Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sadangur Avatarı

Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    11:13
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    6 yaşındaki kızıma mental retardasyon tanısı kondu.
    1.5 yaşındayken ateşli havale geçirmişti , o zamandan beri antiepileptik ilaç kullanıyoruz , 2 yaşında yürüdü , hala uzun ve anlamlı cümleler kuramıyor ve bazı kelimeleri doğru telaffuz edemiyor. sorduğumuz soruların bazıları anladığını sanmıyorum yada anlasa da nasıl cevap vereceğini bilemediğinden susuyor...

Raporumuz yeni çıktı , %50 oranında engelli çıktı , bireysel ve grup eğitimi ayrıca konuşma terapisi alması gerekli yazıyor , bir özel eğitim merkeziyle görüştüm ve haftada 2 saat eğitim alabileceğimizi söylediler ama bunun yeterli gelmeyeceği endişesindeyim.

Kendim ilave ders aldırmak istiyorum ama çok kısıtlı bir bütçeye sahibim .
    Benim durumumda olan kimler var bu forumda acaba?

Üye
    akberk Avatarı

Son Giriş
    16.11-2010
    Saat
    14:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle geçmiş olsun arkadaşımın kızı ağır mental ancak anlamadığım sizin raporun derecesi ayrıca teşhis ne kadar doğru biz gittiğimiz eğitim merkezlerinde bu duruma çok sık rastlıyoruz genelde yalnış teşhis konuluyor raporlar düzenlenirken ram da sorun oluyor eğer bu derece doğruysa çok şanslısınız genelde mental raporlar %80 90 arasıdır bencede biran önce eğitimie başlamalısınız ayrıca yaşı küçük bu sizin için avantaj bakırköy de onların gidebileceği okul var ram a sorun onlar sizi yönlendirecektir bir an önce sıraya girmek için 15 yaşa kadar eğitim hakları var sıra ne kadar erken gelirse iyi olur evet genelde tüm merkezler 2 saat verir sizde ek ders aldırmakla iyi yaparsınız bende öyle yapıyorum çünkü yeterli değil ayrıca onunla sürekli konuşun yedek ders için bence biran önce evde bakım hizmetine başvurabilirsiniz bir çok arkadaşım bunu yapıyor o maaşla 8 ders daha alabilir yinede siz bilirsiniz tekrar geçmiş olsun Allah sabrınızı eksik etmesin sevgi ve sabır ihtiyacımız olan saygılar

Üye
    sadangur Avatarı

Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim , kızımın raporunda oran %50 olmasına rağmen hafif düzeyde diye yazılmış , bu yüzden evde bakım hizmetinden faydalanabileceğimizi sanmıyorum...

Üye
    akberk Avatarı

Son Giriş
    16.11-2010
    Saat
    14:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrar evde bakım için hasekiye başvurun bu raporu götürmeyin göreceksiniz ki oluyor evde bakım için olduğunu belirttiğinizde bu yüzde de değişecektir madem bu imkan var ben faydalanın derim sonuçta siz biliyorsunuz ki % 50 denemekte fayda var inannın birçok arkadaşım aldı üstelik çoğu %20 idi hastanelere göre değişiyor yinede siz bilirsiniz saygılar

Mental Bozukluklar
    Gelişimsel Bozukluklar:
    Mental Retardasyon

Mental retardasyon adaptif davranışlardaki bozukluklarla beraber görülen genel entelektüel fonksiyonların önemli oranda ortalamanın altında bulunması ile tanımlanır ve 18 yaştan önceki gelişimsel dönem esnasında gözlenir. Bu bir hastalık değil ancak entellektüel ve adaptif fonksiyonlardaki bozukluktur. Sebep her zaman bilinmez; nadiren tek bir neden tanımlanabilir. Vakaların %75’inin sebebi bilinmez.

Bilinen sebeplerin bazıları:
    kromozomal anomaliler
    prenatal kusurlar (rubella, alkol kullanımı, ilaç kullanımı)
    perinatal(anoxia)
    postnatal (menenjit, ensefalit, travma, kültürel yoksunluk, ağır malnütrisyon)
    Mental retardasyon İntelligence Quaitent (IQ) skorları veya “eğitilebilir” öğretilebilir” “tamamen bakıma muhtaç” şeklinde kategorize edilerek tanımlanır:

normal entellektüel fonksiyon, IQ=100
    hafif mental retardasyon, IQ=55-70 (eğitilebilir)
    orta derecede retardasyon, IQ=40-55 (öğretilebilir)
    ağır mental retardasyon, IQ=25-40 (bazılarına öğretmek mümkün)
    ileri derecede mental retardasyon, IQ=25’den az (total bakım gerektirir)

( Not: testteki değişkenlere bağlı olarak, bu sınıflamalar her zaman uygun değildir ve her zaman bireysel yaklaşım endikedir.)
    (Not: testteki değişkenlere bağlı olarak, bu sınıflamalar her zaman uygun değildir ve her zaman bireysel yaklaşım endikedir.)

100 kişiden 3-5 kişi mental retardasyonlu olarak sınıflandırılmıştır. Bunların %85’i hafif mental retardedir (IQ 55’den büyük) ve toplumsal çevrede yaşayabilirler. Mental retardasyon, diş hekiminin özel muayenesinde en sık karşılaşabileceği durumdur.

Mental retardasyon diğer bozukluklarla beraber görülebilir, e.g.:
    epileptik bozukluklar
    kardiak anomaliler
    duygusal bozukluklar

Doktor, aile ve bakıcılarla konsültasyon şu durumlarda zaruridir:
    doğru bir medikal hikaye alınmasında

uygun bir oral sağlık bakımının sağlanmasında

Bilgilendirici rıza formunun alınmasında
    davranışın yönlendirilmesinde

günlük oral hijyenin sağlandığından emin olunması konusunda
    Ağız bulguları:
    kötü ağız hijyeni
    malokluzyon
    mine defektleri
    gingival hiperplazi
    dil itimi
    alışkanlıklar
    diş sıkma ve gıcırdatma
    salya akışı
    kendi kendini yaralayıcı davranış
    yenmeyecek objelerin yenmesi (pica)

hafif mental retardasyonlu hastalarda iletişim:
    dikkatinin dağılmasını minimalize edin
    kısa açıklamalar kullanın
    basit bir dil kullanın
    bilgi almak için daha çok zaman harcayın
    nedenlerin açıklanmasından kaçının
    oral hijyenin eksikliğinin etkileri üzerine odaklanın
    konseptlerden ziyade aktiviteleri öğretin
    uyumluluğu teşvik edin
    pozitif desteklemeyi kullanın
    sözlü övgüler kullanın

Ağır mental retardasyonlu hastalarla iletişimde:
    kısa, kolay açıklamalar kullanın
    eğitimi daha fazla tekrarlayın ve ağız hijyen prosedürlerinin pratiğini daha fazla kullanın
    pozitif katkıyı daha geniş kullanın
    Bu bireylerin davranışlarını düzenlenirken itiraz ile karşılaşılabilinir. Davranışsal güçlükler, sıklıkla bilinç fonksiyonu ile ilişkilidir. Davranış yönetimi:
    şefkatli bakım
    kibarca direnç (sözlü kontrol)
    hassasiyetin ortadan kaldırılması
    sınırlayıcılar
    sedasyon
    genel anestezi
    yukarıdaki stratejilerin bir kombinasyonu ile sağlanır

umarım yardımcı olabilmişimdir

Üye
    sadangur Avatarı

Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim...

Üye
    samandağlı Avatarı

Son Giriş
    10.11-2013
    Saat
    12:29
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim kızım mental retardasyon

ozgur bedenler 300x60 v3 - Mental Retardasyon (zeka geriliği) kimlerde var? engelliler minder 300x60 - Mental Retardasyon (zeka geriliği) kimlerde var?
    benim kızım mentalretardasyon yani beyin hücreleri gelişmiyor yenilenmiyor yüzde 90 ağır engelli 15 yaşında ama 9 alık bebek gibi konuşmuyor iletişim kuramıyor yemek ve ihtiyaçlarını tek göremiyor.

Üye
    sadangur Avatarı

Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evde bakım hizmetinden yararlanıyormusunuz ?

Üye
    ömrüm Avatarı

Son Giriş
    10.05-2013
    Saat
    01:34
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benım kızım 8 aylıkken nobet gecırdı.o zamana kadar hıc bısey yoktu.suan epılepsı tedavısı goruyor.raporda mental retardasyon %50 yazıyor.hem fızık tedavı hemde konusmayla ılgılı egıtıme basladık.neler yapabılırım.tecrubelerınızı paylasırsanız cok sevınırım.cok endıse duyuyorum.algılarının gelısmesı ıcın neler yapabılırım.suan 14 aylık ama seslendıgımde bana bakmıyor.oturamıyo yuruyemıyo yuregım yanıyo.Allah ım herkese yardım etsın ınsallah herkese sıfalar dılıyorum.

Üye
    rago Avatarı

Gerçek Adı
    ragip ipek
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    17:19
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Menta lretar kızım var ilk rapor 80 iken ikinci rapor 90 oldu bir yanlışlık mı ? Var acaba...

Mental RETAL PROBLEMİ OLAN ARKADAŞLAR BENİM DE COÇUĞUM VAR BU KONUDA İLETİSİME GECELİM..
    FİKİRLERİMİZİ PAYLAŞALIM..... ANKARA .....

Üye
    rago Avatarı

Gerçek Adı
    ragip ipek
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Degerli arkadaşım ben doktor degilim. Benimde bir kızım var mental retal 3 aylık ken hastaneye gidip gelirken.... Sorunları vardı yediğini kusma kılo alamama gibi..problemleri vardı.. Gözde kayma vardı... Göz doktorunun kafa yapısının küçük oldugunu sölemesiyle... Fark edildi. Ve mr ile teşis edildi...diş agız yapısının bakımsız olması ıle anlasılmaya başladı....

Benim cocugum 3,5 yaşında yürümeye başladı.biraz egilerek ve ellerini yana acarak yürüyordu. 5-6 yaşında tek kelimeler söylemeye başladı. Babaaa , k babaaa (kemal baba) gibi

büyüdükçe duygusal olarak anlıyor ..müzikten anlıyor hoşuna gidiyor..su ıle legende oynamayı seviyor.. Laylon poşete elini sokup. Oynuyor...
    Bir kullanıcı arkadaşım havuz da su içinin oynamayı tavsiye ediyor.... Tek tek kelime calışmasına yarar var....

Ilk okul bire giden diger bir cocuğum var. Hece harf,ses calışırken o da öğreniyor.....

Üye
    aysenisan Avatarı

Son Giriş
    14.11-2012
    Saat
    02:16
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benimde gelişim geriğiliği olan bir kızım var.2 yaşında ancak 6-7 aylık bebek gibi.oturamıyor henüz ama 8 aylıkken başladığımız fizik tedavi seansları sonrasında dönmeye,geri geri sürüklenerek gitmeye,elinde bişey tutmayı,tv izlemeyi öğrettik.her şeyi nakış işler gibi işlemek gerekiyor.adına bakmıyor ama ona seslenildiğini bilip 4-5 kez seslendikten sonra dönüp bakıyor.eskiden hiç bakmıyordu göz temasımız bile yoktu.ayakta tutunca basıyor duryor tabi omuzlarından tutuyoruz.bu zamana kadar hep öğrendi aldı.bundan sonrası içinde içimde ihiç kötü bir şey yok.olucak ama zamanla hepsi.sabırla..onun nefes alabilmesiyle,bir parmağını kaldırabilmesiyle bile gurur duyuyorum ben.ne yapamadığını değil ona her baktığımda yapabildiklerini görüyorum.zorlamakla değil içimden böyle geliyor.müziiği ve gezmeyi seviyor.dışarıdan eve girince ağlıyor yada kucakta oynatılırken tamam bitti deyince hemen ağlamaya başlıyo allah onları iyiki bize vermiş.tek endişem hayatından mutsuz olması.tek korkum hayatının kötü yaşam koşullarıyla geçmesi.yoksa ona bakmak benim yaşam amacım zaten.haftada 3 yere gidiyoruz.fizik tedavi merkezi+özel eğitim rehabilitsyon okulu+refleksoloji.sadece 2 gün tatilimiz var.şimdide at bindirme seanslarını araştırıyorum..fizik için hakkım doldugundada havuz terapisi olan bir okula geçicem ilk fırsatta.tek amacım o.gülsün yeter..

Üye
    samandağlı Avatarı

Son Giriş
    10.11-2013
    Saat
    12:29
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet yararlanıyorum.

Üye
    marbled Avatarı

Son Giriş
    01.01-2017
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar 6 yaşında bir yeğenim var. bugün onda hafif derecede mental reterdasyon olduğunu öğrendik. tabi bu yaşta farketmiş değiliz. yeğenim 3,5 yaşında yürümeye başladı şuan yürümesi iyi ama oturup kalkmada merdiven inip cıkmada sorunlar var.. şuan anlaması çok iyi neyi istersek getiriyor tabi dikkati yoğunlaştırınca.. ama konuşma çok az ve kelime bazında henüz cümleler kuramıyor kelimeleri de tam anlamıyla söyleyemiyor.. 3 yaşından beri özel eğitime gidiyor fizik tedaviyle yürüdü zaten.. bugün hastalığının ismini öğrendik ve hemen araştırmaya koyuldum ve forumda sizin yazınıza ulaştım.. yeğenim bu sene anaokuluna başladı aynı zamanda konuşma terapisine götürmeyi düşünüyoruz...
    bu hastalıkla ilgili çok fazla bilgim yok nasıl bir yol izlemeliyiz? forumda bu yazının üstünden 2 sene gibi bir süre geçmiş ilerleme kaydedenler olmuştur mutlaka yani öyle umuyorum.. tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Üye
    aliyosa Avatarı

Son Giriş
    04.02-2016
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Slm benimde oglum 21 yaşında down sendromlu onada yüzde 45 zeka oranı denildi orta mental reterdasyon f71 tanısı kondu

http://www.engelliler.biz/forum/evde...lir-miyiz.html

Üye
    rago Avatarı

Gerçek Adı
    ragip ipek
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bence ateşli havaleden öncede mr vardı siz ona baglıyor olabilirsiniz. Bu hastalukların hala tanısı koyulamayan var . Ben cocuguma hala neden oldugu konusunda genetik tanı koyamadık. Ki ? Bunun ateşten olduguna neden inanmıyorum cünkü cocuk küçük idi. Sizin cocunuzun konusuyor yürüyor olsa idi inanabilirdim. Ama cocukta o zaten yok idi 1,5 yasında....

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

LinkBacks (?)

1. 08.11-2010, 11:36