Sayfa 28 / 65 İlkİlk ... 1824252627282930313238 ... SonSon
Toplam 973 mesajın 406-420 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    04.06-2017
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Memorial Hastanesi tüp bebek merkezi sitesinde yer alan tedavi haberimiz.

İlk Kez 15–20 bin canlı doğumda bir gözlenen Cam Kemik hastalığı (Osteogenesis Imperfecta) için Tüp Bebek Yöntemiyle Elde Edilen Embriyolarda PGT İşlemiyle Sağlıklı Embriyoların Seçilmesi

15–20 bin canlı doğumda bir gözlenen Cam Kemik hastalığı (Osteogenesis Imperfecta) ailevi geçiş gösterdiğinde, anne veya babadan biri hastalığa sahipse çocukta hastalık riski % 50’dir. Günümüze kadar Osteogenezis Imperfecta hastası olan 2 ailemizde tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyolarda PGT işlemiyle sağlıklı embriyoların seçilmesi işlemi gerçekleştirilmiştir.
    Hena Bebek Small - Osteogenesis Imperfecta (Cam Kemik) hastası olan kim var?
    Mesude – Semir Aydınlı çifti Semir Bey’de cam kemik rahatsızlığı bulunması nedeni ile yıllarca erteledikleri çocuk sahibi olma istekleri ile tarafımıza başvurmuşlar, merkezimizde uyguladığımız ileri teknikler (STR-Mutasyon analizi) ile sahip oldukları sağlıklı bebekleri Hena ile sevinçlerini bizimle paylaşmışlardır (Aralık 2010).

Kaynak: http://www.tupbebek-genetik.com/ilklerimiz/

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    3

Kitap çok çok teşekkür ederim bu güzel haberi bizlerle paylaştığın için Bu haberler bizler için o kadar önemli ki .. Umutlarımızın bittiği noktalarda Tıp imdadımıza yetişiyor. Tam da bu konuları araştırırken o kadar güzel bir moral oldu ki bu bana. Belki bizlerden biri de bu mutluluğu yaşar ve burada paylaşır

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    04.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok zorlu bir süreçti yaşadıklarımız Akasya, ama değer. Tavsiyem bu haberi örnek alarak isteniyorsa çocuk sahibi olunsun. Lütfen bu sorunu yaşayan arkadaşalara tavsiyem işi şansa bırakmadan, kader deyip işin kolayına kapılmadan, tıbbın olanaklarına güvenerek çocuk sahibi olunsun. Aksi takdirde kendi durumunu bilerek kimse çocuk yapmaya kalkmasın. Sevgiler, saygılar.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    3

Kitap Selam ;

Anladığım kadarıyla bu süreci yaşayan ve bu mutluluğu tadan sizsiniz. Çok çok tebrik ediyorum sizi Tatlı bebeğinizle mutluluk dolu bir ömür diliyorum.

Eğer sizin için çok sakıncası yoksa bizimle süreci paylaşabilir misiniz ? Ben de şu an nişanlıyım. Ve kısa süre sonra evleneceğim. Nişanlım sağlıklı. Ve benim hastalığımın genetik olduğunu biliyor. İkimiz de çok bilinçli insanlarız. %50 riski almak istemiyoruz.

Bizlerle tecrübenizi paylaşabilirsiniz sizin açtığınız yoldan belki daha bilinçli ilerleme şansımız olur.

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    04.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Akasya arkadaşım,
    öncelikle sizin adınıza mutlu bir evlilik gerçekleşir ve sağlık çocuklara sahip olursunuz. Bu işin başı Genetik Danışmadır.Rahatsızlık ben de olduğu için benimle iligili çalışma yapıldı. Kan örneklerimizden gen analizi yapıldı. Daha sonra sprem ayıklama yöntemiyle sağlıklı embriyo oluşturuldu. Böylece de oluşturulan sağlıklı embriyo ana rahmine yerleştirldi. Daha farklı merak ettiğiniz bir durum varsa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım. sevgi,saygı

Üye
    mehmet gülal Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Gülal AKYÜREK
    Son Giriş
    13.02-2013
    Saat
    22:48
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kitap ablam bu konuda bizi aydınlattığın için çok teşekür ederiz bu konuda evlenmemizin önde olan önemli bir engeldi sayende bunuda öğrenmiş olduk çok teşekkür ederim

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    04.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Birşeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum, resimdeki benim eşimin fotoğrafı. Kitap38 olan ben onun eşi olmaktayım. Yani bu nike sahip olan erkek diyelim. Karışıklık yaratmışsam kusura bakmayın. Eğer bu konuda faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Bizim yaşadığımız bu tedaviyi Memorial hastanesi ilk olarak çalışmıştır ve neticesinde de olumlu bir çalışma olmuştur. Eğer öneri olarak kabul ederseniz Memorial Hastanesinde bu yönde tedavi olmanızı ya da en azından fikir danışmanızı öneririm.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    3

Kitap eşine selamlarımı ilet lütfen. Bebeğini güzel günlerde güle güle büyütsün. Ben Acıbadem Sigortalı olduğumdan daha önce Acıbadem Genetika'ya gitmeyi düşünüyordum ama sizin için yapılan tedavinin başarısını görünce vazgeçtim. Memorial'a gitmeyi tercih edeceğim.

