Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 67 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    by_amedli Avatarı

Son Giriş
    02.11-2009
    Saat
    23:25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben de tek böbrekliyim

Üye
    MARS Avatarı

Son Giriş
    01.08-2010
    Saat
    14:08
    Yaşadığı Yer
    KIRIKKALE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yavv kardeşimde demiyom tamammı number kardeşim lafınıda geri alıyorum bencede düşünme sen kimseyi oky.

Üye
    canfeda20 Avatarı

Gerçek Adı
    Gurbetçi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

arkadaşlar bende kaza sonrası sol bübreğimi ve dalağımı kayb etim artı sipinal kord parapleji T12 11 arası ezilme ve sonuç omirilik felçli ama bübrek konuusnda her hangi bi sorun yaşamadım ve 2 ay önce almanyada kök hücrede oldum malesef şuan ondanda bi ahyır güremedim.

Üye
    derinmavi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yeşil Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle inşallah o tek öbreğinizede kaybetmesiniz arkadaşlar bunun için önce siz kendinize dikkat ediceksiniz.Ben 13 yıldır diyaliz hastasıydım bu sene annemden aldığım böbrek ile hayatıma devam ediyorum unutmayın her hastalığın sorunları vardır ama siz isterseniz hepsini atlatırsınız.
    Hastanın durumu Kronik renal yetmezlikğe vardıysa..Önümüze 3 seneçenek gelir bunu herkes biliyor sanırım.periton diyalizi hemodiyaliz ve organ naklidir.
    Evet, insanın bu tür bir kronik rahatsızlığı kabullenmesi kolay olmuyor. Nakil evet belki hayatınızı kurtarabilir ama şuda kulağınızda bulunsun belkide bitirebilir...
    Bir makina bizim hayatımıza bu kadar ağır bir şekilde yön verebilir miydi . Tabi ki hayır (hiç değilse benim için). Ayrıca düşünün bir kere: Sürekli hastanelerde, diyaliz merkezlerinde vakit geçirmek zorunda kalan (2-3 saat bile olsa) bizler, hastanelere bizden daha beter bir şekilde olan rahatsızlıkları sebebiyle gelen hastaları gördüğünüzde, halinize hiç şükretme hissi uyanmıyor mu içinizde. Evet önemli organlarımızdan birinden yoksunuz. Ama diğer organlarımız sağlam değil mi, iş görür değil mi. Ayakta durabiliyoruz, görebiliyoruz, duyabiliyoruz, tutabiliyoruz vs. vs. İstenirse bu saydıklarımı daha da artırabiliriz. Lütfen hayata tutunmaktan hemde sımsıkı tutunmaktan çekinmeyin ve hiçbir zaman vazgeçmeyin. Bu şekilde davrandığınızda göreceksiniz hayat ta desteğini sizden esirgemeyecektir (her ne kadar engebeli olsa da !!).
    Gelelim naklin sonrasında yeniden başlıyor denen hayata; Burada da yukarıdaki düşüncelerim den farklı düşünmüyorum. Tabi en önemli artı vücut kendini toplama evresine geçiyor.Alışmaya çalışıyorsunuz. Çünkü rutinleriniz değişmiştir artık. Diyaliz yok, diyet yok, sıvı kısıtlama yok, yorgunluk yok, surattaki o esmer renk yavaş yavaş eski teninizin rengine dönmekte. Bu arada suratınız da balon gibi kortizon yüklemelerinden dolayı. Her yeriniz şiş. Doymak bilmiyorsunuz. Ama bunlar tatlı ve güzel değişimler.
    Şunu bilmekte yarar olacağı kanaatindeyim; nakilden sonra herşey güllük gülistanlık değil maalesef ki çoğu hiç nakil olmayan arkadaşlarımız böyle düşünüyor eminim. Maalesef değil. Ama şu da bir gerçek diyalizden çok ama çok daha kaliteli ver rahat bir hayatımız oluyor(Şu an pek benim için geçerli olmasa da).
    Öncelikle kendimize haddinden fazla özen göstermemiz gerekiyor. Temizlik alışkanlıklarımız değişiyor, yemek alışkanlıklarımız keza. En önemlisi ilaçlar; mutlaka düzenli ve aksatmadan kullanmak gerekiyor. Ayrıca immünsüpresif denilen ilaçları alırken de dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ta kalsiyum alımına dikkat etmek. Çünkü özellikle uzun süreli kortizon kullanımında osteoporoz(kemik erimesi) başlayabiliyor. Benim tavsiyem özellikle bu ilaçları kalsiyumdan zengin süt-ayran gibi gıdalarla alınarak bu riski en aza indirgemek. O yüzden de vücudumuza nakilden sonra iyi bir takibe almakta fayda var, hiç değilse her banyoda şöyle baştan aşağı bir gözden geçirebiliriz. Sigara zaten yasak ben zaten kulanıyorum ama içen arkadaşlar için söylüyorum.. Unutmayın ki böbrek nakillerinden sonra olası insan ölümlerinin en büyük nedeni ağır akciğer rahatsızlıklarıdır. Mümkün olduğu kadar özellikle kış aylarında C vitaminini doğal yollardan almaya dikkat edelim. En ufak bir nezleyi bile atlatmak bazen bizlerde 1 ayı falan bulabiliyor.
    Bu kadar anlattıklarımdan sonra, tek temennim yine böbrek bekleyen arkadaşlarımın en yakın zamanda nakillerinin gerçeklesmesi şeklinde olacaktır. İlaçla dahi olsa normal bir yaşam sürmek gerçekten her arkadaşımızın temennisi ve beklentisi.

