Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 49 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Protein kaçağı idrarda normalden fazla protein görülmesine denir.
    Protein kaçağı genelde böbrek hastalarında görülür. Böbrek hastalarının böbrekleri vücuttaki proteini yeteri kadar iyi süzemez.
    Bundan dolayı vücuttan normalden daha fazla protein atılır.
    Şeker hastalığı , böbrek hastalıkları protein kaçağı nedenleri arasındadır.

Protein kaçağı böbrek hücrelerini yok ederek böbrek hasarına ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.
    Bu nedenle protein kaçağı mutlaka tedavi edilmelidir.

Kişinin idrar tahlillerinde devamlı olarak protein değerleri yüksek çıkıyorsa ciddi bir durum olduğunu gösterir. Bu durumdaki kişinin ciddi bir hastalık içeriside olması mümkün olabilmektedir. Bu hastalıklar ya da diğer durumlar çeşitli sayıdadır.

• Böbrek yetmezliği ya da böbrek enfeksiyonları bu hastalıkların başında gelir.
    • Önemli derecede kalp hastalıkları içerisinde olduğunu gösterebilir.
    • Diğer organlarda ciddi derecede protein birikmesi durumu, yani amiloidoz.
    • Diyabet, sıtma, lupus, kan kanseri, ilik kanseri durumlarını belirtebilmektedir.
    • Karaciğer hastalıkları da belirtilerdendir.
    • Bazı ilaçların yan etkileri ya da gebelik durumlarını işaret edebilmetekdir.
    • Yanlış bir şekilde yapılan kan nakil işlemi ya da kişinin ciddi bir şok geçirmesi de olabilmektedir.

http://www.engelliler.biz/forum/sagl...an-var-mi.html

Üye
    zelihaabaydın Avatarı

Gerçek Adı
    zeliş
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:11
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    0

@zeynoşum

canım bobrekte sorun oldugundan dolayı vucudumda cok fazla derecede ödem vardı.yuzumde ensemde gobek bolgesı bıde.hıc anlam veremedıgın bı şişlik olur.arkadasların dedıgı gıbı ıdrarda köpürme olur.bıde tam olarak hastalıgın ne bılmıyorum ama mesela romatızmal hastalıgı olan kısılerdede cok goruluyormus.yanı vucudunda ıltıhap varsada ondan dolayıda proteın kacagı cıkabılıyormus.korkulcak bısey yok.cunku gecıyor.mesela ılac kullanıyorsan sureklı ona baglı olarak ta gelısebılır.oncelıkle proteın kacagın varsa bıle bunun sebebını bulmalısın
    İdrarda protein düzeyinin artmasına sebep olan bazı nedenler şunlardır:
    -Nefritler
    -Nefrotik sendrom
    -Nefrosklerozis
    -Böbrek infeksiyonları
    -Sistemik nedenlerle böbrek tutulumu:
    -Amiloidozis
    -DM (Şeker hastalığı)
    -SLE
    -Polikistik böbrek hastalığı
    -Yanlış kan transfüzyonu
    -Gebelik toksemisi
    -Prerenal organik nedenler:
    -Ağır anemi
    -Ağır şok
    -Konjestif kalp yetmezliği
    -Renal ven trombozu
    -Konvülsiyonlar
    -Bazı karaciğer hastalıkları
    -Üreterler, prostat ya da üretra taşları

bunlarda belırtılerıymıs canım ;
    Sık sık idrara çıkma (özellikle gece), idrarın kokusu, rengi, miktarı (koyu renk ya da kara sarı, kokulu, kanamalı…) önemlidir. Yüksek kan basıncı (Hipertansiyon- ense ağrısı, baş ağrısı, denge bozukluğu tansiyon belirtisidir-), nefes darlığı (sık nefes alma şeklinde), kemik ağrıları, idrarda protein çıkması (özellikle köpüklü idrar protein kaçağını gösterir), iştahsızlık, bulantı hissi, ağız kuruluğu, konsantrasyon azlığı, uyku hali, kanda üre ve kreatinin isimli maddelerin normal değerlerin üstünde bulunması gibi belirti ve bulgulara dikkatlice eğilmek gerekir. Çünkü erken evrelerde belirtiler görülmeyebilir ya da gözden kaçabilir.