Doktorlarla görüşmem sonucu edineceğim bilgileri ve ayrıntıları yazarım. Diğer arkadaşlara da bir umut ve ışık olur. Umarım bu hastalık tamamen biter . Bilinçli nesiller tıbbı imkanları sonuna kadar kullanarak işi şansa bırakmazlar.

Üye
    mehmet gülal Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Gülal AKYÜREK
    Son Giriş
    13.02-2013
    Saat
    22:48
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kitap38;

özür dilerim o zaman

Üye
    grayland Avatarı

Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kitap kardeşim öncelikle tebrik ederim allah analı babalı büyütsün
    seni burada soru yağmuruna tutulacağın konusunda uyarmak isterim
    Çunkü buradaki insanların en büyük derdi sağlıklı bir çoçuk sahibi olup olamayacakları idi.
    Evli olan da olmayanda aklında bu soru mutlaka var.
    Sen ve eşin bunu başararak olunabileceğini ıspatladınız.
    Bu tabiiki Allahın bir lütfudur bizlere.Tıp ilerliyor inşaallah bu sorun tamamen ortadan kalkar ve insanlar
    sağlıklı nesillere kavuşurlar.
    size bir sorum şu olabilirmi?
    Sperm ayıklama işlemi yapılım embrio anne karnına yerleştirildiğinde bebeğin sağlıklı olup olmadığı
    anlaşılabiliyormu yoksa bir müddet gebelik devam ettikten sonra mı anlaşılabiliyor.
    yani gebelik başladıktan sonra çocuğun engelli olduğu anlaşılıp sonlandırma yoluna gidilme ihtimali varmı?
    şimdiden teşekkür ederim.bizimle bu bilgileri paylaştığınız için
    selamlar

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    04.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba grayland,
    ne soru varsa sorulsun ben bildiğimce cevaplamaya hazırım. Bilemediğim zaman da tıp uzmanlarına danışılmasını şiddetle tavsiye ederim. Şimdi sağlıklı embriyo oluşumu için sorunsuz bir yumurta ve sperm gerekiyor tabi ki. Bunlar seçilip oluşturulduktan sonra anne rahmine yerleştiriliyor. Ama doktorlar şunu der: Her zaman bir yanılma payı vardır ve bunun için yüzde yüz garanti vermemektedirler. Aksi olma durumu ise çok düşük bir ihtimaldir. O da %5 gibi bir orandır. Anne karnında bu rahatsızlık çocukta var mı diye emin olmak için gebeliğin16 ile 20. ayın sonuna kadar çocuğun içinde bulunduğu sıvıdan örnek alınarak yine laburatuar ortamında incelenmektedir. Eğer bir şey varsa tabi ki gebeliğin sonlandırılması gerekir. Bir şey yoksa zaten artık tam bir gebelik yaşanır. Çocuğun içinde yaşadığı sıvı alma işlemine Amniosentez deniyor. Yani bu hastalık hemen anlaşılmıyor ve dediğim gibi gebeliğin belli bir döneminde araştırılıyor tekrar. Çok yorucu bir süreç grayland. Çok sabırlı ve motivasyonlu olmak gerekir. Eğer bu yönde çocuk sahibi olmak istiyorsak maddi manevi olarak güçlü olmak gerekiyor. Biz Amniosentez yaptıralım mı yaptırmayalım mı diye çok düşündük. Tabi ki yapmak ağır bastı. Düşünmemizin sebebi ise o sıvı anne karnından alınırken düşük olma riski vardır. Eğer o riski almasaydık %5 ihtimalle doğumumuz olacaktı. Biz doktorlara danıştığımızda kesin bir yönlendirme yapmıyorlar. bize sadece olasılıkları anlatıp tercihi bize bırakıyorlardı. Biz de eşimle düşük riskine karşı kararımızı Amniosentez yaptırma yönünde verdik. Böylece sağlıklı bir gebelik olup olmadığını anlayabiliyoruz. Acaba açıklaycı olabildim mi.
    Sevgilerle

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    3

Kitap verdiğin bilgiler için tekrar teşekkürler. Ben tıpçı değilim ama şahsi kanaatim %5 olarak ifade edilen risk rakamının bilinçli olarak yüksek tutulduğu. Çünkü : Tam teçhizatlı bir donanımla , özel olarak seçilen , ayrıştırılan sperm ve yumurtadan hasta bebek doğmasının çok çok düşük bir ihtimal olduğu kanaatindeyim. Ancak hekimin tıbbi sorumluluğu bulunduğundan bu şekilde bir risk rakamı vermek zorunda. Ki olur da çocukta sorun oluşursa kendini savunabilsin.

Ben de Kitap arkadaşım gibi düşünüyorum. Düşük ihtimaline rağmen anne karnında sıvı alınarak test işlemi yapılıp ; bu hususta ihtimalleri %0 'a indirmek gerek.

Kitap şunu sormak isterim : Maddi olarak da güçlü olmak gerek demişsin. Aşağı yukarı ne kadar bir ödeme yaptın ? SSK bunu karşılamıyor mu ? SSK karşılamıyor mu diye sormamın nedeni bu hususta özel bir kanun olduğunu biliyorum. Genetik Hastalıkların önlenmesi ile ilgili. Genetik Hastalıkları önlemek için gerekli tedbirleri almak devletin görevi olduğundan bu işlemi SSK karşılamalı diye de düşünüyorum.

Üye
    grayland Avatarı

Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam arkadaşlar
    Çocuk sahibi olma konusunda memorial hastahanesi ile bir görüşme yaptım.
    Bana anlatılanlar çok mantıklı geldi.Generik Danışmanlığı ücretsiz birşekilde randevu alarak yapabilirsiniz.
    Cumhur bey bize etraflıca anlattı.3 aşamadan bahsetti.
    1) Genetik tanı
    2) Sağlıklı gen çalışması
    3)Tüp Bebek uygulaması yoluyla döllemenin yapılması

Maliyet olarak 1.madde 2000 TL civarı
    2.madde 5000 TL
    3.madde 4000 TL civarı gibi kesin olmamakla beraber bu civarlarda olduğunu öğrendim.
    Yani yuvarlak hesap 11-12 bin TL gibi bir rakam söz konusu
    Olmayan için baya bir para Öteki taraftan imkanı olan için de karşılığında alınacak hediye için fazla denemeyecek bir meblağ.
    Benim kafamdaki soru bunun kesinliğinin ne olduğu idi.Bu konuyuda sordum.
    Bu işlemi yapmadan önce bizden yani aileden bir imzalı kağıt alındığını ve bütün risklerin kabul edildiğinin beyan edilmesi gerektiğini söylediler.Tabiiki bu normal bir prosedür çünkü ufak bir ameliyat bile olacağınız zaman doktorlar sizden risklere karşı imzalı kağıt alırlar.Tabii riskler illa gerçekleşecek diye birşey yok.Bir çok kez ameliyat olan bir kişi olarak çok imza attığımı biliyorum.
    Şu an düşünme aşamasındayım sorup soruşturacağım iyice aklım yattığında karar vericem.
    Ama düşüncelerim çok olumlu tabiiki kitap arkadaşımızın yaşadıklarıda mükemmel bir örnek teşkil ediyor.
    Zaten genler incelenerek hastalık hangi gende ise onu ayırarak eğer sağlıklı bir hücre bulunabilirse onun dölleneceğini bunun sonucunda da sonucun olumlu olma ihtimali çok çok yüksek.
    Yaşadıklarımı paylaşayım dedim inşallah birilerinin işine yarar.

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    04.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Akasya arkadaş, bu işin maliyeti graylan arkadaşın yazdığı gibidir yaklaşık olarak. Bizimki biraz daha maliyetli oldu. Tedavi için ilaçlar kullandık biz. Aslında bu tedavide yaş faktörüde önemli.Bunu belirtmek gerekir. Bizim yaşımız biraz geçkin olduğu için tüp bebeğin tutmama ihtimali de vardı. Bu ilaçlarla desteklendi. Sağolsun SGK belli bir yaş kriteri getirmiş.Bu yaş kriterini geçenleri adamdan saymadığı için bizler genetik tedavi desteği alamadık.O nedenle üstünde durmadık. Kendi imkan ve çabalarımızla tedavi masraflarını karşılamak zorunda kaldık.Ben o nedenle maddi manevi güçlü olmak gerekir diye belirttim. Ne gerekiyorsa herşeyi biz karşılamak zorunda kadık. Ben şunu anlamış değilim, SGK hem Genetik hastalıkların önlenmesi için destek veririm diyor ama bu yaşı geçersen ben destekleme diyor. İyi de böylesi hastalıklarda desteklenmeyen insanlar, tedavi imkanı yoksa normal yoldan çocuk sahibi olmak isteyecektir. Doğan çocuklar da hastalıklı doğuyor. Şimdi devlet burada neyi önlemiş oldu. Acaba her doğan hastalıklı ve engelli çocuk daha külfetli olmuyormu hem aileye hem devlete? Kısacası biz kendi imkan ve çabalarımızla tedavi olduk.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Güzel haberler gelmiş Grayland hadi hayırlısı ... İnşallah en kısa zamanda senin de mutlu haberlerini alırız Tatlı kızına bir de kardeş gelir.

Belirtilen rakamlar gerçekten makulmüş. Ben çok daha yüksek rakamlar bekliyordum. Ancak dediğim gibi Devlet Genetik Hastalıkların Önlenmesi hususunda tüm tedbirleri almakla yükümlü olduğundan bu konuda da destek sağlamalı diye düşünüyorum. Hatta bu hususta bir kanun olduğunu da biliyordum ama henüz bulamadım. Bu hususta hukuki inceleme yapıp size bilgi vereceğim arkadaşlar.

Sayfa 28 / 65 İlkİlk ... 1824252627282930313238 ... SonSon