Üye
    eddie Avatarı

Son Giriş
    05.05-2010
    Saat
    15:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili derinmavi,
    nakil olmuşsun,hayırlı olsun.Ama anlamadığım bir şikayetin var gibi konuşuyorsun.eğer sakıncası yoksa ne gibi şikayetlerin var nakil sonrası? kiminin hayatını yeniden düzene sokup, kimininkini mahvetmesini biraz açarmısın?yani böbrek nakli sonrası ne gibi kötü bir şey yaşadığını bizlere yazarsan, bilgilendirirsen sevinirim.
    tekrar geçmiş olsun.

Üye
    derinmavi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yeşil Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim demek isteğim eddie arkadaşım nakil ile ilgili şu an bir sorunum yok sadece alışma ve dinlenme sürecindeyim ben hem diyalizi demeniş bir insan olarak şu anda böbrek nakili ile hayatımı sürdürüyorum..Yukarıda yazdıklarım ile inanın kimseyi üzmek amaçlı yazmadım.Bu benin için zor bir dönem ki ben sabah 7 gibi işe gider akşam 5 gibi işten çıkar ve diyalize giderdim akşam 10 gibi evde olur dinlenir sabah gene işimin başına dönerdim çok hareketliydim ve birden eve tıkılmak benmim için çok zor bir olay bu sdece bu kış için için geçerli şu an ümmünsüpresif denilen ilaçları alıyorum ve enfeksiyon rsikim çok yüksek dikkatli olmam lazım bu sanırım işimden ve arkadaşlarımdan biraz uzak kaldığım için oluyor..
    Unutmayın bu sadece bizim gibi hasta insan için içinde geçerli değil hiç bir insanın sabaha çıkacak senedi yok sabahı bırakın saatimize garanti veremiyoruz.Bu yüzden sadce benim isteğim ne şekilde olursa olsun ister naklli ister diyaliz ile ister tek böbrekle olsun yada herhangi bir hastalık ile nasıl olursa olsun Lütfen hayata tutunmaktan hemde sımsıkı tutunmaktan çekinmeyin ve hiçbir zaman vazgeçmeyin.
    SAYGILAR

Üye
    ismail yenihayat Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    17.09-2017
    Saat
    18:54
    Yaşadığı Yer
    ist/alibeyköy
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese selamlar. bende diyalize girdim, ondan sonra kadavradan böbrek nakli oldum ve bu böbreğim 19 yıl devam etti ve bundan 8 ay önce eşimin vermiş olduğu böreğinle 2. naklimi oldum şu anda çok iyi gidiyor inşallah böyle gider. ben arkadaşların yorumlarını okudum. herkes kendinden sorumlu olduğu bir gerçek. herkesin kendine göre yorumları olabilir. fakat benimde kendi görüşüm hiç birşey zorla olmuyor. bence nakil olmak hayat yaşamını daha kaliteli kılıyor, daha rahat yaşantın oluyor. hiçbir yere bağımlı olmuyorsun buda en büyük avantaj. tabiki dejavantajlarıda var, oda ilaç kullanımı ve ilaçların zamanla göstermiş olduğu yan tesirler, buda şimdiki kullanılan ilaçlar daha iyi ve kaliteli bu açıdanda yan tesirler asgariye inmektedir. ben nekil olduğum için çok mumnunum.allah herkesi bu hastalıktan kurtarsın. herkese sağlık mutluluklar dilerim.

Üye
    hatic09_1984 Avatarı

Gerçek Adı
    hatice
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    17:40
    Yaşadığı Yer
    aydın/incirliova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tam 10 yıl tek böbrekliydim simdi hiç böbrekliyim malesef

Üye
    ismail yenihayat Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    17.09-2017
    Saat
    18:54
    Yaşadığı Yer
    ist/alibeyköy
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hatice kardeşim allahtan hiç umudunu kesme ve moralini yüksek tut zaman her şeyin ilacıdır. ne zamandan beri makinaya giriyorsun. hiç nakil olmayı düşündünmü veya müracaatın oldumu. ama nakil olmayıda düşünmüyorsan genede moralin yüksek olsun. daha dirençli ve kuvvetli hissedersin. ozaman makinada daha az yıpranmış ve daha dinamik çıkarsın. sağlıklar. mutluluklar ve umutlar hep seninle olsun

Üye
    eddie Avatarı

Son Giriş
    05.05-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

19 kasımda domuz gribine yakalandım.Tam 3 haftada ancak virüsü yendim.Ama Bu kez göğsümdeki ağrı üzerine hastaneye gittiğimde bronşit olduğumu,zatüre başlangıcı olduğundan yine bir hafta ilaç kullanıp dinlenmem gerektiğini söyledi.Aynı zamanda geniz akıntım hala sürüyor.kulak Burun boğaz doktorum sinüzit olduğunu söyledi.
    Böbrek hastasıysan her türlü hastalık uzun sürüyor tedavisi.hele 10 gün karantina bayram sonunda ancak bitti ya sormayın.
    herşeyden geçtim şu an göğüs ağrılarımın artmaması ve geniz akıntımla yutkunmamın artık geçmesi için yani artık iyileşmek için Allah'a dua ediyorum.Dualarınızı bekliyorum.Domuz gribini yendim derken zatüre korkutuyor.

Üye
    number Avatarı

Son Giriş
    06.08-2013
    Saat
    15:53
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Acil Şifalar Dostum..

Üye
    eddie Avatarı

Son Giriş
    05.05-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2.5 ay süren hastalık döneminden sonra nihayet çok şükür,daha iyiyim.Havaların da ısınmaya başlamasıyla inşallah artık hasta olmam.

Üye
    ferdi5519 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan yıldırım
    Son Giriş
    19.03-2016
    Saat
    01:03
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ -Çorlu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende (fmf)hastalıgından böbreklerımı havale sonucu kaybetım 10 sene haftada uc gun dıyalıze gırdım ekstra cıftcılık yabtım dıyalız hastası olarak onsene aradan sonra alah cc bana böbrek nasıb etı kadavradan yanı (bagıstan alah razı olsun o bagısı yapan aileye ve kızları baharı rabım mekanı cenetıyle mukafatlandırsın yanı arkadaslar tek böbrekle hic bısey olmaz ve bırsenedır calısıyorum normal hayatına dönuyosun hemen hemen ama dıkatlı olmaktada fayda var

number ask olsun kardesım ya o nasıl söz öyle rabım isterse bir anda yok eder bır anda senı dönmedıne dönderır bak ben dıyalızle yasadım yılarca 10 sene haftada uc gun dıyalız ekstra ailenın gecımı senın uzerınde ve hersey para kıra sukur etcen dostum sukur kerseyde vardır bı hayır ya gözlerın olmasaydı yada vs işte gecmıs olsun tekrardan

Üye
    smlys64 Avatarı

Son Giriş
    10.06-2010
    Saat
    10:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende doğuştan tek böbrekliğimişim 8 ya önce doktora gittiğim de renkli filmden sonra öğrendim.32 yaşındayım şuan 1000 kişiden 1 de olan bir rahatsızlık işte Allahın takdiri oda bizi buldu.Bu canı veren alanda Allah tabiki.Yadırgadım tabi ilk önce ne bileyim işte doktorun dediği tuzluya efora dikkat etmem sigara alkol almamam gerektiğini söyledi.Tabiki tanıdığım dahileyici uzman doktordu üroloğa gözük diğer böbreğini çalışmasını tespit yaptırırsan daha ii olur dedi.Roprlarda sağ böbreğim normal büyüklikte die yazılmış.her sene bunu yaptırmam mı gerekiyor ve hala bir ürolaji uzmanına gitmedim.Doktorun dediği gibi periz yapıom ama sigaradan kurtulamadım sanki inadına daha çok sarıldım.Oysaki daha başlayalı 5 yıl kadar oluyor.Sabahları kalktığımda ara ara bel ağrısı oluyor.biraz çöküntü yaptı morelman tabiki bu olay bende 32 yıl sonra farkına varıyorum bu arada askerliğimi yapmış bulunmaktayım elverişsiz sayılmadan orda da spoardan uzak kalınca idari ilerde görevlerde bulunduğun için sanırım. Geriye dönüpte baktığımda belirtileri vardı ama başka bi rahatsızlık gibi geldi bana çok sık sık yorulma koşamama en çok sevdiğim futbolda bile 30 dk tıkanıp kalma gibi sorunlar başlamıştı.Şimdi artık oynamıyorum yormuyorum kendimi.İstemde yapamıyorum zaten artık ! bekar birisiyim kafamda ki sağlık sorumunu büyütğüm içinde evliğide şuan için düşünemez hale geldim.
    Böbrek fonksiyon tespiti nasıl yapılmakta her yıl yaptırmak gerekiyormu???Allah hepimizin şifasını versin.Tüm formdaki arkadaşların yazılarını okudum hepsine geçmiş olsun.

kardeşim aynı benim gibi düşüyorsun bazen insan bu sıkıntılarından yapabiyor çevresini üzüyor.diyemiorsun ya ben ağır kaldırmamam gerekiyor şunu yapmam gerekiyor.ailenden biriside sen dur rahatsızsın ağır kaldırmaman gerekiyor dediği anda kafanda sorular oluyor.Kırıyoruz işte o zmn onları Allaha şükürler olsun daha kötü değiliz inan bana tek tesellimiz daha da kötüsü olabilirdi die düşünmek olsun.32 yaşındayım ben de doğuştan sol böbreğim yokmuş öğreneli daha 8 aya kadar bi zmn oldu.Takma kafana benimde futbol hayatım bitti senin gibi çoculuğumda mutlu anlarım kalmadı 90 lara attığım goller yok koşmak yok.Sadece dışarıdan seyretmekle yetiniyoruz)Dikkat edelimde diğeride gitmesin elimizden.) geçmiş olsun sanada

Üye
    number Avatarı

Son Giriş
    06.08-2013
    Saat
    15:53
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Valla arkadaşım dilimden anladığına sevindim Doğuştan tek böbrekli olanlar sonradan kaybedenlere oranla daha sağlam oluyormuş diğer böbreği çok araştırdım okudum ordan biliyorum. Bende sağlıklı olan böbreğim için uzun zamandır kontrole gitmedim ama içkim sigaram yok artı çokda dikkat ediyorum, perhiz konusunda diğer böbrek sağlam ise kasmaya gerek yok, yani su tüketimine dikkat ettiğin müddetçe istediğini yiyip içebilirsin ama işte asitli içecekleri ve tuzu felan çok fazla tüketmemek gerekiyor yada hiç tüketmemek daha iyi.. Çok önceleri gitmiştim böbrek için kontrole şöyle oluyor ; Herhangi bir üroloji doktoruna gidip tek böbrekli olduğunu belirtip sağlam böbrek için fonksiyon tespiti yapalım istiyorum dersin o kadar.. Kontrolü her yıl yaptırman gerekmiyor ama böbreğinle ilgili şüphelerin varsa yaptırabilirsin içinin rahat etmesi açısından, birde sinsi organlardan biri olduğu için dikkat etmek gerek..

Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon