Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 25 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yalnizefe Avatarı

Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    11:47
    Yaşadığı Yer
    K.Maraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Antalya'nın Muratpaşa ilçesi Piri Reis İlköğretim Okulu'nda öğrenci velileri arasında engelli öğrenci tartışması yaşanıyor. Cevat Sargın ve Yıldız Albayrak Sargın çiftinin 7 yaşındaki ortopedik engelli kızları Selen Sargın diğer öğrenciler ve veliler tarafından dışlandı. Yüzde 30 ortopedik engeli olduğu için dışlandığı öne sürülen öğrencinin engelliler okuluna gönderilmesi isteniyor. Aile bunu kabul etmeyince diğer veliler çocuklarını okula göndermemeye başladı.
    AİHM'YE KADAR GİDECEĞİZ
    Sargın Ailesi çocuklarının okul çağına gelmesiyle birlikte sorun yaşamaya başladıklarını iddia etti. Psikolojik danışmanlık yapan Cevat Sargın, kızının geçirdikleri trafik kazasının ardından ortopedik engelli kaldığını, güzel bir anaokulu süreci yaşadığını belirterek, "İlkokula başladıktan sonra ilkokul öğretmeni çocuğumuzu kabul etmedi. Çocuğu okuldan göndermek için her türlü suistimali yaptı. Duygusal istismar uyguluyor, dışlıyor, velileri kışkırtıyor. Şu an kızım ikinci sınıfta. Geçen yıl da aynı problemler oldu. Geçen yılki soruşturmada öğretmen taçlandırıldı. Öğretmen problemi sürdürmeye devam etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, çoğunluğun dediği doğrudur mantığıyla olayı kapatmaya gitti" dedi. Öğretmenin çocuğunu sınıfa almadığını iddia eden baba Sargın, "Sesimizi duyurmak istiyoruz. Sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar konuyu taşıyacağız. Umarım bu ayıp kısa sürede temizlenir" diye konuştu. Anne Yıldız Albayrak Sargın da engelli öğrencilerin ihmal edildiğini ileri sürerek şunları söyledi: "Adı kaynaştırma eğitimi ama uygulanan ayrıştırma eğitimidir. Engelli çocuk, bir birey olarak okula kabul edilmiyor. Rapor alındıktan sonra bu çocukların hayatı bitiyor. Kızımın yüzde 30 yürüme engeli var. Başka okula nakil olması problemi çözmeyecek."
    VElİLER ŞİKAYETÇİ
    Öğrenci velilerinden Mehmet Duran, torununun Selen ile aynı sınıfta olduğunu dile getirerek, "Biz engelli bir öğrenciyi yadırgamıyoruz. Ama çok büyük rahatsızlık çekiyoruz. Torunumu korkudan okula gönderemiyorum. Akşam çocuk ağlayarak geliyor. Bütün çocuklar rahatsız" diye konuştu.
    25 VELİ ŞİKAYETÇİ
    Emine Öztürk isimli veli 25 velinin bu konudan şikayetçi olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: " Aile bizi dinlemiyor. Engelli bir ailenin çocuğuyum ve onların neler yaşadığını iyi biliyorum. Aile de çok iyi biliyor. O çocuk için burası iyi eğitim aldığı bir yer değil. Bizim çocuklarımız da geride kalıyor. Bizi biraz dikkate alsınlar. İlçe Milli Eğitim Müdürü 'Çocuklarınızı okula gönderin' diyor. Biz çocuklarımızı okula yollamayacağız. Güvencemiz yok. Arkamızı döndükten sonra çocuğumun başına ne geleceğini bilmiyoruz. İtme var, kalem sokma var. Geçen yıl çocuğumun az kalsın gözüne giriyordu kalem. Çocuğun ailesi tarafından eğitimini alacağı yere götürülmesini istiyoruz. O çocuk harcanıyor, bizim çocuğumuz da harcanıyor."
    MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OKULDA
    Velilerin şikayetlerinin ardından okula İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Karabacak geldi. Öğrenci velileri ve okul yönetimi ile konuşan Karabacak, ardından Sargın ailesini müdürlüğe davet etti. Karabacak, velilere, aile ile konuyu görüşeceklerini ve gerekeni yapacaklarını söyledi.
    Uzman görüşü:
    Psikolog ve Aile Danışmanı Bengü Torosluoğlu Küçük, engelli bireylerde görülen saldırganlık ve öfke kontrolü problemlerinin yetersizlik duygusu ile bağlantılı olabileceğini belirterek, "Bedensel engelli bireylerde yaşamsal zorluklar ve sosyal baskı nedeniyle oluşabilecek bu duyguları kontrol altına alabilmek ve daha sağlıklı ilişkiler sürdürebilmek için psikolojik destek almaları çok işlevsel olabilmektedir" dedi.
    Engelliler Sitesi - Veliler engelli öğrenciyi sınıfta istemedi!

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

hay mübarek sanki ışıd militanları okulu basmış gibi çocukların can güvencesinden bahsediliyor kendi yaşıtlarıyla aynı ortamda bulunan engelli bir kız öğrenci tek başına okulun kabadayısı olmuş kim inanır böylesine bir saçmalığa ayıptır günahtır sizin sıpalarınız garibe kim bilir ne yaptı da çocuk bu denli hırçınlaştı bu kızda zeka sorunu yok ki özel eğitim alsın içimden bu velilerin tek tek birer uzvunu koparmak geliyor vahşice ama hak ediyorlar

Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    23
    Blog Mesajları
    5

Niye ana okulunda sorun yaşamamıs? Çocuğu sorunlu yapan sorunlu veliler..Kimbilir ne kadar dışlayıp hırçinlaştırdılar yavruyu. .

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:46
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    129
    Verilen Beğeniler
    76
    Blog Mesajları
    4

Şu bir gerçek ki çocuklar bazen çok acımasız olabiliyor, alayları ile, itip kakmaları ve sözlü tacizleri ile kızı canından bezdirmişlerdir. Aslında kabahatin büyüğü öğretmende, sınıfta yokmuş gibi davranarak, oyunlara dahil etmeyerek kızı dışlamış olabilir bu da diğer öğrencileri cesaretlendirmiştir. Velilerin davranış tarzını ise kabul edemiyorum, engelli olan kendi çocukları olsaydı yine aynı davranışı yapabilirler miydi acaba çok merak ediyorum. Uzman görüşü ise tek yanlı bir görüş olmuş psikolojik destek alınacaksa veliler de dahil olmak üzere sınıfın tamamına verilmeli...

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Bu çok derin bir konu..

Sonuçta hepsi küçücük insanlar.
    Arkadaşlar çok özür dileyerek söylüyorum.
    Ben engelli arkadaşlarımla tanıştığımda psikolojik olarak çok yıpranmıştım.
    ÖMSS için kursa gittiğimde okulda 1 saat bile duramadım.
    Evime ağlayarak döndüm
    Gidemem yapamam ben bu kadar sıkıntı çekmişken karşımda acı çeken bir insanı izleyemem dedim.
    Kiminin kolu yok kiminin bacağı yok herkes işaret diliyle anlaşıyor.
    Gerçekten gece rüyalarıma girdi o kadar etkilenmiştim sonra arkadaşlarla tanıştım
    Önceleri özür dileyerek rica ettim içim dayanmıyor lütfen o kolunuzu kapatın kalbim dayanmıyor (bayıldığım bile oldu arkadaşları o şekilde görmekten)
    Ama daha sonra milleti tanıyarak vs. alıştım ama 1 ay sürdü bu.
    Nasıl davranmam gerektiğini bilemedim ne söylemem gerektiğini bilemedim...

Düşünün! ben de engelliyim ve ben 26-27 yaşındayım.
    Ama ben dayanamadım.

Aileleri kesinlikle savunmuyorum.. Olaya çocuklar açısından baktım ve kendi yaşadığım olayı anlatmak istedim.

Bir de o 25 aile eğer rahatsız oluyorsa kendi çocuklarını okuldan alabilir

Ama kimsenin hakkına gasp edemez.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

velilere ve öğretmene fazla yüklenmeyin toplarlar bir çuval mavi kapak vicdanları rahatlar iyi ki varsın mavi kapak

Üye
    hüseyin duran Avatarı

Son Giriş
    27.11-2015
    Saat
    13:15
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam yalnız efe akparti halk la ilişkiler isa bey le görüşün yardımcı olurlar durumu anlatmanız yeterli olur.

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Duyan da Ak parti her şeyi çözüme kavuşturuyor sanır..

Üye
    hüseyin duran Avatarı

Son Giriş
    27.11-2015
    Saat
    13:15
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam plumeria gül hanımefendi sizin yaşadıklarınızı bi kez daha okudum sizin yerinize kendimi koymaya çalışarak cevap yazayım istedim.şuna dikkat çekmeye çalışıyorum her olumsuzlukla karşılaştığımızda mahkeme yargı kendimizi ne kadar alıştırabiliriz günlük hayatta o kadar olusuzluklarla karşılaşıyoruz her şey mahkeme sonuçlandırmak kendimizi dahada yıpratır.
    ayrıca akparti yönetimi birçok konuda yardımcı olabilir.kendimizi siyasetçi görmemize hatta karşı görüşlü tanımlamamıza gerek yok.

Üye
    adem76 Avatarı

Gerçek Adı
    adem
    Son Giriş
    17.06-2017
    Saat
    23:07
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bagladiniz yine partiye

Üye
    esin32 Avatarı

Gerçek Adı
    esin
    Son Giriş
    04.06-2016
    Saat
    20:36
    Yaşadığı Yer
    van
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sorun ne öğrencilerde ne de velilerde sorun öğretmende (ne yazık kı )
    En başta sunu söylemeliyim ki cocukları yetişkinler gibi düşünmeyelim. Cocuklar engelli bir bireyle karsılastığında onu yadırgamazlar sadece akıllarında oluşan sorulara cevap aralar ' sana ne oldu? ' gibi bu tür sorularda engelli bireyi incitmek ya da üzmek gibi kötü niyetleri yoktur. sorularına cevap aldıktan sonra onuda diğer arkadasları gibi kabul edip oyun oynayabilirler sosyal aktivitelere katabilirler. Gelin görün ki yetişkinler bu olgunluğu gösteremiyor özellikler bizim toplumumuzda (belki birazda yardım sever ve sıcakkanlı olmamızdan kaynaklanıyor) engelli bir bireyle karsılasıldığında acıma duygusu baş gösterir 'YAZIK!!!' ile baslayan cumleler kurulur. Ona daha fazla ilgi gösterilir ki bu da yanlıstır o zamn engelli birey kendini yetersiz hisseder. en ideali normal davranmaktır engelinden dolayı acımak yada kayırmak değil.Kimi yetişkinler bunu bile göstermez engelli bireyi yok sayar ve dıslarlar. hele ki bir öğrenmen öğrencisini engellinden dolayı dıslıyorsa( bir öğretmene asla yakısmayacak bir tutum) öğrencinin hırcınlasması kendinin varlığını cevresindekilere hissettirmek istemesinden doğar. İnsana yapılan en büyük hakaret onu yok saymaktır. Lütfen cocuklarınıza engelli bireylerinde normal olduğunu onlarında normal ilişkiler kurabileceklerini anlatın.

Yasaklı Üye
    pesimist57 Avatarı

Gerçek Adı
    XFactor
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    17:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Ortapedik engelli ise bu çocuk veliye ne....çocuğu niye ağlıyor?
    Psikolojik sorunları var ise Aileye ne....Çocuğu niye agresifleşiyor?

Bir kere yazıda ben ayrıştırmanın sebebini tam anlamadım ama maşallah sizler çözüyorsunuz 5 dk da

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Kimse bir şey çözmedi ki olaya bakış açısı getirdik

Yasaklı Üye
    pesimist57 Avatarı

Gerçek Adı
    XFactor
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    17:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Her zaman olduğu gibi engelli olmayan suçlu çıktı ama

Üye
    satı basak Avatarı

Gerçek Adı
    Satı BASAK
    Son Giriş
    25.10-2017
    Saat
    16:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Çocuklarımıza, herkesi olduğu gibi kabul etmeyi öğretmeliyiz. Benim kızımın sınıfında da engelli bir çocuk var ve çok seviyorlar sınıfça. Çünkü öğretmenimiz engelli bireylerle ilgili her türlü açıklamayı yapmış çocuklara. Bütün sınıfa, engelli bireylerin de normal bireyler olduğunu kabullendirmiş. En başta eğitimci olarak öğretmen dışlıyorsa engelli diye çocuğu, çocukların her türlü davranışı normaldir, aynı zamanda velilerin de.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon