Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 70 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Glcy Avatarı

Son Giriş
    08.06-2016
    Saat
    11:24
    Yaşadığı Yer
    Balikesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selamlar ben de 19 Şubat 2016 gecesi 02:30 da Uludağ Üniversitesi ne kaldırıldım bacaklarımda güçsüzlük asiri ağrısı ve belden aşağısinda hissizlik vardı idrar ve büyük wc yapamıyordum. Acilde sonda taktılar MR çekildi belimden su alındi ve transvers miyelit teşhisi kondu. Ertesi sabah serumla tedavi başlandı ve ben belden aşağı doğru tekrar hissetmeye başladım ve 25.02.2016 perşembe günü taburcu oldum. İlaçlarıma evde hap olarak devam ediyorum. Prednol kullanıyorum. Kendi kendime yuruyebiliyorum idrar yapabiliyorum ama büyük tuvalet henüz yapamıyorum. Ayrıca bacaklarımda güçsüzlük az da olsa devam etmekte. Şu an ayrıca bacak kemiklerinde sızlama var sanırım kemiklerim güçsüzleşti. Bu yüzden beslenmeye çok dikkat ediyorum. Zaten ilaç dolayısı ile yemeklerde sıfır tuz şeker ve yağ. Takviye olarak bol süt iciyorum ve yoğurt yiyorum çünkü bu ilaç kemikleri zayiflatiyormus. Kalsiyum cok gerekliymis. Yorumları okudum 1 haftada tam olmasa da ilaç tedavisi ile taburcu oldum. Tabii ki eski hayat standardına zamanla ulaşacağımi biliyorum. Kolay bir durum değil. Moral önemli. Bu hastalıgı kimse duymamış bilinçlenilmesi de önemli. Umarım herkes eski sağlığına bir an önce kavuşur. Herkse geçmiş olsun

Üye
    ihdmr69208 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim Halil
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    Batman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar merhaba. Ben 2015 Şubat ayında t.yelit hastası oldum. ilk başta bacaklarımda hissizlik ve vücutta yorgunluk ile başlayan bu süreç daha sonrasında mesane boşaltmada zorlanma ve daha sonrasında mesaneyi boşaltamamaya dönüştü. aynı gece mesane ağrısından acile kaldırıldım ve sonda yoluyla mesanem boşaltıldı. Sabah acilde uyandığımda bacaklarımı oynatamıyordum. aynı gün içerisinde hissizlik göğüsüme kadar ilerledi. Bana kortizon serumlar verildi ve sırtımdan lumber f. alındı. transvers miyelit olduğum teşhisi konuldu. Ancak Nmo ve Ms olmadığıma dair başka testlerden geçtim tabii.
    Başta yürüyemiyordum. hareket edemediğim için büyük abdeste çıkamıyordum. küçük abdestide sonda ile hallediyordum. Hiçbir zaman moralimi bozmadım.Azimliydim. Daha önceki süreçlerde engelliler ile çalıştığım için beni bekleyen şeylerin ne olduığunu biliyordum. Aynı zamanda hastalığım hakkında tüm bilgileri okudum( Merak ve hastalığın ne olacağını bilmemek hastalığı artırır). bu şeyler benim rahatlamamı sağladı. Aynı zamanda ailemde duygusal olmayan ve sert mizaçlı abimi refakatçi olarak yanıma istedim. Bana acınılmasını istemiyordum. Sonuçta benim gibi olan milyonlarca insan vardı. Bu başkasının başına gelebilecek bir şey olduğu gibi benim başıma gelebilecek birşey olduğunu bilmek beni rahatlatıyordu. Telefonda ağlayan kişilerle görüşmüyordum.
    Neyse ben azimli birisiyim. başta ayak parmaklarını oynatabiliyordum. Yavaş yavaş ayaklarımı kaldırmaya sonraki süreçte ayakta birkaç saniye kalmaya başladım. Hergün daha fazla daha fazla istek. Gelmek istedğim nokta için bir sporcıu gibi az da olsa(hastanede anllatığım bu olaylar) hareket kabiliyetimi geliştirmeye çalışyordum.
    20 gün sonra taburcu edildim sondalı bir şekilde . üniversite son sınıf öğrencisi olduğum için hocalarımla hastalığımı görüştüm ve bana imtiyaz sağlanılmasını istedim. 1 ayda sakarya da evde dinlendikten ve aynı azimle çalışmaya devam ettikten sonra yavaş yavaş yürümeye başladım. üniversiteye sondamı cebime koyarak yolda dinlene dinlene gittim. derslerimi verdim hemde 4.00 yaptım.( sınavlarda ayrıcalık tanınmadı )
    mezun oldum her geçen gün kendimi daha iyi hissettim. sonda çıkartıldı başta başarılı olmasada bana tak önerildi. ben ttak yerine mesanemi elimi bastırarak(ya da parmak uçlarıyla vurararak) boşaltımı sağlayabildim. mezun olduktan 3 hafta sonra tayinim Hakkariye çıktı ve sosyal hizmet uzmanı olarak çalışmaya devam ettim. Normal bir insan gibi devam ettim . Başata zorlansamda çalışmak beni hastalıktan uzaklaştırdı. Hastalığım 1. senesinde kontrol amaçlı hastaneye gittim. Lezyonlarım azlamıştı. Memur olduktan sonra dağa tırmanma , futbol maçı, güreşme, yüzme faaliyetlerine devam ettim. şuan hafiff derecede mesane ve yine hafif sertleşme bozukluğu dışında kendimi iyi hissediyorum.

Üye
    Artuk Bey Avatarı

Son Giriş
    14.09-2016
    Saat
    19:36
    Yaşadığı Yer
    Ege Bölgesi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yaklaşık iki ay önce sabah kahvaltısından sonra enseden giren bir ağrı sonucu iki kol uyuşması ile başladı.Daha sonra öğleyin yine tekrarladı.Hastaneye gittik kalp tenşüphelendiler acil serviste, çekilen filmler sonucunda kalp olmadığı anlaşıldı.Bizi eve gönderdiler.Eve gelirken ayaklarda uyuştu, tekrar başka hastaneye gittik.yapılan araştırmalar ,filmler sonucu transvers miyelit teşhisi kondu hastalığımızın adı.3 hafta nörolojide kaldık .çeşitli serum tedavisi uyğulandı.omurilikte kitle olduğu söylendi.Daha sonra ki emr da kitlenin küçülmediği görüldü.İki hafta hiç kıpırdayamadık.iki haftadan sonra sol ayakta kıpırdamalr başladı.Kollarda hareket vardı ama parmaklar oynamıyordu.Şu an 5 haftadır fizik tedavi bölümündeyiz.sol tarafta ayak ve ellerde baya bi canlanma oldu.sağ taraf daha yeterli düzeye gelmedi.Tak sondaya başladık.Vücudun her yerinde his var ama tam olarak iyileşme ne zaman olur bilemiyoruz.Bu konuda siz değerli dostlardan tavsiye ve önerilrinizi bekliyoruz.Allah hepimizin şifasını versin.Bu hastalığın ameliyatı olabilirmi ?Bize ameliyat tavsiye edilmedi.Yaşımız 67 burada,

Biz bu hastalığa yakalmadan tam 6 hafta önce yedi gün yatakta ağır girip geçirdik.Acaba bu gribin yansıması olabilirmi?

Üye
    Glcy Avatarı

Son Giriş
    08.06-2016
    Saat
    11:24
    Yaşadığı Yer
    Balikesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle geçmiş olsun. Sanırım bu hastalıktan 1 hafta ya da 10 gün önce ateşli bir grip vb. virüslü bir hasta hikayesi oluyor çoğunlukla. Onunla ilgisi kesinlikle var. Benim de öyle olmuştu. 10 gün ağır grip geçirdim ve sonunda bacaklarımda hissizlik başladı sonrası malum. Tekrar geçmiş olsun.

Üye
    Crvnokan Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Slm baban trasvers miyelit has dendi sizce geçermi

Üye
    bercemsimsek Avatarı

Gerçek Adı
    Berçem Şimşek
    Son Giriş
    12.11-2017
    Saat
    22:53
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar. Transvers miyelit hastasıyım. Durum 21 Ağustos 2016'da gerçekleşti. 2 gün boyunca ağır sırt ağrısıyla başladı ve sabah uyandığımda bacaklarımı hissetmiyordum. Seviye t7'ydi. Teşhis konuldu ve ivig verilmeye başlandı. Bir gecede seviye t10'a indi ve ertesi gün tekrar t7'ye çıktı. Hala aynı seviyede. 5 gün ivig verildi, 7 gün plazmaferez yapıldı.

Bir süre çocuk nörolojisi kontrolü altında kaldıktan sonra taburcu olduk ve fizik tedaviye başladık. Nöroloğumuz bizi uzaktan da olsa takip ederken fetö soruşturması nedeniyle açığa alınınca tedavi biraz yarım kaldı.

Bulunduğumuz ildeki diğer çocuk nöroloğu ise hastalığımın transvers miyelit değil ms olabileceğini söyledi. Fakat ben ms belirtileri göstermiyordum. Bu yüzden başka bir doktora göründük ve fizik tedaviye devam ettik. Şuan 15.ayın içerisindeyim ve uzun bacak ortezleri ve walker ile yürüyebiliyorum. Açıkçası yürümekte geç kaldığımı düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Acaba geç kaldım mı?

Bu arada 7 ay boyunca kortizon kullandım. En yüksek dozu 64 mg olacak şekilde aldım. Üstelik bir de dekübit oluştu ve bunun kapanması için 6 ay beklendi. Kapanmayınca operasyon geçirmek zorunda kaldım.

Üye
    Crvnokan Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Babam hala aynı düzelme yok omurilik te intihap var dendi şuan bahcelievler fizikte yatıyor 1 aydır ama ayaklarını hissedemiyor

Allah herkeze şifalar versin

Üye
    bercemsimsek Avatarı

Gerçek Adı
    Berçem Şimşek
    Son Giriş
    12.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Seviyesi ne? Şimdi şöyle bir şey, nadir bir hastalık olmasına karşın fizik tedavi bölümünde benim dışımda transvers miyelit olan bir hasta daha vardı. Benden bir yaş büyüktü. Benim seviyem t7 onun seviyesi t10'du. Ben 1 yılı geçkin süredir bu haldeyim o 3 aydır fakat birçok şey yapabiliyor. Gövde kontrolünü sağlayabildiği için walker ile yürüyebiliyordu. Bense 3 aylıkken oturamıyordum bile. Uzun lafın kısası seviye bazı şeyleri çok etkiliyor

Bu arada size de geçmiş olsun.

Üye
    Crvnokan Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Babam oturabiliyor ama ayak parmakları oynatamıyor çekemiyor ayak parmaklari kendi kendine oynuyor güç yok his yok

Seviye t7

Üye
    bercemsimsek Avatarı

Gerçek Adı
    Berçem Şimşek
    Son Giriş
    12.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

O ayaklardaki istemsiz hareketler bende çok fazla var. Zamanla artıyor. Ayaklarımı ben de oynatıp çekemiyorum.

Üye
    Crvnokan Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Şuan fizik aliyonmu

Büyük abdes küçük bunları hissetmiyor

Üye
    bercemsimsek Avatarı

Gerçek Adı
    Berçem Şimşek
    Son Giriş
    12.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Fizik tedavi alıyordum ama 2 gün önce taburcu olduk. Kas gelişimi arttığı için doktorlar bir süre evde olmamızı istedi.

Üye
    Crvnokan Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Şuan nasılsın peki

Üye
    bercemsimsek Avatarı

Gerçek Adı
    Berçem Şimşek
    Son Giriş
    12.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çoookkk daha iyiyim. Yüksek dozda aldığım kortizon yüzünden vücudumda çok fazla ödem oluşmuştu. Onları attım. 15 aylık sürede yeterince ilerleyebildim mi bilmiyorum. Şuan uzun bacak ortezleri ve walker ile yürüyebiliyorum. Bu işte durum. 🙃

Üye
    Şefika Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    172

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bende 13 yıldır transver myelit'im rabbim herkese şifa versin inşallah.

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon

LinkBacks (?)

1. 15.06-2010, 14:05