Öyleyse belirli aralıklarla yaptırdığımız tetkiklerde idrar ve kanda böbrekle ilgili değerler de istenmelidir. Şeker, trigliserit vs. baktırılır ama kreatinin, üre ve idrarda protein kaçağı ile ilgili istekler göz ardı edilebilir. Halbuki böylesi küçük bir önlem erken evrede yakalanıp, böbrek yetmezliğine gidebilecek olguları önleyebilir.

Üye
    zeynoşum Avatarı

Gerçek Adı
    zeynep
    Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    00:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zelihacım maydonoz suyunu günde bir kere mi içiyorsun Kaynamakta olan 1,5 su bardağı klorsuz suya 7-8 adet saplarıyla beraber maydanoz atınız ve kısık ateşte ağzı kapalı olarak 5 dk demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra ocaktan alınız ve süzerek ılımaya bırakınız ılıdıktan sonra sabah kahvaltısından 1 saat önce 1 su bardağı içiniz. bu şekilde mi yapıyorsun

Üye
    zelihaabaydın Avatarı

Gerçek Adı
    zeliş
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:11
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    0

yok canım ben blendırda yaptım.bırbucuk su bardagı su.10 dal maydanoz dogra ıcıne at bıde yarım lımon suyunu sık ıcıne.onu suyun rengı yesıl olana kdr blendırla dograt.suyun rengı yesıl olunca dur.onu sabah aksam ac karnına ıc.

Üye
    zeynoşum Avatarı

Gerçek Adı
    zeynep
    Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@zelihaabaydın

tamam canım çok saol

Üye
    ENfER Avatarı

Gerçek Adı
    Ener
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    17:05
    Yaşadığı Yer
    Esk.-Erz.-Ant.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tahlilleri kafanıza göre gidip veremezsiniz zaten mecburen bir doktora yazdırmanız lazim ve neredeyse tüm doktorlar biliyo bunları.

Ayrıca protein bakımından zengin beslenmemekte fayda sağlıycaktır mesela kırmızı et, yumurta sarısı vs.. gibi proteini bol yiyecekler yiyip tahlil verirseniz sonuclar yüksk çıkar.

Üye
    zeynoşum Avatarı

Gerçek Adı
    zeynep
    Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ozaman bi dahiliye doktoruna gitsem yazar

Üye
    minely Avatarı

Gerçek Adı
    abdurrahman
    Son Giriş
    14.07-2017
    Saat
    01:09
    Yaşadığı Yer
    bodrum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba mert. bende de aynı rahatsızlık var. ben de fitness a gittim. bir ara protein tozu kullandım. aşırı ve uzun süre kullanmadığım için pek zararını görmedim. fakat çok kullanmamakta yarar var. protein tozu olmadan da kasların gelişebilir. doğal ürünler kullan. yumurta, tavuk, balık, patates,havuç gibi

ilk belirtisi bende 3 gün sürekli bir karın ağrısıyla başladı. daha sonra bu karın ağrısı yanlara yayıldı. yanma hissi gibi. idrar rengi çok sarı renkli olur. doktora gir test yaptır. bol su iç

Üye
    umudumrabbim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

bende de suan 6 gr oldu protein kacagi .kronik bobrek yetmezligi diorlar verdikleri ilaclar cozaar 100mg+saneloc 50mg+norvasc 5mg kardeslerim vallahi en buyuk sorun hastalığı kafada yemektir.bol dua bol spor tuzsuz diyet gerisi de her sikintiya elhamdulillah demek herkese acil sifalar dilerim .Allah cumlemize yardim etsin Insallh

Üye
    zeynoşum Avatarı

Gerçek Adı
    zeynep
    Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar 24 saatlik idrar tahlili verecem tahlille ilgili pek bilgi vermediler o gün nelere dikkat etmem gerekiyor yeme içme nasıl olmalı ben günde 3 litre su içiyorum o günde o kadar icsem olur mu yoksa daha mı az içmem gerekiyor

Üye
    ASLLI Avatarı

Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    19:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yaklaşık 10 aydır prednol kullanıyorum. Bundan iki ay önce ilacı tamamen bıraktım doktorun izniyle ve 2 ay sonra tekrarladı her şeye yeni başladık. Özellikle genç kızlarda bu ilaç kendi kendine çok bırakılıyomuş doktorum söyledi. Tabi ben bunu bilmeden önce kendi kafama göre ilaç bıraktım. Sakın kafanıza göre kesmeyin ilacı doktora sorun kafanıza ne takılıyosa bu ilaç oyuncak değil ciddi derecede etkili bir ilaç ve içtiğiniz sürece takipte kalmanız gerekiyor. En başında ilaca başlarken tuz ve şekerden taviz vermeyin bir kere yiyim diyince gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Dediğim gibi korkmanıza gerek yok sadece hayatınızda tuz ve şeker diye bir şey bırakmayın. Özellik de de tuz. O yüzden dışarda yiyebileceğiniz hiçbir şey yok herşeyi evde ve organik tüketmeye bakın. Salça bile kullanılmaması gerekiyor yemeklerde. bol potasyum ve protein alın. Kemikler çok zayıflıyor bu dönemde süt ve süt ürünleri de çok önemli tabi ki yağsız. Peynir de kesinlikle tuzsuz. Unutmayın diyetten taviz verirseniz çok şişersiniz artı eklem ve kas agrılarınız çok olur hareket etmede güçlük çekersiniz. Bu dönemi psikolojiniz sağlam olarak atlatmaya bakın. Moralinizi bozmayın çünkü nefroloji servisinde yatarken diyalize giren hastaları gördüm ve Hiçbişey şey değil bizim çektiklerimiz onlarınkinin yanında. Tedavimiz var sabırlı ve güçlü olmamanız gereken bir dönem. Bu arada en ufak ağrı kesici içerken bile içindekileri okuyun etkileri okuyun her önünüze gelen ilacı içmeyin dikkatli olun. Soğuktan korunmak da çok önemli bu dönemde en ufak soğuk aldığınızda hemen hasta oluyorsunuz ve çok ağır Geçiyo. Kısacası ilaç kullandığımız sürece kendimize dikkat etmemiz gerekiyor. Rabbim herkese şifa versin.

Üye
    ibrahim118 Avatarı

Son Giriş
    31.03-2016
    Saat
    09:31
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bu gün 24 saatlik idrar tahlili yaptırdım
    Kalsuyum ca 9.39
    fosfor 4.47
    potasyum 4.64
    24 saatlik protein cihaz 57.5
    volum kreatinin 2500
    24 saatlik kreatinin cihaz 62.1
    volüm protein 2500
    24 saatlik protein 1.4375
    24 saatlik kreatinin 1.5525 bu degerlere göre rapor alma şansım varmı sizce

Üye
    Doruk2012 Avatarı

Son Giriş
    04.04-2016
    Saat
    07:56
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Protein kaçağı olan en önemli diyet proteinli yiyecekten sakınmalı, kırmızı et, kuru fasülye, yumurta ve tuz yeteri kadar su içmeli eğer kronik nefrit ise diyalize yaklaşıyorsun demektir, diyetle süreyi uzatırsın, birde yorulma

Bol Protein alırsan böbrek çok daha zorlanır, kemiğe calsiyum etki eder,

Üye
    ibrahim118 Avatarı

Son Giriş
    31.03-2016
    Saat
    09:31
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Said kardeşim kronikmi ne halt ise 6 yıldır devam ediyor protein kaçağı ilk hasta olduğumda kaçak 15 gr dı çok yüksekdi şuan 1.5 gram hiçbir zaman bir normal değere düşmedi sürekli inip çıkıyor yiyecek konusunda pek dikkat etmiyorum ne olursa yiyorum tuz almıyorum ama suyu az içiyorum neden dersen çok şu içtiğim zaman idrar iyi gelmiyor ödem yapıyor onun için az içiyorum yorulmuyorum çünkü 6 yıldır çalışmıyorum işim filan yok köyde kalıyorum bunun için rapor almak istiyorum 2022 maaşı için raporda alamıyorum iyleşemiyorumda ne yapacağımı bilmiyorum onun için yukardaki mesajımda tahlil sonuçlarını verdim rapor alma şansım varmı diye

Üye
    Gznumut Avatarı

Son Giriş
    20.04-2016
    Saat
    19:12
    Yaşadığı Yer
    Yalova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar merhaba bende 1,5senedir tedavi oluyorum Iga nefropatim var 24saatliknprotein kaçağım 2,70den 0,45e düştü en son sadece dlx kullanıyodum fakat gebelik düşününce ilacı kestiler bir ayda 1,45e cıktı tekrar bu şekilde rahatsızlığı olup hamile kalan varmı çünkü bu böyle cıkarsa hep ilaç içiceksem bebek sahibi olamıcakmıyım anlamadım allah hepimize şifa versin

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon