Sayfa 33 / 48 İlkİlk ... 2329303132333435363743 ... SonSon
Toplam 709 mesajın 481-495 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sanemm Avatarı

Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    15:11
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Çok tşk ederim gul GEçti biraz çok şükür . prospektüsünü okudum hatta internetende araştırma yaptım nakilli olup da kullanan da olmuş bende onun rahatlıgıyla içtim..Birde tek ilaç oldugu için bir taneden bir şey olmaz dedim. Şuan hissettigim bir yan etki durumu yok baş dönmem de olmuyor sanırım iyi geldi. Doktorunda dedigi gibi umarım iş stresindendir geçer ve bir daha olmaz

Üye
    beyaz3434 Avatarı

Son Giriş
    27.02-2014
    Saat
    17:43
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,
    Arkadaşlar böbrek nakli olunduktan sonra takılan böbrek nekadar yaşar sizce .Yaş ilerledikce hücrelerin yaşlandığı zamanla böbreğin red olma durumu illaki olacağını söyleyen doktorlar var.Yani 20 yaşında böbrek nakli olan bir kişi 20 yıl nakilli olarak yaşarsa böbrek atacak mı ? Bu konu hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.

Üye
    gul2011 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Beyaz,
    Öncelikle aramıza hoşgeldin. Soruna şu şekilde yanıt vereyim. Ben nakil olduğumdan beri "böbrek bir gün atar/vücut onu reddeder" gibi düşünceleri aklıma getirmiyorum. Birkaç kez bu düşünce kafamı kurcaladı o da böbrek reddine uğrayan birkaç kişiyle konuştuğumdan etkilenmiştim. Ama sonra hemen kendimi toparlayıp bu düşünceyi kafamdan attım. Hayat güzel, hep acabalarla yaşanmayacak kadar da kısa... Hepimiz için bu bir risk, her an için bu riski taşıyoruz tamam, ama bu aklımızın bir ucunda olsa bile mümkün olduğunda arka planında kalması gereken bir düşünce... İlla ki olacak diye birşey yok. Ne zaman öleceğimizi biliyor muyuz? Kaç yıl yaşayacağımızı? Bunları Allah bilir. Aynı şekilde nakilli böbreğimizin ömrünü de... Daha önce bir yerde yazmıştım sanırım bu platformdaydı.
    Böbreğimizin ne kadar yaşayacağı:
    1) Allah'ın bahşettiği ömre,
    2) Bizim ona ne kadar iyi baktığımıza,
    3) Vücudumuzun nakilli organa alışmasına bağlıdır.
    Ben 13 yıllık böbrek nakilliyim ve her zaman bu böbreğin ömrüm olduğu sürece benimle yaşacağına inanarak hayatıma devam ediyorum. Nakil olduğumda orta okula giden bir çocuktum. Okudum, üniversiteye gittim, kurslara katıldım, sınavlara girdim. Yakında işe başlayacağım, belki ileride evlenip çocuk sahibi olacağım. Bunları sağlıklı bir insan nasıl planlarsa ben de o şekilde hayatımı planlıyorum ve yaşıyorum. Normal insanlardan kendimi ayrı görmeden ama azıcık dikkat ederek... O yüzden lütfen bu düşünceleri şimdiden düşünüp de kötüyü çağırmayın. Sanırım henüz nakil olmadınız ya da yeni oldunuz ve yaş 20

Üye
    serap_25 Avatarı

Gerçek Adı
    SERAP
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:08
    Yaşadığı Yer
    ERZURUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mrb arkadaşlar Akdeniz üniversitesinde Prof.dr Alper Demirbaş a ameliyat olmuştum. Hepinize geçmiş olsun

Üye
    beyaz3434 Avatarı

Son Giriş
    27.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gul2011;

20.Kasım.2006 yılında nakil oldum.37 yaşındayım. Bu korkulara kapılmıyorum desem yalan söylerim. Bazen kafama takılıyor. Dediğiniz doğru tabiki o düşünceyle yaşanmaz bu şekilde yaşamanın kıymetini bilip tadını çıkartmak lazım. Allah herkese sağlıklı bir ömür versin.

Üye
    sanemm Avatarı

Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Gül kesinlikle çok güzel izah etmişsin. . Nasıl ki yaşama ömrümüzün ne kadar oldugunu bilmiyorsak böbregimizin ömrünü de bilemeyiz. . O yüzden en güzeli kötü düşünmemek kader de varsa olacagına inanmak. .

Birde bu rahatsızlıgımızı şer olarak görmemek gerekiyor arkadaşlar. . Şuan çalışıyorum ve bu engel durumum sayesinde girdim bu işe. . Normal şartlarda yerleşmem neredeyse imkansız olan bir yerde bir ayımı doldurmak üzereyim. . Rahatsızlıgım bana ekmek kapımı açtı diyebilirim. Her şerde bir hayır var sözünü teyyid eder nitelikte oldu durumum.

Üye
    kadirakcaydan Avatarı

Gerçek Adı
    KADİR AKÇAYDAN
    Son Giriş
    19.11-2013
    Saat
    19:20
    Yaşadığı Yer
    BALIKESİR-BURHANİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamlar bende 2006 yılında ege üniversitesinde naklim gerçekleşti allahım ihtiyacı olabn herkese nasip etsin inşallah

Üye
    beyaz3434 Avatarı

Son Giriş
    27.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sanemm;

Doğru söylüyosunuz da gerçekleri de unutmamak lazım. Bizim yaşantımız farklı ipek iplik üzerinde yüyüyoruz. Normal bir birey değiliz.

Üye
    sanemm Avatarı

Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

O konuda hem fikir im sizinle normal bir birey degiliz. . Kullandıgımız ilaçların yan etkileri olsun hastalıklara yakalanma riskimiz olsun çok titiz davranılması gereken bir hayatımız var. . Ama Allahtan gelen bir durum . Allahtan gelen herşey güzeldir. Bize de kabullenmek düşer. . Kronik hastalıkların çogunda bir zaman sonra böyle durum oluyormuş sürekli kötü bir şey olacak endişesi.. nakil süresi bakımından siz benden daha çok bilgiye sahipsiniz ben sadece ögrendigim kadarı ile o korku ile yaşamak insanı daha çok yıpratıyor bunu diyebilirim en iyisi akışına bırakmak

Üye
    sertac06 Avatarı

Gerçek Adı
    Sertaç
    Son Giriş
    28.12-2015
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sanemm;

Neyin kafası bu..bu kadar aciz olunmaz. iş için hastalandığım hayırlısı oldu lafmı Allah aşkına.

Bu basiretsizlik can sıkıyor ama ne yapalım.Sanem arkadaşın düşüncesi de kendine göre haklı..
    Konudan biraz kopmuştum.Bu arada katılanlara merhaba demek istiyorum.yeni arkadaşlar için kısaca tanıtım olsun ;Ankaradayım yaş 33 ü geçti 29 aralık 2011 medicana da nakil oldum.Rahatsızlığımın öncesi yok.prograf cellcept gibi klasik ilaçlar kullanıyorum.çok şükür şimdilik bir sıkıntı yok.
    Şer olarak görmemeyi çok istediğim bu rahatsızlık yüzünden işime devam edemiyorum.şuan boştayım.emeklilik miş indirimmiş ömys imiş bunları kabullenmediğim için hiç biri ile bağım yok.olanlarada lafım yok olamazda.
    Herkese şifalar dilerim.

Üye
    sanemm Avatarı

Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    SErtaç bey iş için hastalandım hayırlısı oldu lafını bana ithafen mi söylediniz tam olarak anlamadım ama benim yazdıklarımı alıntı yaptıgınız için öyle düşündüm. Ben iş için hastalanmadım öyle bir şey de demedim. . Şunun çok fazla bilincindeyim saglıgın olmadıgı sürece işin olsun yada başka dünyevii şeylerin hiç ama hiç anlamı yok. .

Ewet ben işe girdim engel durumum la ilgili bunada herşerde bir hayır vardır dedim çünkü ben hayatımda olan herşeyin Allahtan oldugunu biliyorum ve dine göre yorumluyorum. . SAbır gösteriyorum.

Bu arada işinize devam edememenize üzüldüm gerçekten bunda da vardır bir hayır dicem ben. . Bende başkent ünv nde nakil oldum 2009 yılında . . Rabbim herkeze şifa nasip etsin inşallah.

Üye
    sertac06 Avatarı

Gerçek Adı
    Sertaç
    Son Giriş
    28.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eywallah sanem arkadaş..Allah afiyetini bozmasın
    Şifa isteyene şifa, iş isteyene iş, aş isteyene aş...
    Sağlıklar.

Üye
    simurganka Avatarı

Son Giriş
    28.02-2014
    Saat
    19:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaslar bende nakil olali 1 ay oldu simdilik creatinim iyi ama arada bi yeni takilan bobrekte agri oluyo sizde de oldumu acaba korkuyorum da rejeksiyon olur diye birde sabah ilaclarimi sabahlari ac karnina uyku arasinda aliyorum acaba ilaclarin etkisini etkilermi?nakil olmus herkese yeni bobregiyle uzun yillar ömurboyu saglik diliyorum nakil bekleyen herkesede en kisa zamanda acil sifalar diliyorum umarim sizde nakil olursunuz

Üye
    simurganka Avatarı

Son Giriş
    28.02-2014
    Saat
    19:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar birde nakil oldugunuz ilk aylar oturma yatma pozisyonunuz nasildi bacak bacak ustune atabiliyöuydunuz takilan bobrek uzerine yada diger tarafa dönerek yatiyomuydunuz yada sirf sirtustumu yatiyodunuz birde yasadıı yerden farkli sehirde nakil olanlar kòntrole hep ozel araclami gidiyodunuz ?

Üye
    sertac06 Avatarı

Gerçek Adı
    Sertaç
    Son Giriş
    28.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    simurganka;

Gözün aydın ve geçmiş olsun simurganka.
    Kendimce cevaplamak isterim sorularını.Yeni nakledilen böbreğin ağrısa bile bunu hissedemezsin.Sinirler bağlı olmadığı için yeni böbreğini hissetmen imkansız.O hissettiğin cerrahi bi ağrı ve bir müddet daha hissedeceksin sakın korkma.İlacını saat ve doz bakımından düzenli alman çok önemli heleki ilk başta.aç yada tok olması çok önemli değil ama bunu hep aynı periyotta yapmaya çalış.sabah aç alıyorsan hep aç , tok alıyorsan hep tok almaya çalış.Takromilus düzeyi takibi için bu önemli bir konu.Ben 1 buçuk yıldır hep aç alıyorum sabahları.kahvaltı saatim daha geç olduğu için.
    Yatış şeklini zaten geçirdiğin ameliyat kendi belirliyor uzun bir zaman sağ tarafına yani cerrahi operasyon yapılan tarafına yatamıyorsun doğal olarak.Bu konuda hiç sıkıntım olmadı olanı da görmedim ama sen yinede dikkat et.Ben sadece yüzüstü yatarken rahatsız oluyorum(hala devam ediyor).oda yeni böbreğin ve cerrahi işlem gören dokuların verdiği ve üzerine yatınca hissedilen fiziki sertlik den dolayı.İmkanın varsa kontrole özel araçla gitmende ilk başlarda( özellikle ilk 6 ay) fayda var.Enfeksiyon kapmaman için daha sağlıklı olacaktır.Lakin doktoruna sorduğunda da söyleyecektir kesinlikle ilk 6 ay araç sürmemeye çalış.
    Önemli konulardan biri de diyetle ilgilidir.yaşayacağın muhtemel kilo artışlarından sıkıntı yaşamaman için doktorun dediği şekilde beslenmeye özen göstermelisin.Tekrar geçmiş olsun.

Sayfa 33 / 48 İlkİlk ... 2329303132333435363743 ... SonSon

Başlığın Etiketleri