyor.....

Üye
    gülmez51 Avatarı

Son Giriş
    20.09-2011
    Saat
    10:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

durmak yok zulme devam,vay be sayın seyirciler sgk topu gene taca attı !..
    -türkmencanın yazdıklarını okuyunca insanın morli bozuluyor.aslında hep kuruma yükleniyoruz,bu işlerde hükümet bu işleri kurcala demese,bakanlık kurcalayıp durmaz.demekki hükümet bize kendisini hiç unutturmak istemiyor.görek gaaali sonu nolcek....

gençparkinson.sen sürekli bimere yaz inadına,inadına yaz.valiliğe git bizzat valinin kendisi ile görüş.
    -şimdi benim bir sorum var,hakem hastaneye nasıl sevk ediliyoruz onu öğrenmek istiyorum ?.

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Acaba sadece özürlülerle ilgili olan yasalarmı mantık hatası içeriyor yoksa tüm yasalarımız böylemi?
    Ben bu sorunun işini ciddiyetle yapmayan, asli görevinden çok popülist siyasetle uğraşan kanun kayucular dan kaynaklandığını düşünüyorum.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Fuzulim

En büyük suç bu halkta. Kanun yapmayı insanların denetimsiz, kontrolsüz tekeline bırakırsan sonuçlarınada böyle katlanman gerekir.
    Adam yüzlerce kişiyi öldürüyor. Mahkemenin verdiği ceza 5-10 sene hapis... İnsan kanun yaparsa adaletin vuku bulması hayaldir.

Sonrasında hakzılıklar, huzursuzluklar, kan dökmeler alır böyle başını gider... Aklın kendine yetmiyor. Kalkmışsın koskoca insanlığı idare edicek kanunlar, genelgeler icat ediyorsun... Hadi o akılsız ya seçenler? Müsade edenler?...

Üye
    Muharrem GÖK Avatarı

Gerçek Adı
    muharrem
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    20:17
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Beyin anlattıkları aynen benim de başıma geldi 2011 mart ayında emekli olmak için sgk ya gittim tabi müracatımı 25 madde kapsamında değerlendirdiler . ve % 64 raporuma red cevabı geldi bende bu formun Bülent Beyin bilgilendirmeleriyle iknci bir dilekçe ile 28. madde erken yaşlılık kapsamında emeklilik için müracat ettim . 2 sefer Hacettepeye sevk ettiler ve % 65 rapor aldım sgk bu başvurumu aynen kabul etti ve nisan 2012 de maaş bağlanacağı söylendi . Tabi bütün bunlar 13 ay sürdü . Bu sürede yatırdığım primler ve alamadığım maaşlar ... SGK nın yanına kar kaldı.

Üye
    kalpkası Avatarı

Son Giriş
    16.05-2013
    Saat
    14:20
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    En iyisini ben yapıyorum, Kalp kası hastasıyım, bir çok Özürlü arkadaşım geziyori sokağa çıkıyor, sahilde oturuyor, ben bunların hiç birini yapamıyorum.

Denedim, Şişli Etfal'de bir an kendimi Nazi kampında sandım, %60 rapor aldım, alana kadar birde bana sorun, Baş hekim ayrdımcısı ve en az 10 Doktor yanında üzerime yürüyen hastane görevlisi ve tebessüm ederek izleyen Doktorlar, sonuçmu Bu Ülkede 3 Maymunu oynayacaksın, evinde öleceksin.

Hükümet sadece, izliyor, bu Ülkeden hiç umudum yok, ben pes ettim.

Yaşadıklarımı ben biliyorum, Nazi Askerleri bile, bazen daha merhametlidir diye düşündüğüm anlar oldu bunu inanın yüreğimden yazıyorum.

Annem bu sebeble evde Öldü, Hastanelerde o zeiyeti çektirdikleri için, bir dahada asla hastaneye gitmedi, 1 senedir bende gitmiyorum, Ölümse en azından evimde Ölürüm.

Bu kadar net ve basit.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon