Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 49 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Alulu12 Avatarı

Gerçek Adı
    KADİR
    Son Giriş
    13.04-2013
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    Edirne, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Aort anevrizması+aort yetmezliği+biküsbit aort olan kimler var ?

Bunlardan dolayı ameliyat olan var mı? Aort damarı ve kalp kapakçığı değişecek bu 2 ameliyatı aynı anda yada ayrı ayrı olan var mı ?
    öncesinde sonrasında ne gibi sorunlar oluyor ?

Üye
    Alulu12 Avatarı

Gerçek Adı
    KADİR
    Son Giriş
    13.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Edirne, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

türümün tek örneğimiyim yaw ? yogmu kimse

Üye
    tuncaykahya Avatarı

Son Giriş
    20.07-2012
    Saat
    13:31
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim de aynı kardeş tek değilsin

Üye
    Alulu12 Avatarı

Gerçek Adı
    KADİR
    Son Giriş
    13.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Edirne, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nedir hocam senin değerler ameliyat durumu var mı oldun mu ?

Üye
    srcn52 Avatarı

Son Giriş
    24.10-2012
    Saat
    22:47
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kardeş bende 2.derece de aort yetmezliği var

Üye
    discharge Avatarı

Son Giriş
    04.02-2014
    Saat
    23:14
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benimde 2.derece aort ve diğer kapaklardada minimal yetmezlik var ilaç kullanıyorum beloc ve adalat gün geçtikçe yetmezlik ilerliyor gibi hissediyorum bakalım sonraki eko randevusunda ne çıkıcak

Üye
    redfox Avatarı

Gerçek Adı
    Süleyman DUMAN
    Son Giriş
    13.04-2016
    Saat
    10:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

4. derece aort yetmezliğinden ameliyat oldum mekanik kapakla devam ediyorum

Üye
    unistar Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Çelik
    Son Giriş
    27.11-2013
    Saat
    12:40
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam Kadir , 2008 yılında akciğer yanması sebebi ile göğüs hastalıkları uzmanına gittim. Bana ciğerlerimin temiz olduğunu fakat kalbimde üfürüm olduğunu bir kardiyoloji uzmanına görünmem gerektiğini söyledi . Siyami Ersek hastanesinde muayne ve anjiyo oldum . Tanı olarak , mitral bikusput kapağının arızalı ve değişmesi gerektiğini söylediler . Tabi bunu ilk duyduğunuzda şok oluyorsunuz . İnsana bayılma hissi geliyor . Moral sıfır oluyor . Bu söylenenler bilinç altına yerleşiyor . Eğer operasyon uzun süreli bir tarihe verilmiş ise ve siz bu tarihi beklerken gece terlemeleri , uykusuzluk , kalp krızi geçirme hissi , bayılma hissi ve nefes alamama gibi şeyler hissediyorsanız panik atak oldunuz demektir. Hemen bir piskolog yardımına ihtiyacınız var. Hatta operasyondan sonra bile gerekli inanın bana .....
    2008 senesinde mart ayında başarılı bir şekilde kapakçık değişti . Ameliyatı, birinin elektirik şalterini kapattığını ve uyanışınızıda şalterin açılışı olarak düşünün . Bu zaman zarfında ne acı ne korku nede olan biteni hissediyorsunuz . Tek sıkıntınız yoğun bakım ünitesinde geçen ilk gününüz . Boğazınızda kalın bir hortum bu hortum siz istemeseniz bile size solunum yaptırıyor . Sonra göbeğinizde iki deliğe takılmış iki hortum bu hortumlarda ciğerinizdeki pis kanı cam fanusa gönderiyor . Boynunuzda ve elinizin üzerinde damar yolu oluyor . Müthiş bir susuzluk hissediyorsunuz . İlk 4-5 saat size su vermezler . Sonra ağız ıslatacak kadar pet şişe kapağı ile veriyorlar . Ama en büyük rahatlığı boğazınızdaki yapay solunum borusu çıktıktan sonra hissediyorsunuz . Diğerleri sizi asla rahatsız etmiyor . Hatta göğüs kafasenizdeki kesik bile . sık sık öksürmeniz gerekirki bu pis kanı atmak için gereklidir . yoğun bakım hemşireleri bunu yapmanızı isteyecektir zaten . Önceden sigara kullanan hastalar biraz zorluk çekiyor tabii ......
    Her şey yolunda giderse 1 haftada taburcu oluyorsunuz . Size tavsiyem hastane odasına fazla ziyaretçi almayın . Enfeksiyon riski büyük . İlk 1 ayda çok önemli evde maske kullanın ve yine ziyaretçi kabul etmeyin . Darılan küsen küssün . Unutmayın enfeksiyon alırsanız ikinici ameliyetı olmak zorunda kalırsınızki ben buna canlı şahit oldum . İlk 1 ay asla yataktan kendiniz kalkmayı denemeyin yoksa göğüs kafesinizdeki yeni kaynamakta olan kemikler kıralabilir.
    Eğer bir metal kapak takdırdıysanız ki benim tavsiyemde bu ve bunu seçme hakkınızda var . Çünkü domuz dokusu olan kapak 5 yıl gibi dayanıyor . Sonrası yine ameliyat . Aynı eziyete katlanırım diyorsanız tabi siz bilirsiniz. Metal kapak ömürlüktür. Kan sulandırıcı ilcanıza yemenize içmenize dikkat ettiğiniz sürece size bir sıkıntı çıkarmaz. Tek sorun çıt çıt ses yapmasıdır. ilk zamanları bu ses beyninizin içinde öter. Bazen yanınızdaki biri bile bu sesi duyabilir . Alışmanız biraz zaman alır. Deddiğim gibi piskolojik destek almadan biraz zor. Ameliyat olacak hastalara acil şifalar diliyorum . Sormak istediğiniz bir şey olursada yardımcı olurum . Kendim ameliyat olduğum için çok araştırma yaptım . Saygılarımla................

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    22:27
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

unistar;
    Benim de aort kapak değişti, mitral kapak tamir edildi (ring takıldı), aort kökü değişti, aort anevrizması vardı, damar değişti. (bu yapılan işlemler tek seferde yapıldı)
    bir ay sonra araba kullanmaya başladım, bu arda benim kapaktan çıkçık sesi gelmiyor, herhalde farklı,

Alulu12;

Geçmiş olsun.
    Hastaneler senin türünden çok var, bende onlardanım

Üye
    keops16 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    14.11-2016
    Saat
    21:03
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2008 de biküspik aort tespitiyle metal kapak ve çıkan aort değişti,2010 da emboli attı kısmi felç geçirdim, şimdi Çok Çok iyiyim ama bu du

Üye
    Alulu12 Avatarı

Gerçek Adı
    KADİR
    Son Giriş
    13.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Edirne, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hepinize çok geçmiş olsun ben ameliyat olmadım henüz eğer olursam benimde aort kökü ve kapak biküspit kapak değişecek ama henüz değil ben fazla takmıyorum zaten sigarayı bıraktım içki de yok sporumuda yapıyorum maçda yapıyorum hiç bir aktiviteden hastalığımdan dolayı kaçınmamaya çalışıyorum aşırıya kaçmadan ve en önemlisi artık kimse için canımı sıkmıyorum ki en önemlisi bence bu
    zaten ameliyat zamanı geldiğinde bunların hiç birini yapamicam çok uzun bir süre o yüzden.

Peki ameliyat olursam ameliyattan sonra eski halime ne zaman dönücem yada dönebilecek miyim?

Üye
    gkmnblm Avatarı

Gerçek Adı
    Gökmen
    Son Giriş
    10.12-2015
    Saat
    13:24
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kardeşim ben geçen sene ameliyat oldum. Biküspit aorta, aort anevrizması vardı aort yetmezliğim 4.dereceye ulaşmıştı. Ameliyat öncesinde aort kapağı değişecek dediler ayrıca anevrizmaya bağlı damarın değişimi de söz konusuydu. Doktorum damarın durumuna bakarak değişim yapacağım dedi bu ameliyat anında belli oluyor sonuçta anevrizma vardı. Ameliyat 4-8 saat arasında sürüyor ve benim ameliyat sonrasında sadece kapağım değişti mekanik kapak takıldı doktorum damardaki pıhtıları temizlediğini ve değişime gerek olmadığını ameliyat anında tespit etmiş dolayısıyla damar değiştirilmedi. Ameliyat sonrası 24-48 saat arası mevcut durumun yoğun bakımda gözlemleniyor en erken 24 saat sonra yoğun bakımdan çıkıyorsun. Yoğun bakımdaki durumunu detaylı anlatmış yukarıdaki arkadaşımız birisi genelde aynı şeyler yaşanıyor. Doktorlar sana zaten 8-10 hafta rapor süresi verecekler. Açık ve ağır bir ameliyat olduğu için iyileşme sürecin biraz uzun sürüyor.2-3 ay içinde araç kullanmaya başladım ben çünkü İlaç Firmasında Tıbbi Satış Temsilcisi olarak çalışıyordum işim araçla. Göğüs kafesi açıldığı için kemiklerin birbirine kaynaması normal kemik kaynama süresi kadar sürüyor 3-6 ay arası mecburi bir işin yoksa temkinli olmanda fayda var. Kısa zamanda 3 ay uzun sürede 6 ayda bence normale dönersin tahmini olarak. Ameliyatın bitiş süresiyle iyileşme süreci yaş, sigara alkol kullanımı gibi olumsuz sebepler, çevre faktörleri, mevsim vb. tüm etkenlere bağlı olarak uzar ya da kısalır. O nedenle kötü alışkanlıklarınız varsa biran önce bırakın!!! İlk zamanlarda hiç aynı duruma dönemeyecekmişsin gibi olumsuz bir düşünce içerisinde olsan da ilerleyen zamanla birlikte güç kazanıyor ve eski haline dönüyorsun. Yine de şunu unutmamalısın her ne olursa olsun sakın moralini bozma, kötü şeyler düşünme. Etrafında konuşulanlara sakın kulak asma doktorun ne derse onu yap!! Ben aktif sporcuydum, sigara ve alkol kullanmazdım.Futbol gibi çok eforlu sporları bırakmanı tavsiye ederim. Buna karşın sporun yapılabilecek olanlarını hobi edinmeye çalış mesela yüzme,bisiklet daha hafif sporlar önerilir.

Çok çok geçmiş olsun herkese. Sana da acil şifalar kardeşim.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    22:27
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alulu12;

Bence seni yakında amelyat etmezler, ikinci derece aort yetmezliği okadr kötü değil, anevrizma boyutu nedir, EF nekadar.
    Ve aktif sporu brak, kendini fazla zorlamayacak sporlar yap, anevrizma çok sinsi bir hastalıktır, aort damarında baloncuk yapan kısım haliyile daha incedir ve kendini zorladığında patlamaya hazırdır ve kurtulma şansın sıfıra yakın, bu nedenden dolayı kendini fazla zorlamadan daha hafif sporlara odaklan. ( bana doktor demişti "seni köpek kovalarsa sakın kaçma, köpek yakalarsa bir parça ısırır ama koşarsan damar patlar ve orada ölürsün"), gerçi benim durum çok ileriyidi, benim anevrizma 5,5 cm mitral ve aort yetmezliği, aort ve mitral darlığı, aort kökü çok fazla genişlemişti, tansyon, polumer tansyon, taşikardi vs. hepsini tek amelyatla düzelttiler, şu anda kendimi kuş gibi hisediyorum (amelyat 13.11.2012)
    Sana tekrar geçmiş olsun.

Üye
    unistar Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Çelik
    Son Giriş
    27.11-2013
    Saat
    12:40
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ameliyat oldukdan sonra sağlığınıza kavuşuyorsunuz . Şikayetleriniz ortadan kalkıyor . Ama kolunuz , sırtınız ağrısa acaba kalbimde yine sorunmu var diye düşünüyorsunuz. Bir önemli husus ise diş bakımı , kalp kapakçığına yerleşen mikroplar genelde bakımsız dişlerden dolayı oluyor . Ameliyat öncesi mutlaka bir diş hekimine uğrayıp detaylı bir ağız bakımı yaptırın . Ameliyat oldukdan sonrada dişlerinize önem verin . Unutmayın ameliyat sizi sağlınıza kavuşturdu belki ama hala bir kronik kalp hastasısınız !!!!!!

Üye
    Alulu12 Avatarı

Gerçek Adı
    KADİR
    Son Giriş
    13.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Edirne, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sizlere tşk. ederim bilgiler için. yani sıkıntı ilk 1 sene sonra sağlıklısın

bu arada hafif derecede aort yetmezli 4.7 aort genişliği doğuştan biküspit aort biküspit olduğu için kan sızdırıyormuş buda kalpte büyüme yapıyor sizin değerler neydi acaba

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon